Čo je potrebné na kladenie dlažobných dosiek: nákup materiálu

Dlažobné dosky sú vynikajúcim materiálom na dokončenie zadného dvora domu. Je to predovšetkým kvôli vysokým výkonnostným vlastnostiam materiálu. Aby vám však dlažba slúžila čo najdlhšie, musíte sa postarať o správnu inštaláciu. Ďalej budeme hovoriť o funkciách nákupu materiálu na inštaláciu dlažobných dosiek..

Obsah:

DIY dlažobné dosky: vlastnosti a druhy materiálov

Dlažobné dosky sú špeciálny materiál, ktorý je vysoko odolný a používa sa už desaťročia. Existuje niekoľko možností pre dlažobné dosky vo vzťahu k ich tvaru, spôsobu výroby a zloženiu.

V prvom rade sa dlažba vibruje a vibruje. Prvá možnosť je lacnejšia kvôli lacnosti riešenia dlaždíc. Princíp výroby materiálu je nasledujúci:

 • spočiatku je na dlažbové dosky pripravená malta, najčastejšie je to zmes cementu s pieskom a vodou;
 • potom sa roztok umiestni do špeciálnej formy a zapne sa vibropres;
 • prostredníctvom vibrácií sa roztok zahustí a stane sa odolnejším;
 • potom sa výrobok vyberie z formy a čaká na úplné sušenie.

Ak máte na svojom webe vibračný lis, potom proces výroby dlaždíc môže výrazne znížiť jeho náklady. V dôsledku toho je možné získať materiál s mierne drsným povrchom. Jeho pevnosť a mechanická odolnosť sú však na vysokej úrovni..

Druhým spôsobom výroby dlažobných dosiek je vibračné liatie. Vo výrobnom procese materiálu sa používa roztok s prídavkom rôznych prísad, ktoré zvyšujú plasticitu materiálu. Vďaka tomu sú dlaždice hladšie a atraktívnejšie..

Pokiaľ ide o materiál, z ktorého sú dlaždice vyrobené, môže to byť:

1. Betón – v tomto prípade sa na výrobu dlaždíc používa roztok cementu s pieskom. Je tiež možné použiť farbivá a prísady, ktoré zvyšujú pevnosť hotového výrobku. Táto kompozícia sa najčastejšie používa na vibračnom lise a na sušenie materiálu vo výrobných podmienkach sa používajú špeciálne tepelné pece..

2. Slinok alebo tehla – na výrobu dlaždíc sa používa hlina, ktorá sa vypaľuje špeciálnym spôsobom a získava vysokú pevnosť. Medzi hlavné charakteristiky takejto dlaždice uvádzame – rôzne farby a trvanie použitia materiálu na určený účel..

3. Žula – najdrahšia, ale zároveň najtrvanlivejšia možnosť. Životnosť takýchto dlaždíc presahuje pol storočia. Na výrobu týchto dlažobných kociek sa používa mramor, pieskovec alebo žula. Extrahovaný materiál sa spracováva na špeciálnom zariadení do tvaru dlaždice.

V závislosti od vzhľadu sú dlažobné dosky:

 • štiepaný typ – veľké kamene sa jednoducho rozdelia na dlaždice, zatiaľ čo povlak nie je obzvlášť rovnomerný a je nepohodlné sa po ňom pohybovať;
 • odrezaný typ – vyznačuje sa rovnomernými pravidelnými tvarmi, je vhodný pri pokládke aj v prevádzke;
 • štiepané – má nerovnú tvár, má reprezentatívnejší vzhľad ako štiepané.

Ďalšou možnosťou pre dlažobné dosky je farebná alebo dekoratívna. Takýto materiál sa vyznačuje svojou jasnou farbou a je schopný zdobiť web. S jeho pomocou je možné dvorovú časť domu rozdeliť na zóny, napríklad na samostatné zvýraznenie chodníkov, rekreačnú oblasť, miesto pre auto. Farbiť sa môžu iba materiály na báze pieskovca, všetky detaily sú vopred prediskutované pri určovaní schémy kladenia dlaždíc.

Pokládka dlažobných dosiek – materiálne výhody

Vzhľadom na množstvo výhod dlažobných dosiek je v prvom rade potrebné poznamenať trvanie jeho prevádzky. Napriek vysokým nákladom vám materiál bude slúžiť niekoľko desaťročí podľa technológie jeho inštalácie. Životnosť dlaždíc je oveľa dlhšia ako u betónových alebo asfaltových vozoviek.

Okrem toho zaznamenávame jednoduchosť inštalácie materiálu, ktorá nevyžaduje špeciálne zručnosti ani používanie špeciálnych nástrojov. Ak je materiál poškodený, dlaždicu je možné ľahko demontovať a nahradiť novou..

Ďalšou výhodou dlaždíc je ich estetická príťažlivosť. Medzi širokou škálou materiálov, farebných aj kompozičných, máte možnosť vybrať si dlaždicu, ktorá sa perfektne hodí k vášmu typu exteriéru..

Dlaždica je tiež odolná voči teplotným zmenám, vlhkosti, mrazu, slnečnému žiareniu, mechanickému namáhaniu. Materiál dobre toleruje mrazenie a odmrazovanie, neudržiava vlhkosť, pretože sa dostáva do trhlín, pod ktorými je piesok.

Na rozdiel od asfaltovej dlažby, dlažobné dosky v horúcom dni nezmäknú. Ak je potrebné vykonať komunikačné práce, stačí rozobrať malú časť dlaždice a potom ju nainštalovať na miesto.

Variácia tvarov a kombinácia rôznych farieb dlaždíc vám umožňujú získať esteticky príjemný povlak, ktorý poteší majiteľov domu aj jeho hostí..

Aby ste však ocenili všetky výhody materiálu, je potrebné dodržať technologické aspekty jeho výberu a kladenia dlaždíc na pieskové lôžko..

Vlastnosti výberu a nákupu dlaždíc: materiál na kladenie dlažobných dosiek

Ak ste opustili myšlienku výroby vlastných dlaždíc, odporúčame vám zoznámiť sa s tipmi, ktoré vám pomôžu pri výbere vysokokvalitného materiálu..

V prvom rade venujte pozornosť vzhľadu dlažobných dosiek. Prítomnosť veľkého počtu čipov hovorí o použití nekvalitného riešenia pri výrobe materiálu. Klepnite na dlaždice, ak je zvuk dostatočne nudný, vo vnútri materiálu sú póry naplnené vzduchom, ktoré tiež znižujú jeho kvalitu. Správne vyrobené dlaždice by nemali obsahovať póry a vzduchové bubliny, pretože neskôr sú naplnené vodou a zničia materiál zvnútra..

Neodporúčame vyberať príliš svetlé farby dlaždíc, pretože príliš vysoký obsah farbiva negatívne ovplyvňuje aj kvalitu samotného materiálu..

Ak sú dlaždice inštalované v oblasti, kde bude jazdiť auto, zvoľte hrubší materiál. Pre sódové cesty je vhodná dlaždica s nižšou hrúbkou..

Pri výbere dlaždice sa odporúča naraziť na jednu dlaždicu proti druhej. Prítomnosť tupého zvuku naznačuje prebytok množstva vody v zložení materiálu. Porušenie technológie v priebehu času teda určite ovplyvní životnosť materiálu..

Nezabudnite, že kvalitný materiál nemôže byť lacný. Preto, ak vám ponúknu lacnejší produkt, je lepšie ho odmietnuť. Výrobný proces na výrobu dlažobných dosiek si vyžaduje veľké množstvo nákladov na jeho realizáciu. A lacné materiály je možné získať pridaním menšieho množstva cementu a väčšieho množstva vody do roztoku. Úspory na sušení materiálu navyše negatívne ovplyvňujú aj jeho prevádzku v budúcnosti..

Prítomnosť žltých škvŕn na zadnej strane dlaždice naznačuje, že na jej výrobu bol použitý piesok s vysokým obsahom ílu, čo je pre získanie kvalitného materiálu neprijateľné. Životnosť takejto dlaždice nepresahuje päť rokov..

Pri nákupe dlaždíc na pozemok by ste napriek presným výpočtom nemali zabúdať, že v sérii sa môžu vyskytnúť neštandardné výrobky, preto odporúčame zvýšiť počet dlaždíc o 5-10% požadovaných.

Prítomnosť vodného kameňa na povrchu dlaždice nijako neovplyvňuje jej kvalitu. Je to prirodzená reakcia tuhnutia cementu a uvoľnenia voľného vápna. Dlaždice schnú postupne a nie vždy rovnomerne, preto je táto reakcia prirodzená..

Dlaždice kupujte vždy s rezervou, pretože pravdepodobnosť nákupu dodatočného materiálu rovnakej farby ako vo vašej dávke je prakticky nulová. Podstatný vývoj medzi týmito dvoma dávkami dlaždíc je stále viditeľný voľným okom. Tiež by vám po položení dlaždíc mal zostať materiál, ktorým v prípade potreby neskôr nahradíte poškodené prvky.

Pravidlá kladenia dlažobných dosiek na piesok

Dlažobné dosky sa najčastejšie kladú presne na piesčitý podklad. Tento spôsob inštalácie je najjednoduchší a najlacnejší a v dôsledku toho je možné získať rovnomerný povlak s vynikajúcim výkonom..

Pred položením dlaždíc na piesok musíte vybrať piesok pre tieto práce. Použitie piesku nízkej kvality povedie k nerovnomernému poklesu dlaždíc. Piesok na prácu by mal byť čistý, nemal by obsahovať ďalšie inklúzie, najmä ílovej povahy.

Pred položením dlaždíc na piesok by ste sa mali postarať o prípravu povrchu na prácu. Pri práci sami vezmite do úvahy nasledujúce požiadavky na kvalitu povrchu pri kladení materiálu:

 • po inštalácii dlaždice na povrch by mala stúpať niekoľko centimetrov nad zem, je veľmi dôležité správne určiť hrúbku pieskového vankúša;
 • pôda na kladenie dlaždíc musí byť starostlivo zhutnená, inak sa môže zdvihnúť;
 • miesto na kladenie materiálu musí byť starostlivo vyrovnané; na kontrolu vodorovnosti použite úroveň;
 • je potrebná aj prítomnosť odtoku, existujú dva spôsoby vykonávania tohto postupu: zabezpečenie rovnomerného sklonu od centrálnej časti lokality alebo inštalácia pieskového a štrkového vankúša.

Pred položením dlaždíc na piesok sa musíte postarať o odstránenie vrchnej vrstvy pôdy s hrúbkou 20 cm Faktom je, že táto konkrétna vrstva je plodná a rastú v nej rastliny. Tiež zbavte povrch koreňov vegetácie..

Hĺbka pripraveného miesta je určená jeho účelom, pre trať stačí odstrániť asi 20 cm pôdy, pre automobilový závod musí byť táto hodnota zvýšená o 10 cm. Po odstránení pôdy je potrebné dbať na jeho starostlivého zhutnenia. Pomocou tohto procesu je možné zabrániť nerovnomernému klesaniu dlaždice po niekoľkých mesiacoch od dátumu jej prevádzky..

Tiež na začiatku inštalačných prác odporúčame najskôr nainštalovať odtoky a obrubníky. Nachádzajú sa po obvode celého webu. Neschopnosť nainštalovať zábrany povedie k nerovnomernému poklesu dlaždíc a ich šíreniu. Na inštaláciu obrubníkov by mal byť vykopaný priekop po obvode miesta. V spodnej časti sa naleje vankúš sutiny a piesku, povrch sa zhutní. Ďalej pomocou úrovne odhalia obrubníky..

Na upevnenie prvkov na povrch sa používa betónová malta. Nalejte ju do priekopy a nainštalujte obrubníky. Ďalej by ste mali počkať, kým roztok vyschne a zasypať ich zeminou. Na vnútornej strane cesty, vedľa obrubníka, sú nainštalované aj žľaby, pomocou ktorých je možné odstrániť prebytočnú vlhkosť, ktorá sa hromadí počas dažďa.

Dlažobné dosky – kladenie na piesok

Na pokládku dlažobných dosiek budete potrebovať štrk a piesok. Pôvodne pripravená základňa je pokrytá malou vrstvou piesku, ktorá je navlhčená vodou a narazená. Ďalej je vybavený vankúšom z drveného kameňa alebo štrku, ktorého hrúbka je 200 mm. S jeho pomocou je možné dosiahnuť rovnomerné rozloženie zaťaženia z chodníka na zem. Aby sa vyplnili medzery, ďalej sa naleje piesok..

Horná vrstva je držiak, na ktorom sú dlaždice držané, takže musí mať vysokú kvalitu. Je možné kombinovať piesok s cementom v pomere tri ku jednej. Priľnavosť medzi dlaždicami a povrchom lokality sa teda výrazne zvýši..

Technológia kladenia dlažobných dosiek na piesok sa vykonáva v súlade s určitým smerom. Dlaždice sú namontované mimo seba, takže rovnomernosť piesku zostáva rovnaká. Dlaždice položte s medzerou niekoľkých centimetrov, na ich udržanie odporúčame použiť drevené alebo plastové kliny.

Dlaždica je zapustená do polovice piesku; svoju polohu upravte gumovou paličkou. Položenie každého radu sa kontroluje pomocou úrovne.

Po inštalácii dlaždíc je potrebné utesniť škáry medzi nimi pieskom. Počas prevádzky bude teda dlaždica v jednej polohe. Po brúsení a cementovaní dlažby pokropte dlažbu vodou. Po nasiaknutí vody skontrolujte kvalitu tesnenia spojov. Musia byť úplne naplnené pieskom. Pri použití dlaždíc pravidelne vyplňujte škáry pieskom, najmä po silnom daždi. Proces nalievania dlaždíc vodou trvá niekoľkokrát, s jeho pomocou je možné dosiahnuť maximálnu fixáciu materiálu na povrchu.

About the author