Demontáž dlaždíc v byte vlastnými rukami

Pri opravách je často potrebné demontovať starú dlažbu. Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť dlaždice z podláh a stien. Demontáž dlaždíc svojpomocne pomôže nielen ich zachrániť pre budúce použitie, ale ušetrí aj peniaze za najímanie špecialistov. Ďalej budeme zvažovať vlastnosti a technológiu demontáže dlaždíc v byte..

Obsah:

Demontáž keramických dlaždíc – technológia

Existujú dva spôsoby odstránenia dlaždíc:

 • bez jeho ďalšieho použitia;
 • s ďalším použitím.

V každom prípade je pri vykonávaní práce potrebné dodržiavať určité bezpečnostné opatrenia. Na demontáž dlaždíc budete tiež potrebovať nástroje vo forme:

 • perforátor so špeciálnou tryskou;
 • malá špachtľa;
 • plastový obal alebo akékoľvek ochranné materiály;
 • ochranné okuliare a rukavice;
 • vŕtačky so sadou vrtákov.

Na začiatku by ste mali pripraviť miesto na prácu. Ak je potrebné demontovať dlaždice umiestnené na stenách, pokryte podlahu ochranným náterom alebo plastovým obalom. Pri demontáži dlažby v kúpeľni musíte vaňu a WC chrániť aj kartónom alebo fóliou..

Na ochranu očí pred malými kúskami dlaždíc, ktoré do nich padajú, by ste mali používať okuliare. Na ochranu rúk noste rukavice a pred prachom vás ochráni respirátor. Pri absencii respirátora stačí gázu niekoľkokrát zložiť a navlhčiť vodou.

Demontáž dlaždíc zo stien sa vykonáva zhora a postupne sa pohybuje nadol. V opačnom prípade hrozí zrútenie steny. Na odstránenie dlaždíc sa používa sekáč a dláto. Zrazenie sa vykonáva postupne, každá dlaždica sa odstráni zo steny. Ak nie je možné dlaždicu odpojiť, potom ju rozobrať, musíte na ňu klepnúť kladivom a rozbiť ju na úlomky.

Ďalej by ste mali stenu očistiť od starej cementovej malty. V tomto prípade budete potrebovať dláto a kladivo. Aby sa zlepšila kvalita priľnavosti novej dlaždice k stene, je potrebné ju dôkladne očistiť od starej malty..

Odporúčania na odstraňovanie dlaždíc zo stien

1. Odstránenie dlaždíc zo stien je náročný proces, ktorý neprebieha rýchlo. Jeho dokončenie bude vyžadovať veľa času a fyzického úsilia, najmä ak sa plánuje ďalšie použitie dlaždice..

2. Hlavným pravidlom úspešnej demontáže dlaždíc je dodržanie všetkých technologických operácií na realizáciu týchto prác. Neopatrný prístup k práci vedie k poškodeniu stien a komplikácii ďalšej práce. Sústreďte sa na prácu čo najviac.

3. Povinným atribútom diela je prítomnosť perforátora. S jeho pomocou sa demontáž dlaždíc výrazne urýchli. S jeho pomocou je možné vypočítať nárazovú silu, ktorá je na stenu vyvíjaná..

4. Dávajte pozor na ťažké časti stien, napríklad na prechod komunikačných systémov. V tomto prípade musí byť každý úder naplánovaný vopred..

5. Na odstránenie jednej dlaždice na stene, ak nie je potrebné demontovať ďalšie dlaždice, by ste mali použiť špeciálnu technológiu. Najprv pomocou špachtle odstráňte zálievku. Ďalej pomocou elektrickej vŕtačky urobte niekoľko otvorov po obvode dlaždice. S ich pomocou bude možné odstrániť dlaždice bez poškodenia ostatných.

6. Ďalšou možnosťou odstránenia dlaždíc zo steny je ich diagonálne rezanie. Na tieto účely sa používa rezačka skla. Odstráňte zo steny zvyšné lepidlo na dlaždice. Skúste to urobiť tak, aby ste získali perfektne rovný podklad s minimálnym množstvom kvapiek..

Demontáž stropných obkladov vlastnými rukami

Predtým, ako sa zoznámite s funkciami demontáže stropných obkladov, navrhujeme študovať jeho odrody. Pokiaľ ide o princíp výroby stropných obkladov, stáva sa:

 • stlačené;
 • injekcia;
 • extrudovaný.

Prvá možnosť je pozoruhodná svojimi dostupnými nákladmi a nízkou kvalitou. Na výrobu takýchto dlaždíc sa používajú bloky penového polystyrénu, ktoré sú vyrazené špeciálnym spôsobom. Táto verzia dlaždice je obzvlášť krehká, pretože jej hrúbka je iba sedem milimetrov. Tento materiál nie je odolný voči vlhkosti a deformuje sa pod jeho vplyvom..

Vstrekovaná verzia stropnej dlaždice má pravidelný a jasný geometrický tvar a má vynikajúci výkon. Hrúbka takejto dlaždice je o niečo viac ako jeden centimeter. Dokonale zachováva teplo a chráni miestnosť pred vonkajšími zvukmi. Použitie tejto možnosti dlaždíc je úplne bezpečné, ale jej cena je rádovo vyššia ako cena lisovaných výrobkov..

Extrudované dlaždice majú dokonale hladký povrch. Tento materiál má dobré výkonové charakteristiky, trvanlivosť a vysoké náklady. Existuje mnoho vzorov a variácií tohto druhu dlaždíc..

Vo vzťahu k typu povrchu môžu byť stropné obklady zrkadlové, laminované, pevné. Jeho laminovaná verzia je odolná voči vlhkosti a má pestrú paletu farieb. Takéto dlaždice môžu napodobňovať akýkoľvek typ povrchu: drevo, kov, sklo, podšívku atď. Bezšvové alebo pevné dlaždice sa ľahko inštalujú a obsluhujú, absencia švov medzi dlaždicami zvyšuje atraktivitu stropu. Zrkadlové dlaždice sa inštalujú v prípade, že je potrebné vizuálne rozšírenie priestoru, líši sa tvarom a typom zrkadlovej vrstvy.

Spôsob odstraňovania dlaždíc zo stropu závisí od typu povlaku, ktorý je potrebné odstrániť. V procese práce budete potrebovať:

 • stavebná zmes;
 • celofán;
 • voda;
 • špeciálne zloženie s antibakteriálnymi vlastnosťami.

Aby ste sa chránili pred prachom, budete potrebovať respirátor. Zakryte svoj nábytok celofánom, aby bol chránený pred nečistotami a poškodením..

Demontáž začnite od rohových častí stropu. Spočiatku skúste dlaždice odstrániť špachtľou. Ak sa dlaždica dá ľahko odstrániť bez ďalších nástrojov, potom počas práce použite stierku. V prípade čiastočného odlupovania dlaždíc však odporúčame použiť aj dláto a kladivo. Výrazne urýchlia proces výstavby.

Ak nie je možné zničiť škáry dlaždíc pomocou vyššie uvedených nástrojov, potom odporúčame použiť perforátor alebo elektrickú vŕtačku. Stačí vyvŕtať šev na niekoľkých miestach. Tiež pomocou týchto nástrojov je demontovaný stropný podstavec. Pri demontáži soklovej lišty sa snažte nepoškodiť časti spájajúce stenu so stropom. Ak je potrebné vymeniť určité dlaždice na strope, stačí zničiť medzi dlaždicami šev po ich obvode špachtľou a rozobrať materiál..

Po dokončení demontáže starej dlaždice je potrebné začať s prípravou povrchu na ďalšie dokončenie. Na začiatku je strop očistený od lepidla na dlaždice; Na tento účel použite špachtľu. Pred začatím práce odporúčame strop navlhčiť veľkým množstvom vody. Na vyrovnanie povrchu použite brúsku s brúsnym kotúčom.

Na dokonalé vyrovnanie stropu použite brúsny papier so zvýšenou tuhosťou. Ďalej je strop natretý alebo dokončený tmelom. Pri usporiadaní falošného stropu v miestnosti nie je potrebné starostlivé zarovnanie.

Upozorňujeme, že povinným procesom prípravy stropu na ďalšiu prácu je jeho pokrytie antiseptickým základným náterom. Bude teda možné chrániť povlak pred plesňou a plesňou. Pretože dlaždica pevne prilieha k stropu, neprúdi k nej vzduch a huba sa v takom prostredí dobre vyvíja. Preto sa iba vyčistený strop okamžite ošetrí špeciálnymi prostriedkami..

Odstránenie dlaždíc zo stien: všeobecné informácie a odporúčania

Spôsob odstraňovania dlaždíc zo stien závisí predovšetkým od materiálu, pomocou ktorého sú k stene pripevnené. Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s hlavnými metódami demontáže dlaždíc:

1. Ak boli dlaždice upevnené cementovou maltou, potom na demontáž dlaždíc odporúčame použiť perforátor a sekáčový nástavec. Súčasne bude ťažké odstrániť dlaždicu bez poškodenia..

2. Ak boli dlaždice prilepené lepidlom na dlaždice, potom je v tomto prípade pravdepodobné, že ich odstránite bez poškodenia..

Ak je potrebné vymeniť niekoľko poškodených dlaždíc, musíte v tomto prípade vykonať nasledujúce akcie:

 • pomocou špeciálnej škrabky odstráňte zálievku okolo dlaždice, ktorá bude odstránená;
 • na oslabenie dlaždice vyvŕtajte do nej niekoľko otvorov elektrickou vŕtačkou;
 • potom by ste mali dlaždicu vypáčiť dlátom a poklepať na ňu kladivom, pričom sa snažte byť čo najopatrnejší, aby ste predišli poškodeniu susedných dlaždíc;
 • po demontáži dlaždíc demontujte lepidlo alebo zálievku.

Druhou možnosťou demontáže starého obkladu do kúpeľne je odstrániť všetky obklady zo stien a znova ich použiť. Táto možnosť odstránenia je možná iba vtedy, ak bola dlaždica položená pomocou lepiaceho roztoku. Pri odstraňovaní dlaždíc postupujte podľa týchto pokynov:

 • na začiatku by mala byť vyčistená všetka škárovacia hmota zo škár dlaždíc;
 • potom sa vyzbrojte dlátom alebo špachtľou a nainštalujte ju pod dlaždicu, jemne poklepte špachtľou kladivom;
 • opatrne odstráňte dlaždice.

Ak je potrebné demontovať keramické dlaždice bez zachovania integrity, v tomto prípade postupujte podľa týchto krokov:

 • nasaďte si okuliare a masku, aby ste si chránili tvár pred prachom a nečistotami, položte na podlahu plastový obal;
 • pomocou vŕtacieho kladiva so špeciálnym sekáčovým nadstavcom začnite odstraňovať dlaždice;
 • na odstránenie zvyškovej malty použite kladivo.

Rozbité dlaždice je možné použiť na výrobu záhradných chodníkov v krajine alebo na stavbu mozaikových dekorácií z nich..

Ako rozobrať dlažbu

Ak boli dlaždice na podlahe položené na cementovú maltu, ich demontáž bude hlučná a prašná. V prípade, že je dlaždica fixovaná lepidlom, je možné ju zachovať neporušenú.

V takejto situácii budete potrebovať:

 • špachtľa;
 • nôž;
 • dláta.

Tiež musíte zásobiť vodou, ktorá zabráni vzniku prachu v miestnosti. Na začiatku by mala byť škárovacia hmota odstránená zo škár dlaždíc a podlaha by mala byť navlhčená vodou. Čím väčšia je vzdialenosť medzi dlaždicami, tým ľahšie je odstrániť materiál z podlahy. Voda pomôže rozpustiť lepidlo, ktoré drží dlaždice na podlahe. Po pol hodine sa dajte do práce.

Najprv sa pokúste odstrániť dlaždicu špachtľou, ktorá sa pod ňou jemne vinie. Ak sa dlaždica neodlepí, použite tiež dláto. Podľa potreby pridajte na podlahu vodu, postupne sa odlupuje krytina. Pred ďalším dokončovaním musí byť podlaha hladká a rovná..

Ak chcete z podlahy odstrániť akékoľvek lepidlo, použite elektrický nôž alebo šmirgľový papier. Tento spôsob demontáže dlaždice si vyžaduje veľa času a úsilia, ale v dôsledku toho je možné získať celú dlaždicu..

Ak sú časové zdroje obmedzené, odporúčame použiť vŕtacie kladivo. Upozorňujeme, že v tomto prípade bude dlažba poškodená a v miestnosti bude prítomný prach..

Spočiatku sa vyčistia všetky švy medzi dlaždicami. Na odstránenie škárovacej hmoty použite vodu. Potom vezmite príklepovú vŕtačku a pomocou sekáčového nástavca odstráňte dlaždice z podlahy. Zároveň prácu vykonávajte postupne a prebytočné odpadky odstraňujte vo vreciach. Nezabudnite na masku, respirátor a rukavice.

Ak je potrebné vymeniť niekoľko poškodených dlaždíc na podlahe, je potrebné dlaždice najskôr šikmo rozrezať na dva kusy pomocou rezačky skla. Ďalej sa dlaždica opatrne odstráni z podlahy špachtľou alebo dlátom. Pokúste sa vykonať prácu opatrne a premýšľať o každom svojom kroku, iba v tomto prípade budete môcť dosiahnuť požadovaný výsledok.

Video o demontáži dlaždíc:

About the author