Všetko o oprave dlaždíc

Kachľové nátery sú považované za jedny z najodolnejších voči bežnému opotrebovaniu a poškodeniu akéhokoľvek druhu, ale stáva sa, že vyžadujú aj pozornosť. Pri opravách navyše nie je vždy položená dlažba a ošúchané, opotrebované a opotrebované miesta na pozadí nového interiéru vyniknú nedbalými miestami. Medzitým, poznajúc niektoré profesionálne tajomstvá a triky staviteľov, môžete dlaždice ľahko, rýchlo a rovnako efektívne opravovať vlastnými rukami bez toho, aby ste museli vynakladať obrovské peniaze na úplnú výmenu povlaku alebo na drahé služby kvalifikovaných tímov..

Prečo dlaždice zlyhávajú alebo ako sa vyhnúť ich oprave?

Rôzne chyby, ktorých sa majstri počas procesu kladenia dopúšťajú, najčastejšie vedú k tomu, že dlaždica odpadne a objaví sa jej poškodenie. Najbežnejšie z nich sú:

  • zlá príprava povrchu stien alebo podláh;
  • nesprávne riedenie cementovej malty na lepenie;
  • neopatrné zaobchádzanie s dlaždicami, čo vedie k vzniku mikrotrhlín, ktoré sa počas ďalšej prevádzky pri akomkoľvek svetelnom náraze premenia na triesky a praskliny.

Navyše, ak je počas prevádzky porušená tesnosť spojenia medzi dlaždicou a základňou, potom vlhkosť, ktorá sa dostane pod ňu, rýchlo zničí lepivú vrstvu. Preto je veľmi dôležité monitorovať stav spojov dlaždíc a včas vykonať potrebnú opravu keramických dlaždíc..

Ak hovoríme o dlažobných doskách, potom sa k faktorom, ktoré negatívne ovplyvňujú trvanlivosť povlaku, pridávajú agresívne účinky atmosférických javov, ako aj zvýšené riziko poškodenia pádom ťažkých predmetov na povrch..

Súlad s technológiou pri pokládke, starostlivé zaobchádzanie s materiálom a správna prevádzka vám umožní mnoho rokov zabudnúť na potrebu opravy povlaku na dlaždice.

Dlaždice alebo keramické dlaždice

Druhy opravárenských prác

Oprava dlaždíc je najčastejšie inštalácia spadnutej dlaždice späť na miesto. Často je potrebné vymeniť starý poškodený povlak. Napríklad, keď sa renovuje kuchyňa, dlaždica po premiestnení nábytku alebo dekoratívnych predmetov na iné miesto zostane s otvormi od spojovacích prvkov. Veľmi esteticky nepôsobia ani staré opotrebované švy, ktoré absorbovali prach, mastnotu a iné nečistoty a stratili pôvodnú farbu..

Ak sú dlaždice štiepané a prasknuté…

Ak nie je k dispozícii žiadna dlažba a obchod nenašiel vhodný náhradný materiál, praskliny je možné opraviť „cementovým mliekom“.

“Cementové mlieko” je roztok cementu s vodou, bez pridania piesku, konzistenciou podobný skutočnému mlieku.

Za týmto účelom postupne nalejte roztok na povrch dlaždice a vtrite ho do trhliny hrubým kusom látky. Pre lepšiu penetráciu sa to musí vykonať v dvoch smeroch: pozdĺž a cez trhlinu. Hlbšie štiepky a priehlbiny je možné týmto roztokom úplne naplniť a po vysušení vyhladiť..

Aby sa dosiahla väčšia pevnosť trhlín vyplňujúcich roztok, musí sa mierne navlhčiť ďalšie dva až tri dni..

Ak spadla celá dlaždica …

… neprepadajte panike a pustite sa do globálnej opravy so zmenou celého náteru. Tieto dlaždice je možné ľahko vrátiť na miesto. Ak sa dlaždica úplne neodsťahovala a drží trochu viac, musí byť veľmi opatrne odstránená z hniezda dlátom alebo dlátom.

Potom starostlivo pripravte základňu na pokládku, inak veľmi skoro budete musieť čeliť rovnakému problému. Za týmto účelom odstráňte všetky zvyšky lepidla alebo, ak opravujete dlaždice na podlahe, vyrazte všetku starú zálievku na základňu. Potom je potrebné povrch očistiť od najmenších častíc prachu a iných nečistôt a mierne ho navlhčiť vodou..

Existuje niekoľko spôsobov, ako znova pripevniť dlaždicu:

V posledných dvoch možnostiach je pri príprave povrchu základne potrebné ísť o niečo hlbšie o 3-4 milimetre. Takáto rezerva je potrebná, aby položené dlaždice kvôli lepiacej vrstve nevyčnievali..

Pre lepšiu priľnavosť musí byť akékoľvek lepidlo nanesené na dlaždicu vyhladené zubovou stierkou..

Ak potrebujete vymeniť dlažbu za novú …

Po prvé, poškodená dlaždica musí byť odstránená. Je to jednoduchšie to urobiť, ak sa najskôr zbavíte spojov dlaždíc, napríklad špachtľou..

Potom tenkým vrtákom vyvŕtame otvory v kruhu v strede dlaždice v tesnej vzdialenosti od seba a túto časť vyrazíme ľahkým úderom. Vložením dláta do vzniknutej medzery teraz poškodenú dlaždicu opatrne odrežeme a snažíme sa nepoškodiť tie blízke, samozrejme, ak ich nemožno odstrániť.

Ďalším krokom je starostlivé očistenie celých dlaždíc od zvyškov škárovacej hmoty a podkladu od starého lepidla. Potom sa musíte uistiť, že povrch je neporušený; dokonca aj plytké výmoly by mali byť pred lepením dlaždice opravené. Nezanedbávajte základný náter, pomôže to dosiahnuť maximálnu rovnomernosť podkladu..

Po nalepení dlaždice na miesto skontrolujte, či zodpovedá úrovni zvyšku povlaku. Ak vyčnieva, jednoduché poklepanie naň pomôže dať ho do správnej polohy, ak sa dlaždica naopak topí medzi ostatnými, musí sa odstrániť a pridať trochu lepidla..

Švy medzi iba položenými dlaždicami by sa nemali opravovať, kým lepidlo úplne nevyschne.

Ak spoje dlaždíc nevyzerajú veľmi dobre …

Ak spoje medzi dlaždicami stratili atraktívny vzhľad alebo sa pokryli plesňou, neprepadajte tiež panike. V obchodoch s hardvérom existuje mnoho riešení, ktoré sa týmito problémami zaoberajú..

Ak sa zálievka čiastočne (alebo dokonca úplne) rozpadla, budete musieť trochu zapracovať. Koniec koncov, bude potrebné ho úplne vymeniť v celej miestnosti, inak aktualizované miesto vynikne od ostatných. Samozrejme, môžete sa pokúsiť nájsť produkt s najvhodnejšou farbou, ale je to len zriedka možné..

Najprv teda musíte vyčistiť celý obkladaný povrch od vodného kameňa a iných usadenín. Teraz to nie je ťažké, rozsah vhodných fondov je jednoducho obrovský. Potom staré spoje dlaždíc úplne odstránime pomocou tenkého a špicatého predmetu (je lepšie, ak je drevený, zabráni sa tým náhodnému poškodeniu dlaždíc) a potrieme ho.

Ak dlaždica stratila svoj pôvodný lesk …

Vo všeobecnosti keramické dlaždice celkom ľahko obnovia svoj pôvodný vzhľad pomocou špeciálnych impregnácií, čistiacich prostriedkov a iných prípravkov, ale ak sa skutočne chcete dramaticky zmeniť a nový štýl ešte nie je zahrnutý do vašich plánov, môžete sa pokúsiť zmeniť povrchový dizajn.

Jedným zo spôsobov je maľovanie dlaždíc. Samozrejme, musí byť najskôr dôkladne očistený a brúsený brúsnym papierom. Potom odmastite oblasť obkladu určeného na kresbu a plaketu, ktorá zostala po umytí, odstráňte pomocou acetónu. Ak je kresba jednoduchá, napríklad geometrické ozdoby, potom jej okraje môžu byť označené tenkou páskou alebo elektrickou páskou. Ak chcete niečo neobvyklé, budete si musieť s prípravou šablón potrpieť. Celý povrch, ktorý zostal pod výkresom, musí byť natretý základným náterom a môžete ho začať natierať až po úplnom zaschnutí vrstvy základného náteru.

To je všetko, nový interiér si môžete užívať!

Dlažobné dosky

O tomto type dlaždíc by malo byť oddelene povedané pár slov. Áno, vyžaduje rovnaké typy opráv, ale v ich technológiách je niekoľko nuancií..

A nakoniec krátke video, ktoré hovorí o niektorých stavebných tajomstvách obkladov a škár:

Nezabudnite, že aj tie najtrvanlivejšie materiály môžu v dôsledku neopatrného zaobchádzania zlyhať. Zárukou trvanlivosti povlaku je správna starostlivosť a včasné opravy.

About the author