Klinkerové dlaždice – od počiatkov až po súčasnosť

Stáva sa, že potrebujete obnoviť alebo zmeniť nudnú omietnutú fasádu budovy. Väčšinou plánujú vyrobiť fasádnu tehlu, ale z celkom pochopiteľných technických alebo finančných dôvodov je to ťažké dosiahnuť. Preto pri rekonštrukcii starého domu alebo projektovaní novej budovy môžete fasádu zrevidovať tepelnými panelmi so slinkovými dlaždicami, aby ste získali mnoho výhod. Slinok má okrem iného najširšiu škálu farieb a výraznú rozmanitosť textúr..

Obsah:

História slinku

Slovo „klinker“ má nemecké korene – materiál pri poklepaní vydáva charakteristický zvuk „klink“. Holanďania prvýkrát vynašli slinok, ktorý vyvinul technológiu výroby vysokopevnostného keramického kameňa. V Holandsku bola na začiatku 19. storočia vytvorená prvá slinková cesta, ktorá spájala Haarlem s Amsterdamom.

Holanďania nakoniec začali vyrábať slinok na dlažbu a stavbu domov. Pretože v tejto krajine nie sú takmer žiadne materiály z prírodného kameňa, nové slínkové dlaždice na fasády si rýchlo získali popularitu. Technológia výroby slinku z Holandska sa rozšírila do susedných krajín západnej Európy a potom do Ameriky.

Výhody slinkových dlaždíc

Clinker je keramická dlažba na báze ílu, ktorá prešla dlhým tepelným spracovaním pri vysokej teplote. Slinok bol dlho vyrábaný v Nemecku zo špeciálneho druhu hliny. Charakteristickým rysom slinku je skutočnosť, že je vyrobený na báze prírodného materiálu a má nízku úroveň absorpcie vlhkosti – od 0,3 do 3%, vďaka čomu je dlaždica mrazuvzdorná.

Vďaka svojej špeciálnej sile má materiál vysokú mieru oderu, vďaka čomu sú slínkové dlaždice obľúbené na verejných miestach s výrazným pohybom. Slinok nie je vystavený mechanickému namáhaniu, je odolný voči slnečnému žiareniu, plesniam, baktériám, hubám, machu a agresívnym látkam. Dlaždica sa vyrába pri teplote viac ako 1 000 stupňov Celzia a vďaka tejto technológii sú z nej úplne vylúčené rôzne inklúzie a dutiny..

Dnes slinkové dlaždice, pokiaľ ide o sortiment a kvalitu, nie sú nižšie ako všeobecne uznávané tehly na fasády. Slinok zároveň umožňuje výrazné úspory, pretože použitie plnoformátových tehál je v niektorých prípadoch veľmi drahé, nepraktické alebo nemožné. Tehlová škridla je vynikajúcim riešením pre stavbu nového domu a rekonštrukciu starých budov..

Výroba slínkových dlaždíc

Na výrobu vysokokvalitných lícových slínkových škridiel sa používajú žiaruvzdorné bridlicové hliny špecifického chemického zloženia, ktoré neobsahujú nečistoty z uhličitanu vápenatého a soli. Do hotovej zmesi je okrem šamotu a taviva zvyčajné pridávať jemne rozptýlený promótor, čo urýchľuje postup spekania..

Vypaľovanie slínku sa vykonáva pri vysokej teplote – takmer 1 300 stupňov Celzia, aj keď táto teplota pre bežné keramické výrobky nepresahuje 1 000 stupňov. Podobná technika vám umožňuje na výstupe získať materiál s mikro zrnitou štruktúrou bez dutín, výrobky s vysokou pevnosťou a nízkou absorpciou vody. A to je zase veľmi dôležité pre naše klimatické podmienky..

Do zloženia vsádzky sa často pridávajú farbivá, ktoré umožňujú vyrábať fasádne klinkerové dlaždice najrozmanitejších farieb – od tmavo hnedej po mliečne bielu. To vám umožní navrhnúť a vytvoriť originálne fasády s rôznymi farebnými a plastovými riešeniami. Klinkerové dlaždice, dokonca aj bez pridania farbív, majú krásne tóny žltohnedého gamutu, ktoré závisia od chemického zloženia použitej hliny a teplôt jej vypaľovania..

Spôsoby výroby slinku

V moderných podnikoch sa slinok vyrába metódou extrúzie. Za týmto účelom sa do vsádzky pridá malé množstvo vody a výsledná pastovitá hmota sa pod vplyvom náustku vytlačí razníkom, ktorý má obdĺžnikový otvor s rozmermi, ktoré dodávajú slínkovej dlaždici potrebnú hrúbku. (9 – 17 milimetrov) a šírka (50 – 113 milimetrov). Z extrudéra vychádza páska, nastrihaná tenkým drôtom po dĺžke (193 – 295 milimetrov) a výsledné polotovary putujú do pece na vypálenie.

Spolu s tým však existuje metóda ručného tvarovania, ktorá vám umožňuje získať exkluzívne slínkové dlaždice, ktoré je možné použiť na vonkajšiu výzdobu rozostavaných domov a obnovu fasád historických budov. V druhom prípade sa používa umelé starnutie slinkových dlaždíc, na ktorých povrchu sú štiepky, škrupiny, odreniny vytvorené pomocou stlačeného vzduchu a prúdu vody pod vysokým tlakom..

Typy slínku

Clinker je jedinečný stavebný materiál s vlastnosťami, ktorým sa nemôže vyrovnať žiadny iný druh keramických dlaždíc. Klinkerové dlaždice majú spravidla štandardné rozmery 12 x 24,5 cm, ale môžu byť aj štvorcové a pomerne veľké. Hrúbka slinku sa pohybuje od 9 do 25 milimetrov. S rastúcou hrúbkou sa zvyšuje pevnosť slinkových dlaždíc, ktoré môžu ľahko slúžiť ako zvýšená podlaha.

Farebná škála slínkových dlaždíc má asi 100 rôznych možností – od krémových a bielych tónov po červeno -hnedú a čiernu. Stojí za to prebývať na farbe slínku oddelene. Klinkerové dlaždice sú prírodným materiálom bez chemických prísad a farbív, takže nemenia svoju vlastnú farbu a nevyblednú ani po mnohých rokoch na slnku. Najširšia škála farieb je dosiahnutá iba prírodnými metódami.

Povrch slínku a tehál podobných dlaždíc môže byť drsný, lesklý, matný alebo neupravený. Aby sa dosiahol účinok vypáleného materiálu, uhlie sa pečie do suroviny a na zlepšenie dekoratívnych vlastností sa nanáša špeciálna glazúra. Aby sa získala požadovaná farba, na nepečenú hlinu sa nanesie prírodné farbivo, ktoré sa pečie súčasne s dlaždicami. Slinok je tiež zosklený.

Ako stavebný a dokončovací materiál majú slinkové dlaždice tieto odrody: obkladový materiál na vnútornú a vonkajšiu výzdobu budov, ako aj technické slínkové dlaždice na dláždenie chodníkov, ciest, podláh vo verejných a priemyselných budovách, ako aj na dokončovacie skladovacie zariadenia.

Oblasť použitia

Oblasť použitia slínkových dlaždíc je veľmi široká a kvôli mrazuvzdornosti sa slinok používa vo všetkých klimatických pásmach. Dlaždice Clinker sú vhodné pre nízkopodlažné stavby a stavby viacpodlažných budov a používajú sa aj na vylepšenie technických vlastností existujúcich obytných budov. Slinok je vhodný na obkladanie betónu, rámu, pórobetónu a drevených povrchov.

V tomto prípade je na vonkajšiu stranu vonkajšej steny pripevnená vrstva izolácie, na ktorú sú položené slínkové dlaždice, po ktorých sa tepelná izolačná schopnosť obklopujúcich štruktúr výrazne zvyšuje. Klinkerové dlaždice zvyšujú trvanlivosť fasád: nezhoršujú sa pod vplyvom agresívnych látok obsiahnutých v sadzi, smogu a kyslých dažďoch.

Vďaka svojim vlastnostiam sú slínkové dlaždice široko používané v predmestskej bytovej výstavbe. Tento materiál sa používa na vybavenie terás, otvorených priestorov, balkónov, skleníkov, záhradných chodníkov a terás. Dlaždice Clinker vám umožňujú vytvárať originálne možnosti krajiny, pretože sú odolné voči vplyvu všetkých druhov atmosférických javov, nehnijú a nehoria, nie sú zaujímavé pre hmyz a huby a tiež si dokonale zachovávajú svoju farbu..

Klinker je pre svoju životnosť nepostrádateľný pre bazény. Rôzne monolitické vpusty najkomplexnejšej konfigurácie, špeciálne drážky pre ľahké uchopenie, rohové prvky, drsný povrch v miestach, kde hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia. Z tejto dlaždice môže byť vyrobená aj podlaha v garáži, pretože materiál je vysoko chemicky odolný a nebojí sa ropy a benzínu..

Klinkerové dlaždice sa veľmi často používajú ako alternatíva k drahým náprotivkom – prírodnému kameňu alebo keramickej žule. Na výzdobu schodov, fasád, peších zón je dostatok slinkových dlaždíc a iba na verejných miestach s vysokým prevádzkovým zaťažením (letiská, vlakové stanice, metro) má zmysel namiesto toho používať keramickú žulu.

Podobný materiál je nenahraditeľný, ak čelíte krbom. Dlažba Clinker vyzerá ako tehla, ale je odolná voči vysokým teplotám, preto je ideálna na zariadenie pecí. Jedinečnosť slinku spočíva v najširšom výbere farieb. Klinkerové dlaždice sa vyrábajú aj v pomerne obľúbenej verzii – na ručné formovanie. Klinkerové kachle dodávajú krbu starožitný vzhľad a vytvárajú tajomný interiér.

Ako ste už pochopili, piesčitý a drsný povrch slínkovej dlaždice pripomína klasickú holandskú tehlu. Ale takýto optický komponent nie je ani zďaleka jedinou výhodou tohto vysoko kvalitného materiálu, ktorý prešiel postupom vypaľovania v tunelovej peci. Slinok vám poskytne úplnú pohodu a pohodlie, ako aj eliminuje dodatočné finančné náklady.

About the author