Zakryjeme základňu slinkovými dlaždicami vlastnými rukami. Inštalačné pokyny

Nízka absorpcia vlhkosti slínkových dlaždíc z nich robí ideálny materiál na fasádne úpravy. Chcete dať podstavcu atraktívny vzhľad a používať lacné, ale vysokokvalitné materiály? Neváhajte si vybrať slinkové dlaždice. Naučte sa hlavné tajomstvá správnej inštalácie slinkových dlaždíc a zásobte sa cennými radami od skúsených profesionálov.

Obsah:

Hlavné výhody slínkových dlaždíc na dokončenie suterénu

Suterén je dôležitou súčasťou budovy, ktorá je neustále vystavená vlhkosti. Na jeho ochranu sa používajú rôzne dokončovacie materiály vrátane slínkových dlaždíc. Na materiál na dokončenie suterénu sú kladené nasledujúce požiadavky:

 • odolnosť voči silnému mechanickému namáhaniu;
 • optimálna hodnota slinku pre sokel je od 16 do 20 mm;
 • odolnosť voči kyselinám a zásadám, ktoré veľmi často ovplyvňujú výzdobu domu vo forme kyslých dažďov;
 • vyberte si esteticky príjemný obklad, ktorý zabraňuje tepelným stratám v dome, v tomto prípade vlhkosť a studený vzduch nepreniknú do miestnosti cez sokel.

Výber správneho podkladu / podstavca urobí spodnú časť budovy zaujímavou a neobvyklou a taktiež zvýši životnosť celej budovy. Zvážte hlavné výhody slinkových dlaždíc pre suterén:

1. Po inštalácii suterénnej dlaždice nie je pokrytá ďalšími ochrannými zmesami. Údržba povlaku spočíva iba v pravidelnom praní..

2. Pri starostlivom dodržiavaní technológie inštalácie slínkových dlaždíc bude jeho životnosť 15 rokov a viac..

3. Dokončenie sokla slínkovými dlaždicami chráni základňu a základňu pred vlhkosťou.

4. Suterénna dlažba je materiál s vysokými pevnostnými charakteristikami. Preto dokonale odolávajú mechanickému namáhaniu..

5. Rozmanitosť suterénnych dlaždíc na stavebnom trhu vám umožňuje vybrať si materiál, ktorý ideálne zodpovedá farbe, tvaru a štruktúre fasády budovy.

6. Slinkové dlaždice do suterénu neobsahujú toxické látky, sú klasifikované ako materiály šetrné k životnému prostrediu.

7. Úroveň absorpcie vlhkosti slinku nepresahuje dve percentá. To vysvetľuje dlhodobú prevádzku povlaku..

Okrem toho dokončenie suterénu slinkovými dlaždicami umožňuje získať povlak odolný voči ultrafialovému žiareniu, plesniam, hubám a mrazom. Slinok je inštalovaný na tehlovom, betónovom alebo drevenom podklade.

Počas prevádzky povlaku vysokokvalitný materiál nemení farbu ani textúru. Na odstránenie nečistôt z dlaždíc stačí teplá voda a kefa. Slinok poskytuje dodatočnú tepelnú izoláciu nielen suterénu, ale celého domu.

Požiadavky na pokládku suterénu

Predtým, ako začnete dokončovať suterén slinkovými dlaždicami, prečítajte si požiadavky na jeho inštaláciu. Presné dodržiavanie všetkých technologických noriem je zárukou dlhodobej prevádzky povlaku.

Pretože je vonkajšia časť domu neustále vystavená vlhkosti a mechanickému namáhaniu, je potrebné zvoliť optimálnu úpravu, ktorá zabráni zničeniu suterénu.

Ak vlhkosť prenikne do betónových štruktúr, kapilárnymi cestami sa rozšíri do základu aj do interiéru domu. Okrem toho sa vlhkosť hromadí vo vnútri stien, najmä ak budova nemá správne organizované vetranie. Všetka vlhkosť zo stien klesá do spodnej časti budovy a hromadí sa v jej suteréne.

Ďalším zdrojom vlhkosti v suteréne sú zrážky. Dážď a sneh, pri absencii odvodu vlhkosti, predovšetkým padajú na sokel. Pokles teploty a silné mrazy narušujú celistvosť budovy, najmä ak nie je chránená dlažbou. V suteréne budovy sa teda vytvoria praskliny, praskliny a delaminácia..

Aby sa zabránilo vyššie uvedeným javom, musia suterénne dlaždice spĺňať požiadavky, ako napríklad:

 • vysoká odolnosť proti vlhkosti;
 • maximálna pevnosť;
 • odolnosť voči teplotným zmenám;
 • atraktívny vzhľad.

Suterén je nielen technickým nástrojom, ale aj dôležitou súčasťou návrhu architektúry domu. Venujte preto osobitnú pozornosť estetickej príťažlivosti dlažby v suteréne a ich súladu s celkovou povrchovou úpravou fasády..

Charakteristika a odrody suterénu

V procese dokončovania suterénu sa dosť často používa obyčajná tehla. Počet jeho cyklov odmrazovania však nie je vyšší ako dvadsaťpäť. Ak porovnáme tento indikátor so slinkom, potom v druhom z nich je počet cyklov 100. Preto v procese dokončovania suterénu stále odporúčame zostať na slinkových dlaždiciach.

Na výrobu materiálu sa používa íl, ktorý sa privádza na dvojité vypaľovanie. Medzi hlavné typy slinkových dlaždíc do suterénu poznamenávame:

1. Materiál, ktorý napodobňuje tehlu. Líši sa v neglazúrovanom povrchu, navonok podobný tehle. Rozmery materiálu: 12 x 36 cm. Medzi hlavné vlastnosti materiálu uvádzame:

 • nízka absorpcia vlhkosti;
 • vysoká pevnosť.

Dvojité vypaľovanie materiálu vám umožní získať poréznu štruktúru, ktorá na jednej strane neprechádza vlhkosťou a na druhej strane má vysokú priepustnosť pre pary..

2. Klinkerové dlaždice štvorcového tvaru – existujú tri veľkosti: 60×60, 45×45, 30×30. Počas procesu vypaľovania sa dlaždice dodatočne lisujú, a preto majú vysoké výkonové charakteristiky..

3. Rozmery slínku – 12×6,5×8. Dlaždica má vysoké tepelnoizolačné vlastnosti.

Klinkerové dlaždice majú matnú aj lesklú textúru. Voľba jednej alebo druhej možnosti je založená na osobných preferenciách a exteriéri budovy. Slinok najčastejšie napodobňuje tehlu, na pokládku dlaždíc v rohoch sa používajú špeciálne prvky..

Optimálna hrúbka suterénu je 15-20 mm. Je lepšie zvoliť hrubšiu škridlu, pretože dobre odoláva mechanickému namáhaniu. Aby ste predišli znehodnoteniu materiálu vplyvom kyslého prostredia, vyberte dlaždice s vlastnosťami odolnými voči kyselinám..

Bezlepková technológia obloženia slinku

Bezlepkový spôsob inštalácie slínkových dlaždíc spočíva vo vykonaní vertikálneho obloženia, na ktoré budú dlaždice inštalované. Na výrobu zvislého latovania sa používa drevený alebo kovový profil.

Krok inštalácie latovania je určený jednotlivými parametrami a rozmermi suterénu. Po inštalácii latovania sa obklad začne vľavo dole.

Na upevnenie dlaždíc na povrchu prepravky sa používajú pozinkované upevňovacie prvky. Prvá dlaždica je nainštalovaná a zaistená samoreznými skrutkami. Všetok nasledujúci materiál je upevnený svorkami.

Ďalšou možnosťou inštalácie slinkových dlaždíc bezlepovou metódou je ich spojenie s izoláciou. Najprv je na základňu nainštalovaná polystyrénová pena. Dlaždica je na ňu pripevnená tepelným lisovaním. Panely sa ľahko a bezpečne inštalujú, pričom vrstvy dlaždíc k sebe pevne priliehajú.

Absencia lepiacej vrstvy medzi dlaždicami a izoláciou vám umožní rýchlejšie vykonať prácu a posilniť celkovú štruktúru steny..

Jemnosti nanášania lepidla na dlaždice na slinkové dlaždice

Existuje niekoľko lepidiel určených na inštaláciu slinkových dlaždíc. Medzi nimi uvádzame:

1. Cementové zmesi sú najobľúbenejšie a najlacnejšie. Obsahujú cement, zmäkčovadlá a prísady, ktoré zlepšujú jeho kvalitu. Pri výbere cementového lepidla dávajte pozor na jeho mrazuvzdornosť a pružnosť..

2. Jednosložkové kompozície pre slinkové dlaždice sú vo forme pasty a na rozdiel od predchádzajúcej verzie nepotrebujú dodatočnú prípravu. Čas tuhnutia jednozložkovej kompozície je vysoký. Preto nie je vhodný na príliš ťažké dlaždice..

3. Dvojzložkové zlúčeniny na báze polyuretánu alebo epoxidu. Na ich prípravu spojte dve súčasti dohromady. V dôsledku toho sa získa kompozícia s vysokými pevnostnými charakteristikami, ktorá sa vyznačuje vysokou rýchlosťou sušenia. Dvojzložkové lepidlo má najvyššie náklady, čo je úplne odôvodnené jeho kvalitou.

Pri výbere lepidla na obklady v prvom rade dbajte na jeho elasticitu. Práve táto kvalita je kľúčom k dlhodobej fixácii dlaždice na povrchu suterénu..

Na prípravu lepidla na suterénnu dlažbu sa zásobte nádobou v tvare vedra a vodou. Pred začatím práce si pozorne preštudujte pokyny od výrobcu. Tiež použite stavebný mixér alebo vŕtačku so špeciálnym nadstavcom..

Optimálna teplota vody na prípravu lepidla je od 6 do 19 stupňov. Upozorňujeme, že zmes sa musí zmiešať s vodou. Suchá kompozícia sa po častiach pridáva do vody. V dôsledku toho by sa mala získať viskózna hmota, ktorá sa mieša do homogénnej konzistencie. Po príprave lepidla počkajte 6-7 minút a znova ho dobre premiešajte.

Špachtľou naneste hotové lepidlo. Je žiaduce, ak je zúbkovaný. Je to taký nástroj, ktorý vám umožňuje nanášať lepidlo rovnomerne, bez vzduchových bublín vo vnútri. Pokúste sa neznečistiť vonkajšiu stranu dlaždíc. Nešetrite na lepidle, pretože to negatívne ovplyvní kvalitu hotového povrchu. Lepidlo nanášajte striktne podľa pokynov výrobcu.

Množstvo lepidla potrebné na jeho opravu závisí od veľkosti dlaždice. Na upevnenie malej dlaždice so stranami 5 cm stačí hrúbka lepidla tri milimetre. 10 cm dlaždice sú prilepené k povrchu 4 mm vrstvou lepidla.

Ako dokončiť sokel slinkovými dlaždicami vlastnými rukami

V procese dokončovania suterénu sa používajú dve možnosti pre slinkové dlaždice:

 • planárne;
 • roh.

Kúpte si prvú možnosť s prihliadnutím na kvadratúru. Rohové dlaždice sa považujú za lineárne metre. Najprv zmerajte výšku a šírku základne, vynásobte tieto údaje a získajte konečnú plochu. Výrobcovia slinku najčastejšie uvádzajú množstvo materiálu na meter štvorcový, pričom zohľadňujú švy. Priemerná veľkosť spojov medzi dlaždicami je 1 cm, s poklesom tohto indikátora sa všetky výpočty vykonávajú ručne.

Začnite prácu na inštalácii suterénnych dlaždíc pod kameň so značkami. Dlaždice inštalujte v oblastiach s prírodnými zlomeninami, ako sú okenné a dverové otvory. Celá dlaždica bude teda umiestnená v najvýznamnejších oblastiach základne..

Najprv je rohová dlaždica upevnená, čo sa líši od bežného slinku tvarom. Po dokončení označovania naneste lepidlo. Na tento účel použite špachtľu so zubami až do jedného centimetra..

Upozorňujeme, že počas inštalácie slínkových dlaždíc je povrch pod dlaždicami úplne pokrytý lepidlom. Na radu skúsených špecialistov sa na dlaždicu nanesie lepidlo, potom sa nainštaluje na povrch, stlačí sa a potom sa stiahne. Celá morská strana je teda rovnomerne pokrytá lepidlom..

Stena je tiež potiahnutá lepidlom. Vezmite prosím na vedomie, že lepidlo tvrdne 15-20 minút, preto ho naneste na malé časti steny. Opravte polohu dlaždice na stene do desiatich minút od jej položenia. V opačnom prípade je štruktúra lepidla zlomená..

Doba schnutia lepidla závisí od teploty a vlhkosti vzduchu. V lete stačí 15 minút na úplné vysušenie kompozície. Aby bol každý rad dlaždíc rovnomerný, je suterén vopred označený šnúrou. Vytváranie zvislých uhlov sa vykonáva okom alebo pomocou špeciálnych prepojok.

Po položení slínkových dlaždíc a zaschnutí lepidla sa vykoná injektáž. Na tieto účely sa používa cementová malta, ktorá sa nanáša na dlaždicu špeciálnym škárovaním. Na odstránenie škárovacej hmoty z dlaždíc použite tvrdú kefu. Glazovaný povlak sa čistí bežnou handričkou, aby nedošlo k poškodeniu dekoratívnej vrstvy.

Medzi funkciami inštalácie slinkových dlaždíc na podstavci zvýrazňujeme možnosť použitia špeciálnych panelov. Termopanely obsahujú tepelnoizolačný podklad – polyuretánovú penu a slínkové škridly. Tepelné panely sú ľahké, takže nepotrebujú ďalší základ.

Video o ukončení sokla so slinkovými dlaždicami:

About the author