Hlavné spôsoby, ako sa vysporiadať s plesňou a plesňou. Pravidlá pre odstraňovanie plesní zo stien obydlia. Ako odstrániť pleseň a pleseň z domu

Pleseň je nebezpečná, toxická huba s nepríjemným zatuchnutým zápachom. Najčastejšie sa s ním možno stretnúť v miestnostiach s vysokou vlhkosťou – v kúpeľni, kuchyni, suteréne. Častými miestami jeho vzhľadu sú steny, kde sa hromadí vlhkosť, strop, škáry na oknách.

Obsah:

Prečo sa objavuje pleseň a pleseň?

Pleseň sa objavuje iba v prostredí, ktoré je pre ňu priaznivé. Najbežnejšie miesto na spaľovanie je v kúpeľni. Dôvodom je nedostatok čerstvého vzduchu, vysoká vlhkosť, vlhkosť. Samohláskovým pravidlom, ktoré má zabrániť tvorbe plesní, je starať sa o steny, treba ich často utierať, zo sprchovacieho kúta odstraňovať kvapky vody a použité uteráky a žinky nenechávať mokré, musia sa sušiť..

Dôvody vzhľadu huby závisia od toho, kde „žije“.

Ak si na rohu domu všimnete plesne, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou v stene vytvorený čip alebo prasklina, do ktorej sa dostane voda. V zime stena zamrzne a vo vnútri sa hromadí kondenzácia.

Veľmi častým javom je tvorba plesní a plesní v bytoch na prvom poschodí, alebo v domoch. Problematické miesta vzhľadu – steny, rohy, dlažba, podlaha (pod Lenolium, dlažba). Príčinou tohto problému je nedostatočné vetranie, vnikanie vlhkého vzduchu zo suterénu, v ktorom dochádza k úniku vody alebo porucha kanalizácie..

Na zvýšenie vlhkosti v byte môže bielizeň, ktorá suší v miestnosti, miestnosti. V kuchyni môže byť výskyt plesní spôsobený neprítomnosťou odsávača pár, v dôsledku ktorého výpary z procesu varenia zostávajú na strope, stenách a oknách zarosené. Zdrojom ďalšej vlhkosti môžu byť akvária, izbové rastliny, ktorých pôda je neustále navlhčená..

Obrázky na požiadanie Základné spôsoby boja proti plesniam a plesniam

Prečo je výskyt plesní v domácnosti nebezpečný?

Pleseň poškodzuje nielen určité časti domu, ale má tiež škodlivý vplyv na ľudské zdravie. Spóry plesní, ktoré sa do živého organizmu dostávajú dýchacím traktom a hromadia sa v ňom, narúšajú fungovanie živého organizmu

Prítomnosť častíc plesne v tele vedie k nasledujúcim ochoreniam:

 • dermatitída je bežná kožná porucha;
 • problémy s dýchaním (nádcha, častý kašeľ);
 • narušenie pohybového aparátu;
 • bolesť kĺbov;
 • celková slabosť, bolesti hlavy;
 • alergické reakcie.

Spóry húb sa nielen šíria na stenách, ale tiež sa usadzujú na ľudskom tele, čo spôsobuje podráždenie. Huba môže dráždiť črevnú sliznicu, postihnúť vlasy, nechty človeka.

Veľmi nebezpečná pre ľudský život je huba – čierny aspergillus, ktorá spôsobuje výskyt ochorenia s vážnymi následkami – pľúcna aspergilóza. Je známe, že choroba je smrteľná..

Pleseň a plesne sú vážnymi zdrojmi alergénov, ktoré majú veľmi nepríjemný zápach. Spóry, prenikajúce do obehového systému dýchaním, vyvolávajú nevoľnosť, vracanie a spôsobujú bolesti hlavy.

Najzraniteľnejšou skupinou ľudí sú malé deti, mladiství a dospelí so slabým imunitným systémom. Strach je spôsobený skutočnosťou, že choroby a choroby vyvolané spórami plesní sa v medicíne prakticky neskúmali. Výsledkom je, že lekári, ktorí nevedia o prítomnosti plesní v tele, stanovujú úplne odlišné diagnózy, predpisujú liečbu, ktorá nijako nebojuje proti hubovým mikroorganizmom, a v ľudskom tele postupujú..

Najbežnejšie miesta plesní a plesní v obytnom priestore

Biotopom rôznych plesní, húb môže byť každá miestnosť. Je dôležité mať vždy na pamäti, že pleseň nikdy nerastie v suchých miestnostiach. Ako keby sa však obyvatelia domov snažili zabrániť vzniku plesní, stále sa objavuje na nenápadných plochách problémových povrchov (v rohoch, na oknách).

Veľký nábytok umiestnený blízko stien neumožňuje prenikanie vzduchu, čím sa narúša jeho normálna cirkulácia. Ďalším zdrojom plesní sú okenné rámy. V tejto oblasti sa objaví pleseň, keď vonkajší profil začne hniť. Dôvodom môžu byť nekvalitné stavebné materiály vrátane tuku pre rámy. Riešením tohto problému je dobrá izolácia oblastí medzi sklom a okenným rámom, kontrola tak, aby sa voda nedostala do prípadných trhlín. Syntetické mazivo, ktoré je k dispozícii na trhu so stavebnými materiálmi, si v ideálnom prípade poradí s izoláciou okenných rámov..

V dôsledku porušenia izolácie sa na okenných profiloch, na okenných parapetoch, v oblasti skla, vytvára kondenzácia. Zlé tesnenie porušuje izoláciu, musíte dbať na jeho kvalitu a v prípade potreby tesnenie vymeniť.

Jedným z priaznivých miest pre výskyt spór plesní sú diapozitívy. Spóry, vstupujúce do miestnosti cez suterén, vetracie potrubia, usadia sa na vlhkej pôde v kvetináčoch s izbovými kvetmi a vytvoria malé čierne škvrny.

Ďalším problematickým miestom, kde môžete pozorovať výskyt plesní a plesní, sú balkóny. Dôvodom je zlá hydroizolácia alebo nesprávne vybavený odtok dažďovej a roztavenej vody..

Najbežnejšie miesto pre rast plesní a plesní je v kúpeľniach. Existujú na to najoptimálnejšie podmienky: vlhkosť, vysoká vlhkosť, tma a teplý vzduch. Ak je možné plesne systematicky odstraňovať medzi švami dlaždíc a na prístupných miestach, potom je neustále pod umývadlom a možno si to hneď nevšimnete..

Obrázky na požiadanie Základné spôsoby boja proti plesniam a plesniam

Účinné spôsoby boja proti plesniam a plesniam

V boji proti plesniam existuje niekoľko rôznych účinných spôsobov a tipov:

 • Systematické vetranie priestorov robí podmienky plesní jednoducho neznesiteľnými. V zime musíte otvoriť okno iba na vetranie, aby ste predišli podchladeniu stien a vzniku kondenzácie;
 • vzduch v miestnosti musí byť teplý a suchý;
 • nemôžete neustále sušiť oblečenie v uzavretých miestnostiach bytu;
 • včasná výmena potrubí a odtokov, ktoré majú aj malé úniky vody;
 • zabezpečenie primeraného vetrania v kúpeľni;
 • pri opravách alebo stavbe domu je potrebné zvoliť iba suché stavebné materiály;
 • balkón môže byť pokrytý polyuretánom, ktorý chráni pred vniknutím vlhkosti.

DIY podrobné pokyny na odstránenie plesní a plesní zo stien

Aby sa zabránilo opätovnému výskytu huby, aby sa odstránil hlavný zdroj plesní, je dôležité dodržať určitý reťazec akcií:

 • všetky povrchy (strop, steny, rohy) by mali byť starostlivo preskúmané, nábytok by mal byť odložený zo stien, koberce by mali byť odstránené;
 • na ochranu exponovaných oblastí tela musíte na ochranu očí používať ochranné masky, rukavice, okuliare, pretože pleseň je nebezpečná a chemické prostriedky na boj proti nej;
 • pomocou tuhej kefy môžete dokonca použiť kovové kefy, musíte dôkladne vyčistiť postihnuté oblasti, musíte veľmi starostlivo vyčistiť kĺby a rohy;
 • ak sú jednotlivé miesta vážne postihnuté hubami, musia byť odstránené, môžu to byť kusy tapiet, vrstvy omietky;
 • po odstránení hubového plaku musí byť povrch ošetrený antiseptikom a po vysušení – kvapalným roztokom hydroizolačného prostriedku ho vysušte;
 • na pokrytie stien musíte zakryť základným náterom proti plesniam;
 • práce na obnove dekoratívnych a dokončovacích náterov stien, stropov.

Obrázky na požiadanie Základné spôsoby boja proti plesniam a plesniam

Chemikálie na odstraňovanie plesní a plesní

Prostriedky technické údaje Oblasť použitia
AtlasMykos Koncentrujúce antifungálne činidlo Pre miestnosti s vysokou vlhkosťou.
IzohanGrzybostop Prostriedky na boj proti hubám Používa sa na spracovanie betónu, omietnutých povrchov.
Spektrum Odstránenie plesní a drevených podláh Na spracovanie budov zvonku aj zvnútra.
Impregnácia snehovej gule Odstránenie plesní, húb, lišajníkov Nástroj je možné použiť na spracovanie omietnutých povrchov, muriva.
Titanový fungicíd Prostriedky na neutralizáciu spór húb. Používa sa v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Omietnuté, tmelové a lakované povrchy sú ošetrené nástrojom.
PS 50 Prostriedok na boj proti rastu plesní na betónových a omietnutých povrchoch Spracovanie betónu, sadrokartónu, sadry, drevených povrchov.
Antifungálny ABEDIS Prostriedky na boj s organickými usadeninami, spórami plesní, hubami Používa sa na spracovanie pivníc, striech, obkladov z keramického kameňa

Ľudové spôsoby boja proti plesniam a hubám vlastnými rukami

Ľudové prostriedky na boj proti plesniam sú menej účinné ako chemikálie, ale ak sa používajú správne, robia svoju prácu dobre (v malých oblastiach ľahko odstránia plesne).

Bleach je účinný prostriedok proti plesniam. Obsahuje chlórnan sodný, ktorý má škodlivý účinok na spóry húb. Bielidlo je možné použiť iba na sklo, keramické dlaždice, nábytok.

Ocot je úplne bezpečný v boji proti spóram húb. Aplikuje sa na problémové oblasti v čistej forme a asi po hodine sa musí odstrániť vodou a miestnosť sa musí vetrať..

Ďalším ľudovým liekom je peroxid vodíka. Toto antibakteriálne činidlo je cenovo dostupné a neobsahuje škodlivé toxíny ani nepríjemné pachy. Postup ošetrenia je nasledujúci: ošetrite problémovú oblasť 3% peroxidovou kompozíciou pomocou spreja alebo naneste špongiou, počkajte 10 minút a opláchnite (neodporúča sa čistiť natreté povrchy peroxidom).

Mydlo na pranie je cenovo dostupný odstraňovač plesní. Mydlo nastrúhajte, zmiešajte s vodou a naneste na postihnuté miesto, nechajte mydlo na ošetrenom mieste zaschnúť a opláchnite.

Olej z čajovníka možno použiť na odstránenie malých zamorených oblastí. Mieša sa s vodou v pomere 1: 50. Naneste roztok a opláchnite.

Najpopulárnejším ľudovým liekom je síran meďnatý. Je potrebné pripraviť roztok v pomere 100 gramov vitriolu na 10 litrov vody.

Je žiaduce ošetriť povrch štetcom alebo sprejom. Je kontraindikované používať toto riešenie na steny, ak plánujete lepiť tapety, pretože po jeho použití zostáva modrý kvet.

Obrázky na požiadanie Základné spôsoby boja proti plesniam a plesniam

Základné preventívne opatrenia na odstránenie plesní a plesní

Aby sa účinne odstránil a už sa nevrátil k tomuto procesu, je dôležité vykonávať prevenciu a monitorovať stav problémových oblastí v miestnosti:

 • v zime monitorovať dostatočné vykurovanie priestorov;
 • skontrolujte potrubia, odtoky, inštalatérske práce;
 • starostlivo monitorujte stav stien, okien, stropov;
 • monitorovať stav strechy;
 • počas stavby, počas opráv, dávajte prednosť omietke, ktorá zahŕňa vápno a cement;
 • ošetrujte stavebné materiály antiseptikom;
 • odporúča sa neinštalovať jednotku zaslepeného skla. O Windows sa treba pravidelne starať;
 • niekedy musíte nechať dvere do kúpeľne otvorené, aby ste vyrovnali teplotu;
 • neodporúča sa skladovať sušené kvety v miestnosti, pretože majú plesne;
 • vlhké oblasti by ste mali utierať iba suchou handričkou.

Ako odstrániť zápach plesne vo vašej domácnosti

Ak sa stretávate s problémom nepríjemného zápachu v dôsledku vlhkosti v miestnosti a plesní, budete musieť vynaložiť všetko úsilie na jeho odstránenie. Otázka odstraňovania pachov z nábytku je obzvlášť akútna..

Prvý krok: vyprázdnite skrine, vyberte oblečenie na slnku, ak to nie je možné – na balkón.

Druhý krok: povrch skrinky alebo potrebné povrchy umyte vodou a octom, môžete pridať bielidlo, ale nezabúdajte na ochranu rúk, noste rukavice..

Tretí krok: po vyčistení môžete prejsť do stredu skriniek. Komody položili nádobu s aktívnym uhlím, vopred rozdrvenú.

Odporúča sa chemické čistenie odevov, ktoré majú stopy plesne. Ak to nie je možné, musí sa umyť, dobre vysušiť a žehliť. Na dochutenie oblečenia môžete použiť meduňku, kvety levandule..

Aby bol nábytok zbavený nepríjemného zápachu, musí byť vynesený na čerstvý vzduch alebo umiestnený v blízkosti vyhrievaných batérií, krbov. Zelený čaj pomôže perfektne sa vyrovnať s nepríjemnými pachmi, dá sa rozložiť na čalúnení pohovky. Ak sú stopy plesne na nábytku veľmi veľké, treba tieto plochy vymeniť..

Základné tipy na boj proti plesniam a plesniam

Ak oblasť postihnutá hubou nie je veľká, dá sa ľahko umyť vodou a saponátom, utrieť suchou handričkou.

Ak je plocha plesne veľká, musíte:

 • v postihnutej oblasti odstráňte tapetu, umyte bielenie, odtrhnite dlaždice, očistite stenu od farby, olejovej utierky;
 • odstráňte postihnutú omietku;
 • zahrievajte tehlové a betónové povrchy dúchadlom;
 • drevo, nábytok musí byť sušený ventilátorom.

Ak plánujete odstrániť plesne, potom je to najvhodnejšie v lete, keď je suché počasie a horúci vzduch..

Odstránenie plesní vlastnými rukami v domácom videu:

About the author