Nízká absorpce vlhkosti ze slínkových dlaždic z nich činí ideální materiál pro fasádní úpravy. Chcete dodat soklu atraktivní vzhled při použití levných, ale kvalitních materiálů? Neváhejte si vybrat slínkové dlaždice. Naučte se hlavní tajemství správné instalace slínkových dlaždic a zásobte se cennými radami zkušených profesionálů.
Obsah:
Hlavní výhody slínkových dlaždic pro dokončení suterénu
Suterén je důležitou součástí budovy, která je neustále vystavena vlhkosti. K jeho ochraně se používají různé dokončovací materiály, včetně slínkových dlaždic. Na materiál pro dokončení suterénu jsou kladeny následující požadavky:
- odolnost vůči silnému mechanickému namáhání;
- optimální hodnota slínku pro sokl je od 16 do 20 mm;
- odolnost vůči kyselinám a zásadám, které velmi často ovlivňují výzdobu domu ve formě kyselých dešťů;
- vyberte esteticky příjemnou dlažbu, která zabrání tepelným ztrátám v domě, v tomto případě vlhkost a studený vzduch neproniknou do místnosti přes sokl.
Výběr správného podkladu / podstavce způsobí, že spodní část budovy bude vypadat zajímavě a neobvykle a také zvýší životnost celé budovy. Zvažte hlavní výhody slínkových dlaždic pro suterén:
1. Po instalaci suterénu není dlažba pokryta dalšími ochrannými hmotami. Údržba povlaku spočívá pouze v pravidelném praní..
2. Při pečlivém dodržování technologie instalace slínkových dlaždic bude její životnost 15 let a více..
3. Dokončení podstavce slínkovými dlaždicemi chrání základnu a základ před vlhkostí.
4. Suterénní dlaždice je materiál s vysokými pevnostními charakteristikami. Proto dokonale odolávají mechanickému namáhání..
5. Rozmanitost suterénních tašek na stavebním trhu vám umožňuje vybrat materiál, který ideálně odpovídá barvě, tvaru a struktuře fasády budovy.
6. Slínkové obklady do sklepa neobsahují toxické látky, jsou klasifikovány jako materiály šetrné k životnímu prostředí.
7. Úroveň absorpce vlhkosti slínku nepřesahuje dvě procenta. To vysvětluje dlouhodobý provoz povlaku..
Navíc dokončení sklepa slínkovými dlaždicemi vám umožní získat povlak odolný vůči ultrafialovému záření, plísním, plísním a mrazu. Slínek se instaluje na cihlový, betonový nebo dřevěný podklad.
Během provozu povlaku nemění vysoce kvalitní materiál barvu ani texturu. K odstranění nečistot z obkladů stačí teplá voda a kartáč. Slínek poskytuje dodatečnou tepelnou izolaci nejen v suterénu, ale v celém domě.
Požadavky na pokládku sklepních tašek
Než začnete dokončovat suterén slínkovými dlaždicemi, přečtěte si požadavky na jeho instalaci. Přesné dodržování všech technologických standardů je zárukou dlouhodobého provozu nátěru.
Vzhledem k tomu, že vnější část domu je neustále vystavena vlhkosti a mechanickému namáhání, je nutné zvolit optimální povrchovou úpravu, která zabrání zničení suterénu.
Pokud vlhkost pronikne do betonových konstrukcí, kapilárními cestami se rozšíří jak do základu, tak do interiéru domu. Kromě toho se uvnitř stěn hromadí vlhkost, zvláště pokud budova nemá řádně organizované větrání. Veškerá vlhkost ze stěn klesá do spodní části budovy a hromadí se v jejím suterénu.
Dalším zdrojem vlhkosti v suterénu jsou srážky. Déšť a sníh, při absenci odvodnění vlhkosti, padají především na podstavec. Pokles teploty a silné mrazy narušují celistvost budovy, zejména pokud není chráněna dlaždicemi. V suterénu budovy tedy vznikají trhliny, praskliny a delaminace..
Aby se předešlo výše uvedeným jevům, musí suterénní obklady splňovat požadavky, jako například:
- vysoká odolnost proti vlhkosti;
- maximální síla;
- odolnost vůči změnám teploty;
- atraktivní vzhled.
Suterén je nejen technickým nástrojem, ale také důležitou součástí návrhu architektury domu. Věnujte proto zvláštní pozornost estetické přitažlivosti suterénních obkladů a jejich souznění s celkovou povrchovou úpravou fasády..
Charakteristika a odrůdy suterénních tašek
Docela často se v procesu dokončování suterénu používají běžné cihly. Počet jeho odmrazovacích cyklů však není větší než dvacet pět. Porovnáme -li tento indikátor se slínkem, pak v druhém případě je počet cyklů 100. Proto v procesu dokončování suterénu stále doporučujeme zůstat na dlaždicích slínku.
K výrobě materiálu se používá jíl, který se přivádí do dvojitého vypalování. Mezi hlavní typy slínkových dlaždic pro suterén zaznamenáváme:
1. Materiál, který napodobuje cihlu. Liší se v neglazovaném povrchu, navenek podobný cihle. Rozměry materiálu: 12 x 36 cm. Mezi hlavní vlastnosti materiálu zaznamenáváme:
- nízká absorpce vlhkosti;
- vysoká síla.
Dvojité vypalování materiálu vám umožní získat porézní strukturu, která na jedné straně nepropustí vlhkost a na druhé straně má vysokou paropropustnost..
2. Klinkerové dlaždice čtvercového tvaru – existují tři velikosti: 60×60, 45×45, 30×30. Během procesu vypalování jsou dlaždice navíc lisovány, díky čemuž mají vysoké výkonnostní charakteristiky..
3. Rozměry slínku – 12×6,5×8. Dlaždice má vysoké tepelně izolační vlastnosti.
Dlaždice Clinker mají matnou i lesklou texturu. Volba jedné nebo druhé možnosti je založena na osobních preferencích a exteriéru budovy. Slínek nejčastěji napodobuje cihlu; pro pokládku dlaždic v rozích se používají speciální prvky..
Optimální tloušťka suterénu je 15-20 mm. Je lepší zvolit silnější dlaždici, protože dobře odolává mechanickému namáhání. Abyste zabránili znehodnocení materiálu pod vlivem kyselého prostředí, vyberte dlaždice s vlastnostmi odolnými vůči kyselinám..
Bezlepková obkladová technologie slínku
Bezlepý způsob instalace slínkových dlaždic spočívá ve vytvoření svislého obložení, na které budou dlaždice instalovány. Pro výrobu svislého latování se používá dřevěný nebo kovový profil.
Krok instalace latování je určen jednotlivými parametry a rozměry suterénu. Po instalaci latí začne obklad vlevo dole.
K upevnění dlaždic na povrch přepravky se používají pozinkované spojovací prvky. První dlaždice je nainstalována a zajištěna samořeznými šrouby. Veškerý následující materiál je upevněn svorkami.
Další možností instalace slínkových dlaždic bezlepovou metodou je spojit je izolací. Nejprve je na základnu instalována polystyrenová pěna. Dlaždice je na ni upevněna tepelným lisováním. Panely se snadno a bezpečně instalují, přičemž vrstvy dlaždic k sobě pevně přilnou.
Absence lepicí vrstvy mezi dlaždicemi a izolací vám umožní dokončit práci rychleji a posílí celkovou strukturu stěny.
Jemnosti nanášení lepidla na dlaždice pro slínkové dlaždice
Existuje několik lepidel určených pro instalaci slínkových dlaždic. Mezi nimi poznamenáváme:
1. Cementové sloučeniny jsou nejoblíbenější a nejlevnější. Obsahují cement, změkčovadla a přísady, které zlepšují jeho kvalitu. Při výběru cementového lepidla dbejte na jeho mrazuvzdornost a pružnost..
2. Jednosložkové kompozice pro slínkové dlaždice jsou ve formě pasty a na rozdíl od předchozí verze nepotřebují další přípravu. Doba tuhnutí jednosložkové kompozice je vysoká. Není proto vhodný pro příliš těžké dlaždice..
3. Dvousložkové sloučeniny na bázi polyuretanu nebo epoxidu. Chcete -li je připravit, spojte dvě součásti dohromady. V důsledku toho se získá kompozice s vysokými pevnostními charakteristikami, která se vyznačuje vysokou rychlostí sušení. Dvousložkové lepidlo má nejvyšší náklady, což je plně odůvodněno jeho kvalitou.
Při výběru lepidla na obklady v první řadě věnujte pozornost jeho pružnosti. Právě tato kvalita je klíčem k dlouhodobé fixaci dlaždice na povrch suterénu..
Chcete-li připravit lepidlo na dlaždici ve sklepě, zásobte se nádobou ve tvaru kbelíku a vodou. Před zahájením práce si pečlivě prostudujte pokyny od výrobce. Použijte také stavební míchačku nebo vrtačku se speciálním nástavcem..
Optimální teplota vody pro přípravu lepidla je od 6 do 19 stupňů. Upozorňujeme, že směs musí být smíchána s vodou. Suchá kompozice se přidává do vody po částech. V důsledku toho by měla být získána viskózní hmota, která se míchá do homogenní konzistence. Po přípravě lepidla počkejte 6–7 minut a znovu dobře promíchejte.
Pomocí špachtle naneste hotové lepidlo. Je žádoucí, pokud je zoubkovaný. Je to takový nástroj, který umožňuje nanášet lepidlo rovnoměrně, bez vzduchových bublin uvnitř. Pokuste se neznečistit vnější stranu dlaždic. Nešetřete na lepidle, protože to negativně ovlivní kvalitu hotového povrchu. Lepidlo nanášejte striktně podle pokynů výrobce.
Množství lepidla potřebné k jeho upevnění závisí na velikosti dlaždice. K upevnění malé dlaždice se stranami 5 cm stačí tloušťka lepidla tři milimetry. 10 cm dlaždice jsou přilepeny k povrchu 4 mm vrstvou lepidla.
Jak dokončit sokl slínkovými dlaždicemi vlastními rukama
V procesu dokončování suterénu se používají dvě možnosti pro slínkové dlaždice:
- planární;
- roh.
Kupte si první možnost s přihlédnutím ke kvadratuře. Rohové dlaždice jsou považovány za lineární metry. Nejprve změřte výšku a šířku základny, vynásobte tyto postavy a získejte konečnou oblast. Výrobci slínku nejčastěji udávají množství materiálu na metr čtvereční s přihlédnutím ke švům. Průměrná velikost spojů mezi dlaždicemi je 1 cm, s poklesem tohoto indikátoru jsou všechny výpočty prováděny ručně.
Začněte pracovat na instalaci sklepních dlaždic pod kámen značením. Nainstalujte dlaždice v oblastech s přírodními prasklinami, jako jsou okenní a dveřní otvory. Celá dlaždice bude tedy umístěna v nejvýznamnějších oblastech základny..
Nejprve je rohová dlaždice upevněna, což se liší od obvyklého slínku tvarem. Po dokončení značení naneste lepidlo. K tomuto účelu použijte špachtli se zuby do jednoho centimetru..
Upozorňujeme, že během instalace slínkových dlaždic je povrch pod dlaždicemi zcela pokryt lepidlem. Na radu zkušených odborníků se na dlaždici nanese lepidlo, poté se nainstaluje na povrch, přitlačí a poté stáhne. Celá lepivá strana je tedy rovnoměrně pokryta..
Stěna je také pokryta lepidlem. Vezměte prosím na vědomí, že lepidlo tvrdne 15-20 minut, proto ho naneste na malé části stěny. Upravte polohu dlaždice na zdi do deseti minut od jejího položení. Jinak je struktura lepidla rozbitá..
Doba schnutí lepidla závisí na teplotě a vlhkosti vzduchu. V létě stačí 15 minut na úplné zaschnutí kompozice. Aby byla každá řada dlaždic rovnoměrná, je suterén předem označen šňůrou. Vytváření svislých úhlů se provádí okem nebo pomocí speciálních propojek.
Po položení slínkových dlaždic a zaschnutí lepidla se provede injektáž. K těmto účelům se používá cementová malta, která se na obklad nanáší speciálním spárováním. Pomocí tuhého kartáče odstraňte z obkladů spárovací hmotu. Glazovaný povlak se čistí běžným hadříkem, aby nedošlo k poškození dekorativní vrstvy.
Mezi rysy instalace slínkových dlaždic na podstavci zdůrazňujeme možnost použití speciálních panelů. Tepelné panely obsahují tepelně izolační substrát – polyuretanovou pěnu a slínkové dlaždice. Tepelné panely jsou lehké, takže nepotřebují další základy.
Video obložení soklu se slínkovými dlaždicemi: