Ako zavesiť dvere

Inštalácia zárubne je sprevádzaná inštaláciou dverí na pánty. Je celkom možné vykonať tento proces sami, ak sa však zoznámite s technológiou jeho implementácie. Existuje niekoľko spôsobov inštalácie dverí na pánty. Ďalej zvážime, ako vložiť pánty do dverí a ako vybrať dvere zo závesov..

Obsah:

Ako zavesiť dvere na pánty: vlastnosti profesionálnej metódy

Tento spôsob zavesenia dverí je ľahko vykonateľný. Najčastejšie ho používajú profesionálni pracovníci, kvôli rýchlosti práce. Preto v procese práce budete potrebovať špeciálny nástroj. V prvom rade budete musieť na rezanie závesov použiť ručnú frézku. S jeho pomocou je možné vykonávať práce na usporiadaní čistého rezu. Tiež by ste si mali pripraviť nástroj, pomocou ktorého môžete rezať pánty.

Toto zariadenie má formu podšívky, ktorá zabraňuje poškodeniu dverného krídla mechanickým poškodením. Navyše pomocou niektorých profesionálnych nástrojov je možné úplne nastaviť rozmery otvoru pre pánty na dvernom krídle. V tomto prípade je možné výrazne uľahčiť proces inštalácie dverí na pánty..

Upozorňujeme, že existuje zariadenie, s ktorým sa ukazuje, že vytvára drážku tak na povrchu plátna, ako aj na zárubni. S jeho pomocou sú dve časti zárubne spojené dohromady, takže proces vyrovnávania drážkových spojov zmizne sám. S pomocou tohto zariadenia je možné urýchliť inštaláciu závesov na dvere..

Ak takéto nástroje nemáte, nemali by ste sa vzdať, pretože pomocou jednej frézky môžete vykonať aj prácu na montáži dverí na pántoch. Tento nástroj, ak máte schopnosti s ním pracovať, vám umožňuje vybudovať drážkové spojenie pre pánty, a to ako na dverách, tak aj na zárubni. Nevýhodou jeho použitia je však nízka kvalita získaného výsledku a viac času na dokončenie viazania..

Pri neopatrnom prístupe k mechanizmu existuje riziko poškriabania dverí a poškodenia atraktivity ich vzhľadu. Preto musí byť päta frézky pokrytá ochranným materiálom, ako je plsť..

Ako sklopiť dvere domácim spôsobom

Táto metóda sa vyznačuje nižšou kvalitou získaného výsledku ako predchádzajúca verzia. Na jeho vykonanie stačí sekáč a kladivo. Popularita tejto metódy je predovšetkým kvôli dostupnosti materiálov na jej implementáciu.

Ak sú dvere laminované, výsledkom bude, že okraje drážky závesu budú nedbalé a esteticky neatraktívne. Pokyny, ako nainštalovať pánty na dvere vlastnými rukami, sú uvedené nižšie:

1. Na začiatku práce by malo byť urobené označenie pre inštaláciu drážky. Za týmto účelom umiestnite baldachýn na koniec plátna a zakrúžkujte ho ceruzkou. Upozorňujeme, že v tejto fáze by ste mali byť obzvlášť vážni, pretože pánty by mali byť inštalované v pomere k dvernému krídlu. Nesprávne nainštalované pánty nebudú schopné racionálne rozložiť zaťaženie a povedú k predčasnému zlyhaniu dverí.

2. Nasleduje postup výroby lemovania drážky. Na tieto účely sa používa kladivo a dláto. Dláto by malo byť inštalované vo vnútri dverného krídla o niekoľko milimetrov. Toto lemovanie by malo byť urobené vo vzťahu k predtým vyrobenému značeniu.

3. Nasleduje proces vzorkovania samotného spojenia drážky pomocou dláta. V tomto prípade je sekáč inštalovaný s miernym sklonom. Spojenie drážky je vyrazené kladivom. V tejto fáze je potrebné dbať na to, aby nedošlo k poškodeniu tváre.

Tento spôsob inštalácie pántov je vhodný pre drevené dvere, ktoré podliehajú ďalšiemu lakovaniu. Pretože po jeho implementácii sa tvoria nedbalé čipy a vzorky. Farbenie pomôže eliminovať a zlepšiť ich vzhľad..

Ako dať pánty na dvere: vlastnosti a technológia procesu

Ak nemáte skúsenosti s inštaláciou dverí na pánty, je najlepšie použiť túto možnosť. Použitie určitého typu markíz vám umožňuje nerezať ich do špeciálnych drážok. Existujú dva také spôsoby vykonávania práce:

1. Aplikácia závesov bez vložiek. Na inštaláciu tohto druhu kĺbových mechanizmov nemusíte vyrezávať drážky ani na dverách, ani na škatuli. Ich dizajn je celkom jednoduchý a umožňuje ich montáž priamo na dvere. Po zatvorení dverí sú namontované do seba, pretože hrúbka jednej časti závesu nie je väčšia ako 0,25 cm, potom sa medzi nimi vytvorí technologická medzera. Ak chcete nainštalovať tento záves, stačí ho priskrutkovať na dvere a rám dverí. Medzi nevýhody použitia tejto metódy patrí predovšetkým neestetický vzhľad dverí po ich inštalácii.

2. Použitie skrutkovacích slučiek je dôležité aj pre začiatočníkov. V tomto prípade sú drážky, na ktorých sú pripevnené obvyklé závesy, nahradené otvormi. Na inštaláciu takého závesu budete potrebovať dva otvory v zárubni a jeden v samotných dverách. Na inštaláciu vrchlíka stačí zaskrutkovať ho do predtým pripravených otvorov. Upozorňujeme, že otvory musia byť navzájom v správnom poradí. Vzhľad takýchto slučiek je atraktívnejší ako v predchádzajúcej verzii..

Navyše ďalšou alternatívnou možnosťou inštalácie dverí je použitie otočných závesov. Ich vloženie sa vykonáva priamo na plátno. Určitý dizajn takejto slučky však skrýva miesto od vložky, takže estetická stránka problému zostáva na správnej úrovni..

Táto slučka sa skladá z dvoch dosiek, ktorých rotácia sa vykonáva okolo osi. Inštalácia tohto zariadenia sa vykonáva v spodnej a hornej časti dverí. V niektorých prípadoch je horný záves stále viditeľný, ale iba vtedy, ak dvere zostanú otvorené..

Ako zvárať pánty na kovových dverách

Na tieto práce sa používa zváranie elektrickým oblúkom. V takom prípade musíte mať schopnosti pracovať s týmito nástrojmi. Správne nainštalované a zvárané pánty na dverách zaistia ich kvalitné a bezhlučné otváranie..

Okrem toho budete v procese práce potrebovať:

 • oceľové dverové pánty;
 • taniere;
 • zváranie;
 • elektródy;
 • zámočnícke kladivo;
 • brúsky;
 • špeciálne oblečenie, masky a ochranné rukavice.

Pánty sú najčastejšie vo forme valca alebo sa líšia v prítomnosti šesťuholníkov. Prvá verzia závesu je jednoduchšia a ľahšie zváraná na dvere. Na zváranie slučiek sa používajú špeciálne platiky..

Všetky práce sa vykonávajú vonku, povrch na položenie dverí musí byť striktne horizontálny. šatky by mali byť zvárané k závesom pomocou súvislého švu. V opačnom prípade bude narušená kvalita a spoľahlivosť pripojenia..

Okrem toho by sa plaketa mala vyberať vo vzťahu k veľkosti slučky. Malo by sa vziať do úvahy aj zaťaženie od dverí, jeho hmotnosť a rozmery. Pomocou týchto prvkov je možné vybaviť takzvané pracovné miesto, kde sa budú vykonávať zváracie práce. Navyše budú slúžiť ako opora medzi dverami a závesom..

Pred inštaláciou závesov na dvere a pred začatím zvárania sú dvere inštalované vo zvislej polohe. Ďalej sa kontroluje ich poloha vo vzťahu k závesom. Po kontrole a označení zváracích bodov nasleduje proces zvárania na zárubni. Práve pomocou dosiek je možné uľahčiť proces zvárania ľuďom, ktorí nemali skúsenosti s vykonávaním týchto prác..

Pomocou laserovej vodováhy skontrolujte správnu inštaláciu dverí. Je to on, kto pomôže určiť miesto inštalácie druhej zo slučiek, po zváraní prvej. Potom nasleduje vnadenie závesu, pritlačenie dverí na plátno a pokračovanie v práci. Po dokončení zvárania slučiek sa švy spracujú pomocou brúsky.

Ako zavesiť pánty na dvere: vlastnosti výberu pántov

Keď je potrebné zavesiť pánty na dvere, ľudia, ktorí to nikdy neurobili, sa obrátia na špecialistov a minú na tento proces pomerne veľa peňazí. Pred pripevnením závesov na dvere však odporúčame, aby ste sa zoznámili s odporúčaniami, ktoré vám pomôžu dokončiť tento proces aj pre začiatočníkov..

V prvom rade inštalácia slučiek začína ich výberom. Mali by ste tiež určiť počet a smer závesov na dverách, ak k nim v balení nešli. Ak sú dvere dvojkrídlové, potom jeho inštalácia bude vyžadovať dva pánty pre každé z krídel..

Existuje niekoľko možností pre závesy dverí:

 • karta;
 • zadlabať;
 • skrytý;
 • skrutkovacie pánty.

Každá z týchto možností závesov má individuálne výhody a nevýhody. Pánty na karte sú buď vyberateľné, alebo neodnímateľné. Druhá verzia závesov poskytuje obojsmerné otváranie dverí. Ak však treba dvere odstrániť, je najlepšie použiť odnímateľné pánty..

Zadlabaná verzia závesu sa používa, ak je celková hmotnosť dverného krídla viac ako dvadsať kilogramov.

Ak chcete namontovať pánty na jednokrídlové dvere, musíte určiť typ otvárania dverí. Počet závesov je určený na základe hmotnosti dverí, materiálu, z ktorého sú vyrobené a prevádzkového zaťaženia, ktoré je mu priradené. Na upevnenie dverí pozostávajúcich z jedného krídla stačia dva pánty, ak ide o vchod, potom je lepšie použiť tri pánty.

Tip: Pri nákupe slučiek v obchode požiadajte predajcu, aby ich otvoril pred vami. Pretože dosť často existujú mechanizmy s deformovanými tyčami vo vnútri.

Okrem toho sa uistite, že farba závesov je v súlade s celkovým tónom dverí, kovania vo forme kľučiek a zámku. Samorezné skrutky musia tiež zodpovedať farbe závesov. Na vykonanie prác na zavesení dverí na pántoch budete potrebovať:

 • olovnica;
 • úroveň;
 • vŕtačka alebo skrutkovač;
 • dláta;
 • kladivo;
 • meracia páska;
 • tesárska ceruzka.

Pánty sú inštalované vo vzťahu k hornej a dolnej časti dverí o 20-30 cm, Ak je k dispozícii tretí záves, jeho inštalácia sa vykonáva priamo do stredu dverného krídla. Ak plánujete nainštalovať štyri pánty, potom by mala byť celková dĺžka dverí rozdelená na päť častí a malo by byť označené miesto inštalácie každého vrchlíka..

Jedna časť závesu je inštalovaná na dvernom krídle, bez tyčí. Druhá časť závesu je inštalovaná priamo na zárubňu.

Pri upevňovaní závesu na plátne postupujte podľa pokynov na inštaláciu závesov na dvere:

1. Umiestnite záves na povrch dverí a obkreslite ho ceruzkou.

2. Dlátom odstráňte slučku na inštaláciu závesu. Hĺbka vrstvy, ktorá sa má odstrániť, by sa mala rovnať hrúbke samotnej slučky.

3. Pomocou elektrickej vŕtačky alebo skrutkovača upevnite slučku pomocou predtým zakúpených samorezných skrutiek.

4. Pri výbere priemeru vrtáka sa zastavte na prvku, ktorý je o pol centimetra menší ako samotná samorezná skrutka. Bude teda možné zvýšiť spoľahlivosť upevnenia.

5. Ďalej je inštalácia dverí do krabice. Dvere by mali byť mierne otvorené a spodná časť druhej striešky by mala byť inštalovaná v prístrešku. Miesto inštalácie každého z pántov je uvedené na zárubni.

6. V týchto oblastiach by ste mali tiež odstrániť vrchnú vrstvu pomocou sekáča. V týchto drážkach zafixujte druhú časť vrchlíka. Dávajte pozor na horizontálne usporiadanie tyčí. V opačnom prípade nebude možné dosiahnuť hladké otváranie dverí..

Je možné zmeniť poradie akcií. V niektorých prípadoch sú pánty najskôr pripevnené k krabici a potom k dverám..

Ak pri kontrole funkčnosti dverí dôjde k vŕzganiu, na ich namazanie použite strojový olej, technickú vazelínu alebo tuhý olej. Ak sú pánty príliš hlboké, sú pod ne nainštalované špeciálne obloženia na báze gumy alebo hrubej lepenky.

Ak je problém s príliš nízkou polohou dverného krídla, na jeho zdvihnutie je potrebné medzi prístrešky nainštalovať podložky. Ak máte pri inštalácii závesov zaseknutú skrutku, ktorú nemožno žiadnym spôsobom vytiahnuť, odstráňte ju vŕtačkou. Miesto, kde bola skrutka nainštalovaná, by malo byť utesnené drevenou hmoždinkou, ktorá bola predtým namočená v lepidle.

Video o inštalácii závesov na dvere:

About the author