Ako vyrobiť dvere z dosiek vlastnými rukami

Konštrukcia drevených dverí z dosiek nie je pre moderného majiteľa problém. Tento proces nespôsobí žiadne ťažkosti a náklady na domáci výrobok budú nižšie ako nákup hotovej štruktúry. Ak chcete správne vyrobiť dvere, musíte sa rozhodnúť pre ich typ, vybrať vysokokvalitný materiál a pripraviť minimálnu sadu nástrojov. V článku je popísaná podrobná technológia výroby dverí z dosiek.

Vlastnosti drevených dverí

Stavebný trh ponúka široký sortiment vchodových a interiérových dverí. Napriek vzniku moderných materiálov výrobky z dreva nestrácajú svoju popularitu pri zariaďovaní bytov, vidieckych domov, kancelárií a verejných inštitúcií..

Drevené dvere majú množstvo nepopierateľných výhod:

 • nízka zvuková a tepelná vodivosť;
 • vysoká mrazuvzdornosť a dobrá pevnosť;
 • nízky koeficient tepelnej rozťažnosti;
 • trvanlivosť drevených štruktúr s riadnym obstarávaním a spracovaním materiálu;
 • ekologická šetrnosť dreva – také dvere napĺňajú domov pozitívnou energiou a dodávajú domu prirodzenú harmóniu;
 • vynikajúci vzhľad a možnosť implementácie neobvyklých nápadov na dizajn – drevené dvere vyzerajú dobre v každom štýle interiéru.

Drevo ako surovina na výrobu dverí však nemá určité nevýhody:

 • vysoká hygroskopicita – neošetrené drevo absorbuje vlhkosť, čo následne zhoršuje fyzikálne a mechanické vlastnosti konštrukcie;
 • nedokonalosť materiálu – na nekvalitnom dreve môžu byť vrecká zo živice, praskliny alebo uzly;
 • horľavosť.

Nevýhody drevených dverí sú dôsledkom nekvalitného materiálu a porušenia obstarávacích technológií. Na zníženie absorpcie musia byť dosky vysušené, ošetrené horúcou parou a špeciálnymi impregnáciami.

Odrody drevených dverí

Predtým, ako pochopíte, ako správne vyrobiť dvere z dosiek, musíte sa rozhodnúť pre nuansy dizajnu rôznych typov dverí a zvláštnosti ich výroby..

Masívne dvere sú vyrobené z hobľovaných alebo hrubých drážkovaných dosiek, ktoré sú navzájom spojené do jedného listu. Na posilnenie konštrukcie sú nainštalované šikmé alebo horizontálne preklady.

Pri výrobe masívnych dverí musíte starostlivo zvážiť výber dreva. Je lepšie postaviť vstupnú konštrukciu z hustého materiálu vysokej kvality, napríklad: cédru, dubu alebo smrekovca. Tieto druhy dreva sa vyznačujú hustou štruktúrou a štruktúrovaným vzorom..

Ak sa otázka týka toho, ako vyrobiť dvere do kúpeľného domu z dosiek, potom môžete použiť lacnejšie suroviny (borovica, smrek, lipa). Hlavnou podmienkou je ošetrenie vodoodpudivými a antiseptickými prostriedkami.

Panelové dvere sú vyrobené z dreva a dosiek získaných lepením drevených lamiel. Potom je drevo pokryté prírodnou dyhou a dvere získajú estetický vzhľad. V závislosti od predstavy interpreta môžu mať panely rovnakú alebo odlišnú konfiguráciu, niektoré drevené prvky sú nahradené sklom.

Vysoko kvalitné obložené dvere sa prakticky nelíšia od konštrukcie z masívneho dreva.

Priečne a zvislé prvky sú často vyrobené z laminovaného dyhovaného dreva. Na tento účel je na výrobu dverí vhodná podlahová doska správnej hrúbky. Jednotlivé konštrukčné prvky sú upevnené dohromady hrotmi alebo hmoždinkami. Pri vytváraní obložených dverí je potrebné vziať do úvahy:

 • sila dverí závisí od počtu priečnikov – čím viac ich je, tým spoľahlivejšia je vlastná konštrukcia;
 • rámy sú vyrobené z hrubých nosníkov a panely sú vyrobené z MDF, tenkých dosiek alebo plastu s imitáciou dreva;
 • hrúbka panelu je spravidla 1/3 hrúbky rámu vyrobeného z laminovaného dyhovaného dreva;
 • upevňovacie panely v rámoch s prírodným alebo dyhovaným lemovaním.

Panelové dvere sú tenké, takže sú zvyčajne inštalované medzi miestnosťami..

Ako vyrobiť dvere z neomietaných dosiek: video "Výroba panelovej konštrukcie".

Panelové dvere sú možnosťou rozpočtu vyrobenou z lacných materiálov – drevovláknitých dosiek, obložených laminátom alebo dyhou. Panelová konštrukcia je rám vyrobený z dosiek a vnútornej výplne (panel). Ako štít sa používajú listy drevotriesky, drevovláknité dosky, hrubé lepenky alebo MDF.

Panelové dvere sú zase rozdelené do troch typov:

Rada. Na vytvorenie vysoko kvalitných panelových dverí je rám pokrytý preglejkou vyrobenou z jelše alebo lipy. Hrúbka obkladu 4-8 mm (dve vrstvy po 24 mm). Takýto materiál sa nedeformuje a je dobrým základom pre dekoratívne úpravy..

Výber dreva na výrobu dverí

Prvou fázou výroby vstupných alebo interiérových dverí je výber vhodného reziva. Je potrebné posúdiť svoje vlastné finančné možnosti, rozhodnúť o druhu dreva a vybrať materiál, z ktorého sa dvere vyrobia. Drevené dosky musia spĺňať nasledujúce požiadavky:

 • drevo by nemalo mať uzly, v extrémnych prípadoch by ich malo byť veľmi málo;
 • obsah zvyškovej vlhkosti surovín na výrobu dverí by mal byť asi 12-15% – je lepšie zvoliť materiál sušený v špeciálnej komore; také sušenie zaručuje pevnosť dreva a odolnosť proti deformácii;
 • rovnomernosť dosiek – pred nákupom musí byť materiál položený na rovný povrch a skontrolovať tesnosť po stranách;
 • hrúbka drevených dosiek na výrobu dverí závisí od miesta jeho inštalácie – pre vstupnú konštrukciu je optimálna – 5 cm, pre vnútorné dvere je vhodné drevo s hrúbkou 2,5 cm;
 • pred použitím musia byť dosky brúsené brúsnym papierom alebo brúskou.

Na prácu je vhodné ihličnaté aj listnaté drevo. Predné dvere sú často vyrobené z duba a buka. Borovica je vhodná pre interiérové ​​modely. Živosť ihličnanov chráni drevo pred hnilobou a hubovými chorobami.

Pri zariaďovaní letnej chaty môžete ušetriť na materiáli a nemíňať peniaze na nákup dreva na výrobu dverí. Dosky kôlne alebo inej stavby, ktoré sa majú zbúrať, sú na túto prácu v poriadku. Hlavnou vecou je skontrolovať ich na chyby a plesne..

Ako vyrobiť dvere z dosiek: pokyny krok za krokom

Podrobne zvážime, ako si sami vyrobiť dvere z dosiek. Základom akýchkoľvek masívnych dverí je dosková doska, ktorá musí byť správne zostavená a bezpečne pripevnená. Pevný doskový plot je inštalovaný medzi miestnosťami, pri vchode do kúpeľného domu, domu alebo úžitkového bloku. Samozrejme, v rôznych prípadoch bude vzhľad výrobku odlišný..

Potrebné nástroje a materiály

Práce začínajú po príprave sady nástrojov a obstaraní potrebného materiálu. Je vhodné mať na sklade stabilný pracovný stôl, na ktorom budú prvky zostavené do pevného plátna..

Z nástrojov, ktoré budete potrebovať:

 • ručná fréza na vytváranie drážok, dier, brúsenie povrchu, zarovnávanie rohov atď .;
 • pílka na kov;
 • hoblík na brúsenie a vyrovnávanie dverí na koncoch;
 • dláta rôznych veľkostí;
 • normálne a gumové kladivo;
 • stavebná úroveň, ceruzka, zvinovací meter, meter;
 • brúska alebo brúsny papier;
 • skrutkovač.

Z materiálov a „spotrebného materiálu“ budete potrebovať:

 • dosky s perom a drážkou so zapínaním na tŕň-drážka-výber hrúbky a šírky závisí od účelu konštrukcie dverí, ako aj od jeho dizajnu;
 • samorezné skrutky rôznych dĺžok;
 • lepidlo na drevo.

Kúpené drevo je vhodné dodatočne vysušiť. Aj keď materiál vyzerá pripravený na prácu, je lepšie ho hrať na istotu. Každá doska by mala byť položená na rozperu – nemali by byť navzájom v kontakte. Je to nevyhnutné, aby vlhkosť mohla voľne unikať z drevených vlákien. Ak dosky nie sú dostatočne suché, môže dôjsť k tvorbe plesní a k zničeniu hotového výrobku..

Doba schnutia pri + 25 ° C trvá zhruba jeden až dva mesiace. Miestnosť, v ktorej sa nachádza drevo, musí byť dobre vetraná.

Dôležité! Pri použití špeciálnej komory na sušenie nesmie byť teplota prekročená + 50 ° С. V opačnom prípade živica z ihličnatého dreva vytečie a materiál čiastočne stratí svoju pevnosť..

Výroba dverných krídel

Poďme analyzovať krok za krokom, ako vyrobiť dvere z drážkovanej dosky:

Zdobenie masívnych dverí

Ďalším krokom je spracovanie a zdobenie dverného krídla. Práca sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

Dôležité! Predné dvere musia byť ošetrené nielen antiseptikom, ale aj vodou odpudzujúcou zmesou. Pri vytváraní vstupnej štruktúry pre byt je vhodné pokryť plátno retardérmi horenia.

Vykonanie komplexnejších možností dekorácie (rezba, frézovanie, šablóna, mozaika) je lepšie zveriť skúseným remeselníkom.

Inštalácia dverí

Postupnosť montáže dverného krídla:

Ako vyrobiť dvere z dosiek vlastnými rukami: video

About the author