Pokladanie dlaždíc pomocou systému vyrovnávania dlaždíc SVP, ktoré si urobíte sami

Inštalácia dlaždíc je dosť namáhavý proces, ktorý vyžaduje veľa času a vyžaduje si špeciálne úsilie, najmä na vyrovnanie povrchu, na ktorom sú dlaždice položené. Pomocou špeciálneho zariadenia vo forme systému vyrovnávania dlaždíc je možné výrazne urýchliť postup inštalácie tohto dokončovacieho materiálu. Dozvieme sa viac o tom, ako položiť dlaždice vlastnými rukami..

Obsah:

Pokladanie dlaždíc v kúpeľni vlastnými rukami: technológia a vlastnosti

Pred inštaláciou by ste mali najskôr pripraviť nástroj a materiál na prácu. Pripravte si niekoľko typov stierok, úroveň, ktorá pomôže kontrolovať rovnomernosť povrchu. Okrem toho nezabudnite na nádobu, v ktorej je roztok pripravený, rezačku dlaždíc, pomocou ktorej sú dlaždice narezané na samostatné fragmenty..

Ostatné materiály sú vybrané individuálne a sú založené na type a vlastnostiach vykonanej práce. Okrem toho by ste mali vypočítať požadované množstvo dlaždíc v kúpeľni. Za týmto účelom najskôr zmerajte povrchovú plochu, ktorú je možné obkladať. Ďalej sa stanoví počet celých a rezaných dlaždíc, na základe ktorých je možné získať optimálne množstvo dlaždíc na prácu. Pred prácou venujte osobitnú pozornosť rovnomernosti stien a podlahy, zhodnoťte zložitosť inštalácie dlaždíc na miestach, kde prechádzajú komunikačné systémy. Pridajte k výslednej hodnote najmenej 10%, aby ste kompenzovali šrot z dlaždíc.

Dlaždica je pripevnená k povrchu pomocou špeciálnych lepidiel. V miestnostiach s vysokou úrovňou vlhkosti sa odporúča používať formulácie s ďalšími vlastnosťami odolnými voči vlhkosti. Upozorňujeme, že správna príprava povrchu na prácu je kľúčom k vysoko kvalitnému obkladu..

Práve s prípravou povrchu by ste mali začať pracovať na kladení obkladov rukami. Majte na pamäti, že lepidlo na dlaždice nepomôže zbaviť sa veľkých nepravidelností, nielen že zvýšite náklady na lepidlo, ale tiež znížite kvalitu povrchovej úpravy dlaždíc. Všetky dlaždice by mali byť položené rovnomerne na malú vrstvu lepidla.

Pred položením dlaždíc na podlahu sa vytvorí poter. V miestnostiach s vysokou vlhkosťou, ako je kúpeľňa alebo kuchyňa, je poter dodatočne vodotesný. Existujú dva spôsoby tvorby poteru:

  • suché;
  • mokrý.

Hlavným pravidlom pre získanie vysokokvalitného poteru je prísne dodržiavanie všetkých technologických noriem a požiadaviek. Pri výmene starého náteru za dlaždicu sa odporúča vybaviť poter mokrého typu, v tomto prípade sa na vyrovnanie podlahy používa cementová kompozícia.

Na ozdobenie stien dlaždicami sa z nich odstráni stará povrchová úprava, omietanie sa vykonáva s povinným použitím vystužených prvkov. V procese práce sa používajú majáky. Upozorňujeme, že na tmel nie je možné položiť dlaždice, pretože priľnavosť medzi lepidlom a týmto materiálom nebude postačovať na držanie dlaždíc na stene. Všetky soklové lišty, lišty dverí a ďalšie prvky musia byť demontované.

Video položenie dlaždíc v kúpeľni vlastnými rukami:

Po dokončení vysokokvalitnej prípravy stien a podlahy v kúpeľni by ste mali označiť povrchy. To bude vyžadovať prítomnosť podpier, podľa ktorých sú dlaždice inštalované v prvom rade. V spodnej časti stien je upevnený roh z plastu alebo dreva. Budú pôsobiť ako nosné prvky na držanie prvého radu dlaždíc..

Pomocou olovnice skontrolujte rovnomernosť dlaždíc vo zvislom smere. Ak sa chystáte položiť mozaiky alebo dlaždice rôznych farieb, označte ceruzkou alebo kriedou, kde budú nainštalované dlaždice jednej alebo druhej farby..

Je tiež potrebné označiť na podlahe, kde bude nainštalovaný prvý rad dlaždíc. Označte dlaždice, ktoré sa líšia od všetkých ostatných. Pokladanie dlaždíc na podlahu by malo byť zo vzdialeného rohu miestnosti. Upozorňujeme, že dlaždice sú zarovnané tak, že vstupná časť je ukončená celými dlaždicami bez ich podrezania. Pri výpočtoch vezmite do úvahy nielen celú dlaždicu, ale aj švy medzi jej jednotlivými fragmentmi.

Po označení a nastavení orientačných bodov by mali byť dlaždice položené priamo. Za týmto účelom pripravte maltu podľa pokynov a naneste ju na stenu zubovou stierkou. Pred položením musí byť povrch dobre vyrovnaný. Dlaždica spočiatku spočíva na nosných prvkoch, potom na malte. Dlaždice netlačte príliš silno, mierne ich pootočte na jednu a druhú stranu, čím zvýšite priľnavosť medzi lepidlom a dlaždicou..

Dlaždice musí byť na stenu správne umiestnená, pretože jej odstránenie z povrchu a jej opätovná inštalácia výrazne znižuje úroveň adhézie medzi ňou a lepidlom. Pomocou úrovne skontrolujte, či sú dlaždice rovnomerne nainštalované. V prípade potreby dlažbu prehĺbte gumovou paličkou. Na rohové kusy dlaždice položte kríže, ktoré pomôžu vytvoriť rovnaké medzery medzi dlaždicami..

Upozorňujeme, že nadmerný tlak na dlaždice do takej miery, že malta začne vyčnievať spod nej, je neprijateľný, všetky medzery medzi dlaždicami by nemali obsahovať dodatočnú maltu. Pretože budú vyplnené zálievkovou maltou, ktorá dlažbe dodá nielen estetický vzhľad, ale tiež zlepší jej odolnosť voči vlhkosti a špine.

Ak máte nejaké skúsenosti s dlaždicami, použite riešenie na inštaláciu niekoľkých dlaždíc naraz. Súčasne, aby ste dlaždicu nainštalovali na svoje miesto, trochu ju otočte v rôznych smeroch. Ďalej umiestnite kríže medzi dlaždice a pomocou úrovne skontrolujte rovnomernosť pokládky.

Po položení prvého radu dlaždíc sa odporúča počkať, kým lepidlo nestuhne. Dlaždica teda zaujme pozíciu, ktorú potrebuje, a v budúcnosti ju nezmení. Upozorňujeme, že ak dôjde k prestávkam v práci, prebytočná malta by nemala vykúkať spod položených dlaždíc. V opačnom prípade sa pevnosť spojenia medzi dlaždicami zníži..

Spočiatku sa vyplní stena, na ktorej sa nachádzajú pevné varianty dlaždíc, a potom sa vykoná inštalácia rezaných dlaždíc. Na rezanie dlaždíc sa používa rezačka skla a nástroj vo forme rezačky alebo brúsky na dlaždice. Pri použití druhej možnosti si urobte zásoby respirátora a ochrannej masky a pracujte aj mimo priestorov. Pri rozložení dlaždíc zvážte medzery medzi jednotlivými prvkami. Na vytvorenie nerovnomerného rezu na dlaždici potrebujete špeciálne zariadenie vo forme ručnej rezačky dlaždíc alebo špeciálneho elektrického stroja.

Po položení dlažby v kúpeľni to urobte sami injektážou. Upozorňujeme, že pred procedúrou musia uplynúť najmenej dva týždne. Pretože lepidlo pod dlaždicami musí úplne vyschnúť. Všetky kríže medzi dlaždicami sa demontujú a šev sa spojí.

Existuje niekoľko možností injektáže, ktoré sa líšia aplikáciou aj zložením. Podlahová zálievka by navyše mala zodpovedať farbe dlaždice. Cementová zálievka sa pred aplikáciou predáva suchá a zriedená vodou. Táto možnosť zálievky veľmi rýchlo schne, takže ju musíte riediť v malých častiach. Silikónové alebo epoxidové škárovacie hmoty majú najlepší výkon a odporúčajú sa používať v kúpeľniach. Takéto zálievky sa predávajú hotové, rýchlo sa nanášajú a ľahko sa používajú..

Pred vykonaním škárovania musia byť škáry medzi dlaždicami úplne bez malty. Na tieto účely použite vysávač. Ďalej, pri použití všetkých, okrem cementovej zálievky, je potrebné na dlaždicu nalepiť kryciu pásku. V opačnom prípade existuje možnosť dostať zmes na dlaždice a silikónové a epoxidové zlúčeniny sa nevymývajú vodou..

Video o inštalácii dlaždíc vlastnými rukami:

Na zaliatovanie dlaždíc použite gumovú stierku. Umožňuje vám rovnomerne rozložiť kompozíciu na povrch švu. Ak sú prebytky, odstránia sa aj špachtľou. Po úplnom zaschnutí zálievky je tento čas uvedený v návode, odstráňte kryciu pásku a utrite dlaždicu. Pokladanie dlaždíc sa teda považuje za úplné..

Pokladanie dlaždíc na podlahu vlastnými rukami – odporúčania pre rezanie materiálu

Pri inštalácii dlaždice sa nezaobídete bez jej rezania. Na tieto účely sa používajú rôzne nástroje a spôsoby ich použitia. Najjednoduchším zariadením, pomocou ktorého je možné rezať dlaždicu, je rezačka skla. Pri použití elektrického alebo ručného nástroja rezajte dlaždice rovnakým spôsobom ako sklo. Spočiatku by mali byť dlaždice označené pred rezaním. Rezacím kotúčom zatlačte na dlaždicu a potom ju rozlomte. Upozorňujeme, že estetická príťažlivosť strihu ponechá veľa požiadaviek, bude nedbalá a mierne nerovnomerná..

Najoptimálnejším zariadením na rezanie dlaždíc je mechanická alebo elektrická rezačka dlaždíc. Toto zariadenie sa vyznačuje prítomnosťou špeciálnej platformy, na ktorej sú umiestnené dlaždice. Navyše má pravítko, pomocou ktorého ho môžete označiť. Nastavte zábrany v určitej vzdialenosti.

Ďalej položte rezné koleso alebo zarážku na odhodenie na dlaždicu. Umiestnite koleso a posuňte ho po dlaždiciach. Takéto zariadenia vám umožňujú ľahko rezať dlaždice priamo aj diagonálne..

Osobitné ťažkosti vznikajú v procese rezania dlaždíc v tvare polkruhu alebo cikcaku. Je to potrebné vtedy, ak je tvar miestnosti nepravidelný alebo keď sú okolo potrubia inštalované dlaždice. Najprv načrtnite požadovaný tvar dlaždíc. Potom pomocou frézy na dlaždice odrežte nepotrebné časti kúsok po kúsku. Výsledné hrany sú brúsené brúsnym papierom alebo pilníkom. Tento proces je dosť zdĺhavý, ale dlaždica v tomto prípade nadobúda požadovaný tvar..

Video položenie dlaždíc na podlahu vlastnými rukami:

Ak sú dlaždice inštalované po celej dĺžke miestnosti bez toho, aby ste ich museli rezať, nainštalujte ich. V každom prípade musí byť rad obkladov posunutý tak, aby bola položená posledná úplná dlaždica. Ak je potrebné rezať niekoľko centimetrov dlaždice, mala by byť posunutá tak, aby na oboch stranách bola rovnaká vzdialenosť medzi rezanými dlaždicami..

V procese kladenia dlaždíc na steny kuchyne, nie až k stropu, by mali byť celé dlaždice umiestnené v hornej časti steny. Pokladanie súčasne začína od spodného radu, ktorý je najčastejšie nasekaný.

V procese inštalácie dlaždíc na chodbe najskôr vyplňte priestor medzi dlhými stenami, pričom medzi okrajmi by mali byť medzery.

Pri použití rôznych spôsobov kladenia dlaždíc a pri inštalácii dlaždíc rôznych farieb by ste mali na stene skôr uviesť miesto inštalácie tejto alebo tej dlaždice. Odporúča sa vopred položiť mozaiku na podlahu a potom ju preniesť na povrch..

Na zlepšenie priľnavosti medzi dlaždicami a lepidlom sa odporúča pred inštaláciou na stenu predbežne navlhčiť vodou..

Pokladanie dlaždíc rukami na toalete sa vykonáva s veľkou starostlivosťou. Pretože toaleta je často malým priestorom, dlaždice na podlahe a na stenách by mali byť v pomere. Okrem toho by sa mala venovať osobitná pozornosť rúrkam zo záchodovej misy a ďalšej komunikácii..

Niektoré možnosti dlaždíc sú pred položením na podlahu na toalete namočené vo vode. Po inštalácii dlaždíc skontrolujte rovnomernosť podlahy. Na vyrezanie jednotlivých kúskov pre otvory v toalete alebo odtokovom potrubí použite brúsku. Po zaschnutí lepidla škáry zalepte a zalepte. Na tieto účely odporúčame použiť škárovaciu hmotu na silikónovej báze. Pretože toaleta je miestnosť s vysokou vlhkosťou, aby sa predišlo vzniku plesní medzi švami dlaždíc, musia byť spoľahlivo chránené pred vlhkosťou. Bude teda možné nielen zlepšiť prezentáciu vzhľadu dlaždice, ale aj predĺžiť jej životnosť..

Video položenie dlaždíc na stenu vlastnými rukami:

About the author