Ako položiť dlažobné dosky vlastnými rukami

Dlažobné dosky sú ideálne na dokončenie záhradných chodníkov, oblastí v blízkosti domu, garáže alebo rekreačnej oblasti. Náklady na kladenie dlažobných dosiek sú dosť vysoké, vykonaním tohto postupu vlastnými rukami budete môcť veľa ušetriť. Ako položiť dlažobné dosky vlastnými rukami, poďme sa ďalej rozprávať.

Obsah:

Technológia výroby materiálu a fotografie položených dlažobných dosiek

Na výrobu dlažobných dosiek sa najčastejšie používa betón. Zloženie zmesi na výrobu dlaždíc obsahuje cement, vodu, zmäkčovadlá a ďalšie plnivá. Vzhľadom na GOST existujú určité požiadavky na výrobu dlaždíc.

Aby bola dlaždica v konečnom dôsledku vysoká kvalita a slúžila svojim majiteľom mnoho rokov, je potrebné prísne dodržiavať technologický postup jej výroby a dávkovanie materiálov. Niektoré drahé možnosti dlaždíc obsahujú aj hlinku, žulové štiepky alebo polymérny piesok..

Tvar dlaždice závisí od preferencií zákazníka, môže byť obdĺžnikový, trojuholníkový, štvorcový, kosoštvorcový, šesťuholníkový atď. Farba dlaždice je určená farbiacim pigmentom, ktorý je súčasťou jej zloženia. Dlaždice sa najčastejšie vyrábajú v pieskovej, olivovej, hnedej alebo béžovej farbe..

Ako položiť dlažobné dosky: výhody a nevýhody materiálu

Dlažobné dosky sú pomerne obľúbeným materiálom na povrchovú úpravu chodníkov. Rozsah jeho použitia je veľmi rozmanitý. S jeho pomocou zdobia nielen uličky, parky a námestia, ale aj súkromné ​​domy a chaty. Tento materiál sa vyznačuje nielen atraktívnym vzhľadom, ale aj dobrými výkonovými vlastnosťami..

Medzi výhody použitia dlažobných dosiek uvádzame:

 • mrazuvzdornosť – vynikajúca kvalita tohto materiálu, ktorá zaisťuje jeho dlhodobú prevádzku;
 • bezpečnosť životného prostredia – pri výrobe dlaždíc sa používajú látky neškodné pre ľudské telo, ktoré pri zahrievaní nevypúšťajú toxické látky;
 • trvanlivosť prevádzky je ďalšou dôležitou výhodou, ktorá zaisťuje popularitu tohto materiálu v procese dokončovania, technológia výroby dlaždíc zahŕňa použitie špeciálneho lisovania, vďaka ktorému sú dlaždice vysoko odolné a odolné voči mechanickému poškodeniu;
 • dlaždica nepotrebuje dodatočnú starostlivosť, ľahko sa čistí a čistí vodou;
 • odolnosť voči vlhkosti a iným dráždidlám vonkajšieho prostredia poskytuje možnosť kladenia dlaždíc na ulicu;
 • estetická príťažlivosť je ďalšou dôležitou výhodou tohto materiálu, rozlišujú sa dlaždice rôznych veľkostí, farieb a textúr, zatiaľ čo sa používa na domáce aj priemyselné účely;
 • dostupné náklady zaisťuje lacnosť materiálov, z ktorých sú dlaždice vyrobené.

Tento materiál má však nasledujúce nevýhody:

 • prítomnosť švov medzi dlaždicami vedie k hromadeniu nečistôt v nich, čo zhoršuje vzhľad povlaku;
 • ľad, ktorý sa v zime hromadí na dlaždiciach, ich robí klzkými;
 • ak nedodržiavate technológiu kladenia materiálu, dlaždice sa na určitých miestach potopia, musíte ho demontovať a znova nainštalovať;
 • ak je zvolená dlaždica s vysokou pórovitosťou, potom sa v nej hromadí vlhkosť, ktorá ďalej ničí materiál pri silných mrazoch.

Hlavné odrody dlažobných dosiek

Pred položením dlažobných dosiek na vlastnú päsť krok za krokom vám odporúčame, aby ste sa zoznámili s odrodami tohto materiálu, pretože technológia kladenia pre každý typ dlaždíc je individuálna.

V prvom rade sú dlažobné dosky pevné a lisované. Rozsah použitia každej z týchto možností dlaždíc je rôzny. Liate dlaždice sa používajú v procese úpravy územia pred súkromnými domami a lisované dlaždice sa používajú v procese zdobenia mestských parkov, námestí, chodníkov atď..

V technologickom procese výroby dlaždíc sa používa spracovanie suchej kompozície vibropresom alebo vibračným odliatkom. Odporúčame vám, aby ste sa s týmito procesmi zoznámili podrobnejšie:

Na ďalšie použitie dlaždice je potrebné počkať, kým úplne stuhne. Metóda tvarovania dlaždíc je lacnejšia a jednoduchšia, nevyžaduje ďalšie vybavenie a technologické postupy. Odliatkové výrobky sa preto vyznačujú rôznymi farbami, tvarmi a farbami..

Upozorňujeme, že príliš nasýtené dlaždice zahŕňajú vo výrobnom procese použitie veľkého množstva farbív. Tento faktor negatívne ovplyvňuje výkonnosť materiálu..

Vibrolisované dlaždice sú drahšie, pretože ich výroba vyžaduje špeciálne vybavenie. Táto verzia dlaždice je odolnejšia voči mrazu a vlhkosti, prakticky na nej nie sú žiadne póry, taká dlaždica sa však nelíši v rôznych farbách a tvaroch.

Ako správne položiť dlažobné dosky – všeobecné informácie

Spôsob kladenia dlažobných dosiek závisí od jeho účelu:

 • funkčný – kladenie materiálu na kancelárske cesty, chodníky, pred súkromné ​​domy na miestach so zvýšeným prevádzkovým zaťažením;
 • dekoratívne – vytváranie krásnych vzorov z dlaždíc, originálnych vzorov atď..

Pokiaľ ide o základňu, na ktorej sú dlaždice položené, treba poznamenať:

 • piesčitá základňa – potrebuje starostlivé zhutnenie, používa sa na chodníkoch pre chodcov, nie je vhodná na pohyb vozidiel po nej;
 • použitie zmesi suchého cementu a piesku, pretože vytvrdzuje, prispieva k vytvoreniu pevného základu, je vhodné na dokončenie parkovísk;
 • použitie lepiacej malty na báze cementu – tento spôsob inštalácie dlažobných dosiek je najdrahší, ale aj najspoľahlivejší, spočiatku sa základňa naleje betónom, potom sa dlaždice položia na špeciálne lepidlo.

Ako správne položiť dlažobné dosky na piesok

Najčastejšie je tvar dlažobných dosiek obdĺžnikový. Existuje mnoho schém, podľa ktorých sú dlaždice položené – najobľúbenejšie z nich sú: rybia kosť, tehla alebo stohovanie vo forme stĺpcov. Dlažobné dosky si získali obľubu vďaka jednoduchej inštalácii. Správne položené dlaždice budú slúžiť svojim majiteľom viac ako tucet rokov..

Typ podkladu, na ktorom sú dlaždice položené, je určený jeho hrúbkou a účelom. V každom prípade je na začiatku potrebné odstrániť 15 cm pôdy na základni, vyrovnať ju a vybaviť svah na odvodnenie vody..

Nasleduje proces podbíjania miesta pieskom. Za týmto účelom je piesok, ktorý zaspáva, navlhčený a dobre narazený. Venujte zvláštnu pozornosť hrúbke materiálu, ak je dlaždica určená len na pohyb chodcov, potom stačí hrúbka 2 cm, inak sa táto hodnota zvýši na 4-6 cm.

Pred položením dlažobných dosiek na piesok pripravte materiály vo forme:

 • piesok, ktorého množstvo závisí od celkovej plochy inštalácie;
 • dlažobné dosky;
 • prvky obrubníka;
 • cement;
 • kladivo a guma;
 • oceľový kolík
 • lopaty;
 • úroveň;
 • brúsky.

Po vytvorení svahu oblasti miesta, na ktorom sú položené dlaždice, by mala byť oblasť rozdelená na pásy. Pruh však musí byť rovnaký ako šírka pravidla. Na rozdelenie oblasti použite kolíky a povrázok. Ďalej sa web vyrovná pieskom..

Potom nasleduje proces priameho kladenia dlaždíc. Na prípravu zmesi piesku a cementu by sa piesok a cement mali kombinovať v pomere šesť ku jednej. Upozorňujeme, že piesok musí byť vlhký. Odporúča sa vykonávať práce v jesennom jarnom období. Pripravená kompozícia je rovnomerne rozložená na jeden pás, starostlivo zhutnená. Ďalej je pod závit, ktorý ohraničuje miesto na zóny, nainštalovaná oceľová rúrka. Po starostlivom vyrovnaní miesta pieskovo-cementovou kompozíciou sa položia dlaždice. Nainštalujte prvú dlaždicu od rohu, opatrne ju zarovnajte vzhľadom na značky. Klepnite naň gumovou paličkou. Druhú dlaždicu položte rovnakým spôsobom. Začnite pracovať sami, pri pokladaní dlaždíc sa teda budete pohybovať po nej..

Ak sú na mieste nejaké prekážky, obchádzajú sa celé dlaždice a potom sa na konci práce upravia. Po dokončení práce sa dlaždice zmetú z piesku. Na vyplnenie medzier medzi dlaždicami použite rovnakú maltu z piesku a cementu v pomere šesť ku jednej. Všetky medzery je potrebné starostlivo vyplniť.

Najľahšie je položiť hranaté dlažobné dosky. Na brúsenie a lícovanie dlaždíc použite brúsku a diamantový kotúč. Nainštalujte okraje okolo okrajov dlaždice. Na ich upevnenie sa používa hustý betónový roztok. V prítomnosti oblastí, ktoré sú vystavené osobitnému namáhaniu, napríklad v blízkosti brány, je lepšie položiť dlaždice na betónový podklad.

Ako nainštalovať dlažobné dosky na betónový podklad

Niekedy existujú situácie, keď musíte položiť dlažobné dosky na vopred naliaty betónový podklad. Tento spôsob stohovania poskytuje väčšiu pevnosť materiálu. Vozidlá a ťažká technika môžu jazdiť na dlaždiciach položených na betónovom základe.

Na začiatku je miesto označené na položenie. Ďalej by ste mali pôvodne nainštalovať obrubníky, pričom ste predtým vypočítali ich umiestnenie. Ak je výška obrubníka asi 50 cm, potom je umiestnená do 25 cm priekopy, zatiaľ čo 10 cm priekopy by malo byť pokryté štrkom, 15 mm priekopy je vyplnené betónom, potom je obrubník namontovaný v takom stave spôsob, ako uľahčiť odstránenie vlhkosti z dlaždice.

Ak bude základňa vystavená vysokému prevádzkovému zaťaženiu, odporúča sa ju pred naliatím betónovej vrstvy vystužiť. Pokládka betónových dlažobných dosiek by mala byť v súlade so všetkými technologickými nuansami. Na povrchové vystuženie sa používa sieťovina, ktorej hrúbka buniek je 15 cm.

Na dodatočné odvádzanie vlhkosti z dlaždíc sa odporúča vybaviť špeciálne drenážne otvory. Na tieto účely je vhodná azbestová rúra rozrezaná na časti s výškou asi 150 mm. Jeden kus azbestovej rúry je inštalovaný na meter štvorcový.

Nasleduje proces prípravy betónového roztoku, ktorý zaberá plochu 15 cm, ak na ňom nie je výstuž, a 20 cm, ak je výstuž. Pri nalievaní veľkej plochy je po troch metroch potrebné nechať medzery pre dilatačnú škáru. Za týmto účelom sa nainštalujú dosky a potom, čo betón stuhne, sa odstránia.

24 hodín po naliatí sa drevené debnenie odstráni a drenážne otvory sa vyplnia sutinou. Aby dlaždica dobre priľnula k povrchu, je položená na zmes piesku a cementu.

Na ich zmiešanie použite betónový mixér. Hrúbka pieskovej vrstvy je asi 10 cm Na podbíjanie kompozície sa používa vibračná doska alebo bežecký pás. Dávajte pozor na svah na povrchu, aby ste zaistili odvod vody. Na upevnenie dlaždíc sa používa aj gumová palička. Práce by mali začať od obrubníka a postupne sa presúvať do horného bodu lokality. Pomocou úrovne sa kontroluje rovnosť povrchu, v prípade potreby sa dlaždice upravia gumovým kladivom. Na vyplnenie škár medzi dlaždicami sa používa rovnaká malta z piesku a cementu. Prostredníctvom týchto švov sa vlhkosť dostane do drenážnych otvorov a hromadí sa v dlaždici..

Video o položení dlažobných dosiek:

About the author