Ako si vybrať keramickú dlažbu?

Keramické dlaždice sú jedným z najpohodlnejších dokončovacích materiálov, sú praktické a vhodné na dokončenie rôznych priestorov, navyše ich možno použiť na vnútorné aj vonkajšie práce. Ďalšími výhodami keramických dlaždíc sú ich vlastnosti ako trvanlivosť, všestrannosť, jednoduchosť údržby a samozrejme estetický vzhľad. Dnes existuje veľké množstvo spoločností, ktoré vyrábajú dlaždice, aj zbierky keramických dlaždíc sú rozmanité, takže výber a nákup sa stáva náročnou úlohou. Ako sa nemýliť pri výbere tohto dokončovacieho materiálu? A aké sú kritériá na jeho výber?

Obsah

Kritériá pre výber keramických dlaždíc

1) Klimatické podmienky sú jedným z hlavných kritérií, najmä ak sú dlaždice určené pre vonkajšie roboty alebo fasády budov. Je potrebné pochopiť, aký je stupeň jeho mrazuvzdornosti.

2) Ďalším kritériom je miesto aplikácie. Dlaždice by sa mala vyberať v závislosti od toho, v ktorej miestnosti by mala byť dlažba s keramickými dlaždicami – kuchyňa, kúpeľňa, chodba atď., Rovnako ako podlaha alebo steny v týchto miestnostiach. Na určenie účelu keramických dlaždíc je špeciálne označenie. Dlaždice sú tiež rozdelené do skupín v závislosti od stupňa opotrebovania, odolnosti a odolnosti voči rôznym chemikáliám. Označenie je piktogram, ktorý je použitý na obale

3) Dlaždice sa vyberá aj podľa farebnej palety, textúry a vzoru. Existujú teda napríklad keramické dlaždice podobné drevu, ktoré napodobňujú parkety, alebo keramické dlaždice podobné kameňu. Toto sú samozrejme sekundárne kritériá a k tomuto kroku sa presúvajú iba vtedy, ak sa berú do úvahy prvé dve..

4) Posledná je veľkosť dlaždice, napríklad na podlahu sú zvolené veľké dlaždice a na stenu je vhodná kompaktnejšia alebo dokonca malá veľkosť.

Zvážte niektoré z významov piktogramov

S označeniami A a B je možné použiť aj ďalšie označenia, ako napríklad:

AI, BI, čo znamená, že táto dlažba je určená na vonkajšiu výzdobu. V zásade táto značka označuje keramické fasádne dlaždice..

Dlaždice označené AII, BII sú vhodné aj na vonkajšie obklady, aj keď majú nízku odolnosť proti vlhkosti.

A tie dlaždice, ktoré sú označené znakom AIII, BIII, je možné použiť iba na interiérové ​​dokončovacie práce..

Ale podľa stupňa odolnosti voči opotrebovaniu je možné všetky typy keramických dlaždíc určených na podlahy rozdeliť do piatich hlavných skupín. Keramická dlažba je označená symbolmi PEI.

Skupina 1. Jedná sa o dlaždicu, ktorú je možné použiť v spálni alebo vo vani.

Skupina 2. Dlaždice tejto skupiny sa používajú na obklady kancelárií a obývacích izieb.

Skupina 3. Táto skupina je vhodná na dokončenie kuchyne alebo chodby

Skupina 4 a 5. Pretože dlaždice týchto skupín sú najodolnejšie voči oderu, odporúča sa ich používať na verejných miestach s vysokým stupňom pohybu, ako aj s vystavením chemickým a abrazívnym látkam.

Pri výbere keramických dlaždíc by ste mali dbať aj na ich obal, aby ste zistili informácie o ochrannej známke, krajine pôvodu, metroch štvorcových a počte dlaždíc v balení, ako aj o farbe a kvalite. Na obale musia byť tiež uvedené vyššie uvedené piktogramy a označenia skupín, do ktorých táto dlažba patrí..

Je nevyhnutné vziať do úvahy, že podlahové dlaždice pre kúpeľňu alebo chodbu by v žiadnom prípade nemali byť klzké, pretože ak sa na ne dostane vlhkosť, môže to byť traumatické. Najlepšie možnosti dlaždíc pre tieto priestory sú tie, ktoré majú hrubý alebo matný povrch. Ale pre steny kúpeľne sú vhodnejšie dlaždice s vysokou odolnosťou voči chemikáliám, pretože steny kúpeľa sú najčastejšie vystavené rôznym čistiacim prostriedkom, čistiacim prostriedkom a kozmetike. To isté platí pre kuchynské obklady a dlažby aj obklady. Ale tu sú vystavení agresívnejším agentom, takže požiadavky na ne by mali byť prísnejšie ako na kúpeľne..

Výber farebnej schémy vhodnej pre konkrétnu miestnosť

A až potom, čo ste sa rozhodli pre účel a kvalitatívne vlastnosti keramických dlaždíc, môžete sa zaoberať estetickou stránkou: dizajnom, vzorom, farbami a veľkosťami dlaždíc. Tu je tiež dôležité starostlivo analyzovať podmienky miestnosti, pre ktorú sú dlaždice zakúpené. Zvlášť musíte venovať pozornosť takým vlastnostiam, ako je osvetlenie, všeobecná farebná paleta, veľkosť samotnej miestnosti, jej štýl. Napríklad dlaždice s veľkým vzorom alebo veľkými veľkosťami nie sú vhodné pre malú miestnosť. Alternatívne môžu dlaždice vo svetlých farbách vizuálne rozšíriť malý priestor a vertikálny vzor zvýši výšku stien. Na druhej strane, na svetlých dlaždiciach budú škrabance alebo svokra viditeľnejšie, takže je lepšie zvoliť dlažbu tmavej farby na podlahu na chodbe..

Ako vypočítať požadované množstvo keramických dlaždíc

Aby bolo možné vypočítať požadovaný počet dlaždíc, je potrebné zmerať presnú plochu povrchu, ktorý má byť dokončený, a tiež vziať do úvahy, ktorý nástroj bude použitý na kladenie dlaždíc. Nezabudnite na kresbu, niekedy na dosiahnutie symetrie musíte vziať trochu viac, ako to podľa výpočtov vychádza. Pre väčšiu dôveru je lepšie kúpiť o 10% viac, ako je požadované množstvo, pretože v akejkoľvek dávke, dokonca aj v najkvalitnejších keramických dlaždiciach, predpokladajme určité percento odmietnutí, okrem toho nezabudnite na možné poškodenie pri rezaní materiál na požadovanú veľkosť.

Niekoľko ďalších odporúčaní pre výber dlaždice:

1) Zadná strana dlaždice musí byť rovná, bez trhlín. Všeobecná geometria pravidelného tvaru, bez vydutí a adhézií. Rovnomerný povrch je možné skontrolovať pripevnením dvoch dlaždíc k sebe, pričom by medzi nimi nemali byť žiadne medzery ani medzery..

2) Aby ste sa vyhli prípadnému nesúladu farieb alebo vzorov pre celú zakúpenú dávku, nebuďte leniví a porovnávajte ich, pričom vezmite jednu dlaždicu z rôznych balení..

3) Pred použitím keramických dlaždíc na obklady ich musíte skontrolovať na odolnosť voči vode, postupujte takto: dlaždice vložte do vody na 10-12 hodín a ak sa na nej vytvoria mikrotrhlinky, je lepšie takéto dlaždice vrátiť predávajúcemu.

Výrobcovia luxusných keramických obkladov

Dnes existuje veľa domácich a zahraničných spoločností vyrábajúcich keramické dlaždice. Talianske keramické dlaždice, ako predtým, sú však považované za najlepšie z hľadiska kvality aj estetického hľadiska. Najkrajšie domy na svete sú zdobené keramickými dlaždicami od talianskych výrobcov. Súčasne existuje mnoho talianskych firiem, ktoré sú už dlho značkami a vyrábajú iba luxusné keramické dlaždice. Versace, Viva ceramica, Caesar, Capri, Casabella a ďalší.

Trochu histórie talianskych dlaždíc

História talianskej keramiky siaha niekoľko storočí. Počiatky jeho výroby siahajú do začiatku desiateho storočia. Prvé talianske továrne na výrobu keramických dlaždíc sa nachádzali na ostrove Malorka, pretože sa tu ťažili vysokokvalitné suroviny – špeciálny druh hliny, pomocou ktorého vyrábali vysoko porézne keramické dlaždice..

Po prvýkrát bola táto dlaždica určená len na obloženie kostolov a chrámov, neskôr sa začala používať medzi šľachtou. Najbohatší občania talianskych miest začali používať dlaždice na zdobenie svojich hradov. Ale moderné talianske dlaždice sa začali vyrábať na začiatku 20. storočia. Skúsení talianski majstri keramiky nezabúdajú na tradície minulosti, ale zároveň neustále hľadajú nový dizajn a technologické riešenia. To všetko vedie k tomu, že keď počúvame slová „keramické dlaždice z Talianska“, okamžite predstavujeme dlaždice najvyššej kvality.

Vďaka zásluhám predkov je Taliansko udávateľom trendov vo svete keramiky. Nové keramické dlaždice od talianskych majstrov, predstavené v brilantných zbierkach, ohromujú svojou sofistikovanosťou a neočakávaným letom dizajnérskej predstavivosti, niekedy zabúdame, že je to len keramická dlažba, až tak pripomína obrazy alebo živú prírodnú krajinu. Teplé keramické dlaždice napodobňujúce púštny piesok vás môžu okamžite preniesť na míle ďaleko do vzdialenej a dusnej Sahary. Doprajte si pohodlie a rozprávku výberom tej najlepšej kvality dlaždíc pre váš domov.

Keramické dlaždice Ceracasa damore – široký sortiment španielskych dlaždíc, vysokej kvality.

Vadim Burovoy pre StrPort.Ru

About the author