Ako správne položiť dlažbu

V každej miestnosti je podlaha viac vystavená mechanickému namáhaniu. V dôsledku toho sa ako podlahové krytiny stále častejšie používajú podlahové dlaždice. Moderný trh ponúka široký sortiment výrobkov, od vinylových dlaždíc po drahšie druhy, ako sú keramické alebo mramorové dlaždice. Bez ohľadu na typ dlaždíc, ktoré si vyberiete, existujú určité požiadavky, ktorých splnenie vás dovedie k požadovanému výsledku.

Obsah:

Prípravná fáza

Pred začatím hlavnej práce by ste mali pripraviť pracovnú plochu. Podlahu je potrebné očistiť od starej podlahovej krytiny. Po vyčistení sa na podlahu opatrne nanesie poter. V dôsledku toho by ste mali mať rovný povrch bez nárazov a priehlbín. V opačnom prípade sa spotrebuje veľké množstvo lepidla na podlahu a hrozí riziko zdržania práce. Výnimkou z pravidla sú drevené obklady, keď majitelia neplánujú organizovať veľkolepé opravy a rozhodnú sa bez problémov nainštalovať nový náter. V tomto prípade sú vinylové dlaždice najlepším riešením. Inštalačné práce nevyžadujú veľa úsilia a sú vhodné pre tých, ktorí sa rozhodli lepiť dlaždice sami.

Výpočet dlaždíc

Ak ste sa teda už rozhodli, aký druh dlaždíc ozdobí vašu podlahu. Je čas postarať sa o množstvo. Pamätajte si, že sa neoplatí kupovať presný počet dlaždíc. Vezmite o 10% viac. Zásoba dlaždíc vám ušetrí problémy s návratom do obchodu a hľadaním potrebného materiálu. Zvlášť ak sa rozhodnete vytvoriť určitý vzor, ​​dlaždice so vzorom sa spotrebujú niekoľkokrát viac. V záujme ekonomiky mnohí tieto rady zanedbávajú. Tu je niekoľko dôvodov, prečo by ste si mali kupovať dlaždice s rezervou:

  • Dlaždica je dosť krehký materiál, počas práce môže prasknúť a dokonca sa zlomiť.
  • Počas práce sa dlaždice režú a vzniká odpad, ktorého použitie v budúcnosti už nie je vhodné..
  • Zvlášť ak sa rozhodnete položiť dlaždice diagonálne, táto možnosť sa považuje za spotrebnejšiu. V takom prípade budete musieť konzultovať s majstrom dlaždíc..

Stylingový dizajn

Dlaždice sú už doma. Teraz je načase rozhodnúť sa, v akej forme bude nainštalovaný. Paralelné usporiadanie k stenám je pomerne bežným modelom inštalácie. Okrem tohto vzhľadu existuje ešte niekoľko nápadov na dizajn. Pokúste sa položiť niekoľko možností stylingu na suchý poter. Ak ste si vybrali dlaždicu vo viacerých farbách, potom môžete vytvárať zaujímavé kompozície, akúsi mozaiku vytvorenú podľa vašich predstáv. Navyše, dlažba z mozaiky je v dnešnej dobe veľmi populárna. Môžete si tak vytvoriť exkluzívnu podlahu podľa svojich predstáv..

V komerčných priestoroch sa často používa diagonálny obklad. To dodáva budove dynamiku a objem. V tomto prípade je najlepšou možnosťou keramická dlažba. Faktom je, že pri diagonálnej inštalácii vyjde veľa odpadu. Nie je vhodné používať drahšie dlaždice, napríklad mramorové dlaždice. V kuchyni alebo v kúpeľni budú dlaždice úžasnou ozdobou. Sú praktické, vysoko kvalitné a počas prevádzky nevyžadujú špeciálnu starostlivosť..

Pokladanie dlaždíc

Akonáhle sú dlaždice položené na podlahu, rozhodnete sa pre návrh inštalácie. Je čas vykonať inštalačné práce. Príprava lepidla na dlaždice. Pokladanie dlažby nie je veľmi ťažké. Ak je to prvýkrát, čo kladiete dlaždice, potom balenie lepidla obsahuje podrobné pokyny, ktoré vám umožnia správne pripraviť materiál. Lepidlo rýchlo schne, preto ho varte v malom množstve..

Potrebné nástroje:

  • zubová stierka
  • rezačka dlaždíc
  • úroveň
  • ruleta
  • tmelový nôž
  • Bulharčina

Pokladanie dlaždíc by malo začať zo vzdialeného rohu miestnosti a postupne sa približovať k východu. Spočiatku sú rozložené iba pevné dlaždice, rezané kusy sú ponechané na poslednú chvíľu. Kusy dlaždíc by nemali byť v strede miestnosti. Mali by byť umiestnené iba na okrajoch haly. Rezajte dlaždice rezačkou na dlaždice. Na výpočet požadovanej veľkosti použite zvinovací meter. Dlaždice je možné prilepiť až potom, čo sa presvedčíte, že rezaný kus sedí na požadovanom mieste. Buďte opatrní, nie každá rezačka dlaždíc je schopná rezať dlaždice. Na lacné dlaždice je vhodná jednoduchá rezačka dlaždíc. Kvalitnejšie a hrubšie dlaždice, ako napríklad dekor podlahových dlaždíc, budú vyžadovať profesionálny nástroj. Toto je potrebné vziať do úvahy, ak sa chystáte požičať si nástroje..

Škárovacie dlaždice

Položenú podlahu je potrebné nechať niekoľko dní, aby lepidlo úplne vyschlo. Potom môžete začať škárovať. Na tento účel sa používa špeciálna zálievka a gumová stierka. Injektáž je veľmi zodpovedná udalosť, treba ju brať vážne. Práve táto fáza dáva položeným obkladom lesk a šľachtu..

Ako ste si mohli všimnúť, kladenie podlahových dlaždíc je dosť zodpovedná úloha, ktorej implementáciu by ste mali brať vážne. Iba v tomto prípade budete s výsledkom spokojní..

About the author