Výber keramických obkladov

Medzi pozitívne vlastnosti keramických dlaždíc treba poznamenať ich praktickosť a trvanlivosť. Dlaždice majú navyše atraktívny vzhľad, ľahko sa čistia a nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu. Ďalej si povieme niečo o tom, ako si vybrať kvalitnú keramickú dlažbu..

Obsah:

Keramické dlaždice – vlastnosti a výhody materiálu

Medzi pozitívne vlastnosti keramických dlaždíc patria:

1. Vysoká úroveň požiarnej bezpečnosti.

Ak položíte dlaždicu na balkón alebo do miestnosti, v ktorej sú fajčiari, náhodne padajúci popol nepovedie k jeho požiaru, pretože materiál je prakticky nehorľavý.

2. Dobré antistatické vlastnosti.

Tento dokončovací materiál je schopný viesť elektrický prúd cez seba, ale sám nehromadí elektrickú energiu. Na nemocničné podlahy sa používajú špeciálne odrody keramických dlaždíc.

3. Bezpečnosť životného prostredia.

V zložení keramických dlaždíc nie sú žiadne druhy škodlivých látok, je neškodný pre ľudské zdravie. Navyše kvôli vysokej hustote štruktúry samotnej dlaždice nie je schopná akumulovať rôzne druhy mikroorganizmov, roztočov, baktérií..

4. Hygiena a jednoduchosť údržby.

Po použití keramických dlaždíc na určený účel sa špeciálnym spôsobom spracujú a zlikvidujú. Baktérie sa navyše nehromažďujú na povrchu dlaždíc..

5. Odolnosť proti vlhkosti a rozmanitosť farieb.

Keramické dlaždice budú vynikajúcou voľbou pre podlahu alebo steny v kúpeľni alebo v kuchyni, pretože vysoká vlhkosť nemôže narušiť jej vzhľad..

Keramické dlaždice majú navyše dlhú životnosť, a preto po ich jednorazovej inštalácii si nemusíte robiť starosti s opravami ani desiatky rokov. Dlaždica nestráca svoju farbu pod vplyvom ultrafialového žiarenia, vyznačuje sa rôznymi farbami a vzormi, na povrch dlaždíc je dokonca možné použiť fotografickú tlač..

6. Odolnosť voči opotrebovaniu.

Vďaka tejto kvalite sú keramické dlaždice obľúbenou voľbou pre podlahy. Pretože je materiál odolný voči všetkým druhom chemikálií, nešpiní sa napríklad po rozliatí vína.

7. Odolnosť voči mechanickému poškodeniu.

Táto kvalita vám umožňuje vyhnúť sa vzniku všetkých druhov škrabancov, triesok a prasklín na povrchu dlaždíc. Na podlahe, na ktorej je umiestnená keramická dlažba, môžete chodiť aj v podpätkoch, navyše je schopný odolať veľkému tlaku ťažkých štruktúr.

8. Mrazuvzdornosť.

Táto kvalita vám umožňuje inštalovať dlaždice vo vnútri aj mimo miestnosti. Vynikajúcou možnosťou je pokryť fasádu dlaždicami alebo ich nainštalovať na balkón..

Dobrá tepelná vodivosť keramických dlaždíc prispieva k ich použitiu v systémoch podlahového vykurovania.

Preto vyhodnotenie všetkých výhod tohto dokončovacieho materiálu a porovnanie s cenou dostupnou pre keramické dlaždice má pomerne široký rozsah použitia a často sa používa počas stavebných prác..

Keramické dlaždice – fotografie a odrody

Pokiaľ ide o spôsob výroby keramických dlaždíc, existuje niekoľko odrôd. V prvom rade sa dlaždice líšia v type materiálu použitého na ich výrobu:

  • keramické dlaždice na báze bielej hliny;
  • keramické dlaždice z červenej hliny.

Doska sa navyše vyznačuje svojou štruktúrou:

  • neporézne;
  • porézna verzia.

Prvá možnosť sa používa na lícové podlahy, na vonkajšie aj vnútorné dokončovanie. Hlavnou výhodou takejto dlaždice je jej vysoká odolnosť voči mechanickému namáhaniu a namáhaniu..

V druhej verzii sú v procese výroby materiálu do zmesi pridávané látky, ktoré zvyšujú jej zmršťovanie, takže štruktúra dlaždice má nízku hustotu. Táto dlaždica sa používa v procese dekorácie stien, vo vnútri aj mimo budovy. Je nestabilný voči mechanickému namáhaniu a jeho cena je rádovo nižšia ako cena hustých dlaždíc..

Pokiaľ ide o vzhľad dlaždice, môže to byť:

  • štandard;
  • s glazúrovaným povlakom.

Pokiaľ ide o materiály, z ktorých sú keramické dlaždice vyrobené, môžu to byť:

1. Porcelán-keramika.

Hovorí sa mu aj porcelánová kamenina alebo gres. Povrch tejto dlaždice má vysokú hustotu a pripomína sklo. Tento materiál nie je potrebné glazovať. Dlaždica je navyše vysoko odolná voči mechanickému poškodeniu. Nezadržiava nečistoty a ľahko sa čistí.

2. Porcelánová kamenina.

Najdôležitejšou vlastnosťou keramickej žuly je jej odolnosť voči všetkým druhom zmien. Tento materiál má najvyššie technické vlastnosti, najmä v oblasti pevnosti. Porcelánová kamenina matného typu je odolnejšia ako leštené materiály. Je vynikajúci na dokončenie schodov alebo priestorov nachádzajúcich sa vonku s vysokým prevádzkovým zaťažením..

Porcelánová kamenina je odolná voči teplotným zmenám. Jeho prevádzka je oveľa dlhšia ako pri prírodnom kameni. Ďalšou výhodou porcelánovej kameniny je jej odolnosť voči vlhkosti, čo vysvetľuje jej hustú štruktúru.

3. Možnosť glazovanej dlaždice.

Tento typ dlaždíc sa vyznačuje nízkou pórovitou štruktúrou, a preto sa používa na miestach, ktoré sú náchylné na vysoké prevádzkové napätie. Okrem toho sa táto možnosť dlaždíc vyznačuje prítomnosťou hrubej vrstvy glazúry, ktorá chráni dlaždicu pred zničením..

4. Dlaždice, ktoré sú vhodné na dvojitú streľbu.

Táto verzia dlaždice je vyššej kvality, ale náklady na materiál sú tiež slušné. Je to spôsobené zložitosťou postupu výroby dlaždíc. Vzhľadom na to, že škridle sú dvakrát vypálené, ich povrch sa stáva hladším a lesklejším..

5. Možnosť slínku.

Na výrobu tohto druhu dlaždíc sa používa íl s heterogénnou textúrou, navyše sa k nemu pridávajú látky vo forme šamotu a rôznych druhov farbív. Počas výrobného procesu sa zmes vloží do špeciálnej formy a vypáli sa; na dlaždice sa nenanáša glazúrová vrstva. Materiál sa vyznačuje štruktúrou s nízkou pórovitosťou, odolnosťou voči chemikáliám a vysokým namáhaním. V procese kladenia dlaždíc by mala byť ponechaná veľká medzera, pretože dáva pomerne veľké zmrštenie.

6. Keramická dlažba Cotto.

Táto možnosť dlaždíc je v procese podlahy úplne bežná. Povrch po položení dlaždíc získava reliéfnu štruktúru.

Dizajn a materiálové charakteristiky keramických dlaždíc

1. Pevnostné charakteristiky keramických dlaždíc sú viac ako 250 mega Pa. Vysoké hodnoty tuhosti navyše zabraňujú zničeniu materiálu pri veľkom zaťažení..

2. Odolnosť voči šíreniu ohňa a spaľovaniu robí z kachlí bežný materiál v procese zdobenia krbov a kachlí..

3. Charakteristika tepelnej vodivosti umožňuje dlažbe rýchlo sa zahriať a vydávať teplo.

4. Odolnosť proti ultrafialovému svetlu zaručuje dlaždiciam zachovanie ich reprezentatívneho vzhľadu po mnoho rokov.

5. Odolnosť voči chemickým zložkám zabraňuje rozbitiu dlaždíc. Všimnite si však, že keramické dlaždice nemôžu tolerovať kyselinu fluorovodíkovú. Existuje asi päť tried chemickej odolnosti dlaždíc, výber tohto alebo toho materiálu priamo závisí od rozsahu použitia a miesta inštalácie dlaždice.

6. Použitie dlaždíc na dekoráciu stien a podláh v nemocnici, a najmä v operačnej sále, sa vysvetľuje jeho schopnosťou zabrániť hromadeniu nečistôt a baktérií..

7. Existuje tiež päť skupín keramických dlaždíc podľa ich trvanlivosti. Vzhľadom na triedu odolnosti proti opotrebovaniu sú dlaždice vybrané na vonkajšiu alebo vnútornú inštaláciu, na steny alebo na podlahu.

8. Ďalším dôležitým parametrom pre výber keramických dlaždíc sú ich vlastnosti absorpcie vlhkosti. Tento parameter sa počíta v percentách. Čím menej vlhkosti dlaždica absorbuje, tým vyššie sú jej mrazuvzdorné vlastnosti. Na povrchovú úpravu stien alebo podláh mimo priestorov odporúčame zvoliť dlažbu, ktorá je vysoko odolná voči vlhkosti, to isté platí pre povrchové úpravy bazénov, kúpeľov alebo sáun. V opačnom prípade pri dekorácii interiéru nie je táto vlastnosť obzvlášť dôležitá..

9. Vzhľad dlaždice je tiež dôležitým ukazovateľom jej kvality. Pretože tvar dlaždice by mal byť dokonale plochý, nemal by mať priehlbiny ani hrbole a iné deformácie. Ak je glazovaný povlak, musí byť rovnomerný a bez kvapiek..

Okrem toho sa v keramických obkladoch rozlišujú dva takéto ukazovatele vo forme tónu a kalibru. Prvá možnosť je determinantom farby a tónu dlaždíc. Pri výrobe veľkého počtu dlaždíc je veľmi ťažké dosiahnuť dokonalú farebnú zhodu, a preto sú dlaždice pred tým, ako sú pripravené na predaj, roztriedené podľa farby. Každý balík dlaždíc má tónový indikátor, ktorý je najčastejšie označovaný latinskými písmenami abecedy..

Skutočná veľkosť dlaždice sa nazýva druhá hodnota – kaliber. Z technologických dôvodov nie je možné dosiahnuť dokonale rovné a identické dlaždice. Preto je tiež triedený a vo vzťahu k keramickým dlaždiciam vo veľkostiach.

Pri výbere dlaždice by ste sa preto mali v prvom rade zamerať na typ kalibru a tón, ktoré sú uvedené na obale. Okrem toho vezmite materiál s rezervou, pretože nie je vždy možné nájsť dlaždicu požadovanej farby a veľkosti..

10. Ďalšou úctyhodnou vlastnosťou dlaždíc je ich odolnosť proti praskaniu. Ak sa pri vizuálnej kontrole dlaždice zistia malé praskliny, neoplatí sa kupovať, pretože sa v nich hromadí vlhkosť a dlaždica bude nehygienická v dôsledku rastu plesní a baktérií vo vlhkom prostredí. V súlade s medzinárodnými normami sa dlaždice nalievajú podľa triedy, materiál prvého stupňa má červené označenie, druhý je modrý a tretí je zelený..

11. Prítomnosť protišmykového povlaku je obzvlášť dôležitá, ak sú dlaždice inštalované na podlahu alebo na schody. Na určenie tohto parametra by sa mal zmerať koeficient trenia dlaždice. Pri výbere dlažby vezmite do úvahy tento faktor, aby ste predišli zraneniu..

Ako si vybrať a kúpiť keramické dlaždice

Pred výberom keramických dlaždíc je potrebné vypočítať povrchovú plochu, na ktorú budú položené. Od toho závisí množstvo materiálu, ktoré by malo odkvapkať. Upozorňujeme, že na vyrovnanie škár, rezov alebo chýb dlaždíc odporúčame brať dlaždice s 10-15% rezervou. Od druhého času nie je vždy možné kúpiť dlaždice z tej istej dávky v jednom obchode.

Veľkoformátové dlaždice sú vhodné do priestranných miestností, pretože vizuálne zmenšujú priestor. Malá veľkosť dlaždíc, naopak, zvyšuje miestnosť a je skvelá pre malé miestnosti..

Ak má dlaždica obdĺžnikový tvar, potom jej menšia strana vo zvislej polohe môže zmenšiť miestnosť a väčšia strana v tej istej polohe miestnosť zväčší..

Nákup trblietavých dlaždíc pomáha zväčšiť priestor, pretože odráža svetlo. Pri kúpe keramických obkladov do kúpeľne by ste mali dať prednosť obkladom s vlastnosťami odpudzujúcimi vlhkosť. Pretože ostatné materiály sa pri stálom vystavení vlhkosti znehodnotia.

Keramické dlaždice do kuchyne musia byť trvanlivé a tiež odpudzujúce vlhkosť, pretože neustále hromadenie pary vedie k tvorbe kondenzátu, ktorý sa dostáva na dlaždice.

Medzi pomerne bežnými možnosťami dlaždíc je potrebné poznamenať nefritové keramické dlaždice. Má dlhú životnosť a dobré technické vlastnosti. Vysoké náklady na keramické dlaždice v Taliansku, vzhľad takéhoto povlaku je elegantný a prezentovateľný..

Na podlahu v kúpeľni nevyberajte lesklé dlaždice, pretože môžu spôsobiť zranenie osoby v dôsledku vysokej klzkosti. Pri výbere farby dlaždice ju zladte s hlavnými detailmi v interiéri, s množstvom svetla. Je dovolené inštalovať tmavé dlaždice, ak má miestnosť jedno alebo dve okná. Svetlé farby sú vhodné do slabých a malých priestorov.

Na dodatočnú výzdobu dlaždíc sa používajú okraje, ktoré medzi sebou rozdeľujú rady obyčajných dlaždíc. Ak sú dlaždice inštalované na podlahe aj na strope, pokúste sa navzájom harmonicky skombinovať podľa farebnej palety.

Pri kúpe dlaždice skontrolujte pomer medzi šaržami a farbami vo všetkých jej políčkach. Okrem toho vám odporúčame skontrolovať rovnomernosť, chyby alebo poškodené diely..

About the author