Ako si vybrať interiérové ​​dvere?

Interiérové ​​dvere sú dôležitou súčasťou každého interiéru, ktorý môže premeniť miestnosť. Mnohí, ktorí vykonávajú opravy v byte, si tento dizajnový komponent pamätajú ako posledný, čo nie je úplne pravda. Predstavu o tom, aké dvere potrebujete, máte predstavu dlho pred dokončovacími prácami. Koniec koncov, výber správnej možnosti je zodpovednou úlohou, ktorá si vyžaduje zohľadnenie mnohých faktorov. Ako si teda vybrať dobré interiérové ​​dvere, ktoré sa stanú dôstojnou ozdobou vášho domova?

Klasifikácia podľa metódy otvárania

K otázke, ktoré interiérové ​​dvere si vybrať, by sa malo pristupovať zodpovedne, pretože iba vysokokvalitný výrobok sa môže súčasne stať spoľahlivým izolátorom od cudzích zvukov a nezabudnuteľných dekoratívnych detailov. Môžete stráviť hodiny listovaním v lesklých časopisoch alebo na webe hľadať údaje o požiadavke „interiérové ​​dvere, ako vybrať fotografiu“, ale stále nemôžete nájsť vhodnú odpoveď. A to všetko preto, že pozitívne riešenie problému je nemožné bez určitých znalostí. Ktoré? O tom sa bude diskutovať..

Jedným z najdôležitejších bodov je výber dizajnu. Podľa tohto kritéria sú dvere rozdelené na:

 • hojdačka (kyvadlo);
 • hojdačka;
 • posuvné (oddelenie);
 • skladací (akordeón);
 • stabilný.

Interiérové ​​kancelárske dvere zohrávajú pri návrhu kancelárie veľkú úlohu. Kvalitný materiál, dverové kovanie, zámky sú hlavnou vecou pri výbere dverí do kancelárie. Kancelárske dvere od dôveryhodného výrobcu vás nikdy nesklamú.

Kyvné (kyvadlové) interiérové ​​dvere

Otvárajú sa v oboch smeroch a sú najčastejšie vyrobené z masonitu, skla, plastu alebo hliníka. V bytoch sa používajú len zriedka, pretože nie sú schopné poskytnúť spoľahlivé tesnenie. Najčastejšie sa nachádzajú vo verejných organizáciách, na železničných staniciach, vo veľkých supermarketoch.

Krídlové dvere

Najžiadanejší model. Otvárajú sa na jednu stranu a majú jednoduché alebo dvojité dvere. Podľa možnosti inštalácie sú vľavo a vpravo. Ak otvoríte dvere od seba doprava, potom sú vpravo, vľavo – vľavo. Túto nuanciu je potrebné vziať do úvahy pri nákupe držadiel a závesov..

Krídlové dvere potrebujú priestor na otvorenie, takže táto možnosť nie je úplne vhodná pre malé byty..

Posuvné dvere (priehradka)

Otvárajú sa posúvaním dverného krídla pozdĺž alebo vo vnútri steny po vodiacich lištách. Dvere priehradky, ktoré sa otvárajú vo vnútri priečky, vyzerajú veľkolepo, ale takýto systém je možné vybaviť iba v počiatočnom štádiu výstavby. V opačnom prípade bude musieť byť plátno nainštalované na externé vodidlá..

Pri úvahe o otázke, ktoré interiérové ​​dvere je najlepšie zvoliť, si všimnite, že koľajnice môžu byť hore, dole, hore a dole. Dvere namontované na hornej koľajnici pôsobia estetickejšie, ale môžu sa v prievane mierne kývať. Najspoľahlivejšie a najtrvanlivejšie – vzorky s dvoma koľajnicami.

Posuvné dvere sú ideálne do malých bytov, pretože nevyžadujú otvárací priestor. Existujú však aj nevýhody – medzery medzi zárubňou a krídlom uľahčujú prenikanie zvukov, pachov a svetla do miestnosti, čo sa nie každému bude páčiť.

Skladacie dvere (harmonika)

Skladacie dvere sa skladajú z panelov, ktoré sa po otvorení skladajú. Konštrukcia obsahuje hornú (niekedy dolnú) vodiacu lištu, valček a sklopné panely.

Vďaka ložiskám integrovaným vo valci je otváranie a zatváranie plynulé a tiché. Súčasťou sú aj zarážky určené na upevnenie dverí v jednej polohe.

Panely môžu byť plné alebo zasklené. Skladacie dvere sú výnosným riešením pre malé byty, ktoré vám umožňujú ušetriť vytúžené merače. Z mínusov stojí za zmienku slabá tepelná a zvuková izolácia a krehkosť kvôli prítomnosti veľkého počtu pohyblivých malých prvkov.

Stabilné dvere

Jedna z odrôd krídlových dverí pomenovaná podľa miesta prvého použitia. Dvere pozostávajúce z dvoch polovíc (horných a dolných) so zámkami a závesmi sa používali skôr v stajniach, ale teraz sa stali mimoriadne obľúbenými v bytoch, najmä na Západe..

Takéto dvere sú optimálne, ak sú v rodine malé deti alebo zvieratá. Dolné krídlo blokuje cestu a horné je možné otvoriť na vetranie. V kuchyni pôsobia stabilné dvere obzvlášť organicky.

Materiál pre interiérové ​​dvere

Ďalším krokom pri riešení problému s výberom kvalitných interiérových dverí je výber vhodného materiálu. Moderný trh ponúka spotrebiteľom veľa lákavých modelov. Ako sa nenechať zmiasť v dostupnom sortimente?

Podľa druhu materiálu sú interiérové ​​dvere rozdelené na:

 • drevené;
 • plast;
 • masonit;
 • sklo;
 • hliníka.

Drevené dvere

Drevo je materiál, ktorý si vybrali skutoční obdivovatelia prírodných krás a dokonalej kvality. Drevené interiérové ​​dvere sú vyrobené z cenných druhov aj z lacnejších – ihličnanov. Maľovanie lakom, tonizujúce antiseptikum, moridlo zdôrazňuje prirodzený vzor dreva a chráni pred všetkými druhmi vplyvov.

Moderné prevedenie je často vyrobené z prelepenej pevnej látky (vysokotlakové lepené tyče). Je pozoruhodné, že tyče sú vybrané tak, aby smer vlákien nebol rovnaký. To výrazne zvyšuje odolnosť materiálu voči zmenám teplotných a vlhkostných podmienok..

Hlavnými výhodami drevených dverí sú šetrnosť k životnému prostrediu, pevnosť, trvanlivosť. Nevýhodou je neznášanlivosť na vysokú vlhkosť. Pri výbere zvážte nasledujúce:

 • obložené dvere z prelepeného masívu sú odolnejšie voči vysokej vlhkosti;
 • pred inštaláciou musia dvere stáť v miestnosti najmenej 7 dní;
 • kupujte dobre vysušené vzorky od veľkých výrobcov.

Drevené dvere – klasika pre všetky časy, ktoré prinesú do domu pocit tepla, pohodlia a stability.

Plastové dvere

Predtým boli posuvné dvere a skladacie akordeónové dvere vyrobené z polyvinylchloridu (PVC). Dnes sú najobľúbenejšími plastové posuvné dvere. Okrem toho existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako ozdobiť tieto dvere. Niekomu sa páči dekor pomocou laminátu, inému viac imponuje dyha.

V každom prípade určite nezostanete sklamaní, tk. za relatívne nízku cenu sa staňte majiteľom produktu s mnohými výhodami. Plastové interiérové ​​dvere sa neboja vysokej vlhkosti, ľahko sa čistia a majú vynikajúcu tepelnú a zvukovú izoláciu.

Interiérové ​​dvere masonit

Svoje meno získali vďaka kanadskej spoločnosti Masonite, ktorá vymyslela a implementovala novú výrobnú technológiu. Dvere mazonitu sú rám opláštený drevovláknitou doskou s ozdobným lemovaním. Nasledujúce sa používajú ako výplň rámu:

 • papierový akordeón s hrúbkou 0,3 mm a bunky 5-15 cm;
 • štvorcový malý dutý ihličnatý materiál;
 • drevovláknitá doska hrubá 3,5 mm, vysoká 32 mm.

Najťažšie dvere sú s tyčovou výplňou, najdrahšie sú z drevovláknitej dosky. Na dekoratívne lakovanie sa používa laminát (PVC fólia), dyha z cenných druhov, tónovanie, farba, základný náter (na maľovanie)..

Nespornými výhodami dverí Masonite sú rozumné náklady, nízka hmotnosť, odolnosť voči zvýšeniu teploty, šetrnosť k životnému prostrediu a atraktívny vzhľad. Nevýhody – nízka odolnosť proti opotrebeniu výrobkov s papierovou výplňou.

Sklenené dvere

Sklo je materiál, ktorý sa v dnešnej dobe stále viac používa na výrobu dverí. Je to spôsobené nielen pôvodným vzhľadom, ale aj trvanlivosťou. Áno, áno, nenechajte sa prekvapiť. Dvere vyrobené zo skla je takmer nemožné rozbiť. Sklo môže byť troch typov:

 • triplex. Skladá sa z dvojitej sklenenej tabule a plastu. Takáto štruktúra poskytuje povrchu dokonalú hladkosť, čo výrazne uľahčuje jeho údržbu;
 • matolux. Matné sklo, ktoré prepúšťa svetlo, ale neumožňuje vám vidieť, čo sa deje za dverami. 5 krát tvrdšie ako tradičné sklo;
 • tvrdené sklo. Je 10 -krát silnejší ako obyčajné sklo, takže ak hľadáte skutočne „nezničiteľný“ exemplár, neviete si predstaviť lepšie.

Sklenené dvere vizuálne rozširujú priestor, čo samozrejme hrá do rúk majiteľov domov Chruščov. Malá miestnosť sa okamžite zmení – je naplnená svetlom, vzduchom, stáva sa priestrannejšou. Sklenené dvere sú okrem iného vodotesné a hygienické, preto sa najčastejšie inštalujú do kuchyne alebo kúpeľne..

Hliníkové dvere

Vyrobené z eloxovaného hliníka, elektrolyticky leštené a bezfarebne eloxované. Vďaka tomu získame bezpečný materiál, ktorý sa nedeformuje a dlhodobo si zachováva svoje pôvodné vlastnosti..

Hliníkové dvere môžu byť buď plné, alebo so sklenenými vložkami, ak je to žiaduce, môžu byť natreté. Toto je najlepšia voľba pre high-tech byty, ktoré prinášajú do miestnosti ľahké a elegantné poznámky..

Dekoratívne metódy konečnej úpravy

Konečné náklady závisia od spôsobu dekorácie, preto ak si lámete hlavu nad problémom, ako vybrať správne interiérové ​​dvere za prijateľnú cenu, vezmite tento bod opatrne.

Podľa spôsobu dekorácie sú dvere rozdelené na:

 • dyhované;
 • laminované;
 • maľované.

Dýhované dvere

Dyha je dekoratívny náter, ktorý môže byť prírodný, rekonštruovaný alebo z rýchlo rastúcich listnatých druhov. Technológia je nasledovná: tenké rezy dreva sú pripevnené k dvernému krídlu lisovaním za tepla a špeciálnym lepidlom. Povrch je ďalej lakovaný, čo zvyšuje odolnosť hotového výrobku voči vonkajším vplyvom.

Laminované dvere

Laminovanie môže byť drevo, masonit, hliník, plast. Pokiaľ ide o metódu laminácie, existujú dve z nich: laminát na papier a sklolaminát (obojstranný laminát).

Prvá je lacnejšia, ale kvalita je v tomto prípade výrazne nižšia. Povlak je nepochybne krásny, ale rýchlo sa opotrebuje a pri slnečnom svetle vybledne. Druhý vám umožní získať vysokokvalitnú umelú dyhu. Polymérna fólia je odolná voči oderu, UV žiareniu, praskaniu a poškriabaniu, ľahko sa čistí. Náklady na laminát sú zodpovedajúcim spôsobom vyššie.

Maľované dvere

Interiérové ​​dvere sú natreté tónovanými antiseptikmi, ktoré nielen zdobia povrch podobný drevu, ale chránia aj pred priamym slnečným žiarením a napadnutím hubami..

Tónovanie je netoxické a rýchlo schne.

Na farbenie je tiež dovolené používať farbiace, alkydové, olejové farby, farbiace roztoky na vodnej báze..

Teraz kombinácia slov interiérové ​​dvere – ako si vybrať, nespôsobí paniku, pretože všetky potrebné informácie máte na dosah ruky. Zostáva len rozhodnúť o sume, ktorú ste pripravení minúť na nákup, a môžete bezpečne ísť na dôležitý a potrebný nákup.!

Ako si vybrať interiérové ​​dvere: video

About the author