Rezanie porcelánovej kameniny: technológia práce

Medzi najnovší vývoj v oblasti univerzálnych dekoratívnych náterov na povrchovú úpravu patrí porcelánová kamenina. Tento materiál, vynikajúci v každom zmysle, kombinuje hlavné výhody prírodného kameňa a keramických dlaždíc. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam sa veľmi trvanlivé dlaždice, ktoré v mnohých ohľadoch prekonávajú bežné keramické dlaždice, aktívne stávajú lídrami v oblasti stavebných a dokončovacích materiálov. Tvrdosť a vysoká pevnosť materiálu však spôsobujú určité ťažkosti pri inštalácii – toto je rezanie porcelánového kameniny, takže musíte používať laserové, vodné lúče, plazmu a iné druhy rezania.

Obsah:

Vlastnosti porcelánovej kameniny

Výrobný proces porcelánovej kameniny pripomína tvorbu divokého kameňa a výsledkom je niečo ako keramické dlaždice. Porcelánová kamenina, ako naznačuje jej názov, spojila vlastnosti dvoch materiálov – keramických dlaždíc a žuly. Je založená na vysoko kvalitnej hlinke so všetkými druhmi pigmentov, prísad a plnív, chemických i prírodných. Vyrába sa pod vysokým tlakom a vysokou teplotou, proces sa podobá zrodu prírodného kameňa z rôznych zložiek v útrobách Zeme. Vďaka svojej tvrdosti je rezanie porcelánovej kameniny doma oveľa ťažšie..

Napriek tomu, že porcelánová kamenina je jedným z celkom nových dokončovacích materiálov, postupne odsúva bokom prírodný mramor a žulu, keramické dlaždice a divoký kameň. Dnes je porcelánová kamenina široko používaná ako dokončovací materiál a plnohodnotná dekorácia moderných interiérov. Používa sa nielen pri tradičnom kladení bežných umývateľných povrchov a mozaikových panelov – na schody a schody, v kúpeľniach a kúpeľniach. Porcelánovú kamenina je možné vidieť na vnútornej výzdobe vládnych úradov a bánk, na podlahe v lekárskej ambulancii a na schodisku drahého hotela, na schodoch pri vchode do nákupného centra alebo v kuchyni obytnej budovy..

Na železničných staniciach, supermarketoch a bankách, kde je povrch podlahy a spodná časť stien každodenne vystavované intenzívnemu namáhaniu a mechanickému namáhaniu, neexistuje univerzálnejší a relatívne lacný dokončovací materiál ako porcelánová kamenina. Je dokonale vhodný pre veľké mozaikové panely alebo umelecké kompozície, kde rozloženie poskytuje ozdoby a rozety kontrastné vo farbe a štruktúre. Vzorovaná výzdoba je však nemožná bez kučeravého rezania porcelánovej kameniny..

Homogénna hmota z porcelánovej kameniny alebo porcelánovej kameniny je rovnomerne zafarbená dlaždica s prírodnou textúrou. Pri určitom odere nemení farbu a textúru, ale v priebehu času môže trochu vyblednúť, bez toho, aby stratil svoju príťažlivosť, ale vyžaduje leštenie. Najpopulárnejšou odrodou je textúra „soľ a korenie“, ako aj obyčajné dlaždice alebo jednobarevné. Imitácia prírodných drahokamov a iných odrôd prírodného kameňa je najdrahšou možnosťou porcelánovej kameniny a je považovaná za elitu.

Dnes sa naučili vyrábať homogénne dlaždice na malachit a jaspis, žulu a mramor, onyx a lapis lazuli, jantár a ďalšie ozdobné kamene. Existujú aj možnosti, ktoré presne opakujú betón a asfalt, divoký kameň a tehly, skamenenú lávu a ďalšie tvrdé prírodné povrchy. Technológia ich výroby je približne rovnaká, vyžaduje sa však špeciálny pigment a inklúzie. Najťažšie je vytvoriť porcelánovú kamenina s hrou farby prírodného drahokamu a podobnej štruktúry. Pre vonkajšiu podobnosť s prírodnými fosíliami sa do porcelánového kameniny často pridávajú inklúzie z antracitu, prírodného mramoru, drveného skla alebo úlomky mäkkýšov..

Všetky leštené povrchy nemajú radi abrazívne čistiace prostriedky a tvrdé častice, ktoré môžu zničiť hornú vrstvu dlaždice. Voda, ktorá pravidelne kvapká na to isté miesto, môže poškodiť aj hladko brúsenú porcelánovú kamenina. Mokré leštené povrchy sú dosť klzké, takže sa táto dlažba neodporúča položiť na podlahu kúpeľne, je vhodnejšia na obklady stien. Avšak pre podlahu v kuchyni a na toalete, na chodbe a na schodisku je to nenahraditeľné, ale je stále lepšie vyložiť také podlahy homogénnymi neleštenými dlaždicami..

Hlavné výhody leštenej porcelánovej kameniny oproti prírodným materiálom

Dnes sa porcelánová kamenina aktívne používa na nezávislé dekorácie a kladenie mozaiky a ako ďalší obkladový materiál. Je harmonický v interiéroch s dôrazom na ekologické materiály vo výzdobe, v blízkosti textúry dreva, divokého kameňa, prírodného textilu, izbových rastlín a akvárií. Elitná leštená porcelánová kamenina v praxi dokázala svoju prevahu nad prírodným kameňom a inými dokončovacími materiálmi v niekoľkých parametroch:

 • jeho množstvo nezávisí od objemu kameňa vyťaženého v kameňolome;
 • je často ťažší a nemá vnútorné praskliny a triesky;
 • má vynikajúce spotrebiteľské vlastnosti;
 • porcelánová kamenina vo väčšine prípadov nemá nižšiu kvalitu ako prírodné materiály;
 • je to cenovo dostupnejšie;
 • jeho dlaždice je možné odlievať v akejkoľvek veľkosti, zatiaľ čo niektoré odrody prírodných kryštálov majú obmedzenú veľkosť;
 • porcelánová kamenina je dostatočne homogénna a bez prírodných chýb, ktoré sa nachádzajú takmer vo všetkých kryštalických formáciách;
 • je vhodný na rezanie a stohovanie;
 • na rozdiel od prírodnej odrody prírodného kameňa je zaručený opakujúci sa jednotný vzor;
 • je to bezpečný a ekologický dokončovací materiál a prírodný kameň má často žiarenie pozadia;
 • veľmi hygienický materiál, ktorý prakticky neabsorbuje vodu, na rozdiel od jednoduchých keramických dlaždíc;
 • porcelánová kamenina má zvýšenú odolnosť proti opotrebovaniu;
 • vizuálne je takmer na nerozoznanie od prírodných materiálov.

Najvýhodnejšia porcelánová kamenina „pod kameň“ vyzerá vo verejných recepciách a reštauráciách, v kanceláriách a halách, na schodisku a v bazéne, na chodbe a na balkóne. Jediným problémom je jeho rezanie, vŕtanie a orezávanie koncov alebo rezanie porcelánovej kameniny pod uhlom 45 °, čo má za následok dobre spojené rohy. Túto prácu nemožno vykonávať doma bez zariadenia, pretože na orezávanie dlaždíc pod uhlom 45 ° je potrebný špeciálny stroj alebo rezací nástroj, ktorý dokáže zvládnuť väčšiu tvrdosť..

Mokrá inštalácia dokovaných porcelánových kameninových dosiek poskytuje najvyššiu kvalitu dokončenia rohov..

Metódy rezania a spracovania porcelánovej kameniny

Rezanie porcelánovej kameniny je možné zvládnuť aj doma, keď je k dispozícii špeciálne vybavenie. Môže to byť univerzálny rezací nástroj s rôznym príslušenstvom, špeciálny obrábací stroj na rezanie dlaždíc, fréza, rezačka dlaždíc alebo iné zariadenia. Väčšina z nich však môže rezať iba v priamke, bez rohov, oblúkov, ohybov alebo dier, ako napríklad rezanie porcelánového kameniny frézou na dlaždice. Po rezaní je vo väčšine prípadov potrebné porcelánovú kamenu dodatočne spracovať a niekedy sa získa nerovnomerný čip a iné chyby na okraji. Ak nerovný rez prechádza pod soklovú lištu, nie je potrebné ju dodatočne upravovať a pre kučeravé pokladanie je každý aspekt prvkov položených na podlahe veľmi dôležitý..

1. Vŕtanie porcelánového kameniny je potrebné na miestach, kde vychádzajú potrubia a prechádzajú káble, na upevnenie dokončovacích prvkov a štruktúr, dekoratívnych predmetov v interiéroch. Vŕtanie alebo dokonca rezanie porcelánových kameninových dlaždíc je pomerne jednoduché a nezávislé, doma.

2. Pravidelné rezanie porcelánovej kameniny je potrebné na prispôsobenie dlaždíc k obvodu podlahy a stien. Výber dlaždíc podľa veľkosti a obvodu, ktoré určite spadnú na podlahu bez rezania, má veľký úspech, najmä vzhľadom na to, že z porcelánového kameniny je celkom ťažké odstrániť jeden centimeter a pol navyše. Ak máte zručnosť pracovať s keramickými dlaždicami, môžete pokračovať v práci s porcelánovou kameninou. Pri práci so špeciálnym diamantom potiahnutým kotúčom a chladivom (chladiacim mazivom) je možný vysoko kvalitný rez.

3. Na rozloženie mozaiky, štruktúrnych prvkov je potrebné kučeravé rezanie. Kruhy sú vyrezané pri prechode komunikačnou doskou z porcelánového kameniny. Niekedy zložitý dizajn zložitých priečok vyžaduje presné zarovnanie so zakrivením povrchu. Niekedy potrebujete vykachličkovať zaujímavý povrchový reliéf a bez kučeravého rezania sa nezaobídete. Na komplexné zakrivené rezanie alebo iné „bižutérne“ spracovanie okraja dlaždice budete potrebovať rezanie vodným lúčom.

Tip: Vzhľadom na tvrdosť materiálu je najlepšie použiť iba karbidové vrtáky alebo kotúč potiahnutý diamantom, ktoré sú schopné prekonať porcelánovú kamenina. Tvar špičky sa vyberá v závislosti od spôsobu rezania. Neponáhľajte sa nastaviť univerzálny nástroj na maximálne otáčky, aby ste nespálili, ale takto sa získa dokonalá drážka. Pamätajte si, že je nežiaduce rezať dlaždice na suchom povrchu, pretože sa tvorí veľa prachu a malých triesok, môže to pokaziť nástroj, upchať kotúč a ďalšie pracovné prvky týmito zaveseniami..

Priemyselné rezanie

Doma nie je možné dosiahnuť taký hladký rez ako jeho prirodzené okraje, najmä pri získavaní línií komplexnej konfigurácie, takže na pomoc príde dielňa alebo dielňa so špeciálnym priemyselným vybavením. Možno napríklad použiť laserové rezanie porcelánového kameniny a ďalšie metódy – špeciálne stroje a kotúče na prácu s obzvlášť tvrdými materiálmi sa s touto úlohou ľahko vyrovnajú. Nástrojári používajú presné nástroje, vrtáky s diamantovým povlakom a tvrdé frézy, nehovoriac o rezaní vodným lúčom. Diamantové rezanie porcelánovej kameniny je možné doma, ak máte nástroj s diamantovými nástavcami, je vhodné s nimi robiť okrúhle rezy. Akékoľvek vzory v priemyselnom rezaní sa však robia najšetrnejšie..

Priemyselné rezanie porcelánového kameniny vodným lúčom je schopnosť zvládnuť náročnú úlohu výroby akéhokoľvek tvaru s hladkými hranami. Metóda vodného lúča rezania porcelánovej kameniny vodou doma nie je možná; vykonáva sa to na zariadení na miešanie najmenších abrazívnych častíc a vody pod tlakom trubicou do priemeru 0,2 mm. Takéto rezanie neporušuje štruktúru dlaždíc, bude rezať bez chýb. Samotná porcelánová kamenina sa pri takom rezaní neprehrieva a je zachovaná jej leštená alebo matná povrchová štruktúra..

Video rezanie porcelánovej kameniny poskytuje iba všeobecnú predstavu o všetkých typoch rezania, vŕtania a iného spracovania porcelánovej kameniny. Dnes nie je problém vytvoriť neobvyklý ornament alebo vzor mozaiky, kontrastný rámik okolo obvodu alebo iný vzor, ​​dôležité je len správne vypracovať skicu a urobiť rez dlaždice požadovaného tvaru a veľkosti. Najlepšie to robia špecialisti alebo stavitelia, ktorí majú schopnosti rezať dlaždice a majú na to potrebné nástroje..

Značenie porcelánového kameniny pri rezaní doma

Je ťažké dať doma požadovaný tvar porcelánovým dlaždiciam, ale je najlepšie odrezať ďalšie centimetre v priamke pomocou rezačky dlaždíc alebo valčeka na sklo. Pred rezaním dlaždice dobre upevnite, ako je znázornené na videu. Na označenie potrebujete značkovač a pravítko a na prednej strane dlaždice je vyznačená čiara..

Je dôležité neurobiť chybu v meraniach, pretože obvod podlahy nie je vždy striktne obdĺžnikový a malá odchýlka po niekoľkých metroch môže byť na dlaždici viditeľnou chybou. Preto nie je možné rezať celú dlaždicu naraz podľa rovnakých označení. Ak sa rovnobežné strany obvodu presne zhodujú v dĺžke, všetky uhly sú 90 °, potom môžete bezpečne označiť všetky dlaždice pozdĺž steny rovnakým spôsobom. Zarážkové pravítko na rezacom stroji šetrí čas a námahu, pretože sa dá použiť na sériu opakovaných rezov rovnakých rozmerov bez značkovača. Ak by pri inštalácii okraj mal ísť pod soklovú lištu alebo vlys, nemusí byť spracovaný.

V ideálnom prípade je rezačka dlaždíc inštalovaná na rovnom povrchu, porcelánové kameninové dlaždice sú umiestnené lícom hore a upevnené stlačením proti dorazovému pravítku, ktoré je k dispozícii pre rezačku dlaždíc. Dlaždica sa odreže zo seba na stranu pravítka tak, že sa pritlačí na polovicu rezanej dlaždice, a potom sa odlomí nepotrebná časť. Ak sa vytvorí roh alebo nerovný čip, prebytok je možné odstrániť kliešťami..

Tip: Na dlaždiciach sú pri rezaní odstránené chyby, pretože je povolený iba jeden rez a nástroj musí pracovať s rovnomerným zaťažením. Na prednom povrchu porcelánovej kameniny by mala byť znateľná drážka, pozdĺž ktorej sú dlaždice rozdelené. Samotná línia rezu by mala byť od okrajov viac ako 1 cm. Niekedy je vhodné urobiť okrúhle otvory na dvoch poloviciach rezanej dlaždice. Táto operácia sa vykonáva pomocou rohu v hornej časti klieští a kovového zuba v spodnej časti.

Vlastnosti práce s rôznymi nástrojmi pri rezaní porcelánovej kameniny

Pri absencii rezačky dlaždíc na porcelánovú kamenina je vhodné rezanie brúskou, dlaždice sa odrežú samy od seba. Vhodná je aj rezačka dlaždíc – je to podoba valčekovej rezačky skla a dlaždicu pripevníme na posteľ, ktorá súčasne odreže a odštiepi nepotrebnú časť. Vysokokvalitné rezanie porcelánovej kameniny je cenovo dostupnejšie, aj keď existuje fréza s vrtákmi do kameňa pri vysokých rýchlostiach, ale rezačka poskytuje nekvalitný rez..

Na rezanie porcelánových kameninových dlaždíc sa používa aj elektrický nástroj, rezačka dlaždíc alebo mokrá fréza, ako aj kotúčová píla s diamantovou rezačkou. Existujú aj iné typy podobných zariadení, ale princíp je rovnaký – je dôležité vytvoriť dokonale rovnomernú drážku na dlaždici a rozdeliť ju bez chýb..

Dekoratívne vlastnosti porcelánovej kameniny

Biely leštený porcelán sa niekedy označuje ako kamenný porcelán a hotové povrchy pôsobia luxusnejšie ako keramické dlaždice. Nemenej zaujímavé sú povrchy imitujúce prírodný onyx alebo malachit, ktoré sa používajú do obzvlášť luxusných interiérov. Je schopný napodobňovať iné prírodné materiály, s kombinovaným pokladaním vyzerá porcelánová kamenina ešte elegantnejšie. Obklad podlahy terasy alebo verandy na schody z prírodného kameňa vyzerá obzvlášť skvele, ale nezabúdajte, že na mokrých schodoch z leštenej porcelánovej kameniny bude klzká. Leštené porcelánové kameniny sú brúsené do skleneného lesku. Po položení hladkej porcelánovej kameniny je ošetrená špeciálnym tmelom – na dodatočnú ochranu lešteného povrchu pred poškriabaním a mikrotrhlinami.

V každom katalógu stavebných materiálov nájdete nielen rozsiahlu zbierku štandardných porcelánových kameninových dlaždíc, ale aj dodatočnú výzdobu. Ponuka obsahuje ozdobné vložky, soklové lišty, obrubníky, kučeravé detaily, rozety a ďalšie..

About the author