Barvy a laky na dřevo zpomalující hoření

Barvy a laky zpomalující hoření jsou určeny k ochraně dřevěných výrobků a stavebních prvků před účinky ohně.

Obsah

Jednou z nejhorších katastrof spolu s povodněmi a hurikány je požár, který uvrhne do smutku i ty nejotužilejší lidi. Jen v roce 2012 došlo v Rusku k více než sto deseti tisícům požárů, při nichž zemřelo více než sedm tisíc lidí a škoda se odhaduje na miliardy rublů. Příčin požárů je mnoho, od opilého souseda na schodišti po staré elektrické rozvody nebo plynový sporák. Je pravda, že to vše se ukáže mnohem později, když se uvolní prvek "zklidni se" hasiči a statistický výbor dostává novou zprávu. Samozřejmě je poněkud obtížné eliminovat nedbalostní sousedy nebo provádět opravy v sousedních domech a chatách, ale přesto existují způsoby, jak minimalizovat nebo dokonce zabránit pronikání a šíření ohně na váš majetek, malý obchod nebo dílnu. Jedním slovem, postavte se proti ohnivému meči, protipožárnímu štítu – barvy a laky zpomalující hoření.

Barvy a laky zpomalující hoření

Dřevo je nejběžnějším materiálem používaným jak ve stavebnictví, tak pro vnitřní výzdobu domu, bytu, kanceláře nebo jiných prostor. Ale spolu s jeho obrovskými výhodami je zde také jeho hlavní nevýhoda – je hořlavý. Tento problém se pokusili vyřešit i ve starověku, kdy požáry zničily celé osady a dokonce i města. V té době se převážně dřevo impregnovalo roztoky na bázi kamence a různých solí nebo zředěným octem. A ačkoli tyto směsi byly používány hlavně pro vojenské vybavení (štíty, beranidla, obléhací stroje), přesto to byly úplně první ochranné povlaky, které odrážely účinek ohně. Moderní protipožární nátěry mají složitější vícesložkové složení a jsou vyráběny pomocí nejnovějších chemických technologií, což výrazně zvyšuje schopnost účinnější ochrany před ohněm. Vzhledem k povrchové vrstvě chrání tyto ochranné materiály hlubší vrstvy dřeva před spálením v důsledku tvorby nehořlavých látek na povrchu dřeva.

Druhy protipožárních nátěrů

Všechny protipožární materiály jsou dvou typů-neintuitivní a intumescentní. Liší se od sebe svou reakcí na tepelnou expozici. Intumescentní laky a barvy pod vlivem ohně zvětšují svůj objem, což ovlivňuje tloušťku povlaku, přičemž tvoří nehořlavé "pěna", zabraňující pronikání ohně do dřeva. Při reakci na oheň může nárůst objemu materiálů zpomalujících hoření dosáhnout několik desítekkrát a liší se v závislosti na výrobcích těchto produktů. Důležitou výhodou je, že po reakci se povrch dřevěné konstrukce nebo povlaku snadno obnoví odstraněním napěněné vrstvy.

Neintumescentní barvy a laky, pokud jsou vystaveny ohni, vytvářejí na povrchu materiálu sklovitý povlak, který brání dalšímu spalování.

Všechny barvy a laky zpomalující hoření, založené na GOST, jsou rozděleny do tří typů účinnosti požární ochrany. První skupina zahrnuje materiály, které poskytují ohnivzdorné dřevěné výrobky a stavební prvky a podle výsledků testů způsobují ztrátu hmotnosti prototypu nejvýše 9%. Druhá skupina zahrnuje barvy a laky zpomalující hoření, které poskytují výsledek kontroly vzorku se ztrátou hmotnosti 9 až 30%. Třetí skupina zahrnuje materiály, které během testování způsobí ztrátu hmotnosti vzorku o více než 30%. Tyto informace musí být uvedeny na obalech nebo nádobách s nehořlavou barvou nebo lakem..

Mechanismus činnosti a složení protipožárních laků a barev

Moderní protipožární barvy a laky obsahují mnoho složek: pryskyřice, soli tvořící plyn, stabilizátory a tepelně odolné látky. Liší se jak svým složením, tak stupněm požární odolnosti, měřeno délkou expozice ohni..

Neintumescentní barvy a laky se při působení ohně transformují a spolu se spalovacím produktem-uhlím vytvářejí jakési kompozitní skleněné fólie, které chrání dřevěné materiály před spalováním. Tento typ povlaku je vyroben z tekutého křemičitanu draselného, ​​s přídavkem křemenného písku, kaolinu, vermikulitu, mastku a dalších nehořlavých plniv. Tento typ materiálů zahrnuje domácí laky. "Štít-1", Nortexový lak, "Lacronový lak", barvy „Silicate-O“, VUP-2D a další.

Při vystavení ohni dochází k chemické reakci – termolýze, díky níž se rozkládají základní složky intumescentních barev a laků. V tomto případě se uvolňují inertní plyny, které zabraňují toku kyslíku do ohně a tvorbě grafitové pěny, která přechází v povlak z černého uhlí. Tato tepelně izolační vrstva zabraňuje pronikání ohně do hlubších vrstev materiálů a produktů na bázi dřeva, a chrání je tak před požárním živlem. Tento typ protipožárních laků a barev se vyrábí hlavně ze složitých organických pryskyřic, chlorovaného kaučuku, organických solí a různých nehořlavých plniv, jako jsou: čedičový prach, magnezit, křída a křemenný písek. Tento typ barev a laků zahrnuje domácí barvy Phoenix DP, Plumkor-1, "Požární ochrana+", finský lak "Pyroplast-HW100" a malovat "Non Faye" jiný.

Způsob aplikace.

Natírání nebo nanášení protipožárních laků nebo barev se příliš neliší od postupu při práci s jinými barvami a laky. Veškeré práce by měly být prováděny výhradně při kladných teplotách a vlhkosti vzduchu přibližně 70%. Připravený povrch musí být suchý a zbavený různých nečistot, jako je prach, mastnota a špína. Měli byste také vzít v úvahu obsah vlhkosti dřevěného výrobku nebo stavebního prvku, neměl by překročit 10%. V závislosti na typu nátěru je natíraný povrch opatřen základním nátěrem, pokud je použita barva "Požární ochrana+" nebo některou ze složek, jako při použití laku "Štít-1". Po zaschnutí povrchové vrstvy základního nátěru (od 2 do 4 hodin) se pomocí štětce, válečku nebo stříkací pistole nanese první vrstva barvy nebo laku. Tato vrstva by měla být aplikována rychle, bez opravy vad. Doba schnutí první vrstvy je obvykle 4 až 12 hodin, při teplotě asi + 20 stupňů. Na konci tohoto období jsou vady laku odstraněny a je nanesena druhá vrstva. U některých barev a laků zpomalujících hoření trvá polymeraci určitý čas, což může být až 15 dní. Je důležité si uvědomit, že v závislosti na tloušťce vrstvy protipožární barvy závisí také její účinnost zpomalující hoření..

Při nanášení barvy nebo laku zpomalujícího hoření byste si měli pečlivě přečíst přiložené pokyny, protože neopatrná práce může negovat očekávaný výsledek.

Je třeba také mít na paměti, že protipožární nátěry na sruby, letní chaty, koupele nebo sauny je třeba nanášet každý rok. Díky tomu mohou být tyto budovy chráněny před požárem..

Konečně

V současné době je řada protipožárních barev a laků poměrně široká a je zastoupena zahraničními a domácími výrobci. Všechny výrobky jsou certifikovány příslušnými odděleními a mají záruku na provoz, od deseti do dvaceti pěti let. Výběr správné protipožární barvy nebo laku proto není vždy snadný úkol. Nejprve byste měli rozhodnout o nákladech na povlak, který potřebujete pro určitou skupinu účinnosti zpomalovače hoření, a teprve poté začít vybírat a nakupovat materiál, který potřebujete. Při aplikaci protipožárního nátěru musíte také věnovat pozornost spotřebě barvy nebo laku. Například lak "Negorin-1" má spotřebu 350 gramů na metr čtvereční a lak „Shield -1“ – 800 gramů na metr čtvereční; namalujte „Defender W“ – 1,53 kg na metr čtvereční a namalujte "Požární ochrana+" – pouze 520 gramů na metr čtvereční. To zohledňuje dosažení první skupiny účinnosti zpomalovače hoření a prakticky stejného cenového rozpětí. Zahraniční barvy mají podobný náběh na spotřebu nátěru, ale zároveň byla cena několikrát zvýšena. Například pokud barva „Defender W“ stojí asi 250 rublů za kg, pak univerzální barva „Barrier -87“ – asi 650 rublů a barva "Aznar" – více než 750 rublů.

A proto, pokud chcete získat vysoce kvalitní a levný výrobek, vyberte si laky a barvy tuzemského výrobce..

About the author