Výpočet keramických dlaždíc: vlastnosti a príklady

Pokládke keramickej dlažby predchádza postup výpočtu. Práve vykonané výpočty sú kľúčom k ľahkosti a jednoduchosti pri práci na inštalácii dlaždíc. Súčasne je dôležité presne vypočítať nielen počet samotných dlaždíc, ale aj potrebný materiál na škárovanie a lepenie na povrch. Ďalej zvážime, ako vypočítať výpočet keramických dlaždíc..

Obsah:

Keramické dlaždice – vlastnosti a výhody

Keramická dlažba je dokončovací materiál na báze hliny a piesku, spracovaný špeciálnym spôsobom. Keramické dlaždice sú prírodný materiál, ktorý je absolútne bezpečný a neškodný pre ľudské zdravie..

Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s hlavnými výhodami keramických dlaždíc:

1. Neškodný, netoxický.

Pri vypaľovaní sa z neho odstránia všetky toxické látky, ktoré sú prítomné v materiáli na výrobu dlaždíc. Pálením sa okrem toho z kachličiek odstránia aj všetky látky, ktoré môžu spôsobiť alergie. Tento materiál je preto vhodný na dokončenie priestorov akéhokoľvek druhu a účelu..

2. Biologická inertnosť.

Táto vlastnosť zabraňuje riziku vzniku plesní a rôznych mikroorganizmov na povrchu dlaždíc. Preto je táto dlaždica bežná v procese dokončovacích prác v laboratóriách alebo sanatóriách..

3. Odolnosť voči vlhkosti a nečistotám.

Dokonca aj hojný účinok vody na keramické dlaždice nie je schopný zmeniť svoje vlastnosti. Táto vlastnosť vám umožňuje obkladať kuchynské povrchy, bazény, vane a ďalšie miesta, ktoré sú vystavené zvýšenej vlhkosti.

4. Odolnosť voči nečistotám a ľahké čistenie.

Správna vrstva dlaždice je pokrytá určitou glazúrou, ktorá zabraňuje hromadeniu tuku alebo nečistôt na nej. Tento povlak navyše zvyšuje odolnosť dlaždice voči chemickým abrazívnym látkam. Dlaždice sa navyše ľahko udržiavajú, a preto sa ich použitie odporúča na miestach náchylných na znečistenie. Dlaždice nezhromažďujú nečistoty a prach, ktoré často spôsobujú alergie..

5. Trvanie operácie.

So správnym výberom dlaždíc na zamýšľaný účel a vlastnosti bude svojmu majiteľovi slúžiť viac ako tucet rokov. Podľa technológie kladenia dlaždíc nebude dlho potrebovať údržbu..

6. Odolnosť proti oderu.

Dlaždica je odolná voči poškriabaniu, nábytok sa na nej môže ľahko pohybovať. Keramické dlaždice sú skvelou voľbou pre oblasti s vysokou premávkou.

7. Vysoká mechanická pevnosť.

Keramické dlaždice sú vhodné na usporiadanie nielen obytných priestorov, ale dokonca aj garáží. Vďaka svojej sile odolá hmotnosti auta.

8. Odolnosť voči ohňu a požiarna bezpečnosť.

Táto škridla nie je spaľovaná, v prípade požiaru nemôže šíriť oheň..

9. Svetlostálosť.

Vzor alebo textúra, ktorá bola nanesená na keramickú dlažbu počas jej výroby, zostáva rovnaká počas celého obdobia jej prevádzky. Dlaždice sa preto používajú aj na aranžovanie terás, schodísk a ďalších prvkov, ktoré sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu..

10. Atraktívny vzhľad.

Povrch dlaždíc je ozdobený akýmikoľvek kresbami, vzormi, maľbami a dokonca aj fotografiami. Vďaka tomu sa tento dokončovací materiál ľahko zmestí do akéhokoľvek typu interiéru..

Funkčný účel a druhy keramických dlaždíc

Medzi funkčné vlastnosti keramických dlaždíc patria:

  • nadmerná úroveň krehkosti – napriek tomu, že keramické dlaždice vydržia aj auto, so silným nárazom naň, nejakým ťažkým predmetom, môžu prasknúť;
  • nie pružnosť – keramické dlaždice sú schopné pokryť extrémne dokonale rovné povrchy, nie sú schopné ohýbať sa ani meniť tvar;
  • potreba odborných znalostí pre pokládku – pri absencii zručností pri práci s dlaždicami nie je jej inštalácia možná.

Zo širokej škály keramických dlaždíc odporúčame vyzdvihnúť niekoľko jej odrôd:

1. Majolika z dlaždíc – má nepriehľadnú glazúru, na jej výrobu sa používa metóda lisovania. Táto verzia dlaždice je vystavená dvojitému vypaľovaniu, čo zlepšuje jej odolnosť proti vlhkosti, pevnosť, odolnosť voči kyselinám a zásadám..

2. Keramické dlaždice, nazývané kerralia, sú tiež dvakrát pálené. Pri jeho výrobe je však potrebná prítomnosť drahších surovín, ako je piesok, hlina a tavivo. Tento typ dlaždíc je biely, takže sa na nich vzor veľmi dobre prejavuje. Takéto dlaždice sa používajú v procese dekorácie interiéru..

3. Ďalším typom neglazovanej keramickej dlažby je cotto. Je vyrobená zo špeciálneho druhu ílu, ktorý sa nachádza v Amerike alebo v Stredomorí. Dlaždice má najvyššiu mechanickú pevnosť, preto je vynikajúca na podlahy. Hodí sa do etnických interiérov, pretože má zubaté hrany a oranžový vzhľad.

4. Použitie porcelánovej kameniny je spojené s podlahami, ktoré sa vyznačujú zvýšenou úrovňou prevádzkového vplyvu. Táto dlaždica sa získava lisovaním kaolínovej hliny pieskom a kremeňom. Pokiaľ ide o tvrdosť, je porovnateľný so žulou. Dlaždice je veľmi odolná voči oderu, nemení farbu, má minimálnu úroveň absorpcie vlhkosti, je odolná voči chemikáliám a mrazu. Používa sa v exteriéri aj interiéri, predovšetkým na podlahy.

5. Posledná možnosť – slinkové dlaždice, je keramická dlažba vyrobená na báze prírodnej hliny. Tento materiál sa vyznačuje najvyššou tvrdosťou. Klinkerové dlaždice majú navyše vysokú mechanickú pevnosť, sú odolné voči oderu a chemickému napadnutiu. Vďaka tomu má široké spektrum aplikácií..

Vlastnosti výpočtu keramických dlaždíc

Výpočet dlaždíc je pomerne komplikovaný proces, ktorý si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Aby ste si kúpili požadovaný počet dlaždíc, mali by ste spočiatku správne vypočítať plochu webu, ktorý s ním bude dokončený..

Názor, že ak nie je dostatok dlaždíc, potom bude možné kúpiť viac, je úplne mylný. Pretože je lepšie kupovať dlaždice z tej istej dávky, v opačnom prípade sa môže líšiť farbou, odtieňom alebo textúrou.

Okrem toho sa pri výpočte dlaždíc častejšie robia chyby pri výpočte plochy stien. Nesprávne vypočítaná kvadratúra vedie k chybám pri určovaní požadovaného počtu dlaždíc. Toto je obzvlášť dôležité pri nákupe drahých materiálov..

Výpočet počtu dlaždíc, čisto individuálny postup, ktorý priamo závisí od individuálnych charakteristík miestnosti, od veľkosti dlaždíc a spôsobu, akým je položená.

Pre rýchlejšie a lepšie výpočty by ste mali kúpiť o desať percent viac materiálu. Pretože existujú oddelené fragmenty, ktoré vyžadujú spájanie a orezávanie dlaždíc.

V niektorých oblastiach je potrebné upraviť ornament alebo farebnú paletu. Preto neexistuje žiadna konkrétna schéma výpočtu dlaždíc..

Pri výpočte dlaždíc položených na podlahe by ste mali vziať do úvahy faktor, že medzi dlaždicami a stenou nezostane šev. V opačnom prípade budú viditeľné všetky nezrovnalosti prítomné v miestnosti.

Pokyny na výpočet obkladov do kúpeľne:

1. Navrhujeme študovať odporúčania, ktoré pomôžu vypočítať požadované množstvo keramických dlaždíc v kúpeľni.

2. Kúpeľňa v našom prípade nemá žiadne výklenky ani rohové výčnelky. A jeho rozmery nie sú väčšie ako 170 x 200 cm.

3. Najprv musíte vypočítať dlaždice, ktoré potrebujete na dokončenie podlahy. Najprv sa určí celková plocha miestnosti. Aby ste to urobili, musíte zmerať šírku a dĺžku miestnosti. Zoberme si indikátory v 2×3 m.

4. V tomto prípade je celková plocha 6 metrov štvorcových. Ďalej sa určí plocha jednej dlaždice, jej dĺžka sa vynásobí šírkou.

5. Ak chcete získať požadovaný počet dlaždíc, vydelte celkovú plochu miestnosti plochou jednej dlaždice a odčítajte približnú plochu spojov medzi ňou..

6. Ak sú v miestnosti otvory na dvere alebo okná, ich plocha sa odpočíta z celkovej sumy.

Výpočet uhlopriečky a vlastnosti jej implementácie

Ukladanie dlaždíc diagonálne sa líši iba v spôsobe umiestnenia dlaždíc na stenu alebo na podlahu. Postup výpočtu tejto dlaždice je však takmer rovnaký ako v predchádzajúcom prípade..

Malo by sa však vziať do úvahy skutočnosť, že dlaždice, ktoré susedia so stenou, musia byť ďalej orezané, takže počet dlaždíc na kompenzačné účely sa zvyšuje na pätnásť, namiesto desiatich percent..

Ak chcete vypočítať počet dlaždíc položených diagonálne na podlahu, vydelte celkovú podlahovú plochu plochou jednej dlaždice a k výslednej hodnote pripočítajte pätnásť percent..

Technológia výpočtu lepidla na dlaždice

Množstvo lepidla na pokládku rovnakého počtu dlaždíc v každom dome je individuálne. Pretože tento faktor je ovplyvnený predovšetkým rovnomernosťou stien, materiálmi, z ktorých sú vyrobené, veľkosťou dlaždíc.

Ak sú steny nerovnomerné, bude potrebné oveľa viac lepidla. Čím väčšia je veľkosť dlaždice, tým viac lepidla je na jej lepenie potrebné.

Pri štandardných omietnutých alebo sadrokartónových stenách sa lepidlo vypočíta vo vzťahu k technickým vlastnostiam tohto materiálu, ktoré sú uvedené v pokynoch na jeho obale..

Dôležitým faktorom pri výpočte lepidla je hrúbka vrstvy, ktorá je nanesená na dlaždicu. Štandardná hodnota je tri milimetre.

Výpočet dlaždíc pre zásteru

Procedúra usporiadania kuchynskej zástery začína určením jej veľkosti. Štandardná hodnota je 60 cm. Pre presnejší výpočet postupujte podľa týchto krokov:

  • ak je veľkosť kuchynskej zástery menšia ako 60 cm, nastavíme ju na túto hodnotu, pričom jej spodná časť by mala byť navinutá za skrinkou;
  • ak je kuchynský backsplash o niekoľko centimetrov väčší ako štandardná hodnota, stačí nainštalovať dlaždicu o 60 cm a miesto, ktoré zostane, spracuje základná doska..

Aby ste určili počet dlaždíc potrebných na dokončenie zástery, musíte postupovať podľa štandardnej schémy. Určuje sa plocha kuchyne, na ktorej sú obklady lepené, a tá je rozdelená na plochu obkladov. Výsledkom je približné množstvo materiálu, do ktorého sa pridá 10%, na kompenzáciu kĺbov a iných technických problémov..

Vlastnosti výpočtu dlažobných dosiek

Existuje niekoľko spôsobov výpočtu dlažobných dosiek, pričom prvou z nich je určenie celkovej plochy miesta, na ktorom sú dlaždice položené. Ďalej ho položte na jeden meter štvorcový a spočítajte počet dlaždíc. Potom sa výsledná hodnota vynásobí všeobecnou kvadratúrou a dostaneme výsledok. Táto možnosť vypočíta rozloženie dlaždíc.

Okrem toho je možné použiť špeciálnu kalkulačku, ktorá vyžaduje také ukazovatele, ako je dĺžka úseku, jeho šírka, dĺžka a šírka dlaždice, medzera medzi ňou. Ukazuje sa teda, že vykonáva podrobnejšie výpočty požadovaného počtu dlaždíc..

K akejkoľvek zo získaných hodnôt sa pridá 10% dlaždice, ktorá je schopná kompenzovať podrezanie a chyby, s ktorými sa niekedy stretnete v balíkoch s dlažbovými doskami.

Okrem toho by ste mali venovať pozornosť tomu, ako zložitý je vzor dlaždíc, ak musíte vybrať dlaždicu podľa vzoru, potom je potrebné k hodnote kompenzácie dlaždíc 10% pripočítať ďalších 5%.

Ak je dlaždica na ulici položená diagonálne, potom sa jej spotreba niekoľkokrát zvýši. V tomto prípade je potrebné vziať do úvahy najmenšie rohové fragmenty, položenie samotného vzoru, ohyby, šikmé uhly. Každý z týchto faktorov vyžaduje viac dlaždíc. Je lepšie kúpiť dlaždicu so zásobou, ako behať po obchodoch, keď jej nie je dosť, a hľadať presne ten istý materiál, ktorý nie je vždy k dispozícii, pretože dlaždice z rôznych dávok sa stále líšia farbou, textúra a tieň. Aj keď niekoľko dlaždíc zostane, budú potrebné pri oprave alebo výmene poškodeného materiálu..

About the author