Pokud plánujete položit dlaždice na povrch s rozdíly ve výšce, pak je nutné dlaždice zarovnat. K tomu se používají obě specializovaná zařízení a proces se provádí nezávisle. O metodách vyrovnávání dlaždic a technologii jejich implementace budeme dále zvažovat.
Obsah:
Systém vyrovnávání dlaždic: zařízení, výhody a nevýhody
Pomocí systému pro vyrovnávání dlaždic je možné instalovat mnohem rychleji a povrch se současně vyznačuje rovnoměrností a absencí kapek. Tento systém podle principu činnosti nahrazuje dříve instalované kříže ve švech a má tvar klínů, na kterých jsou svorky. Hlavní částí systému jsou klíny ve formě distančních podložek, pomocí kterých je možné regulovat polohu dlaždic na povrchu. K upevnění polohy těchto prvků se používá druhá verze klínů – upnutí. Je tedy možné instalovat a opravit dlaždice v určité poloze. Povrch se tak po pokládce dlaždic stane dokonale rovným..
Při pokládce velkých dlaždic je pokryjte dvěma vrstvami lepidla. Tento systém má velké množství výhod a stává se velmi populární mezi začátečníky i profesionály. Abychom mohli studovat proveditelnost použití systému vyrovnávání dlaždic, navrhujeme prostudovat jeho výhody:
1. Získání dokonale rovné podlahy. S touto výhodou je možné dosáhnout dokonale rovnoměrné podlahové krytiny s dlaždicemi. Vylepšuje se vzhled zdiva a také se zlepšuje kvalita podlahové krytiny. Proces instalace dlaždic se zrychlí a práce na její implementaci se usnadní.
2. Na povrchu podlahy jsou švy stejné velikosti, dlaždice vypadají perfektně. Současně se použití křížů pro švy stává nepraktickým. Vzdálenost mezi dlaždicemi je na jakékoli části podlahy stejná.
3. Lepidlo je rovnoměrně rozloženo po celém povrchu podlahy, pro vyrovnání nerovného povrchu podlahy se používá lepicí směs, která je rozložena po povrchu. Pomocí řešení je možné vyplnit všechny dutiny, které se tvoří na podlaze. Bez tohoto systému nelze dosáhnout ideální distribuce lepidla na povrchu..
4. Položení dlaždic tímto způsobem zabrání prověšení dlaždic během používání. Dokonce i velká zatížení na povrchu podlahy nevedou k jeho poklesu.
5. Upevnění dlaždic v požadované poloze je další výhodou tohoto systému, které je obtížné dosáhnout při ručním pokládání dlaždic. Poté, co dlažba položená obvyklým způsobem zaschne, se na podlaze objeví přemístěná nebo prověšená místa. Použití svorky pro vyrovnání dlaždic tuto nevýhodu eliminuje. Dlaždice je pro nás nainstalována v požadované poloze a je v ní, dokud úplně nevyschne.
Navzdory tomu má tento systém určité nevýhody, a to:
- čas strávený instalací a odstraněním svorek;
- švy, v tomto případě, jsou naplněny lepidlem a potřebují další čištění;
- Chcete -li koupit systém, budete muset utratit další finanční prostředky, což není vždy výnosné, zvláště pokud potřebujete instalovat dlaždice v místnosti s malou plochou.
Odrůdy systémů pro vyrovnávání dlaždic vlastními rukama
Existují dvě varianty systémů pro vyrovnání dlaždic. První je levnější a používá se nejčastěji. Používá se, pokud se povrch liší v přítomnosti malých výškových rozdílů. V tomto případě se k upnutí základního prvku používá klín a samotná dlaždice je instalována na plochý podklad..
Náklady na druhou verzi systému vyrovnávání dlaždic jsou mnohem vyšší. Tento systém má zvláštní strukturu, tvar vložek je zakřivený. Je tedy možné dosáhnout automatického vyrovnání bez dalšího ručního zásahu. Zarovnání desky probíhá automaticky, zatímco pokládka dlaždic na podlahu s velkým počtem vad je povolena.
Systém zarovnání dlaždic videa:
Použití tohoto systému je jednoduché, i když jeho instalace vyžaduje další čas. Výsledek však stojí za to. Chcete -li nainstalovat tento systém, postupujte takto:
- naneste lepidlo na dlaždice pomocí zubové stěrky;
- nainstalujte dlaždice a připevněte k ní vyrovnávací systém;
- položte druhou dlaždici;
- pomocí klínů upevněte vložky;
- na obou stranách dlaždice nainstalujte vložky;
- upravte svorku, dokud nejsou vložky pevně upevněny;
- spočítejte švy ve vztahu k vynořenému lepidlu.
Vezměte prosím na vědomí, že lepidlo musí být odstraněno ze spár během procesu pokládky dlaždic. V opačném případě bude jeho odstranění vyžadovat spoustu času a úsilí..
Technologie použití systému pokládky a vyrovnávání dlaždic
Doporučujeme vám, abyste se seznámili s podrobnými pokyny pro pokládku dlaždic vlastními rukama pomocí vyrovnávacího systému:
1. Zpočátku by měl být povrch připraven, měl by být zbaven prachu a nečistot a také odmaštěn.
2. Aby se zvýšila úroveň přilnavosti lepidla k povrchu, měla by být podlaha ošetřena základním nátěrem..
3. Lepidlo musí být připraveno podle pokynů. V opačném případě mohou být problémy s jeho vysycháním a pevností..
4. Naneste lepidlo na podlahu podle tloušťky uvedené v návodu. Před instalací dlaždice nainstalujte dvě svorky na podlahu, vzdálené jeden centimetr od okraje dlaždice..
5. Nainstalujte druhou dlaždici stejným způsobem, mezi nimi je mezi horní a dolní částí svorek instalován klínovitý prvek. Zajistěte klín v požadované poloze.
6. Všimněte si, že spodní část klínu musí být pevně připevněna k povrchu. S jeho pomocí se provádí vyrovnání.
7. Stejným způsobem nainstalujte pod každou dlaždici další klíny. Klíny se odstraňují až po úplném zaschnutí lepidla..
8. Abyste se zbavili klínů, použijte nástroj v podobě kladiva, dláta. Odstraňte svorky v podélném směru vzhledem ke švům. Po odstranění klínu zůstávají spodní prvky pod dlaždicemi..
9. Použité svorky jsou použity pouze jednou, po vyjmutí jsou vyhozeny. Klíny lze použít mnohokrát. Vezměte prosím na vědomí, že pro úspěšné vyrovnání by měla místnost vytvářet optimální teplotní a vlhkostní podmínky. Teploty nižší než 15 stupňů a vysoká vlhkost vzduchu nejsou povoleny.
Příprava a vyrovnání pod dlažbu
Než začnete pokládat dlaždice, měli byste připravit základnu pro tento proces. V první řadě musí být podlaha nebo stěny, na které jsou položeny dlaždice, dokonale ploché. Pouze v tomto případě bude možné zabránit bobtnání nebo deformaci tohoto dokončovacího materiálu..
Pokud je stav podlahy kritický, je nutné odstranit starou podlahovou krytinu a nainstalovat nový potěr. Příprava podlahy na pokládku dlaždic je doprovázena potřebou použít nástroje ve formě:
- špachtle;
- podlahové měřicí přístroje;
- tmely;
- kladivo;
- špachtle;
- dláta;
- rukavice.
Před začátkem vyrovnávání musí být místnost vyvětrána. Dále byste měli vyjmout veškerý nábytek a další položky, které jsou na podlaze. Pomocí foukačky odstraňte z podlahy nečistoty, prach nebo mastnotu. K odstranění trhlin nebo jiných vad použijte tmel. Dále byste měli počkat, až bude tmel zcela suchý..
Dále byste měli zavřít všechna okna a dveře v místnosti. Optimální teplota pro další práci je 20 stupňů. Dlaždice se nejčastěji pokládají na betonový podklad. Mělo by však být dokonale ploché. Pokud existují rozdíly ve výšce více než 3-4 cm, měla by být podlaha předem vyrovnána..
Dřevěná základna – velmi zřídka se používá jako nosič pod dlaždice. Dřevo je náchylné k vysoké vlhkosti a teplotním změnám. Dřevo navíc není tak houževnaté, aby mohlo být základem pro obklady. Proto je během provozu dlaždic na podlaze možná její deformace..
Pokládka dlaždic na staré dřevěné podlahy není povolena. Než začnete pokládat dlaždice, měli byste demontovat starou dřevěnou krytinu. Dalším krokem je instalace nového betonového potěru..
Chcete -li zkontrolovat podlahu před vyrovnáním dlažby, měli byste použít speciální zařízení – úroveň. Existují dvě varianty:
- vodní zařízení;
- úroveň laserového typu.
Použití úrovně vám umožní identifikovat nejvyšší část podlahy nebo stěny. Tento bod je hlavním bodem pro vyrovnání povrchu. Celé patro je vzhledem k tomuto bodu vyrovnáno.
Laserová hladina vám umožňuje rychle určit úroveň zakřivení podlahy. Použití vodní hladiny vyžaduje použití tužky a pravítka k vyrovnání.
Příprava a vyrovnání podlahy se provádí tímto způsobem:
- nejprve se určí nejvyšší bod v místnosti;
- pak byste z něj měli nakreslit čáry na stěny, na základě kterých bude provedeno zarovnání.
Dále byste měli začít pracovat na vyrovnání podlahy. Tento postup lze provést několika způsoby:
1. Samonivelační hmoty jsou první a nejoblíbenější metodou. Tyto kompozice jsou ve formě suchého prášku, mají cementový základ. Tyto kompozice vám umožňují připravit základnu pro pokládku dekorativní podlahy..
Pro tyto kompozice existují dvě možnosti:
- první jsou méně tekuté, umožňují vám zbavit se výškových rozdílů až do 4 cm;
- druhý – by měl být aplikován pomocí tenké vrstvy, s jejich pomocí se provede konečné zarovnání.
Každá ze skladeb musí podlahu důkladně očistit od nečistot a na jejich povrch nanést základní nátěr. Chcete -li připravit kompozici, měli byste si prostudovat pokyny a kombinovat suchou kompozici s vodou ve správném poměru.
Tento poměr by neměl být porušen, aby se zlepšila hladkost kompozice. Protože tyto operace negativně ovlivní kvalitu přijímaného pokrytí. Kompozice velmi rychle zhoustne, proto se doporučuje vařit po částech.
Práce se provádějí ve zcela uzavřeném prostoru. K vyrovnání směsi se používá stěrka. S těmito formulacemi se snadno pracuje, rychle vyrovnávám podlahu. Jejich jedinou nevýhodou jsou vysoké náklady. Aby se tedy ušetřilo, používá se další způsob vyrovnání podlahy, o kterém si povíme dále.
2. Druhou vyrovnávací metodou je použití potěru na bázi cementu. Tato metoda je vhodná, pokud jsou výškové rozdíly větší než pět centimetrů..
Tato metoda je užitečná, pokud je podlaha dostatečně nerovná. Oprava zakřivení vyžaduje hodně práce. Navíc s použitím cementové malty bude možné dobře ušetřit.
Po přípravě podlahy a použití označení nainstalujte majáky. Nejčastěji jsou ve formě obyčejné ploché dřevěné tyče. První maják je instalován ve vzdálenosti 2-3 cm od zdi. Druhý maják je instalován ve vzdálenosti 60-70 cm.
Chcete -li zkontrolovat rovnoměrnost instalace každého z majáků, měla by být použita úroveň. Pokud jsou mezi majáky rozdíly, dodává se pod ně dřevo. Po instalaci majáků byste měli připravit cementovou maltu. To bude vyžadovat portlandský cement a čistý suchý písek. Poměry pro jejich připojení jsou jedna až tři. Vyrovnávací práce byste měli začít ze vzdáleného rohu místnosti..
Upozorňujeme, že přítomnost vlhkosti v písku negativně ovlivní jeho kvalitativní vlastnosti. Proto musí být písek pro výrobu potěru absolutně suchý. Dále zakryjte podlahu plastovým obalem..
Pokud plánujete vyrovnat podlahu ze dřeva, pak pro výrobu potěru budete muset smíchat lepidlo s pilinami. Pokud se podlaha časem deformovala, pak je tato kompozice ideálním řešením. Poté byste měli počkat, až samonivelační hmoty zaschnou, což bude trvat 1 až 5 dní. Po zaschnutí podlahy pokračujte v obkládání. Pro dodatečné vyrovnání podlahy použijte dlaždicové kříže s nivelací.
Pomocí výše uvedených metod můžete také zarovnat stěny v koupelně pod dlaždicemi. Jednodušší a spolehlivější způsob je však použití speciálních systémů pro vyrovnávání podlah pod dlaždice..
Zarovnání dlaždic videa: