Barva na beton pro venkovní použití: vlastnosti výběru a aplikace

Pro malování fasád z betonu se používá speciální barva. Je to jeho individuální složení, které zajišťuje vysokou přilnavost mezi barvou a lakovaným povrchem a dlouhodobý provoz lakovaného povlaku. Budeme dále hovořit o tom, jak vybrat vysoce kvalitní betonovou barvu pro práci mimo budovu..

Obsah:

Barvy na beton – vlastnosti a výhody

Použití barvy na beton umožňuje nejen zlepšit estetickou přitažlivost povlaku, ale také zlepšuje dobu jeho provozu. Barva je schopna skrýt drobné vady a nerovnosti povrchu. Použití betonu jako dekorace vnější stěny má mnoho výhod, a to:

  • vysoká úroveň pevnosti;
  • odolnost proti mechanickému namáhání;
  • odolnost proti korozi;

  • odolnost vůči ultrafialovému záření;
  • odolnost proti mrazu a větru;
  • dobrá paropropustnost a odolnost proti vlhkosti.

Vzhled povrchu betonu však zůstává velmi žádaný, a proto, aby fasáda získala prezentovatelnost a přitažlivost, doporučuje se ji natřít.

Barva na beton je schopna poskytnout spolehlivou ochranu podkladu před biologickými dráždivými látkami a vlhkostí. Proces výběru barvy pro beton je poměrně komplikovaný, protože na tento materiál jsou kladeny příliš vysoké požadavky..

Barva nanesená na betonový podklad, který se nachází mimo místnost, musí mít následující vlastnosti:

  • odolnost proti vlhkosti – prvním a nejdůležitějším požadavkem na barvu je zabránit pronikání vlhkosti do interiéru místnosti;
  • požární bezpečnost a odolnost proti zapálení – barva by se neměla vznítit při výskytu nejmenších jisker, navíc by neměla šířit oheň;
  • vysoká přilnavost k betonovému podkladu – tato vlastnost zlepšuje přilnavost mezi barvou a povrchem, čím vyšší je přilnavost, tím déle barva na podkladu zůstane, pokud je úroveň přilnavosti nízká, pak se barva odlupuje a odlupuje se;
  • vysoká odolnost vůči světlu – pokud barva dobře odolává ultrafialovému záření, pak časem nevybledne a neztrácí barvu;
  • odolnost vůči teplotním změnám – tato vlastnost je vysvětlena skutečností, že povrch, který má být natřen, je venku, což znamená, že podléhá prudké změně povětrnostních podmínek, pokud je barva nestabilní před mrazem nebo teplem, pak se její vlastnosti zhoršují a povlak ztrácí svou atraktivitu, barva na betonu musí mít vlastnosti udržující teplotu v rozmezí od -40 do + 40 stupňů;
  • paropropustnost barvy umožňuje odolat hromadění kondenzátu na jeho povrchu, stěny, na které je nátěr potažen, dýchají, což znamená, že v místnosti je zdravé mikroklima, barva musí mít nulovou absorpci vlhkosti a zároveň čas musí být paropropustný;
  • odolnost vůči mechanickým faktorům je vysvětlena skutečností, že barva se nanáší mimo místnost a při silném větru nebo dešti existuje riziko jejího poškození, pokud je nestabilní vůči mechanickému vlivu, ani poměrně silný náraz by neměl poškodit malovat;
  • povrch, na který se barva nanáší, musí být odolný vůči nečistotám, tento faktor závisí na hustotě lakové kompozice, navíc kompozice musí obsahovat antibakteriální složky, které jí pomohou odolat šíření plísní a plísní.

Venkovní barva na beton – odrůdy

Ve vztahu k metodě rozpouštění barev jsou rozděleny na:

1. Prostředky, pro jejichž rozpouštění se používá voda – pro výrobu takových barev se používají syntetické pryskyřice. Kromě toho se vyznačují přítomností pigmentů, přísad a plniv ve složení, které se ředí výhradně vodou. Upozorňujeme, že barvy tohoto typu se používají pouze při pozitivních teplotách. Vodorozpustné barvy dobře propouštějí páru, jsou odolné vůči ultrafialovému světlu, extrémním teplotám a mechanickému namáhání. Životnost nátěru natřeného tímto typem nátěru je více než 10 let.

2. Barvy, pro jejichž ředění se používají organická rozpouštědla ve formě lakového benzínu, rozpouštědla nebo xylenu. Barvení se provádí při jakékoli teplotě a dokonce i při vysoké vlhkosti. Nevýhody používání tohoto druhu barev zahrnují zvýšenou toxicitu a snadnost hořlavosti. Proto jsou méně populární než první možnost..

Pokud jde o hlavní složky venkovních barev na beton, jsou to:

1. Silikát – vyznačuje se nejvyšší úrovní adheze. Dobře snáší ultrafialové záření a změny teploty. Kromě toho takové barvy nevyžadují dlouhou dobu schnutí a mají pestrou paletu barev. K získání vysoce kvalitního povlaku se silikátová barva nanáší ve třech vrstvách. Protože jedna vrstva nestačí na skrytí všech nerovností a vad betonového podkladu.

2. Další levnou možností je použít barvy na olejové bázi. Jsou odolné vůči vlhkosti a UV záření. Ale současně mají olejové barvy následující nevýhody:

  • doba schnutí povrchu;
  • potřeba předběžné přípravy podkladu pro malování;
  • nízká paropropustnost.

3. Akrylová barva na beton – vynikající odolnost proti oděru. Kromě toho mají takové barvy dobrou elasticitu, jsou zdravotně nezávadné a šetrné k životnímu prostředí. Barvy na akrylové bázi dobře kryjí povrch, jsou ekonomické z hlediska spotřeby, odolné proti vlhkosti, ale zároveň paropropustné.

Jedinou nevýhodou používání akrylových barev je, že jsou ve srovnání s jinými alternativami poměrně drahé. U akrylové barvy na beton pro venkovní použití je cena velmi vysoká, pokud v jejím složení převládá stoprocentní akrylové pojivo.

4. Latexové barvy odolné proti opotřebení na beton jsou druhem akrylových barev, ale jejich složení dominuje přítomnost levnější latexové disperze. Takovými složkami jsou kompozice ve formě PVA lepidla, kopolymerů nebo akrylu.

Náklady na tento druh barev jsou levnější než na akrylové barvy, ale vlastnosti jsou téměř stejné. Jedinou nevýhodou latexových barev je jejich kratší životnost než u akrylových barev. Po určité době dochází k vyhoření, odlupování a povrchové kontaminaci..

5. Na vodní bázi – vyznačují se snadnou aplikací, nízkou spotřebou, různými barvami. Tento typ barvy je velmi populární díky svým atraktivním nákladům. Nevýhody tohoto druhu barev zahrnují:

  • nízká úroveň odolnosti proti vlhkosti;
  • nestabilita vůči mechanickému poškození;
  • snadnost oděru;
  • nedostatek ochranných vlastností;
  • nestabilita chemického složení a teplotní změny.

Pryžová barva na beton – charakteristika a popis

Pryžová barva je klasifikována jako univerzální směs, protože je vhodná k natírání nejen betonových povrchů, ale také na dřevo, kov, břidlici, střešní krytiny, tenisové kurty atd..

Tento druh barvy se nazývá guma, protože má vysokou úroveň pružnosti. Tento materiál má krátkou historii a na moderním trhu s barvami a laky dosud nezískal patřičnou poptávku..

Gumová barva se liší od ostatních typů barev v tom, že má pružný polymerní film, který se tvoří po úplném zaschnutí lakové kompozice. Pokud teplota v prostředí stoupne, pak se natáhne, jinak se smrští. Na povrchu tedy nevznikají praskliny a třísky, které jsou charakteristické pro olejový povlak..

Pro výrobu gumové barvy se používá směs vody a disperze, která obsahuje akrylátový polymer. Barva navíc neobsahuje organická rozpouštědla ani jiné látky škodlivé pro životní prostředí..

Další složkou gumové barvy je barevný pigment, díky kterému získává jeden nebo jiný odstín. Po nanesení barvy na betonový podklad zmatní. Povlak nemá lesk, ale na dotek je docela příjemný.

Mezi výhody gumové barvy na beton patří:

  • vysoká elasticita, odolnost proti praskání a deformaci;
  • dobrá úroveň přilnavosti, díky které se barva neodlupuje ani neodlupuje;
  • odolný vůči teplotním změnám, proto se směle používá pro venkovní práce;
  • odolný vůči ultrafialovému záření;
  • je druh hydroizolačního materiálu;
  • paropropustný;
  • bezpečné pro životní prostředí, neškodné pro lidské zdraví;
  • snadné použití.

Interval pro použití barvy je od -55 do +60 stupňů. Tento typ barvy pokrývá suterénní povrchy, oblasti slepých oblastí, zdi, zahradní cesty, altány nebo ploty..

Mezi nevýhody gumové barvy je třeba poznamenat správnou technologii její aplikace. Pokud nanesete barvu v silné vrstvě, pak nebude splňovat všechny funkce, které jsou jí přiřazeny, proto se materiál nanáší ve dvou nebo třech velmi tenkých vrstvách.

Fasádní barvy na beton pro venkovní použití: vlastnosti volby

Upozorňujeme, že při výběru barvy na beton nebudou její náklady rozhodujícím faktorem, protože v první řadě musíte věnovat pozornost kvalitě materiálu. Pro barvy na beton existují dvě možnosti:

  • formulace, které poskytují hladkou texturu;
  • texturované směsi.

Druhá možnost se vyznačuje dobrým zakrytím defektů a trhlin na povrchu a hustší strukturou..

K charakterizaci dekorativní stránky barev na beton se používají dva koncepty ve formě:

  • tónování, které vám umožní dosáhnout požadovaného odstínu smícháním několika barev laku;
  • reflexní vlastnosti – umožňují barvě odrážet světelné záření, v závislosti na tomto kritériu jsou barvy lesklé, matné, polomatné.

Pokud plánujete malovat betonovou fasádu, je lepší dát přednost malování s matným efektem. Protože mají vyšší paropropustnost, což je zvláště důležité pro stavbu zdí. Chcete-li ozdobit určité fragmenty povrchu, použijte barvy typu molumate s mírným leskem..

Protože je betonový povrch materiálem, který slabě absorbuje jiné směsi, musí mít barva dobré krycí vlastnosti. Je vhodnější jej aplikovat v několika vrstvách, aby se zcela skryla struktura omítky..

Vezměte prosím na vědomí, že barva lépe přilne k cementovému podkladu než k betonovému povrchu..

Ve vztahu k typu filmotvorné látky jsou betonové barvy akrylové, na vodní bázi, akrylátové, silikonové, latexové atd..

Betonové povrchy vystavené vysokému mechanickému namáhání by měly být natřeny speciálními epoxidovými barvami. Zvláštní kategorie zahrnuje nátěry s vysokou odolností proti mechanickému poškození..

Pokud plánujete dokončit přední část, je lepší dát přednost akrylové nebo silikonové barvě. Možná aplikace silosanových barev nebo akrylových sloučenin.

Většina barev má dobrou paropropustnost, a tím zlepšuje a udržuje zdravou vnitřní atmosféru. Mějte však na paměti, že materiál, ze kterého jsou stěny vyrobeny, musí být také paropropustný..

Spotřeba barvy na beton závisí na jeho hustotě a konzistenci, tuto hodnotu by měl výrobce uvést v technických vlastnostech kompozice. Chcete -li koupit barvu na beton, je lepší kontaktovat specializovaný obchod, kde vám zkušení specialisté pomohou vybrat kompozici v souladu s individuálními charakteristikami povrchu, který má být natřen..

Před nanesením barvy je nutné provést přípravné práce na čištění povrchu od nečistot a prachu. Kromě toho se pro zlepšení přilnavosti barvy k lakovanému povrchu doporučuje předem ošetřit betonový podklad základním nátěrem..

Chcete-li si vyrobit vlastní základní nátěr, stačí jednu část barvy zředit deseti díly ředidla na organické nebo vodní bázi. Po zaschnutí nanesené kompozice by měl být povrch natřen. V procesu práce je lepší použít kartáč, váleček nebo stříkací pistoli. Neměli byste používat kartáče s přírodními štětinami, protože pod vlivem barvy začnou bobtnat a zanechávat stopy na povrchu..

Malování suterénu má své vlastní nuance, a zejména se nedoporučuje používat barvy, jejichž pokyny nenaznačují, že jsou vhodné pro malování suterénu. Skladba pro suterén by měla být lepší kvality, protože tato část budovy je příliš vystavena agresivnímu prostředí, škodlivým mikroorganismům atd..

Pro zlepšení vzhledu budovy se doporučuje pravidelně čistit nebo mýt sklep, což znamená, že barva musí být odolná vůči mechanickým dráždidlům a vysoké vlhkosti..

About the author