Ako zariadiť dvere

Na vytvorenie pôvodného dizajnu miestnosti a úsporu malého užitočného priestoru sa používajú dvere. Jeho usporiadanie je založené na odmietnutí inštalácie dverí v priestore medzi dvoma miestnosťami. Tak sa získa voľný priestor, na ktorého návrh sa používajú rôzne dokončovacie materiály a konštrukčné riešenia. Hovorme ďalej o konštrukčných vlastnostiach dverí..

Obsah:

Dvere: usporiadanie, výhody a nevýhody

Na začiatok navrhujeme zvážiť niekoľko nevýhod usporiadania dverí:

1. Neexistuje jasné rozdelenie priestoru medzi miestnosťami, pretože neexistujú žiadne dvere, dve miestnosti sa postupne stávajú jednou veľkou miestnosťou rozdelenou na zóny. To nie je úplne vhodné pri usporiadaní otvoru medzi kuchyňou a spálňou, aj keď je to celkom prijateľné na oddelenie kuchyne a jedálne..

2. Nemožnosť usporiadania v akýchkoľvek priestoroch. Inštalácia dverí do kúpeľne alebo toalety je úplne neprijateľná.

3. Nedostatok absolútneho súkromia. Ak napríklad v dome žijú viac ako dvaja ľudia, potom nie je možná inštalácia dverí v spálni..

Napriek tomu má usporiadanie dverí veľký počet výhod, o ktorých budeme hovoriť ďalej:

1. Dvere sú schopné vizuálne kombinovať dve miestnosti do jedného uceleného priestoru. Najoptimálnejšími možnosťami usporiadania dverí sú miestnosti, ktoré majú verejný účel, ako je kuchyňa, jedáleň, knižnica, chodba, obývačka..

2. Originalita vzhľadu sa dosiahne tým, že sa dverám dodá určitý tvar a v procese konečnej úpravy sa použijú mimoriadne dokončovacie materiály..

3. Nie je potrebná komplexná a ťažkopádna starostlivosť. Po dokončení všetkých prác na usporiadaní a výzdobe dverí nie je potrebné sa o to starať.

4. Získanie mimoriadnej tvorby za málo peňazí. Ak zapnete kreatívny prístup k usporiadaniu otvoru, potom za malú hotovostnú investíciu môžete získať mimoriadnu, a čo je najdôležitejšie, jedinečnú tvorbu..

5. Je obzvlášť výhodné zariadiť dvere v štúdiových apartmánoch. Pretože ich využiteľná plocha je výrazne obmedzená a dvere na jednej strane prispievajú k vymedzeniu priestoru a na strane druhej šetria využiteľnú plochu..

Možnosti brány: stručný popis a nápady

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s hlavnými možnosťami dokončenia dverí:

1. Použitie drevených platní alebo klasického dreva.

2. Dokončite pomocou umelého alebo prírodného kameňa.

3. Použitie červených tehál.

4. Použitie sadrokartónu pomôže vytvoriť neobvyklé tvary..

5. Použitím umeleckého kovania sa získajú jedinečné dvere.

6. S použitím sklenených vitráží a osvetlenia.

7. Tkaná možnosť vám umožňuje trochu rozdeliť priestor a poskytnúť určité súkromie.

Okrem toho sú také možnosti dokončenia dverí možné pomocou materiálov, ako sú:

 • stužkové závesy;
 • viacfarebné korálky;
 • drevené tlmiče;
 • sklenené predmety;
 • žalúzie na dverách;
 • používanie zavesených mušlí;
 • používanie hliny;
 • možnosť použitia sušených kvetov alebo ovocia;
 • bambusové závesy na dverách;
 • papierové alebo plastové výrobky;
 • flitre;
 • používanie textilnej aplikácie;
 • závesy na dverách;
 • kovové časti.

Výroba dverí bez dverí: nápady a odporúčania

Použitie vnútorných dverí je hlavným spôsobom rozdelenia priestoru domu alebo bytu na samostatné miestnosti. Dvere sú zárukou súkromia a izolácie. Vytvára pohodlnejšie prostredie a zároveň ochranu pred hlukom, svetlom a zápachom..

Jeho vnímanie závisí od typu dekorácie vstupnej časti miestnosti. Ak nie je potrebné inštalovať interiérové ​​dvere, potom bude toto riešenie plne odôvodnené krásnym dizajnom dverí.

Navrhujeme zvážiť najbežnejšie možnosti dizajnu dverí:

1. Zdobenie dverí pomocou panelov – použitie plastových panelov je vynikajúcou možnosťou, pretože dokážu napodobniť rôzne textúry. Napríklad je možné nainštalovať plastové panely pre dub alebo iné cenné dreviny. Panely navyše nevyžadujú špeciálnu údržbu, nezhromažďujú prach na svojom povrchu a majú dlhú životnosť. Ich jedinou nevýhodou je nízka odolnosť voči mechanickému poškodeniu, ak omylom narazíte alebo sa dotknete panelu, zostanú na ňom škrabance, ktoré zničia jeho vzhľad. Pomocou panelov je možné zdôrazniť prísny interiér, takže ich inštalácia bude vhodná v kancelárii alebo knižnici. Plastové panely rozširujú otvor a robia miestnosť vyššou. Na montáž plastových panelov na stenu stačí pripraviť povrch a použiť tekuté klince.

2. Pomocou polyuretánového štukového výlisku je možné dosiahnuť efekt použitia sadry. Iba verzia s polyuretánom nezaťažuje konštrukciu, pretože sadra má dlhšiu životnosť. Štukatérske tvarovanie vyzerá veľmi atraktívne v obývacej izbe alebo jedálni. Dá sa nalepiť na takmer akýkoľvek povrch. Upozorňujeme, že prítomnosť príliš veľa reliéfnych prvkov vizuálne zaťažuje priestor, takže pre malé miestnosti je lepšie zvoliť ploché štukové možnosti. Ak je miestnosť dosť vysoká, potom inštalácia štukových výliskov vo forme oblúka urobí interiér aristokratickým a rafinovaným. Ďalšou výhodou použitia polyuretánových štukových výliskov je možnosť vybrať akúkoľvek farbu a odtieň na natretie otvoru..

3. Zdobenie dverí ozdobným kameňom je štýlové a moderné riešenie, ktoré si vyžaduje veľa investícií. Tento typ dokončovania vyžaduje špeciálne schopnosti pri práci s kameňmi alebo pri nábore špecialistov. Tento typ povrchovej úpravy je však zároveň trvanlivý, praktický a odolný. Vyberte si malé kamienky, aby ste predišli zbytočnému namáhaniu konštrukcie. Je možná možnosť položenia plochého lemovania z kameňa po obvode otvoru. Ďalšou technikou dokončovania je vytvorenie ošúchaných okrajov. Pri výbere farebnej schémy kameňov by ste mali vziať do úvahy všeobecný tón dizajnu miestnosti. Na upevnenie kameňa na povrch sa používa lepidlo na kladenie štandardných dlaždíc.

Tip: Na zvýšenie trvanlivosti povlaku dekoratívneho kameňa a na zlepšenie priľnavosti medzi kameňom a stenou by sa malo vykonať niekoľko prípravných prác zameraných na povrchovú úpravu pred lepením kameňa pomocou špeciálnej základnej malty..

4. Použitie slínku – tehlové dlaždice pomôže dosiahnuť veľmi krásny vizuálny efekt. Clinker sa používa na úpravu povrchu okolo dverí. Je vhodnejšie položiť materiál na beh, tento typ dizajnu sa vyznačuje svojou okázalosťou a starodávnosťou. Použitie tohto dokončovacieho materiálu bude preto vhodné na dekoráciu interiéru v klasickom alebo starom štýle..

Foto dverí:

Vo vzťahu k forme prevedenia dizajnu dverí sa rozlišujú tieto typy povrchových úprav:

1. Štandardnou možnosťou je prevedenie dokončenia dverí v tvare U. Ide o demontáž dverí a zárubne. Dokončenie otvoru tmelom, vyrovnanie a inštalácia drevených panelov, kameňa, polyuretánového štukového liatia a ďalších možností uvedených vyššie.

2. Dizajn vo forme oblúka je zaujímavejšou a modernejšou možnosťou. Pomocou oblúka je možné dosiahnuť výrazné zväčšenie priestoru, pričom miestnosť získa vzdušnosť. Odporúčania pre usporiadanie klenutého otvoru:

 • ak má miestnosť nízky strop, potom by polomer rohu oblúka mal presiahnuť polovicu šírky samotného otvoru, to znamená, že má jemne zaoblený okraj, takže strop bude možné zdvihnúť rozšírením samotného oblúka ;
 • klasická verzia usporiadania oblúka zahŕňa presnú zhodu uhla s polovicou šírky otvoru, taký oblúk ozdobí miestnosť s vysokým stropom;
 • okrem toho je možné usporiadať lichobežníkový, elipsový alebo asymetrický oblúk.

Tvárou v tvár dverám dekoratívny kameň

Dekoratívny kameň môže dverám dodať sofistikovanosť a príťažlivosť. Práce na jeho inštalácii si však vyžadujú osobitnú starostlivosť a presnosť. Preto pred položením dekoratívneho kameňa je lepšie položiť na podlahu náčrt kompozície, aby bolo murivo znázornené presne na milimeter..

Aby sa zaistila lepšia priľnavosť povrchu ku kameňu, na stenu z betónu alebo kameňa sa nanáša špeciálny druh škrabancov. Najlepšie je to urobiť pomocou drôtenej kefy..

Na obklad dverí pomocou dekoratívnych kamenných dlaždíc naneste na stenu a kameň základný náter na akrylovej báze..

Potom sa na dlaždicu nanesie mierna vrstva lepidla a pritlačí sa na stenu. Na utesnenie trhlín sa používajú zvyšky lepidla. Všetky práce začínajú od rohových sekcií, kameň je položený vodorovne, začínajúc od spodnej časti otvoru.

Upozorňujeme, že každý vchod má individuálnu výšku, šírku a hrúbku, a preto je to dekoratívny kameň, ktorý je schopný úplne pokryť celú plochu otvoru..

Použitie dekoratívneho kameňa je navyše možné aj na sadrokartónovej priečke, pretože nezaťažuje konštrukciu príliš veľkou hmotnosťou..

Pomocou zlatých kameňov bude možné dosiahnuť efekt stredovekého hradu a veľké kamene pomôžu simulovať vstupnú časť v podobe jaskyne..

Ako ozdobiť dvere: urobte si sami oblúk sadrokartónu

Pred stavbou oblúka vo dverách by ste sa mali rozhodnúť pre jeho typ:

 • klasická verzia znamená usporiadanie štandardného oblúka, ktorý má oblúk rovnakého polomeru;
 • ak zväčšíte polomer rohu v smere kolmom na otvor, získate oblúk v tvare elipsy, ktorý sa perfektne zmestí do moderných štýlov interiérového dizajnu;
 • pre gotický štýl je vhodný oblúk s vysokým konvergenčným bodom;
 • romantickejším štýlom je oblúk, ktorý má obdĺžnikové, ale zaoblené rohy.

Pri výbere určitého typu oblúka by ste mali vziať do úvahy všeobecný štýl miestnosti, dokončovacie materiály použité v procese dokončovania a jednotlivé vlastnosti miestnosti..

Inštalácia oblúka zo sadrokartónu vo dverách bude rozdelená do niekoľkých etáp, o ktorých budeme hovoriť ďalej:

1. Vývoj projektu.

V tejto fáze sa určuje výška, typ a štýl oblúka. Je lepšie použiť vopred pripravený projekt alebo nakresliť oblúk na papier vo vzťahu k zvolenej mierke. Ďalej je z papiera vystrihnutý vzor šablóny v prírodnej veľkosti. Získate tak pripravený oblúkový projekt v plnej veľkosti. V prípade potreby upravte veľkosť alebo uhol sklonu oblúka.

2. Inštalácia kovového profilu.

Ďalšia etapa zahŕňa inštaláciu kovového profilu do vopred pripravených dverí. Použite kovový profil v tvare U, ktorý je schopný zaistiť požadovanú tuhosť oblúka. Okrem profilu budete potrebovať dierovač a špeciálne nožnice, ktoré pomôžu rezať profil.

Najprv sa vypočíta požadovaná dĺžka profilu a rezy sa robia v krokoch po 10 mm. Ukáže sa teda, že sa profil ohne pod určitým uhlom. Ohnite profil podľa šablóny.

3. Inštalácia sadrokartónu.

Pretože sa sadrokartón ohýba vo vzťahu k klenutému otvoru, je potrebný materiál stropného typu. Jeho hrúbka je oveľa menšia ako hrúbka štandardnej sadrokartónu, ale zároveň je celkom trvanlivá. Existuje niekoľko spôsobov, ako pomôcť ohýbať sadrokartónové dosky:

 • so šírkou oblúka maximálne 25 cm, potom na jednej zo strán oblúka sadrokartónu by mali byť rezy v krokoch po 10 mm, potom sú rezy prerušené a sadrokartón sa postupne ohýba, upozorňujeme, že všetky operácie sa vykonávajú von opatrne a bez vynaloženia špeciálneho úsilia, inak hrozí riziko prasknutia konštrukcie, strana, na ktorej boli urobené rezy, je hore;
 • ďalšia možnosť ohýbania sadrokartónu zahŕňa jeho predbežné ohýbanie pomocou špeciálneho valca, pred ohýbaním sa sadrokartón hojne zvlhčí vodou a potom sa spracuje valcom s hrotom, potom sa sadrokartón ohne, v súlade s predtým pripravenou šablónou musí štruktúra sadrokartónu byť pred priamou montážou vysušte najmenej 10 hodín.

Pred inštaláciou oblúka by sa malo vykonať množstvo prác zameraných na prípravu dverí na inštaláciu konštrukcie. Stena je vyrovnaná, stará povrchová úprava je odstránená, v prípade potreby je otvor tmelený a vystužený kovovým profilom.

Pomocou šablóny vystrihnite diely potrebné pre oblúk a pripevnite ich k predinštalovanému profilu. Možná možnosť výmeny sadrokartónu za MDF.

Tip: V procese upevnenia sadrokartónu k profilu nemusíte na povrch skrutkovača príliš tlačiť, pretože existuje riziko prehnutia profilu a deformácie celej konštrukcie..

Po vyplnení všetkých spojov a stôp samorezných skrutiek nasleduje proces zdobenia oblúka inštalovaného vo dverách. Najprv sa vykoná tmelenie všetkých kĺbových úsekov oblúka a inštalácia hadca. Ďalej je štruktúra dvakrát tmelená, prvá – pomocou počiatočného tmelu a druhá – s dokončovacím. Ďalšie dokončenie konštrukcie závisí od preferencií jeho majiteľov a charakteristík miestnosti.

About the author