Jedním z populárních materiálů, které jsou na trhu pro pokrytí chodníků velmi žádané, jsou dlažební desky. Tato hodnotná alternativa k asfaltu a betonu si podmanila všechny svou praktičností a dokonalým vzhledem. S rychlostí větru se lidé naučili vyrábět doma různé druhy dlažebních desek. Jaké je tajemství této inscenace? A jaké jsou vlastnosti tohoto technologického postupu? V článku se budeme zabývat podrobněji.
Obsah:
Vlastnosti a účel dlažebních desek
Takový stavební materiál jako dlažební desky se u nás objevil v 70. letech minulého století a okamžitě se etabloval z nejlepší strany. Jeho hlavní vlastností je považována za trvanlivost. Mezi výhody dlažebních desek navíc patří:
- snadnost a praktičnost při používání;
- prezentovatelný vzhled;
- provozní spolehlivost;
- šetrnost k životnímu prostředí.
Hlavním účelem tohoto kamenného materiálu je výstavba silničních a pěších ploch. Používá se k vytváření povrchů silnic v parcích, soukromých oblastech, v krajinném podnikání, v inženýrských sítích atd. Dlažební desky se také používají pro pokládku parkových uliček, náměstí, v ulicích kaváren, klubů atd. V posledních letech získal tento typ stavebního nátěru mezi uživateli velkou popularitu a prakticky má jednu nevýhodu – jsou to vysoké náklady..
Odrůdy dlažebních desek
Dlažební desky jsou obvykle rozděleny do kategorií podle následujících zásad:
- podle způsobu výroby;
- podle tloušťky výrobku;
- podle formy;
- podle materiálu.
Podle způsobu výroby se tento materiál dělí na: vibrocast, polymerový písek, hyper-lisovaný a vibrolisovaný. Tabulka uvádí stručnou charakteristiku těchto druhů..
Druhy dlažebních desek podle výrobních metod | |
Vibrocast | Nejlevnější typ, který vyžaduje minimální množství vynaložených prostředků. Dobře se kombinuje s různými barvivy a má lesklý povrch. |
Polymerový písek | Má dobré voděodolné vlastnosti. Má dostatečně vysokou pevnost, což jej staví na několik stupňů, pokud jde o vlastnosti, vyšší než u jiných typů. |
Hyperpressed | Tento typ dlažebních desek ve výrobě vyžaduje automatizaci procesů. Hyper lisované dlaždice jsou odolné vůči nízkým teplotám a vydrží stálé zatížení, například auta. |
Vibrovaný | Dlažební desky tohoto typu se vyznačují dlouhodobým a praktickým provozem. Vysoce kvalitní vibrolisované materiály se liší od falešných, nikoli v jasných barvách. |
V závislosti na tloušťce hotového materiálu budou rozlišovat – pěší, monolitické a univerzální dlažební desky. První typ se používá při pokládce schodů, slepých oblastí domů atd. Tloušťka dlaždic pro pěší je 30 mm. Tento typ rozpočtu není vhodný pro použití v místech s velkým zatížením, nejčastěji se používá na soukromých pozemcích..
Druhý typ má tloušťku 70-80 mm a je nejtrvanlivější. Snadno se používá při dláždění silnice, která je určena pro nákladní automobily. Monolitické dlaždice mají ve srovnání s jinými odrůdami poměrně vysokou cenu.
Třetím typem je takzvaný „zlatý průměr“. Tloušťka materiálu je 50-60 mm. Rozsah použití tohoto typu pokrývá téměř všechny možné oblasti. Díky svým vlastnostem a dostatečné tloušťce výrobku se používá jako povrch pro pěší a dálnice, parkové cesty atd..
Ve tvaru jsou dlažební desky rozděleny do následujících typů:
- dáma;
- dlažební kostky;
- želva;
- osm;
- jetel atd.
Dlažební kostky jsou velmi žádané. Tento pohled se neliší tvarem od cihel a kopíruje zdivo. Tento druh se vyznačuje mrazuvzdornými vlastnostmi. Stejný dlažební kámen lze použít opakovaně, což lze přičíst výhodám dlažebních desek.
Podle materiálu použitého při výrobě konkrétní dlažební desky se dělí na:
- přírodní (z čediče, mramoru atd.);
- pryž;
- beton;
- asfaltový beton;
- řeřavý.
Jedním z nejnovějších typů jsou gumové dlažební desky. Tento krycí materiál se objevil relativně nedávno. Ve většině případů se používá jako nátěr na dětských hřištích..
S pomocí moderních technologií vznikají originální verze dlažebních desek s fotoportrétem. Tato možnost se vyznačuje nejen složitostí výroby, ale také poměrně vysokou cenou..
Kromě výše uvedených výhod patří mezi výhody dlažebních desek:
- široká škála aplikací;
- odolnost proti opotřebení;
- udržitelnost;
- nenáročná péče.
Podle mnoha stavitelů patří dlažební desky k materiálům, které nemají prakticky žádné chyby. Ale stejně se hlavní nevýhoda tohoto povlaku projevuje v zimě, v ledovém období, kdy se z dlažebních desek stává velmi kluzký, nebezpečný materiál.
Kutilské materiály pro výrobu dlažebních desek
Dlažební desky jsou jedním z těch stavebních a silničních materiálů, které je docela možné vyrábět doma. Tato práce samozřejmě vyžaduje dodržování malého počtu nuancí a předběžné seznámení s pravidly technologického postupu výroby dlažebních desek vlastními rukama..
Před zahájením práce byste měli pochopit, že tato výroba doma je poměrně složitá a časově náročná. Dlažební desky se standardně vyrábějí z roztoku, který se nalije do speciálních forem. Je to správně připravená směs, která je považována za hlavní záruku kvality dlaždice. Pro řešení tedy potřebujeme následující přísady:
- písek;
- cement;
- změkčovadlo;
- vibrační vlákno;
- voda;
- barviva a jiné suché směsi.
Voda a písek musí být vyčištěny a nesmí obsahovat zbytečné, dokonce ani malé prvky. To může mít velmi špatný vliv na stav hotového výrobku a řešení jako celku..
DIY nástroje pro výrobu dlažebních desek
Chcete -li pracovat na výrobě dlažebních desek vlastními rukama, musíte předem připravit nástroje, které budete v tomto procesu potřebovat. Hlavní věci pro toto podnikání budou:
- perforátor s nástavcem mixéru;
- míchačka na beton;
- vibrační stůl;
- vědra;
- lopatka;
- tvar.
Jako hlavní nástroj pro přípravu cementové malty je potřeba perforátor a míchačka betonu. K uvolnění hotové směsi od přebytečných vzduchových bublin je nutný vibrační stůl. Špachtle pro distribuci řešení do speciálně navržených forem, které by měly být napsány samostatně.
Formy na výrobu dlaždic vlastními rukama
Formy na výrobu dlaždic vlastními rukama lze zakoupit jak v obchodech, tak si je můžete vyrobit sami. Liší se designem a materiálem výrobku. Také často při výrobě dlaždic doma se používají různé obaly, které slouží k ukládání potravin, stejně jako nádoby na potraviny atd..
V závislosti na tom, z jakého materiálu jsou formy vyrobeny, závisí počet použití. Například gumové formy mohou vydržet až 500krát. Silikonové formy jsou velmi oblíbené.
Velmi často je takový pomocný prvek jako forma vyroben vlastními rukama. Materiálem pro to může být plast, dřevo, kov a dokonce i sádra. Jednou z nejjednodušších možností, které lze použít v domácí výrobě, je vytvořit tvar z pětilitrové plastové láhve. Horní část lahve můžete odříznout ve výšce, která je plánována pro požadovaný typ dlažebních desek.
Také neprofesionální řemeslníci často používají dřevěné formy. Jsou zatlučeny dohromady z dřevěných prken, aby vytvořily požadovanou strukturu. Odborníci však doporučují používat zakoupené prvky pro velkou domácí výrobu a domácí formy jsou vhodné také pro výrobu malého množství dlažebních desek..
Funkce vytváření řešení vlastními rukama
Druhou fází (po přípravě forem) výroby dlažebních desek vlastními rukama je příprava betonového řešení. Obvykle se k tomuto účelu používá cement s označením M 500. Aby byla směs vysoce kvalitní, je nejlepší použít míchačku na beton. Shoda s proporcemi roztoku v této fázi je velmi důležitá. Takže pro výrobu 1 m2 M. dlaždice, směs obsahuje:
- 30 kg cementu;
- Odpadnutí 32 kg;
- 75 kg písku;
- 50 g změkčovadla;
- 700 g barviva;
- 60 g sklolaminátu;
- 8 litrů vody.
Všechny komponenty se nalijí do míchačky betonu ve standardním pořadí, na tom přímo závisí stav hotové směsi a její produktivita..
Do míchací struktury se nejprve nalije změkčovadlo, které se předtím rozpustí v malém množství teplé vody. Vezměte prosím na vědomí, že žádná ze složek roztoku se nezředí ve studené vodě. Barvivo je posláno do míchačky betonu jako druhé. Tato přísada se kombinuje s horkou vodou v poměru jedna ku třem..
Cement, třísky a písek se nalijí do betonové míchačky po výše uvedených přísadách a postupně se dolévají vodou, nejlépe čištěnou. Správně připravená betonová malta by měla mít konzistenci, která se neroztírá po hladítku. Dobrou směs lze také snadno nalít do forem a je poměrně hustá..
Pokud domíchávač betonu není v domácnosti k dispozici, byla by vhodnou alternativou příklepová vrtačka s nástavcem míchačky. Mnohem obtížnější je připravit řešení ručně pomocí hladítka, i když je to docela realistické.
Nalijte maltu do forem vlastními rukama
Třetí fází výroby dlažebních desek vlastními rukama je nalévání roztoku do forem. Dříve musely být nádoby mazány olejem (motorový olej nebo slunečnicový olej), v budoucnu to přispěje ke snadné ztrátě hotové dlaždice z formy. K mazání budete potřebovat houbičku nebo štětec. Je lepší okamžitě odstranit přebytečný tuk, aby to v budoucnu neovlivnilo kvalitu výrobku..
Stává se tak, že je plánována výroba dvoubarevných prvků. V tomto případě se roztok nalije do formy jeden po druhém: nejprve beton, po barvení. Je důležité dodržovat dočasný režim, to znamená, že mezi nalitím barvy a obvyklou směsí by nemělo uplynout více než 20 minut.
V této fázi práce se používá vibrační stůl, na který je přesně nutné umístit formy během balení roztoku. Vibrační proces trvá asi 5 minut, což je dost na to, aby byla náplň zhutněna a všechny přebytečné vzduchové bubliny byly neutralizovány.
Sušení a extrakce dlažebních desek z forem vlastními rukama
Poté, co jsou všechny připravené formuláře vyplněny, musí být umístěny na sušáky, kde zůstanou nejméně 3 dny. Přirozený proces sušení závisí na podmínkách prostředí. V létě mohou být formuláře umístěny venku. Je důležité, aby se vlhkost v místnosti zvolené pro sušení dlažebních desek nezvyšovala, což může negativně ovlivnit samotný proces, stejně jako kvalitu vyrobeného stavebního materiálu..
Poslední fází tohoto obtížného úkolu je extrakce hotových výrobků z forem. Naplněné a vysušené nádoby je nutné obrátit na měkký povrch. Odborníci doporučují, aby bylo snadné vyjmout dlaždice, snížit formy na několik sekund v horké vodě a teprve poté je obrátit. Poté, co byly dlažební desky vyjmuty z forem, musí být ještě vysušeny. Tento proces bude stále trvat od 2 týdnů do měsíce..
Výroba dlažebních desek doma samozřejmě vyžaduje ekonomické i časové náklady. Domácí řemeslníci ale říkají, že nezávislá výroba je rozpočtová. Na často kladenou otázku: Kolik stojí výroba dlažebních desek vlastními rukama? Odpovědět můžete následovně. Náklady na výrobu dlažebních desek vlastními rukama závisí na cenách, za veškerý potřebný materiál a počtu prvků, které se plánují vyrobit. Další informace k tématu: Jak vyrobit dlažební desky vlastními rukama, sledujte video: