Vzhledem k tomu, že dřevo je živý organismus, v zájmu zachování jeho celistvosti a ochrany před vnějšími vlivy se doporučuje zpracovávat všechny druhy dřevěných výrobků. Moderní trh se stavebními materiály nabízí obrovské množství impregnací, antiseptik a dalších prostředků pro zpracování dřeva. O tom, jak zpracovat a jak vyrobit impregnaci dřeva, budeme dále zvažovat.
Obsah:
Impregnace dřeva – vlastnosti a použití
V procesu stavby dřevěného domu nebo jiných dřevěných prvků umístěných na ulici vyvstává otázka výběru nástroje, který pomůže zachovat vlastnosti stromu po dlouhou dobu. K tomuto účelu jsou určeny vnější impregnace, které chrání materiál před účinky slunce, vlhkosti, větru a dalších vnějších dráždivých látek..
Vzhledem k tomu, že dřevo je živý materiál, má řadu výhod, mezi nimiž je hlavní jeho ekologičnost a bezpečnost použití. Dřevo však má vysoké vlastnosti absorbující vlhkost, a proto vyžaduje určitou ochranu před vystavením nadměrné vlhkosti..
Totiž v důsledku změn obsahu vlhkosti tohoto materiálu dochází k jeho deformaci, která se projevuje bobtnáním a vysycháním stromu. Akumulace přebytečné vlhkosti navíc vede k tvorbě plísní a plísní, které postupně ničí strukturu dřevěného povrchu..
Mezi další nepřátele stromu patří hmyz ve formě plísní, dřevokazných hub nebo dokonce řas. V přítomnosti spór hub ve vzduchu se okamžitě usadí na dřevěném povrchu a začnou se tam hojně množit. Na jejich klíčení do stromu stačí počkat asi 300 minut. Mezi první příznaky stromu postiženého houbami patří přítomnost tmavých skvrn na jeho povrchu, nerovnoměrná struktura, přítomnost modré nebo plaku..
Nejkrutějším nepřítelem stromu je mikroorganismus v podobě houby bílého domu. Jeho ničivá síla je příliš velká: jeden měsíc stačí na zničení jedné podlahové desky, jejíž tloušťka je 40 mm.
Kromě těchto faktorů oheň ovlivňuje dřevo, aby se zabránilo použití speciálních přípravků..
Při stavbě dřevěných předmětů se používají různé metody, které přispívají k boji proti všem výše uvedeným typům torpédoborců. Používají se v různých fázích práce s dřevěnými materiály: při těžbě dřeva, po těžbě dřeva, při skladování a sušení dřeva a bezprostředně před instalačními pracemi..
Zpracování dřeva by mělo být komplexní, aby se zabránilo zvýšení úrovně vlhkosti v materiálu, protože právě tento faktor je nejdůležitějším ničitelem dřeva..
Aby byl strom chráněn před biologickými vlivy, je izolován ve vztahu k dotyku půdy, proto vybavují kamennou nebo cihlovou základnu. Kromě toho se budují speciální větrací kanály, jejichž hlavním účelem je větrat strom a zbavit ho přebytečné vlhkosti..
Strukturální způsob ochrany dřeva je kombinován s jeho zpracováním pomocí vnějších impregnací. Hlavním účelem těchto produktů je chránit strom před vlhkostí, ohněm a biologickými vlivy. Antiseptika působí jako impregnace – poskytují ochranu proti plísním a plísním, retardéry hoření – poskytují ochranu před ohněm. Pokud je ochranné vybavení aplikováno ve správném pořadí a v souladu s předepsanými technologiemi, životnost stromu se několikrát zvýší..
Ve vodě rozpustné ochranné látky, olejové pasty, směsi a přípravky s těkavými organickými sloučeninami mohou poskytnout vysoce kvalitní ochranu dřeva před vlhkostí. Mezi spotřebiteli jsou nejoblíbenější řešení na vodní bázi, protože jsou bezpečnější a snáze se používají..
Hlavní typy impregnace dřeva
1. Impregnace na vodní bázi mají následující výhody:
- nedostatek vůně;
- rychlé sušení;
- neškodnost;
- před aplikací kompozice není nutné povrch vysušovat.
Mezi nevýhody tohoto druhu impregnace patří:
- penetrace pouze do malé tloušťky;
- pro dřevo, které je neustále v kontaktu s vlhkostí, se nepoužívá;
- poskytovat pouze povrchní ochranu.
Používá se v procesu zpracování obytných budov, hospodářských budov, jednotlivých dřevěných prvků.
2. Impregnace dřeva vlhkostí organického původu hluboce pronikají do struktury dřeva, čímž zajišťují jeho spolehlivou ochranu. Mají štiplavý zápach, nutnost připravit povrch před jejich aplikací. Používá se v místech neustálého kontaktu s vodním prostředím, jako jsou sklepy, sklepy.
Vnější impregnace dřeva: sloučeniny, které poskytují ochranu proti ztmavnutí
Použití těchto impregnací je důležité při přípravě materiálu, konkrétně jeho rámu, přepravě do zařízení a jeho dalším skladování. Nejčastěji je strom uložen venku, takže pokud neprovedete zpracování, strom před stavbou ztmavne kvůli infekci určitého druhu hub..
Vzhled tohoto problému je relevantní, pokud je při jeho použití požadováno zachování přirozené struktury vzoru, například při stavbě dřevěné lázně, která bude později pokryta transparentním lakem..
Aplikace tohoto druhu impregnace by měla chránit strom po poměrně dlouhou dobu, což zahrnuje okamžik jeho kácení před instalací na povrch..
Většina moderních impregnací poskytuje dřevu krátkou ochranu, která vydrží 3–6 měsíců. Přestože existují dražší produkty, jejichž vyvážené složení umožňuje poskytovat stromům dlouhodobější ochranu.
Mezi tento druh přípravků patří antiseptikum obtížně omyvatelného charakteru „Senezh Euro-trans“. Je schopen strom chránit osm měsíců. Mějte však na paměti, že i po zpracování stromu musíte přísně dodržovat pravidla pro jeho uložení. Nedovolte, aby materiál přišel do styku s půdou, stohujte desky nebo prkna na sebe.
Pokud je strom poškozen mikroorganismy ve formě dřevobarevných hub, měl by být vybělen, aby nedošlo k poškození materiálu..
K dispozici je široká škála směsí, které pomáhají bělit dřevo. Některé z nich jsou zaměřeny na odstranění léze, zatímco jiné jsou zaměřeny na jejich maskování. Bělidla na bázi chloru jsou schopna spalovat dřevo, ale současně se zničí jeho struktura a současně se z něj odstraní pryskyřice a třísloviny. Tyto výrobky jsou mezi spotřebiteli nejoblíbenější..
Další skupinou bělidel jsou jemné impregnace. Jsou založeny na použití aktivního kyslíku. Tyto prostředky nejsou schopny zničit texturu dřeva, a proto neovlivňují jeho vlastnosti. Dřevo ošetřené jemnými prostředky se stává lehkým a při práci nedochází na rozdíl od první možnosti k uvolňování toxických látek. Ačkoli postup pro bělení je v tomto případě komplikovaný.
Impregnace dřeva z rozpadu: vlastnosti použití
Dalším důležitým materiálem, který poskytuje ochranu dřeva, je použití impregnací, které zabraňují vzniku kazů a praskání při smršťování. Většina neošetřených dřevostaveb se vyznačuje popraskanými koncovými oblastmi. Tento postup je důsledkem nerovnoměrného odpařování vlhkosti z konců a hlavní části kulatiny..
Abyste zabránili praskání stromu, musíte se postarat o jeho zpracování pomocí speciálního druhu směsi. S jejich pomocí se sníží odpařování vlhkosti a zabrání se hnilobě a praskání koncových částí..
Přípravky určené pro tyto účely jsou založeny na snížení počtu trhlin na povrchu stromu a normalizaci výměny vzduchu. Kromě toho dochází k poklesu lineárních deformací stromu během jeho sušení a konce jsou chráněny před vlhkostí..
Impregnace dřeva pro venkovní použití: ochrana kritických prvků
Počáteční fáze výstavby zahrnuje instalaci dolních korunových konstrukcí a také kulatiny použité při uspořádání podkladu, částí, které jsou součástí suterénu atd..
Tyto prvky podléhají vyššímu provoznímu opotřebení než standardní díly. Ovlivňuje je atmosférická a půdní vlhkost, biologická destrukce a zvýšená aktivní vlhkost.
Právě na tyto prvky jsou přiřazeny hlavní ložiskové funkce, a proto se pro jejich zpracování používají funkčnější impregnace, které je zachovají po delší dobu..
Impregnanty tohoto typu jsou rozpustné ve vodě a nemytelné. Jsou schopni se zafixovat do stromu a stát se jeho součástí. Kromě toho mají tyto sloučeniny antiseptické vlastnosti, pomocí impregnací se barva stromu mění a stává se trochu nazelenalá, ale také poskytuje účinnou ochranu před houbami rodu porcini..
Ale k ochraně stěn a příček se doporučuje použít impregnace, které nemění barvu dřeva. Jsou méně silné, ale zachovávají si atraktivní vzhled dřevěné textury..
Bezbarvá antiseptika jsou omyvatelná a hluboce antiseptují materiál. Jsou vhodné pro zpracování materiálů, které jsou vystaveny přímému a dlouhodobému působení vlhkosti, a proto jsou zvláště vhodné pro venkovní použití. V tomto případě plní funkci biologicky ochranné půdy před lakováním..
Protipožární impregnace dřeva – aplikace a vlastnosti
Systém zastřešení a překrytí mezipodlahy působí jako komplexní konstrukční řešení, které vyžaduje zpracování pomocí speciálních nástrojů. Protože zde je riziko vznícení nejvyšší, vyžadují použití zpomalovače hoření.
Je vhodnější zvolit impregnace, které kombinují jak protipožární, tak bioochranné funkční vlastnosti..
Zpomalovače hoření jsou rozděleny do dvou typů:
- krytý typ;
- kompozice.
První možnost zahrnuje použití laků, barev, past a nátěrů a druhá – přímo impregnace.
Tyto typy nátěrů jsou schopné měnit barvu dřeva, proto se používají pouze v oblastech, které nejsou prohlíženy. Impregnace jsou oblíbenější, protože jsou schopny zachovat strukturu dřeva, a to navzdory změně jeho barvy, i když s dalším barvením materiálu barvou je možná možnost použití nátěrových prostředků.
Roli impregnací zpomalujících hoření hrají přípravky patřící do první a druhé skupiny požární bezpečnosti. K ochraně povrchů, které jsou nejvíce ohroženy požárem, se používají léky první skupiny, s jejich pomocí je dřevo tónováno v podélném směru. Dřevo zároveň získává narůžovělou barvu, která určuje kvalitu provedené práce..
Častější jsou zpomalovače hoření druhé skupiny. K ochraně interiéru místnosti se používá šetrnější typ prostředku. Nemají vliv na vzhled stromu..
Při výběru ohnivzdorné impregnace zvažte dostupnost certifikátů kvality, dokumentů potvrzujících požární bezpečnost a hygienických a epidemiologických závěrů.
Dekorativní impregnace na dřevo: venkovní práce
Po stavbě a zpracování dřevěného domu pomocí výše uvedených prostředků následuje postup aplikace dekorativních impregnací. Tyto léky se vyznačují bezpečností životního prostředí. Kromě toho slouží jako antiseptikum a ve většině případů jsou na vodní bázi..
Pokud srovnáme takové impregnace s ekologickými produkty, pak první možnost nemá nepříjemný zápach. Dekorativní impregnace pro složení dřeva – akryláty, díky nimž je dosaženo vysoké pružnosti povlaku, vynikající odolnosti proti vlhkosti, ale zároveň paropropustnosti. Díky tomu nátěr po dlouhou dobu přilne k dřevěnému povrchu..
Různí výrobci nabízejí širokou škálu dekorativních nátěrů v široké škále barev. Volba tohoto materiálu předpokládá přítomnost zasklívacího dekorativního povlaku s ultrafialovým filtrem v impregnaci. Neztmavují dřevo díky tomu, že pohlcují ultrafialové světlo. Textura dřeva navíc zůstává nezměněna..
Pokud dekorativní impregnace nemá antiseptické vlastnosti, musíte strom nejprve ošetřit antiseptikem.
Výroba vnější impregnace dřeva vlastními rukama
Pro zpracování krokvového systému se používají roztoky zahřátého bitumenu. Použitý strojní olej, který lze zakoupit nebo vyžádat na čerpacích stanicích, je nejvhodnější pro ošetření kritických oblastí..
Tato možnost vlastní impregnace se nepoužívá na povrchy určené k dekorativním nátěrům, v jiných případech je to vynikající antiseptikum.
K provedení antiseptické impregnace vlastními rukama budete potřebovat:
- plastová nádoba o objemu 25 litrů;
- sto gramů síranu železnatého;
- deset gramů manganistanu draselného;
- dvacet litrů vody.
Všechny přísady by měly být zředěny v kanystru a naneseny na povrch štětcem nebo válečkem. Náklady na toto antiseptikum jsou desetkrát nižší než zakoupené a účinnost je téměř stejná.