Ako nainštalovať zatvárač dverí

Na zaistenie plynulého zatvárania dverí sa používa zatvárač dverí. Vo vzťahu k typu dverí, na ktoré sú inštalované, existuje niekoľko typov týchto mechanizmov. O tom, ako správne nainštalovať zatvárač dverí a o jeho funkciách, budeme ďalej zvažovať.

Obsah:

Vlastnosti zatvárača dverí a jeho zariadenia

Pružina sa používa ako hlavný prvok väčšiny moderných zatváračov dverí. Je to ona, ktorá je schopná plynule ovládať postup zatvárania a otvárania dverí. Preto pri jednej inštalácii zatvárača nie je proces inštalácie dokončený. Je tiež potrebné vykonať jeho nastavenie a nastavenie, ktoré umožňuje otvorenie dverí v určitom režime..

Ak je na dvere nainštalovaný zatvárač dverí, potom je menej vystavený opotrebovaniu a jeho životnosť sa výrazne zvyšuje. Zatvárač pomáha znižovať zaťaženie povrchu dverí, ich kovania a závesov. Dverové zatvárače sú navyše namontované nielen na dvere umiestnené pri vchode do budovy, ale aj na interiérové, vaňové alebo medziľahlé dvere..

Pokiaľ ide o technológiu inštalácie zatvárača dverí, delia sa na:

 • horný zatvárač dverí, ktoré sú inštalované na blokových zárubniach, na častiach závesov dverí alebo na tyči;
 • konštrukcie podlahového charakteru – ich inštalácia sa vykonáva v procese dokončovania podlahy, návrh takýchto zatváračov sa vykonáva pri zostavovaní výkresov celej budovy alebo miestnosti;
 • zariadenia skrytého typu – sú inštalované vo vnútri škatule alebo plátna, na ich inštaláciu bude potrebné frézovanie týchto konštrukčných prvkov, preto je ich inštalácia veľmi dlhý a zložitý proces, ktorý nie je v silách každého.

Uzávery prvého – nadzemného typu sa vyznačujú jednoduchosťou a jednoduchosťou inštalácie. Pravidlá inštalácie, najčastejšie uvedené samotným výrobcom v návode alebo technickom pase dverí.

Niektorí výrobcovia navyše vybavujú dvere špeciálnou šablónou, ktorá zobrazuje všetky body inštalácie zatvárača..

Je vhodnejšie vybrať si práve také výrobky, v ktorých je postup inštalácie bližšie popísaný jasne a zrozumiteľne. Aj keď aj v tomto prípade by sa mala venovať pozornosť určitým nuansám, o ktorých budeme hovoriť ďalej.

Vnútorné mechanické zatvárače sú:

 • S prítomnosťou ozubeného hrebeňa a ozubených kolies – tento typ zariadenia má hydraulický obvod a mechanickú prevodovku s okamžitým prevodom, vďaka tomu je možné vytvárať plynulé pohyby dverí so širokým rozsahom. Hlavným rozdielom medzi týmto typom zariadenia je prítomnosť silnej svorky, keď je rukoväť zacvaknutá a tesnenie je pripojené; Aby sa dosiahla maximálna účinnosť práce zatvárača, je potrebné nainštalovať prepojenie.
 • Vnútorný mechanizmus s vačkovou štruktúrou – je to vačka v tvare srdca, ktorá má funkciu prenosu sily pružných prvkov na vreteno. Tieto typy mechanizmov sú rozšírené v zatváračoch dverí, či už na podlahe, alebo na montáž alebo vstavaný typ; na zvýšenie jeho výkonu by ste mali nainštalovať posuvník alebo trakciu kanála.

Foto bližšie k dverám:

Tip: Predtým, ako budete pokračovať v priamej inštalácii zatvárača na už používané dvere, postarajte sa o jeho opravu a úpravu všetkého kovania.

Inštalačné práce a schéma zatvárača dverí

Zariadenia s pákami alebo posuvnými kanálmi sú namontované na oboch stranách vnútorných a pouličných dverí. Ak sú dvere vchodové alebo vonkajšie, je lepšie zatvárače zatvárať dovnútra, aby sa zabránilo ich poškodeniu vplyvom zrážok a teplotných zmien..

Pretože princíp činnosti zariadenia spočíva v hladkom toku strojového oleja z jednej časti bližšie k druhej a keď dôjde k mrazu, hustota a viskozita oleja sa zvyšuje, čo sa prejavuje v práci samotného zatvárača.

Odporúčame zvážiť najobľúbenejšie schémy inštalácie zatváračov dverí:

 • štandardné inštalačné práce sú založené na upevnení zatvárača na povrchu krídla, na upevnenie páky sa používa rám dverí;
 • existuje možnosť pripevnenia zatvárača podľa hornej schémy: to znamená, že je nainštalovaný na povrch hornej časti škatule z tyče a dverné krídlo sa používa na zaskrutkovanie samotnej obuvi;
 • v paralelnom usporiadaní je páka upevnená v rovnobežnej než zvislej polohe pomocou montážnej konzoly.

Pri výbere jednej alebo druhej možnosti pre schému inštalácie dverí by ste sa mali riadiť tým, ako sú pánty dverí umiestnené na dverách.

Pri otváraní dverí smerom k sebe by ste mali nainštalovať časť tela zatvárača na plátno a topánku namontovať na škatuľu.

Ak sa dvere otvárajú samy od seba, je najlepšie upevniť páku na plátno a telo na škatuľu.

Pri kúpe zatvárača dverí vezmite do úvahy faktory, ako je priame zaťaženie dverami a ich šírka, ktorá ovplyvňuje veľkosť otvoru. Ak výkon jedného zatvárača nestačí na jeho normálnu prevádzku, mali by byť nainštalované dve takéto zariadenia.

Okrem toho môžu nastať neštandardné situácie, v ktorých má svetlá výška dverí nedostatočnú výšku. K tomu budete počas procesu inštalácie potrebovať dosky alebo špeciálne rohy..

V tomto prípade sa odporúča použiť paralelnú bližšiu schému inštalácie:

 • prvá možnosť zahŕňa paralelné upevnenie páky, zatiaľ čo topánka je namontovaná pomocou montážnej konzoly, ktorá je pripevnená k krabici;
 • na upevnenie skrinky sa používa montážna doska a práca sa vykonáva na nosníku skrinky.

Existujú možnosti pre zatvárače dverí, ktoré majú posuvnú tyč. Medzi ich výhody treba zdôrazniť:

 • optimalizovaný dizajn;
 • možnosť modernizácie zariadenia pomocou elektromagnetickej západky alebo požiarneho signalizačného zariadenia.

Na fungovanie tohto typu zatváračov bude potrebné určité úsilie. Navyše neexistuje žiadna možnosť kontroly z práce. Aj keď prítomnosť obmedzovača vo forme vložky umožňuje ovládať činnosť a uhol otvorenia dverí. Na inštaláciu väčšiny modifikovaných zatváračov dverí je potrebné použiť schému kolmej inštalácie. A na upevnenie univerzálnych modelov je možné vykonať inštalačné práce z ktorejkoľvek z pohodlných strán.

Tip: Pri inštalácii kanála alebo posuvného typu bližšie na stranu opačnú k umiestneniu závesu dverí je nevyhnutné nainštalovať obmedzovač, ktorý sa spustí pri úplnom otvorení dverného krídla. Namiesto obmedzovača je možné nainštalovať špecializovanú zátku.

Ako nainštalovať zatvárač dverí: pokyny na inštaláciu

Keď je určené umiestnenie zatvárača a je zvolená schéma jeho inštalácie, zostáva vykonať práce na jeho inštalácii a úprave. Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s odporúčaniami pre inštaláciu dverného zatvárača „urob si sám“:

1. Ak je k zatváraču dverí zahrnutý špeciálny model vo forme šablóny, potom sa aplikuje na miesto inštalácie a upevní sa naň lepiacou páskou.

2. V bodoch uvedených výrobcom je potrebné vyvŕtať otvory pre upevňovacie prvky. Je potrebné urobiť dva otvory na upevnenie pák a štyri na upevnenie samotného zariadenia.

3. Je lepšie pripraviť otvory vopred pred inštaláciou krytu. Najprv je pevná páka a potom skriňa skrinky.

4. Keď je zariadenie a páka zaistené, nainštalujte na povrch zatvárača ďalšiu časť zodpovednú za trakciu a upravte ich dĺžku..

5. Upozorňujeme, že páka by mala byť umiestnená zvisle vzhľadom na povrch dverného krídla, ktoré je v zatvorenej polohe.

6. Povrch nastavovacích skrutiek by mal byť rovnobežný s bokom skrinky závesu..

Každý výrobca zatváračov dverí vybavuje svoje zariadenie špeciálnymi spojovacími prvkami, ktoré nie je potrebné vymieňať, pretože zariadenie nebude fungovať normálne. Hlavnou vecou v inštalácii zatvárača dverí je presne dodržať všetky pokyny uvedené výrobcom, potom bude zariadenie slúžiť dlho a vo vysokej kvalite.

Ďalší krok zahŕňa nastavenie zariadenia. Začína sa to po spojení trakčného mechanizmu s hlavnou pracovnou časťou. Nastavenie operácie štruktúry sa vykonáva pomocou nastavení skrutkových mechanizmov. Sú to skrutky, ktoré nastavujú rýchlosť otvárania a zatvárania dverí v pomere k dvom režimom:

 • prvá skrutka vám umožňuje nastaviť rýchlosť otvárania dverí od pätnásť do sto osemdesiat stupňov;
 • a druhá skrutka naprogramuje rýchlosť otvárania dverí od nuly do pätnástich stupňov.

Aby bolo možné nastaviť požadovanú rýchlosť, je potrebné skrutky otočiť v požadovanom smere. Upozorňujeme, že nadmerné nastavenie skrutiek spôsobí ich zlomenie, vypadnutie a dokonca únik oleja z tesnenia.

Existujú ďalšie parametre na úpravu zatvárača, konkrétne:

 • ВС – zariadenie odolnosti voči príliš ostrej sile pri otváraní od 75 do 105 stupňov;
 • NIE – západka, ktorá drží web v otvorenej polohe;
 • zariadenie, ktoré poskytuje sprísnenie určitého momentu počas pohybu webu.

Keď sú všetky práce na nastavovaní a nastavovaní zatvárača dokončené, zatvorte jeho os ozdobným viečkom. Ak sú dodržané všetky pravidlá pre obsluhu dverí, zariadenie bude slúžiť dlho..

Bližšie k posuvným dverám a štandardnému prevedeniu: pravidlá výberu

Uzávery sú inštalované ako na štandardné dvere, tak aj na posuvné konštrukcie vo forme zábran a dokonca brán.

Nákup zatvárača dverí je komplexný proces, ktorý si vyžaduje určité znalosti, ktoré vám pomôžu vybrať si vysokokvalitné zariadenie s dlhou životnosťou..

Pred kúpou zatvárača dverí by ste sa mali zamerať na nasledujúce ukazovatele:

1. Veľkosť dverného krídla a celková hmotnosť konštrukcie.

Prvým a najdôležitejším parametrom akéhokoľvek zariadenia je výkon alebo tlak, s ktorými sa postup zatvárania dverí vykonáva. S nárastom veľkosti dverného krídla a jeho hmotnosti sa preto zvyšuje aj výkon zariadenia potrebného na jeho zatvorenie. Niektoré návrhy vyžadujú inštaláciu dvoch zatváračov naraz..

Sila zatváračov sa vypočíta s prihliadnutím na európske štandardné výpočty a je určená triedami osiva. Zatvárač dverí, ktorý patrí do prvej kategórie, je určený na inštaláciu na malé a nie ťažké dvere a zatvárač dverí siedmej kategórie je schopný uzavrieť masívne konštrukcie. Na inštaláciu na bežné dvere štandardného typu sa používajú zatvárače tretej, štvrtej a piatej triedy..

2. Nastavenie a nastavenie výkonu otvárania dverí – druhý parameter, pomocou ktorého sa vyberá zatvárač dverí.

Základné možnosti nastavenia zatváračov dverí:

 • zatváracia sila;
 • zatváracia doba.

Okrem toho existujú ďalšie funkcie, pomocou ktorých sa konfiguruje zatvárač dverí:

 • prítomnosť veternej brzdy vám umožňuje chrániť dvere pred nárazom na povrch steny počas vetra alebo otvárania;
 • počas oneskorenia zatvárania sa dvere zatvárajú pomalšie, čo je veľmi výhodné pri preprave veľkého nákladu;
 • nebude nadbytočné mať funkciu pevného upevňovacieho momentu, pri ktorého použití zostanú dvere určitý čas otvorené;
 • okrem toho je možné plynulo nastaviť pružinový mechanizmus.

3. Typ zariadenia vo vzťahu k trakčným charakteristikám.

V súvislosti s týmto kritériom sa rozlišujú tieto typy zatváračov dverí:

 • štandardné zariadenia;
 • zariadenia s posuvnou tyčou;
 • zatvárače dverí so zariadeniami, ktoré upevňujú plátno v jednej z najvhodnejších polôh.

4. Dôležitým faktorom pri výbere bližšieho je druh a spôsob jeho prichytenia.

Pokiaľ ide o typ inštalácie, zatvárače dverí sú:

 • povrchný;
 • podlaha;
 • skrytý.

Najpohodlnejšou možnosťou je nainštalovať bližší povrch. Takéto zatvárače majú navyše optimálne náklady a ľahko sa inštalujú..

5. Klimatické podmienky práce.

V procese inštalácie dverí je potrebné vziať do úvahy tento faktor. Pretože niektoré typy zatváračov môžu fungovať výlučne pri pozitívnych teplotách, zatiaľ čo iné sú odolné voči teplotným zmenám, sú preto inštalované vonku aj vo vnútri..

6. Trvanie prevádzky a dostupnosť špeciálnej ochrany.

Existujú modely so špeciálnymi ochrannými mechanizmami, ktoré ich chránia pred vniknutím zvonku. Tieto parametre určujú štandardy európskeho modelu, sú ovplyvnené maximálnym počtom cyklov otvárania a zatvárania dverí. Priemerná hodnota bližšej prevádzkyschopnosti je najmenej 450 tisíc cyklov otvárania a zatvárania. Okrem toho na výrobu bližšieho telesa musia byť použité vysokokvalitné materiály, ktoré sú odolné voči vonkajším vplyvom, vrátane korózie..

7. Vzhľad zatvárača a jeho cena.

Dizajn zatvárača dverí je výrazne ovplyvnený jeho funkčnosťou. Uzávery sa dodávajú vo veľkých aj miniatúrnych veľkostiach. Tieto zariadenia majú navyše širokú škálu farieb, takže vybrať si dvere bližšie k farbe dverí nie je problém. Ak je zatvárač dverí vyrobený z ocele, potom sú farby mierne obmedzené na bielu, sivú a tmavohnedú..

Náklady na zatvárače dverí sú určené počtom funkcií, ktoré je schopný vykonávať, a kvalitou materiálov použitých vo výrobnom procese. Je lepšie minúť peniaze na drahší model, ktorý vydrží na dverách niekoľko rokov, než po pol roku kupovať lacné zatvárače dverí vyžadujúce výmenu.

Ako nainštalovať video zatvárača dverí:

About the author