Ako utlačiť piesok pod dlaždicami

V procese kladenia dlažobných dosiek je veľmi dôležitým aspektom zhutnenie piesku. Správne pripravená základňa pre dlaždice je kľúčom k jej dlhodobej prevádzke. Ďalej sa budeme zaoberať metódami podbíjania piesku pod dlaždicami a na tom, aký piesok sú umiestnené dlažobné dosky..

Obsah:

Dlažobné dosky: rozsah a výhody materiálu

Rozšírené používanie dlažobných dosiek je spôsobené praktickosťou a trvanlivosťou jeho použitia. Tento materiál, podliehajúci technológii jeho inštalácie, vám bude slúžiť viac ako jedno desaťročie..

Okrem toho sa dlažbové dosky používajú aj vo verejnej stavbe. Orezáva cesty v parkoch a na námestiach, priestranstvá pred školami, nemocnicami, supermarketmi. Kachľová krytina je desaťkrát pevnejšia ako betónový alebo asfaltový povrch.

V závislosti od spôsobu jeho výroby existuje niekoľko možností pre dlažobné dosky. Prvým a najbežnejším typom dlaždíc je povlak vyrobený pomocou vibračného lisu. Výrobný proces spočíva v príprave betónového roztoku, jeho inštalácii do špeciálnych foriem, ktoré určujú jeho veľkosť a hrúbku.

Ďalej sa proces lisovania roztoku začína priamo, počas ktorého sa zo zmesi odstránia vzduchové bubliny a získa požadovanú pevnosť. Po dokončení lisovania sa dlaždice vložia do tepelnej rúry a môžu sa sušiť..

Potom je nakrájaný na požadované formy a pripravený na predaj. Pomocou vibropresu je možné vyrobiť dlaždice vlastnými rukami. V tomto prípade sa posledný proces sušenia v tepelnej rúre nevykonáva. Materiál schne vonku. Ak je dlaždica natretá požadovanou farbou, potom sa farbivo pridá priamo v čase prípravy roztoku. Takáto dlaždica má povrch s miernou drsnosťou..

Druhý typ dlaždíc je vyrobený vibračným liatím. Tento materiál je esteticky atraktívnejší kvôli hladkosti povrchu; na jeho výrobu sa okrem betónovej malty používajú aj rôzne druhy prísad, ktoré zvyšujú plasticitu roztoku a jeho prevádzkové vlastnosti..

Navyše, pokiaľ ide o zloženie, dlaždice na chodník sú:

  • betón – na výrobu ktorého sa používa roztok vody, piesku a cementu;
  • kameň – ťaží sa z kameňov, ako je pieskovec, žula atď..

Na druhej strane, vo vzťahu k spôsobu spracovania, sú dlaždice štiepané a rezané. Prvá možnosť je lacnejšia, ale prevádzka je menej praktická. Po takýchto dlaždiciach sa ťažko chodí a je nebezpečné riadiť vozidlá. Rezané dlaždice majú rovné hrany a ľahko sa inštalujú, pričom vytvárajú rovnomerný povrch.

Medzi výhody použitia dlažobných dosiek ako dokončovacieho materiálu poznamenávame:

1. Dobré prevádzkové vlastnosti – taká škridla, s náležitou starostlivosťou, pravidelným odlievaním piesku do prasklín medzi dlaždicami, vám bude slúžiť niekoľko desaťročí.

2. Možnosť čiastočnej demontáže alebo výmeny poškodeného materiálu. Ak je potrebné vykonať práce na kladení komunikácií, dlaždice je možné ľahko odstrániť a nainštalovať späť. Ak potrebujete vymeniť niekoľko dlaždíc, je to celkom jednoduché..

3. Odolnosť voči negatívnym faktorom životného prostredia. Dlažobné dosky sú odolné voči teplotným zmenám, vlhkosti, slnku, vetru atď. Je usadená v rôznych klimatických oblastiach bez ohľadu na závažnosť ich zimy..

4. Jednoduchú inštaláciu materiálu je celkom možné vykonať aj pre začiatočníka. Hlavným pravidlom vysoko kvalitnej inštalácie dlaždíc je správna príprava podkladu na jeho položenie..

5. Estetická príťažlivosť vzhľadu. Na modernom stavebnom trhu si môžete kúpiť dlažobné dosky rôznych tvarov, farieb a textúr, ktoré sa stanú skutočnou ozdobou vášho webu..

6. Schopnosť vyrábať dlaždice vlastnými rukami výrazne znižuje jeho náklady. Vďaka vibračnému lisu na stránke máte možnosť vyrobiť si dlaždice doma.

Jedinou nevýhodou dlažobných dosiek sú príliš vysoké náklady, ktoré sa počas používania vyplácajú..

Je možné položiť dlažobné dosky na piesok: spôsoby kladenia materiálu

Dlažobné dosky sú položené na základňu niekoľkými spôsobmi. Relevancia použitia jednej alebo druhej verzie inštalácie materiálu je daná prevádzkovým zaťažením dlaždice, ako aj jej hrúbkou.

Ak je dlaždica pod pravidelným vplyvom automobilov alebo iných vozidiel, odporúča sa uchýliť sa k lepšiemu spôsobu kladenia, čo znamená upevnenie dlaždice na betónové riešenie.

V tomto prípade je dlaždica bezpečne pripevnená k povrchu a nie je schopná deformácie pod vplyvom veľkého zaťaženia. Tento spôsob inštalácie dlažobných dosiek je dosť nákladný, ale je celkom opodstatnený v podmienkach s vysokým výrobným zaťažením..

Druhý spôsob inštalácie zahŕňa položenie dlaždíc na piesok. Dlaždica sa zároveň o tretinu prehĺbi do piesčitého podkladu a upevní sa v nej týmto spôsobom. Starostlivo pripravený pieskový vankúš umožňuje vlhkosti, ktorá sa dostane na dlaždice počas dažďa, vsiaknuť do škár medzi dlaždicami a neostať na povrchu..

Táto metóda je lacnejšia a obľúbenejšia v súkromnej výstavbe. Aby sa dlaždice počas používania držali v piesku, piesok sa tiež naleje medzi praskliny a dobre sa zhutní štetcom. Odporúča sa tiež najskôr nainštalovať obrubníky po obvode lokality, ktoré fungujú aj ako ustaľovače dlaždíc..

Aby sa dlaždice bezpečne pripevnili bez toho, aby sa uchýlili k spôsobu inštalácie betónovou maltou, do piesku sa pridáva cement v pomere tri ku jednej. Potom, čo cement zvlhne, piesok získa dodatočnú pevnosť na upevnenie dlaždíc. Táto metóda inštalácie je spoľahlivejšia ako pokládka dlaždíc na piesočnatý podklad. Na lepenie dlaždíc namiesto piesku s cementom je možné použiť špeciálnu suchú zmes.

Aký piesok je najlepší na pokládku dlažobných dosiek

Nezáleží na tom, ktorý spôsob kladenia dlažobných dosiek si vyberiete, piesok na inštalačné práce bude v každom prípade potrebný. Pretože po vyčistení základne od vrchnej vrstvy pôdy je nevyhnutné nainštalovať pieskový vankúš, ktorý je potrebné starostlivo podbíjať.

Na výrobu takého vankúša musíte vybrať vysoko kvalitný piesok. Prítomnosť ílových inklúzií v piesku povedie k ďalšiemu zdvíhaniu základne a deformácii dlaždice. Pri výbere piesku preto dbajte na jeho kvalitu, musí byť jednotná a farebne rovnaká..

Stlačením piesku v dlani by sa mal ľahko rozpadať, takže materiál ľahko odolá všetkému zaťaženiu, ktoré je naň kladené. Ak stlačíte piesok v ruke, ale nedrobí sa a tvorí hrudku, mali by ste odmietnuť nákup takéhoto materiálu.

Prítomnosť hliny v piesku tiež vedie k tomu, že sa dlaždica počas prevádzky pokryje trhlinami a stratí svoju príťažlivosť. Prítomnosť malých hrudiek v piesku je dôkazom nevhodných skladovacích podmienok materiálu, takýto piesok sa tiež neoplatí kupovať.

Vyberte si materiál od spoľahlivého výrobcu za priemernú alebo vysokú cenu pre váš región. Kúpou lacného materiálu by ste nemali šetriť, pretože po niekoľkých rokoch budete musieť čeliť negatívnym dôsledkom týchto úspor..

Pri výbere piesku sa nemôžete rozhodnúť medzi dvoma možnosťami, preto vám odporúčame vykonať tieto kroky:

  • z každého piesku vezmite hrsť;
  • navlhčite piesok vodou;
  • voda musí byť slaná a zásaditá;
  • vyformujte z neho guľu;
  • počkajte, kým uschne.

Doba schnutia lopty určuje kvalitu a výkonnosť materiálu. Odporúčame zvoliť piesok, ktorý schne rýchlejšie. Tak zistíte, ktorý piesok na kladenie dlažobných dosiek bude kvalitnejší..

Pri odpovedi na otázku, aký druh piesku sa používa na kladenie dlažobných dosiek, je ťažké určiť typ piesku. Existujú dva hlavné druhy piesku:

  • lomový piesok;
  • riečny piesok.

Pri výbere medzi týmito dvoma možnosťami sa zoznámime s charakteristikami každej z nich.

Lomová verzia piesku sa v každom prípade vyznačuje prítomnosťou malého množstva hliny alebo pôdy. Preto je najlepšie odmietnuť jeho kúpu. V riečnom alebo morskom piesku také prísady nebudú, pretože ich voda odplavuje. Pretože je morský piesok vystavený vlhkosti, zrnká piesku v ňom sú hladšie. Takýto piesok sa vyznačuje nižšími adhéznymi vlastnosťami..

V niektorých prípadoch sa ako lomový piesok používa jeho umelá verzia, ktorá sa vyrába drvením kamenných skál. Tento piesok sa neodporúča používať v procese kladenia dlažobných dosiek..

Preto v odpovedi na otázku, na ktorý piesok je lepšie položiť dlažobné dosky, stále odporúčame zostať na jeho možnosti kariéry. Pretože sa tento materiál vyznačuje prítomnosťou hustejšej štruktúry, vytvára hustú základňu a nekrčí sa. Riečna verzia piesku sa stále zmenšuje, čo počas prevádzky dlaždice negatívne ovplyvňuje rovnomernosť výslednej základne..

Ak sa otázka týka toho, z čoho sa vyrábajú dlažobné dosky, potom sú na tieto účely vhodné možnosti riečneho aj lomového piesku. Pri použití lomového piesku sa však musí dôkladne umyť a preosiať. Až potom, čo je úplne odstránený z nečistôt, je zaradený do práce.

Ako vtlačiť piesok pod dlaždice: vlastnosti inštalácie piesku pod dlažbové dosky

Zhutnenie piesku v procese kladenia dlažobných dosiek je nevyhnutné na získanie hustej vrstvy, ktorá nepodlieha zmršťovaniu, dvíhaniu a stláčaniu, čo sa stane spoľahlivou podporou pri preberaní bremena z dlaždíc.

Starostlivo zhutnený piesok nepodlieha takým procesom, ako je stláčanie alebo naťahovanie. Pieskový vankúš navyše zabraňuje tomu, aby sa vlhkosť spodných vrstiev pôdy dostala na dlaždice. Aby sa dosiahlo dôkladné zhutnenie piesku, je potrebné ho naplniť na základňu v malých častiach, ktoré sú neustále navlhčené vodou..

Okrem toho by práca mala začať očistením pôdy od jej úrodnej vrstvy. Ďalej nasleduje dôkladné zhutnenie samotnej pôdy pomocou špeciálneho valca alebo ručného nástroja. Až potom začne usporiadanie pieskového vankúša, z ktorého sú každé 3 cm veľmi opatrne podbíjané. Ak chcete skontrolovať hustotu podbíjania, mali by ste si dať topánky a chodiť po piesku, absencia stôp naznačuje kvalitnú prácu.

Na zhutnenie piesku sa používa ručný nástroj alebo špeciálny vibrátor. Použitie vibračnej dosky môže tento proces výrazne urýchliť. Ak však vo svojom okolí nemáte nástroj na zhutnenie piesku, stačí vziať obyčajnú lištu a pripevniť k nemu držadlá. S pomocou takéhoto nástroja je možné piesok opatrne podbíjať pod dlaždice, aj keď tento proces trvá trochu dlhšie..

Piesok sa položí na základňu vo vrstvách 20-30 mm a ďalšia vrstva sa naleje až po dôkladnom a úplnom zhutnení predchádzajúceho. Úroveň zásypu môžete ovládať pomocou úrovne budovy. Pieskový vankúš odporúčame vybaviť hrubozrnným pieskom, ktorý predtým dokonale odoláva stlačeniu.

Ďalej sa odporúča položiť materiály na báze geotextílie a položiť na ne štrkový vankúš. Hrúbka vrstvy takého vankúša je asi 150 mm. Potom je základňa opäť pokrytá pieskom a starostlivo zhutnená. Ďalej sa položia dlaždice. Dlaždica by mala byť ponorená do piesku o tretinu, na kontrolu správneho umiestnenia použite gumovú paličku. Po položení každého radu dlaždíc skontrolujte vodorovnosť pomocou úrovne..

Inštalácia bokov a drenážneho systému pre vodu sa vykonáva pred položením dlaždíc na piesok. Fixácia týchto prvkov je zaistená ich položením na betónové riešenie. Položte dlaždice od seba. Po dokončení inštalačných prác sú všetky medzery medzi dlaždicami vyplnené pieskom. Potom sa povrch naleje vodou a čaká sa tri dni. Potom je dlaždica pripravená na použitie..

About the author