Ako si vybrať a nainštalovať kukátko na dvere

Predné dvere slúžia na oddelenie osobného priestoru v dome od vonkajšieho sveta. Čím sú dvere hrubšie a silnejšie, tým je ich ochrana spoľahlivejšia. Obyvatelia domu však často potrebujú zistiť, čo sa deje za dverami, napríklad ak za nimi niekto volá alebo sa ozývajú cudzie zvuky. Najľahší spôsob, ako ovládať situáciu, je nainštalovať kukátko. V článku zvážime typy dverných zámkov a spôsob ich inštalácie..

Obsah:

Moderné kukátko sa rozšírilo až v 60. rokoch minulého storočia. Za jej zakladateľa je považovaný americký vedec, spisovateľ a vynálezca Robert Wood, ktorý v roku 1906 vynašiel širokouhlý objektív typu rybie oko..

Trvalo však dlho, kým jeho vynález získal zaslúženú slávu, distribúciu a využitie v každodennom živote..

Dnes si môžete kúpiť dvere, ktoré sa líšia nielen tvarom a veľkosťou, ale aj funkčnosťou…

Dizajn kukátka na dvere

(obr. 1)

Štandardná konštrukcia dverného kukátka pozostáva z:

 • šošovka zameraná na vonkajší predmet (šošovka);
 • vonkajšia koľajnica;
 • svorky na bokoch šošovky;
 • kukátkové telo;
 • vnútorná matica;
 • šošovka nasmerovaná dovnútra (okulár);
 • tlmič.

V závislosti od dĺžky tela oka sa doň zmestí 2 až 15 šošoviek.

Ako si vybrať kukátko na dvere?

Pri výbere dverného kukátka je potrebné zvážiť niekoľko hlavných faktorov..

Prvým a najdôležitejším faktorom je uhol pohľadu.. Čím vyšší je tento ukazovateľ, tým vyššia je úroveň zabezpečenia, pretože bude viditeľná nielen tvár osoby pri dverách, ale aj priestor pod a po stranách, čo je v modernom, bohužiaľ, príliš kriminálnom svete, veľmi užitočné..

 • Optimálny pozorovací uhol je 180 °, aj keď výrobcovia často robia uhol o niečo viac ako 200 °, aby sa odstránilo skreslenie pozdĺž okrajov zobrazenia, pracovné spektrum nakoniec zostane rovnaké 180 °..
 • Ďalším trikom, ktorý výrobcovia používajú na zvýšenie uhla pohľadu, je posunutie zaostrenia objektívu dopredu. Tento dizajn poskytuje lepší pohľad na priestor..

Ďalším faktorom, ktorý určuje výber kukátka, je šírka dverí.. V závislosti od toho je vybratá jedna z možností pre oči:

 • štandard (ak sú dvere hrubé 30 až 55 mm);
 • predĺžené (ak sú dvere hrubé 55 až 100 mm);
 • dlhé (ak sú dvere hrubšie ako 100 mm).

Najbežnejšie sú oči štandardnej veľkosti, sú vhodné pre akékoľvek moderné kovové alebo drevené dvere. Nastavenie šírky sa vykonáva pomocou závitu, ktorý je na každom kukátku. Ak však majú byť dvere izolované zvonku alebo zvnútra, bežná dĺžka kukátka nemusí stačiť..

Tip: Pri kúpe predĺženého alebo extra dlhého očka je dôležité dbať na jeho optické vlastnosti, ktoré by sa mali líšiť od štandardnej verzie. Mnoho výrobcov bohužiaľ, aby znížilo náklady na konečný výrobok, jednoducho vyplnilo štandardné kukátko s dlhou zadnou maticou bez zmeny optických vlastností. Tieto akcie sú spojené so znížením pozorovacieho uhla, ako aj so slabou viditeľnosťou predmetov.

 • Okrem šírky samotných dverí je dôležité vziať do úvahy aj šírku priemeru kukátka. Čím je väčšia, tým vyšší je pomer clony šošoviek v nej nainštalovaných. Vysoká clona vám umožňuje vidieť objekty jasnejšie, pričom nie je potrebné sa približovať ku kukátku, vonkajší priestor bude jasne viditeľný zo vzdialenosti 5-7 cm od kukátka, pričom sa zachová široký pozorovací uhol.
 • Jedinou dodatočnou pripomienkou širokého priemeru je, že v budúcnosti ho už nebude možné nahradiť užším, pretože otvor pre ňu je zodpovedajúco širší ako štandard.

Materiál, z ktorého je kukátko vyrobené, je možno určujúcim faktorom konečnej ceny výrobku. Existujú dva hlavné materiály pre telo očí: kov a plast. Kov je odolnejší a odolnejší voči vonkajším vplyvom, plast sa môže napríklad vplyvom extrémnych teplôt zdeformovať alebo prasknúť.

Existujú aj rôzne materiály na šošovky – plast, obyčajné sklo alebo okuliarová optika..

 • Hlavnou nevýhodou plastovej optiky je jej krehkosť. Má tendenciu sa časom zakaliť a zdeformovať. Plast navyše vytvára statickú elektrinu a priťahuje prach. Všetky tieto faktory vedú k rýchlej, už v druhom alebo treťom roku prevádzky, k strate jasnosti obrazu.
 • Sklo nemá také problémy, ale v porovnaní s okuliarovou optikou je krehkejšie. Jedinou nevýhodou sklenenej optiky je jej vyššia cena v porovnaní s plastom. Napriek tomu, pevnosť a trvanlivosť splatí náklady so záujmom.

Západka dverí

Západka sa stala neoddeliteľnou súčasťou dverného kukátka, plní funkciu pasívnej bezpečnosti – aby zvonku nebolo vidieť, či je niekto v dome alebo nie, a estetickú funkciu – svetlo zvonku nepreniká do miestnosti.

 • Umožňuje tiež pozorovateľovi voľne sa priblížiť k dverám a rozhodnúť sa, či ich otvorí ľuďom vonku. Vždy sa nájde niekto, kto jednoducho nechce otvoriť dvere, bez akýchkoľvek objektívnych bezpečnostných faktorov alebo dobrých mravov.
 • Úlohu uzávierky niekedy plní zrkadlový povlak šošovky objektívu. Je veľmi populárny, pretože nevyžaduje ďalšie vnútorné prvky oka, nevýhodu však možno nazvať zníženým jasom obrazu.

Inštalácia kukátka na dvere

Inštalácia je veľmi jednoduchá a nevyžaduje žiadne špeciálne znalosti. Ak dvere nemajú špeciálny otvor pre kukátko, musia byť vyvŕtané.

 • Za týmto účelom sa vyberie miesto na dverách, kde budú umiestnené, nalepí sa maskovacia páska a urobí sa označenie.
 • Potom je na oboch stranách dverí vyvŕtaný otvor požadovaného priemeru..
 • Špička s objektívom je zasunutá z vonkajšej strany dverí a zvnútra je pevne priskrutkovaná hľadáčikom.

Typy dverí

 • Panoramatické kukátko. Jeho charakteristickým rysom je šošovka rozdelená na dve šošovky. Vďaka tomuto dizajnu objektív prijíma väčší svetelný tok a poskytuje panoramatický obraz, aby ste videli, že nie je potrebné stáť priamo oproti a blízko ku kukátku..
 • Nepriestrelné kukátko. Funkčnosť je v názve, poskytuje zvýšené zabezpečenie.
 • Skryté kukátko. Obvykle je maskovaný ako klince v obložení dverí. Spravidla ide o konštrukciu mikro video kamery na vonkajších dverách a prijímacie zariadenie vo vnútri.
 • Dvojdverové kukátko, umožňuje zobraziť priestor bez otvorenia vnútorných dverí. Má dve zložky.
 • Kukátko periskop. V tomto type oka sú šošovka a okulár na rôznych úrovniach. Tento typ je veľmi obľúbený v rodinách s deťmi, pretože umožňuje usporiadanie komponentov tak, aby boli okuláre na úrovni pohodlnej pre dospelého a na výške dieťaťa..

Video-oko

Stojí za to sa tomuto typu očí podrobnejšie venovať, pretože tento model si z roka na rok získava na obľube, čo nie je v ére technologického pokroku prekvapujúce..

Princíp činnosti dverného kukátka s kamerou

Na jednom konci je vo dverách nainštalovaná videokamera, zvyčajne malá alebo mikroskopická. Prenáša obraz na prijímajúci monitor. Obraz je možné prenášať nepretržite, v reálnom čase a na požiadanie.

Čo je dôležité vziať do úvahy pri výbere video oka?

 • Rovnako ako u konvenčného kukátka má uhol pohľadu zásadný význam. Vďaka technickým riešeniam a teleskopickým tryskám je tento problém vo väčšine prípadov dokonale vyriešený a video oči poskytujú vynikajúci úplný pohľad na priestor pred dverami..
 • Ďalším rovnako dôležitým faktorom je citlivosť oka na svetlo. Čím vyššie je, tým lepšie kukátko „vidí“ v horších svetelných podmienkach. Tento bod môžete objasniť v technických charakteristikách kamery zabudovanej do povrchu dverí.
 • Podľa ich zariadenia sú video oči rozdelené na puzdrá a bezrámikové. Prvé sú spoľahlivejšie a odolnejšie, zatiaľ čo druhé sú lacnejšie a ich inštalácia je jednoduchšia..
 • Video sledovanie môže byť organizované podľa jednej z nasledujúcich dvoch schém:

 • Inštaláciu video očka je lepšie zveriť profesionálom, pretože na úpravu signálu budú potrebné určité znalosti a zručnosti. Možno budete musieť popracovať aj na položení kábla v byte..
 • Ak existuje túžba alebo potreba okrem kamerového systému sledovať aj štandardné kukátko, stojí za zváženie možnosť inštalácie skrytej kamery s objektívom. Z výhod stojí za zmienku nepretržitý záznam územia pred dverami a schopnosť v prípade potreby zobraziť tento materiál.

Elektronické bezdrôtové kukátko

Elektronické oko je typ video oka v tom zmysle, že obraz sa prenáša aj na monitor a neexistuje žiadne priame pozorovanie cez okulár.

Existujú však veľmi významné rozdiely:

 • Elektronické kukátko sa skladá z zvončeka a videokamery, ktoré sú namontované na vonkajšej strane dverí, a LCD displeja vo vnútri. Keď stlačíte tlačidlo Volať, zariadenie aktivuje LCD displej, nasníma fotografiu a spustí nahrávanie videa. Zariadenie je vybavené slotom pre pamäťové karty, v nastaveniach môžete meniť parametre záznamu fotografií a videa.
 • Elektronické kukátko vám umožňuje kedykoľvek vidieť, čo sa deje vonku, a preto musíte dotykom aktivovať LCD displej a vybrať príslušnú časť ponuky. Dokáže nahrávať video aj pri slabom alebo žiadnom svetle, preto musíte v nastaveniach zvoliť používanie infračerveného osvetlenia.
 • Na rozdiel od video kukátok je inštalácia elektronického kukátka jednoducho elementárna, miesto, kde bol predtým nainštalovaný štandardný kukátko, sa používa ako otvor, v tomto prípade nie sú potrebné žiadne ďalšie vŕtacie práce. Nie sú potrebné žiadne káble ani iné pripojenia. Toto zariadenie je napájané batériami. A jeho cena je relatívne nízka.

Ako dokončenie. Najdôležitejšou vecou v miestnosti je jej pohodlie a bezpečnosť, moderné kukátka na dvere sú schopné uspokojiť najvyššie nároky spotrebiteľov, ale bez ohľadu na to, aké sú dobré a bez ohľadu na to, aké silné sú dvere, na ktorých sú umiestnené, hlavným faktorom zostáva zdravý rozum a opatrnosť obyvateľov..

About the author