Kroky na obkladanie: pokyny krok za krokom

Najväčšie zaťaženie pri chôdzi po schodoch nesú schody. Preto je veľmi dôležité chrániť ich pred zničením, aby bola konštrukcia čo najodolnejšia a najodolnejšia. Obkladanie schodov rieši zadané úlohy. Takáto technológia sa zároveň považuje za pomerne zložitý proces, ktorý od interpreta vyžaduje určité schopnosti..

V článku vám povieme, ako vybrať správny materiál na zdobenie schodov, popíšeme postupnosť kladenia dlaždíc a tiež dáme praktické tipy na dokončenie schodov..

Dodržiavanie technológie kladenia dlaždíc je zárukou kvalitného a bezpečného obloženia schodov

Terasy, verandy a vonkajšie schody sú v obložení pomerne zložité. Bez určitých zručností pri práci s dlaždicami môže materiál prasknúť, odpadnúť a samotné kroky môžu byť miestom zvýšeného zranenia.

Kroky sú vystavené mechanickému namáhaniu. Vystavenie dažďu, snehu, prachu, teplu alebo mrazu je navyše trvalé. Všetky tieto faktory ovplyvňujú stabilitu a integritu povlaku..

Pri vonkajších dokončovacích prácach je dôležité dodržať nasledujúce podmienky:

Výber dlaždice pre kroky: slinok, keramický alebo betónový povlak

Na obkladové schody sa používajú rôzne druhy dlaždíc. Usporiadanie schodiska sa najčastejšie vykonáva pomocou slinku, keramických alebo betónových dlaždíc, menej často s prírodným kameňom. Zvážte vlastnosti každého pokrytia.

Klinkerové dlaždice sú považované za najlepšiu voľbu pre obkladové schody. Slinok je v zásade druh keramiky. Bridlicová hlina špeciálneho druhu sa vypaľuje a lisuje pri teplote + 1200 ° C.

Slinkový povlak má oproti konvenčnej keramike niekoľko výhod:

 • vysoká odolnosť proti nárazu a odolnosť proti opotrebovaniu;
 • dlhá životnosť;
 • nízka úroveň absorpcie vlhkosti;
 • mrazuvzdornosť materiálu umožňuje použitie dlaždíc na vonkajšie použitie;
 • bezpečné používanie – povrch dlaždice nie je klzký.

Vďaka technológii výroby slinok získava vysoké technické a prevádzkové vlastnosti. Na povrchu dlaždice sa vytvorí ochranná vrstva, ktorá prakticky nie je znečistená, zachováva si farbu a je možné ju čistiť akýmikoľvek abrazívnymi a chemickými prostriedkami.

Keramické dlaždice sú v predaji vo veľkom sortimente. Povlak môže mať iný povrch: štrukturálny, lesklý, reliéfny, glazovaný, konvexný alebo konkávny.

Tu je niekoľko odporúčaní pre výber keramických dlaždíc:

Betónové dlaždice na obklady verandy majú nasledujúce vlastnosti:

Betónovú dlažbu nemožno čistiť chemikáliami – štruktúra dlaždíc sa môže začať deformovať

Kroky môžu byť obložené umelým (porcelánovým kamením) alebo prírodným kameňom. Zloženie porcelánových kameninových dlaždíc zahŕňa rôzne druhy ílu, kremeňa a živca, ktoré dodávajú materiálu osobitnú pevnosť a spoľahlivosť. Cena za krytinu z umelého kameňa je o niečo vyššia ako za keramiku.

V poslednej dobe je obľúbené obkladanie schodov žulou a mramorom. Oba materiály sú odolné voči vlhkosti, praktické a schopné vydržať akékoľvek namáhanie. Prírodný kameň nereaguje na teplotné výkyvy a má takmer neobmedzenú životnosť.

Nevýhody mramoru a žuly zahŕňajú ich vysoké náklady a zložitosť inštalácie kvôli veľkej hmotnosti dlaždíc..

Metódy dokončovania koncových spojov

Pri obkladaní schodov by ste mali venovať osobitnú pozornosť okrajom a vonkajším rohom. Vzhľad obkladu do značnej miery závisí od kvality spojov. Existuje niekoľko spôsobov, ako navrhnúť koncové spoje. Tu sú najpraktickejšie.

Inštalácia previsových dlaždíc je lacná a jednoduchá možnosť obloženia. Predné nášľapné dlaždice sú položené s miernym previsom nad okraj schodu. V tomto prípade je veľkosť previsu rovnaká ako hrúbka dlaždice. Predná hrana povlaku v tomto prípade musí byť zasklená.

Poradie presahujúcich dlaždíc:

Nie je vhodné používať takúto metódu obkladu na miestach s vysokou premávkou – okraje schodov sa môžu časom opotrebovať a zrútiť. Pokládku s previsom je vhodné použiť pri pokrývaní schodov slínkovými dlaždicami alebo prírodným kameňom

Inštalácia dosiek s „bezpečným“ okrajom znižuje možnosť pošmyknutia pri chôdzi. Reliéfne dosky sú namontované pozdĺž okraja behúňa s miernym previsom.

Na zlepšenie dekoratívnych vlastností schodiska v interiéri alebo exteriéri sa používajú dosky so zaoblenou prednou hranou. Povrch povlaku môže byť hladký, reliéfny alebo drsný.

Použitie rohových dlaždíc výrazne uľahčuje proces inštalácie. Dlaždice s policou (bočnou) sú ohnuté v pravom uhle. Keramický profil svojim horným okrajom zakrýva hornú časť behúňa a zachytáva časť stúpačky.

Existujú špeciálne rohy a prekrytia na zdobenie okrajov schodov. Sú vyrobené z keramiky alebo kovu (hliník a nehrdzavejúca oceľ). Kovové rohy na vrchu sú doplnené vložkami z mäkkého PVC – táto vrstva zaisťuje bezpečnosť schodov.

Kovové platne sú na schody priskrutkované špeciálnymi hmoždinkami alebo skrutkami, keramické rohy sú „nasadené“ na lepidlo.

Postupnosť dokončovania krokov s dlaždicami

Zvážte algoritmus na prípravu a kladenie dlaždíc na verandu a priľahlé schody.

Nástroje a materiály

Na prácu teda musíte pripraviť nasledujúce nástroje a materiály:

 • stierka a stierka;
 • gumová stierka;
 • elektrická vŕtačka;
 • rezačka skla;
 • zvinovací meter a pravítko;
 • kladivo;
 • kríže na dlaždice;
 • cement (M200 a vyšší);
 • piesok;
 • PVA lepidlo;
 • dlaždica.

Prípravné práce

Pred začatím obkladu je potrebné vykonať niekoľko prípravných opatrení:

Postup na vytvorenie svahu na hotovej betónovej verande je nasledujúci:

Pokladanie dlaždíc na verandu

Na konci dňa po naliatí betónu je potrebné povrch verandy obrúsiť, všetky „výčnelky“ zotrieť a defekty zakryť. Ďalšia práca sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

Príprava na stúpanie, obkladanie a ukončenie obkladu

Potom, čo stojíte tvárou v tvár verande, môžete začať klásť dlažbu na schody..

Na lícovanie koncov sú vhodné rôzne materiály: keramické dlaždice, dekoratívne mozaiky, žula, mramor alebo rôzne dlaždice.

Konečná fáza

Deň po ukončení pokládky dlaždicového obkladu je potrebné švy utrieť. Ako zálievku použite roztok na báze tekutého skla alebo špeciálnych zlúčenín – mrazuvzdorné spoje, určené na vonkajšie použitie. Otočky a rohy schodov môžu byť ozdobené kovovými rohmi, ochrannými gumovými podložkami a protišmykovým povlakom.

Všeobecné odporúčania na dokončenie schodov s dlaždicami

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť kvalitu obloženia schodov:

Kroky tvárou v tvár: možnosti dizajnu

Dekorácia schodov slínkovým obkladom v kombinácii s prírodným kameňom.

Obklad betónového schodiska.

Kroky v klasickom štýle. Dokončenie – prírodný kameň.

Neobvyklá výzdoba schodiska. Stúpačky zdobené ozdobnými mozaikami tvoria pevný vzor.

Jediné štylistické riešenie pre verandu, schody, zábradlia a steny miestnosti.

About the author