Akrylové barvy: aplikace a jemnosti malby

V procesu výběru barvy pro stavební práce jsou obzvláště oblíbené výrobky na bázi akrylu. Koneckonců je to tento typ barvy, který se vyznačuje nejvyšší odolností a jasem barev. Promluvme si o funkcích aplikace a technologii malování akrylovými barvami dále..

Obsah:

Akrylové barvy: původ a technologie výroby

Akryl je přítomen ve složení barev na akrylové bázi – jedná se o polymerní látku, pro jejíž výrobu se štěpí kyselina akrylová. K těmto účelům se používá voda nebo technické rozpouštědlo ve formě ethanolu, chloroformu a etheru. Tato látka se vyznačuje absencí barvy a přítomností velmi štiplavého zápachu. Akryl je syntetický materiál s průhlednou strukturou. Kromě toho má dobré mechanické vlastnosti a je tepelně odolný..

Mezi výhody akrylových látek patří vysoká pevnost a lehkost. Akryl odolný vůči UV záření.

K výrobě akrylové barvy je nutná přítomnost samotného akrylu, barva navíc obsahuje malé disperzní části plastu, disperze je náchylná k rozpuštění ve vodě.

Po zaschnutí barvy se vytvoří film, který chrání natřený povrch a barvicí pigment před vnějšími vlivy.

Jakákoli barva na akrylové bázi obsahuje:

  • látka pro směr pojiva;
  • plniva;
  • barvicí pigmenty;
  • rozpouštědla;
  • doplňky.

Pomocí první složky jsou všechny složky barvy spojeny dohromady. Navíc to zlepšuje přilnavost barvy k povrchu, který má být natřen. Jako pojivo se používá materiál ve formě polymerní disperze, k jehož výrobě se používají akrylové pryskyřice. Právě na této součásti závisí pevnost, trvanlivost a odolnost proti oděru barvy. Kvalita akrylové barvy přímo souvisí s typem akrylové pryskyřice použité k její výrobě. Pomocí pojiva je poskytnuta struktura, na které je umístěn barvicí pigment a další přísady.

Jako plnivo se používá kompozice, pomocí které je barva schopna pokrýt povrch, kterým je natřena. Plnivo se nazývá větší části akrylových inkluzí, které zvyšují viskozitu barvy, její přilnavost k povrchu, ochranné vlastnosti a matování.

Pomocí pigmentu dosáhne barva požadované barvy nebo odstínu. Jako tato látka se používá prášková hmota jemně rozptýleného typu, která není schopna se rozpustit v pojivu, ale je v barvě ve formě určité barvy. Existují následující typy pigmentů:

  • organický původ;
  • anorganický původ;
  • kusový původ;
  • přírodní pigmenty.

Pomocí rozpouštědla se viskozita barvy sníží. Aditiva fungují jako pomocné složky, které mění jeho vlastnosti,

Technologie výroby akrylových barev zahrnuje následující procesy:

  • instalace akrylové kompozice a barvicího pigmentu do kontejneru;
  • proces míchání všech složek do homogenní hmoty, kontrola kvality produktu;
  • balení barvy do samostatných nádob a příprava k prodeji.

Akrylová barva: fotografie a výhody

1. Bezpečnost životního prostředí.

Této výhody je dosaženo použitím látek, které jsou pro lidské zdraví neškodné v procesu výroby barev, které nijak neovlivňují jejich zdraví..

2. Pohodlí a snadnost ovládání.

Vzhledem k tomu, že barvy na akrylové bázi jsou bez zápachu, zlepšuje se snadnost a pohodlí práce s nimi.

3. Požární bezpečnost.

Akrylové barvy nejsou náchylné k hoření, protože neobsahují hořlavé látky.

4. Neomezená paleta barev.

Široká škála barev a odstínů akrylové barvy umožňuje její použití nejen pro malování různých druhů struktur, ale také pro vytváření obrazů.

5. Rychlé schnutí.

Doba schnutí akrylové barvy je 1-3 hodiny, v závislosti na tloušťce vrstvy, která byla nanesena na povrch.

6. Vlastnosti pružnosti, pevnosti, snadné údržby a odolnosti proti oděru – díky těmto výhodám jsou akrylové barvy ve stavebnictví velmi populární..

7. Kromě toho se na povrchu natřeném akrylovou barvou nehromadí nečistoty a film vytvořený po zaschnutí barvy je na jedné straně prodyšný a na druhé straně je odolný proti vlhkosti..

8. Doba provozu povlaku.

Někteří výrobci tvrdí, že akrylové barvy mohou svým majitelům sloužit déle než deset let, aniž by ztratily na atraktivitě..

9. Široký rozsah použití.

Tato výhoda je dána především odolností barev vůči ultrafialovému záření, vlhkosti a mechanickému namáhání. Barvy jsou schváleny pro použití v místnostech s vysokou vlhkostí a venku, na přímém slunci.

10. Všestrannost a všestrannost.

Tyto vlastnosti umožňují použití akrylových barev v kombinaci s jinými stavebními materiály pro vnitřní i vnější dekoraci. Akrylové barvy lze aplikovat na téměř všechny typy povrchů, s výjimkou některých typů plastů.

Rozsah a technologie použití akrylových barev

Použití akrylových barev je spojeno jak se stavebnictvím, tak s malířstvím. Kromě toho akrylové barvy nanášejí kresby na povrch auta, dokonce se používají k malování na nehty..

Před nanesením akrylové barvy na povrch proveďte následující kroky:

  • vyčistěte povrch od nečistot, prachu a mastnoty;
  • pokud je materiál vysoce savý, pak se před natíráním doporučuje ošetřit základním nátěrem;
  • před použitím barvy pečlivě zkontrolujte její konzistenci, v případě potřeby ji zřeďte vodou nebo rozpouštědlem;
  • pomocí válečku, štětce nebo stříkací pistole naneste akrylovou barvu;
  • minimální teplota vzduchu pro práci s barvou je deset stupňů Celsia;
  • k čištění štětců, nádob s barvami a dalšího příslušenství použijte čistou vodu.

Pokud nebyla spotřebována veškerá akrylová barva, měla by být skladována ve sklenici s těsně uzavřeným víkem, protože vniknutí vzduchu mění její vlastnosti a činí ji nepoužitelnou pro další použití..

Hlavní odrůdy barev na akrylové bázi

Pokud jde o rozsah použití, barvy na bázi akrylu jsou:

  • venkovní;
  • vnitřní;
  • automobil;
  • používá se v malbě.

Akrylová fasádní barva obsahuje ve svém složení látky a přísady, které zlepšují její odolnost vůči ultrafialovému záření, vlhkosti a oděru. Tento typ barvy je vhodný k natírání všech druhů fasád, plotů, bran a jiných povrchů mimo provozovnu..

Interiérové ​​akrylové barvy jsou méně odolné vůči vnějším dráždidlům. Dobře padnou na povrch a vyznačují se dlouhodobým provozem. Existují určité typy barev určených k malování stěn a stropů. Kromě toho existují univerzální směsi, které jsou vhodné pro vnitřní i venkovní použití..

Automobilové akrylové barvy jsou aplikovány na tělo, s jejich pomocí se obyčejné auto promění ve skutečné umělecké dílo. Obrázky jsou malovány pomocí uměleckých akrylových barev, navíc jejich speciální řada je určena pro malování na nehty a na látku.

Pokud jde o další funkce, akrylové barvy jsou:

  • světlostálý;
  • odolný proti vlhkosti;
  • odolné vůči mechanickému namáhání;
  • omyvatelné.

Pokud jde o lesk, akrylové barvy jsou:

  • na lesklém podkladu;
  • na matném podkladu;
  • hedvábně matný;
  • pololesklý.

V závislosti na typu povrchu, na který se barva nanáší, existují:

  • akrylové barvy na dřevo;
  • akrylová barva na kov;
  • akrylová barva na stěny a stropy;
  • univerzální formulace.

Jak rozpustit akrylovou barvu

První a nejjednodušší možností pro ředění akrylové barvy je voda. Protože je to ona, kdo je přítomen ve složení barev na akrylové bázi. Je však třeba vzít v úvahu skutečnost, že po vysušení se vytvoří ochranný film, který je vodotěsný, a proto by měly být všechny nástroje po práci vyčištěny co nejdříve, dokud barva nezaschne..

Další možností, jak pomoci ředit barvy na bázi akrylu, je ředidlo doporučené samotnými výrobci barev. S jeho pomocí se mění vlastnosti barvy, například lakovaný povrch získává lesklý nebo matný lesk.

Doporučujeme vám seznámit se s doporučeními pro ředění akrylové barvy vodou:

  • poměr barvy a vody jedna ku jedné vede k ideální hmotě, kterou lze snadno nanášet na povrch a je základním podkladem pro malování;

  • malování barvou, do které byly přidány dvě části vody, vám umožní dosáhnout nejtenčí vrstvy, která rovnoměrně impregnuje povrch;
  • množství vody, kterou se akrylová barva ředí, závisí na typu a tloušťce vrstvy, kterou je třeba získat, čím tenčí je vrstva barvy pro malování potřebná, tím více vody by mělo být do barvy přidáno.

Chcete -li vysušenou akrylovou barvu zředit, důkladně ji rozetřete na práškovou konzistenci. Dále je kontejner, ve kterém je umístěn, naplněn horkou vařenou vodou. Po ochlazení se voda vypustí a postup se opakuje ještě jednou. Dále se odstraní přebytečná voda a barva se promíchá. S pomocí takové barvy se nedoporučuje malovat kritické oblasti struktur, protože stále ztrácí některé ze svých vlastností. Pro malování staré hospodářské budovy je to však ideální..

Jak malovat akrylovou barvou: technologie pro práci s materiálem

Postup malování akrylovými barvami je celkem jednoduchý, pokud dodržíte všechny technologické body a jemnosti. Doporučujeme, abyste se seznámili s pokyny pro malování stropu akrylovou barvou:

1. Nejprve je povrch připraven k malování. Strop musí být zbaven nečistot, prachu a mastnoty. Kromě toho musí být základna dokonale rovná. Pokud nátěr nebyl proveden dříve, pak se před nanesením barvy doporučuje ošetřit strop základním nátěrem, který jej nejen ochrání před plísní a plísní, ale také výrazně sníží náklady na barvu během jeho aplikace.

2. Pokud je na stropě stará barva, odstraňte ji špachtlí. Upozorňujeme, že přítomnost malých kousků barvy na stropě během procesu malování je nepřijatelná.

3. Pokud jsou na stropě praskliny nebo třísky, musí být utěsněny tmelem. Poté, co tmel zaschne, se stěrkou, poté základním nátěrem a teprve po tomto barvení.

4. Před nanesením barvy je třeba dbát na přípravu nástrojů ve formě válečku, štětců, zásobníku barvy, žebříku a samotné barvy..

5. Začněte pracovat v rohových oblastech a pracujte na nich štětcem. Nejprve je strop natřen po obvodu. Dále pomocí válečku natřete zbytek stropu..

6. Na směru nanášení první vrstvy nezáleží. Dokončovací nátěr by však měl být prováděn tak, aby byla barva nanesena směrem k oknu. Povrch tak bude vypadat dokonale plochý a hladký..

Protože doba schnutí akrylové barvy je poměrně krátká, na natření stropu stačí jeden den. Kromě toho je akrylová barva bez zápachu, a proto je velmi oblíbená pro dekoraci interiéru..

Existují dva způsoby nanášení barvy na povrch:

  • předředěné vodou nebo speciálními směsmi;
  • v pastovité formě, v tomto případě budete potřebovat speciální zahušťovadlo na barvu.

Vezměte prosím na vědomí, že barva by měla být ředěna v samostatné nádobě, nikoli v plechovce, protože barva se po odpaření vlhkosti stane nepoužitelnou.

Chcete -li fasádu natřít akrylovou barvou, postupujte takto:

1. Připravte povrch.

Fasáda by měla být zbavena nečistot, usazování omítky, povrch by měl vypadat pevný. Kromě toho byste se měli ujistit, že na povrchu stěn není žádná houba. Pokud existují praskliny a jiné vady, měli byste se jich zbavit..

2. Aplikace základního nátěru.

Další fáze zahrnuje nanesení základního nátěru na povrch fasády. Poté se zlepší přilnavost mezi natíraným povrchem a barvou a sníží se také úroveň spotřeby barvy..

3. Postup barvení.

Barva se nanáší ručně pomocí válečku a štětce, stejně jako mechanicky pomocí stříkací pistole. Minimální počet vrstev akrylové barvy jsou dva. Vezměte prosím na vědomí, že druhý nátěr by měl být aplikován až po úplném zaschnutí prvního nátěru..

Video s akrylovou barvou:

About the author