Ako položiť dlaždice na drevenú podlahu vlastnými rukami

Keramické dlaždice sú najlepšou voľbou pre podlahy. Je lepšie položiť dlaždice na betónový podklad. Ak je však podlaha v miestnosti drevená, môže byť aj dlažba. Zvážime, ako ďalej položiť dlažbu na drevenú podlahu..

Obsah:

Je možné položiť dlažbu na drevenú podlahu: výhody a nevýhody

Jedinou výhodou kladenia dlaždíc na drevenú podlahu je, že pred začatím inštalačných prác nie je potrebné ďalšie vyrovnávanie podlahy. To znamená, že nie je potrebné vybavovať ďalší poter a vyrovnávať podlahu..

Tento proces má však mnoho nevýhod. V prvom rade je dlaždica pozoruhodná svojou nestabilitou voči deformačným procesom na podlahe, pod ich vplyvom môže prasknúť. Strom sa pri vysokej vlhkosti naopak zväčšuje a pri nízkych teplotách klesá. Tieto lineárne pohyby môžu po položení dlaždíc negatívne ovplyvniť celkový stav podlahy..

Okrem toho upozorníme na niekoľko ďalších faktorov, ktoré naznačujú nevhodnosť inštalácie dlaždíc na drevenú podlahu:

 • drevo má teplú štruktúru a dlaždice sú studené, je nerozumné položiť studené keramické dlaždice na teplú drevenú podlahu;
 • po položení dlaždíc na strom k nemu neprichádza kyslík a materiál začne podliehať rozkladu a ničeniu;
 • životnosť dlaždíc a dreva nie je rovnaká, drevo vydrží menej ako dlaždice, čím sa zníži jej životnosť;
 • v procese ovplyvnenia dlaždice lineárnymi pohybmi sa začína rozdeľovať;
 • drevená podlaha nemá statickú elektrinu, ktorá je pri inštalácii dlaždíc taká potrebná.

Inštalácia dlaždíc na drevenú základňu v interiéri je často potrebná, ak je vysoká vlhkosť a je potrebné neustále čistenie podlahy. To platí pre takéto kuchyne alebo kúpeľne.

Hlavným pravidlom vysokokvalitného kladenia dlaždíc na drevenú podlahu je vytvorenie trvanlivej a prakticky nepohyblivej podlahy. Pred začatím práce by ste mali vyhodnotiť jednotlivé vlastnosti miestnosti a zvoliť najoptimálnejšiu technológiu lepenia dlaždíc. Kvalita výsledného povlaku priamo závisí od správneho výberu tejto technológie..

Ako položiť dlaždice na drevenú podlahu

Drevená podlaha je viacvrstvový sendvič vyrobený z dreva. Existuje niekoľko možností podlahy, ktoré je možné obkladať:

 • výhradne oneskorená podlaha, na ktorej bola demontovaná podlahová krytina;
 • pokrytie podlahy preglejkou s vlastnosťami odolnými voči vlhkosti alebo doskami z drevotriesky, s polenami alebo bez;
 • drevená podlaha, na ktorej prakticky nie sú žiadne chyby;
 • drevené podlahy, ktoré vyžadujú renováciu.

Typ a ďalšie kroky kladenia dlaždíc závisia od stavu podlahy, na ktorej sa vykonávajú opravy. Inštalácia dlaždíc na povrch vyrobený z dreva na každej z podláh sa vykonáva podľa rovnakej schémy, poradie prípravných prác pre všetky možnosti podláh sa však medzi sebou líši.

V dôsledku toho by ste po prípravných prácach mali dostať rovný a dokonale rovný povrch, na ktorý môžete položiť keramické dlaždice..

Ak je na guľatiny na podlahu položená preglejka odolná voči vlhkosti, je potrebné na ňu najskôr vybaviť hydroizolačnú vrstvu, potom by mal byť položený poter s dodatočnou výstužou. Po zaschnutí poteru je podlaha pokrytá lepidlom odolným voči vlhkosti a na ňu sú položené keramické dlaždice.

Dvojitá hydroizolácia je pôvodne nainštalovaná na promenáde inštalovanej na guľatine. Ďalej by ste na podlahu mali namontovať preglejku odolnú voči vlhkosti a vrstvu polyuretánového lepidla. Potom sa na podlahu položia dlaždice..

Tieto možnosti popísané vyššie sú relevantné pre podlahové dosky. V prípade, že je podlaha vybavená v prvom poschodí, postup sa trochu zmení..

Po základových doskách je na podlahu položený chodník a povinná je dvojvrstvová hydroizolácia. Potom je položený cementový poter, pokrytý lepidlom na dlaždice a priamo dlažbou.

Podlahu je možné pokryť izoláciou, hydroizoláciou, OSB, príborníkom a potom lepidlom a dlaždicami.

Ako položiť dlažbu na drevenú podlahu

Pri skúmaní otázky, čo dať na drevenú podlahu pod dlažbu, by sme sa mali riadiť individuálnymi vlastnosťami miestnosti, v ktorej sa vykonávajú opravy.

Najjednoduchším a technologicky najsprávnejším spôsobom prípravy podlahy na obklad je jej vyrovnanie. S jeho pomocou je možné vytvoriť stabilný hrubý povlak, na výrobu ktorého sa používa preglejka s vlastnosťami odolnými voči vlhkosti alebo dokončovacie materiály podobného zloženia. Na vyrovnanie podlahy suchou metódou sa používajú nasledujúce materiály:

 • existujú hotové sady nastaviteľnej podlahy, na ktorých sú skrutkové alebo plastové podpery, ktoré umožňujú veľmi rýchlo nainštalovať preglejkový plech;
 • vytvorenie systému oneskorenia na silnej drevenej podlahe, po ktorom nasleduje inštalácia doskových materiálov;
 • inštalácia ďalšej vrstvy preglejky na existujúcu;
 • upevnenie materiálu vo forme OSB pomocou samorezných skrutiek na už vyrovnanú podlahu.

Suchá príprava podlahy na inštaláciu dlaždíc je ukončená inštaláciou drevotriesky, preglejky alebo podobných materiálov. Tieto materiály majú minimálny lineárny pohyb, preto znižujú riziko deformácie dlaždice počas jej prevádzky..

Na upevnenie dlaždíc na takú podlahu sa používa dvojzložkové lepidlo na báze polyuretánu, ktoré má určitú elasticitu..

Pred začatím fixácie keramických výrobkov je potrebné preglejku brúsiť vo švíkoch. Na utesnenie výsledných spojov sa používa tmel alebo lepidlo a na povrchovú úpravu sa používa impregnácia základného náteru na drevo..

Medzi výhody použitia tohto spôsobu prípravy drevenej podlahy patrí:

 • možnosť zvýšenia izolačných vlastností položením takých tepelnoizolačných materiálov, ako je polystyrén, minerálna vlna alebo expandovaná hlina;
 • prítomnosť minimálneho zaťaženia na drevenom povrchu, ktorý nemá pevnosť, ako napríklad železobetónová základňa;
 • vysoká rýchlosť výroby dokonale rovnomerného povlaku, v procese práce, napríklad na sušenie poteru, neexistujú žiadne technologické prestávky.

Nevýhodou suchého vyrovnávania je zníženie výšky stropu v miestnosti, prítomnosť rozdielu medzi stenou a podlahou, na dekoráciu ktorého by mal byť usporiadaný prah alebo schod.

Upozorňujeme, že podlaha v miestnosti po keramickú dlažbu by mala byť o niekoľko centimetrov nižšia ako podlahy v susedných miestnostiach. Pretože keď je miestnosť zaplavená vodou, nedostane sa do iných miestností. Ak je podlaha v miestnosti so suchým vyrovnaním vyššia, odporúčame vám túto metódu opustiť..

Ako správne položiť dlažbu na drevenú podlahu

Druhý – jednoduchší spôsob vyrovnania drevenej podlahy na lepenie dlaždíc je spôsob usporiadania mokrého poteru. Tento spôsob nalievania je relevantný, ak drevený povrch nemá požadovanú tvrdosť na držanie dlaždíc..

Upozorňujeme, že poter na drevenej podlahe je odrezaný tak od stien miestnosti, ako aj od spodnej vrstvy. To znamená, že nejakým spôsobom pripomína plávajúcu podlahu, ktorá sa nehodí k účinku dreva rozťahujúceho teplotu. V tomto prípade bude možné dosiahnuť dokonale rovnú podlahu, ktorá nie je vhodná na lineárne pohyby..

Spočiatku je potrebné drevenú podlahu opraviť a nahnité alebo staré dosky nahradiť novými. Tiež je vhodné ho pomlieť. Potom sa podlaha naleje pomocou vyrovnávača na báze polyméru. V tomto prípade je povlak vopred ošetrený základným náterom. Ak je potrebné podlahu vyrovnať o viac ako desať milimetrov, na podlahu by mala byť prilepená sieťovina na báze polyméru.

Optimálna hrúbka poteru pre drevenú podlahu je tri milimetre. Zvýšenie tejto hodnoty nie je žiaduce, pretože sa zvyšuje hmotnosť a tlak na drevenú podlahu..

Pri inštalácii poteru na drevenú podlahu postupujte takto:

1. Demontujte podlahovú krytinu až po drevo. Ak sú na podlahe podozrivé a nespoľahlivé prvky, vymeňte ich. Ak je medzi oneskoreniami krok viac ako 50 cm, je potrebné postarať sa o posilnenie systému inštaláciou ďalších tyčových podper. Na ošetrenie všetkých častí podlahy použite antiseptické impregnácie..

2. Ďalšou fázou je montáž podlahy na odlievanie. Na tieto účely budete potrebovať nové alebo staré dosky, ktorých hrúbka je asi 4 cm Upozorňujeme, že medzi doskami zostáva medzera asi 10 mm. V podzemnom priestore je potrebné zabezpečiť vetranie. Keď sú dosky tesne naskladané, vetracie otvory sú v podlahe usporiadané samy.

3. Ďalej je v priečnom vzťahu k doskám inštalovaná preglejka odolná voči vlhkosti, ktorej hrúbka je najmenej 1,2 cm, je možné použiť iné typy dosiek lisovaného charakteru. Usporiadanie prvkov by malo pripomínať murivo. Na ich upevnenie sa používajú samorezné skrutky dlhé asi 200 mm. Medzi listami ponechajte medzeru 30 mm.

4. Ďalšie akcie súvisia s usporiadaním hydroizolácie na podlahe. Na tieto účely sa používa hydroizolácia na báze bitúmenu alebo parafínu. Je možná možnosť použiť také hydroizolačné materiály ako pergamen, pergamen alebo polyetylén s vysokou hustotou. Na vytvorenie monolitickej izolačnej vrstvy materiál prekrývajte a zaistite páskou. Hydroizolácia siaha až k stenám o 10-15 cm. Sú tiež upevnené na stenu lepiacou páskou..

5. Na povrch medzi podlahou a stenou je položená páska tlmiča s hrúbkou asi 1 cm a šírkou 100 mm..

6. Ďalej je poter priamo vybavený, na výrobu ktorého sa používa vyrovnávacia zmes alebo samonivelačné zmesi. Aby ste si sami pripravili takéto riešenie, mali by ste skombinovať piesok, vodné sklo v pomere 2 ku 1. Do tejto kompozície sa navyše pridá jedna časť vody.

Po vytvrdnutí naliatej vrstvy sa dlažba položí na drevený podklad. Použitie tejto metódy v kúpeľni drevené podlahy, ako položiť dlaždice, obzvlášť dôležité.

Drevenú podlahu na obklad môžete pripraviť aj naliatím poteru na báze zmesi piesku a cementu vystuženého sklolaminátom. V tomto prípade bude hrúbka vrstvy asi 3 cm Poter sa brúsi bezprostredne po naliatí. Na vyrovnanie takéhoto poteru sa používajú majáky. Ďalej by mal poter získať silu po dobu troch týždňov a potom je pokrytý základným náterom.

Lepidlo na dlaždice sa pripravuje po častiach. Pretože je veľmi plastický a rýchlo schne. Prebytočné lepidlo sa vytlačí stlačením na dlaždicu. Aby dlaždica tesne priliehala na povrch, udrite do nej gumovou paličkou. Po 24 hodinách od okamihu položenia dlaždíc sa povrch ošetrí spojkou.

Odporúčania, ako položiť dlažbu na drevenú podlahu vlastnými rukami

Posledná metóda lepenia dlaždíc na drevenú podlahu zahŕňa inštaláciu dlaždíc priamo na podlahu pomocou lepidla na báze polyuretánu. Čo sa nehodí na vplyv pohybov z tepelnej rozťažnosti stromu.

Podlaha je predbežne skontrolovaná na chyby vyžadujúce opravu. Ďalej je základňa pokrytá preglejkou odolnou voči vlhkosti. Aby sa zlepšila tuhosť podlahy, panely z preglejky odolnej voči vlhkosti sú uložené v dvoch radoch. Švy spodného radu však nesmú byť v súlade s horným radom..

Základňa je tiež konštruovaná ako plávajúca podlaha, aby sa kompenzovala tepelná rozťažnosť stromu pod ňou. Na vyplnenie škár medzi doskami sa používa tmel. Na povrchovú úpravu odporúčame použiť univerzálny základný náter..

Ďalej sú dlaždice prilepené k základni. Upozorňujeme, že riedenie dvojzložkového lepidla by malo striktne dodržiavať všetky odporúčania výrobcu. Najmenšie chyby v tomto procese povedú k narušeniu integrity povlaku.

Obvod miestnosti je uzavretý soklom položeným na silikóne. V žiadnom prípade by cez ňu nemala prenikať vlhkosť do dolných oblastí podlahy..

Ako položiť vinylové dlaždice na drevené podlahy

Spočiatku by ste mali povrch drevenej základne pripraviť na kladenie dlaždíc. Za týmto účelom sa z náteru odstráni lak alebo farba, podlaha sa brúsi. Ak sú praskliny, mali by byť opravené. Ďalej je povrch natretý základným náterom. Všetky práce sa súčasne vykonávajú pri teplote 19 až 23 stupňov.

Pri lepení dlaždíc na podlahu by ste mali určiť centrálnu časť miestnosti a vzdialiť sa od nej. Dlaždice sú pripevnené k povrchu podlahy akrylovým disperzným lepidlom. Princíp jeho prípravy je uvedený v návode..

Existujú dve možnosti položenia dlaždíc na základňu – vo forme pyramídy alebo vrstvenia. Upozorňujeme, že na povrchu medzi stenou a podlahou sú ponechané malé medzery, ktoré sú pokryté soklom.

Švy je potrebné spracovať po dvoch dňoch od okamihu položenia dlaždíc na drevenú základňu..

Video o tom, ako položiť dlaždice na drevenú podlahu:

About the author