Aký zámok dverí si vybrať

Medzi rôznymi dvernými zámkami, ktoré sú uvedené na stavebnom trhu, nemôžete okamžite zistiť, ktorý z nich je lepšie vybrať. Líšia sa vzhľadom, stupňom spoľahlivosti a princípom uzamykacieho mechanizmu. Každý z nich má svoje vlastné požiadavky a odporúčania na použitie. Tento článok popíše všetky hlavné typy dverných zámkov, ich výhody a nevýhody..

Obsah:

Štyri kategórie spoľahlivosti zámkov dverí

Napriek tomu, že zámky výrobcovia neustále vylepšujú, čím sa zvyšuje ich odolnosť voči vlámaniu, ktorýkoľvek z nich je možné otvoriť bez kľúčov. Preto je táto klasifikácia podmienená a hovorí len o dĺžke času, ktorý sušienka bude potrebovať..

 • Prvá a druhá kategória sú považované za najspoľahlivejšie. Ich otvorenie nezaberie viac ako 5 minút. Odporúčame na inštaláciu na interiérové ​​alebo kancelárske dvere.
 • Tretia kategória. Bude schopný zadržať votrelca na 10-15 minút. To sa však odporúča iba vtedy, ak je dom v poplachu a počas tejto doby bude mať oblečenie čas doraziť.
 • Štvrtá kategória najvhodnejšie pre inštaláciu na vchodové dvere. Otvorenie takýchto zámkov bude trvať najmenej pol hodiny..

Výber zámku dverí podľa spôsobu inštalácie

Visiace zámky

Bez ohľadu na zložitosť uzamykacieho mechanizmu nebude ťažké tento typ zámku zlomiť. Radšej ho inštalujú na prístavby alebo garáže..

Pri výbere visiaceho zámku je potrebné objasniť, či je certifikovaný. To zaručí jeho spoľahlivosť. Okrem toho stojí za to venovať pozornosť kľúču:

 • mal by bez námahy ľahko vstupovať a vystupovať z kľúčovej dierky;
 • mechanizmus je ľahké odomknúť, nevisieť a neposúvať sa v ňom. Toto je obzvlášť dôležité, ak ho budú používať aj deti;
 • stupeň zložitosti duplikátu kľúča.

Rada: odporúča sa, aby kľúčová dierka mala ochranu pred nečistotami a vodou. Spravidla ide o otočný tanier, ktorý je relevantný pri prevádzke hradu na ulici..

Najpopulárnejšie zámky sú

 • Vystužený visiaci zámok “Gerda”. Sú vyrobené z mosadze, takže majú dlhú životnosť aj za nepriaznivých poveternostných podmienok. Sú prezentované v širokom sortimente – od spoľahlivých zámkov pre vchodové dvere až po malé pre bicykle..
 • “Zirkón”. Navrhnuté tak, aby fungovali aj pri extrémnych teplotách. Jeho ťažné vlastnosti sú 12 ton, čo umožňuje jeho inštaláciu do trezorov a skriniek so zbraňami.

Zámky nad hlavou

Jedná sa o vnútorné zámky dverí s nízkym stupňom spoľahlivosti, ale ich inštalácia nevyžaduje rezanie do dverného krídla, preto sa odporúčajú pre drevené dvere.

Nadzemné zámky sú:

 • v závislosti od uzamykacieho mechanizmu – valca alebo páky;
 • elektromagnetické (bezrámikové) alebo priečniky, ktorých hodnota sa pohybuje od 1 do 5;
 • v závislosti od spôsobu prevádzky a konštrukcie môžu byť stropné zámky elektronické, ktoré sa otvárajú magnetickým impulzom zo špeciálneho zariadenia (napríklad interkom), alebo mechanické, otvárajúce sa jednoduchým kľúčom.

Výhody:

 • v prvom rade – jednoduchá a rýchla inštalácia, ktorá nevyžaduje špeciálne nástroje. Pri práci, ktorú môže vykonávať každý, nie je poškodené dverné krídlo. Úspory pri volaní inštalatéra;
 • v prípade poškodenia alebo poruchy zámku nebude ťažké ho opraviť alebo zmeniť;
 • pretože samotný uzamykací mechanizmus je umiestnený na vnútornej strane dverí, aby sa k nim útočník dostal, útočník bude musieť zlomiť celú hrúbku krídla. Ak sú dvere kovové, tento proces bude trvať dosť dlho. Ale kvôli nespoľahlivosti dizajnu sa neodporúča inštalovať ho ako hlavný, ale stane sa vynikajúcou alternatívou ako dodatočná ochrana.

Tento moment však možno pripísať nevýhode, pretože existujú „zlodeji“, ktorí vstupujú do domu oknom a používajú dvere ako východ. Ďalšou nevýhodou bude ich neestetický vzhľad, ktorý pokazí krásne dvere..

Dlabať zámky

 • Toto je najpopulárnejší typ zámku dverí. Vďaka skrytej inštalácii sú široko používané ako pre vchodové dvere, tak aj pre interiérové ​​dvere. To nielen zvonku vyzerá pekne, ale tiež ich robí horšie dostupnými pre sušienky. Kombinácia zadlabacieho mechanizmu a robustných oceľových dverí poskytne najlepšiu ochranu vášho domu alebo bytu.
 • Napriek tomu, že je pomerne ťažké ich namontovať, pretože musíte rezať do dverného krídla, sú považované za vhodné pre dvere akéhokoľvek typu. Ale je najvhodnejší pre železné dvere. Vysvetľuje to skutočnosť, že pri inštalácii do dreveného dreva nebude pre „zlodeja“ ťažké dostať sa k mechanizmu, ale v oceľovom je chránený kovovým plechom.

Výber zámku dverí podľa uzamykacieho mechanizmu

Existuje druhá klasifikácia mechanizmov zámku dverí, ktorá má väčší vplyv na výber konkrétneho modelu. Tieto charakteristiky štruktúr ovplyvňujú spoľahlivosť a použiteľnosť..

Zámky priečnych dverí

 • Najzásadnejší rozdiel medzi nimi od všetkých ostatných typov je v tom, že na ich otvorenie slúžia dlhé ploché kľúče so slotmi. Ich pohyby by nemali byť rotačné, ale lineárne. Nepríjemnosť počas prevádzky spočíva v príliš veľkom kľúči, ktorý nie je vhodné nosiť so sebou.
 • V preklade skrutka znamená svorník alebo svorník. Je to kľúčová časť uzamykacieho mechanizmu..

Zariadenie zámku zámku dverí

 • Na výrobu tyčí sa používa oceľový profil. Otvor pre kľúč je umiestnený v strede zámku. Po otočení kľúča sú tyče priliehajúce a upevnené.
 • Dnes je to obľúbený mechanizmus, je vybavený zámkami pre všetky typy dverí..
 • Relatívne nedávno sa v predaji objavili elektromechanické zámky priečnikov. Ich dizajn bol modernizovaný – má automatický zámok a snímač otvárania dverí. Odporúčame ich používať v garáži.
 • Hrazdy sú vhodné na inštaláciu dverí, ktoré sa otvárajú dovnútra alebo von. A keď je hrad otočený, je dovolené ich nainštalovať aj na posuvné modely.
 • V poslednej dobe sú kovové rolety stále obľúbenejšie na ochranu dverí a okien v súkromných domoch. Predávajú sa pre ne špeciálne zámky priečnikov, ktoré sú pripevnené k spodnej tyči. Ak ho nasadíte na motor alebo prevodovku, budete môcť zablokovať samotný mechanizmus, a nielen rolety..

Spoľahlivosť zámku skrutky závisí od modelu.

 • Najtrvanlivejší je elektromechanický zámok. Vylepšený mechanizmus to zlodejom výrazne sťažuje.
 • Rokmi osvedčené a kódové modely inštalované na trezoroch a kovových skriniach. Majú veľmi vysoký stupeň utajenia a v spojení s pancierovými platňami sa stanú nedobytnou prekážkou.

 • Lacné modely priečnych štruktúr sa dajú ľahko zlomiť jednoduchým výberom. Preto je vhodné ich umiestniť iba na prístavby, kde nie je uložené nič hodnotné. V tomto prípade je jeho cena odôvodnená nízkou cenou a jednoduchou inštaláciou..

Elektronické zámky dverí

 • Kedysi boli inštalované iba na moderné modely automobilov, ale teraz sú bežné na predných dverách do bytu alebo ku vchodu..
 • Modely elektronických zámkov v strednej cenovej kategórii sa otvárajú pomocou magnetických programovaných kľúčov. Drahšie elektronické zámky majú panel, na ktorom je napísaná kombinácia čísel alebo písmen na otvorenie dverí..
 • Mnoho odborníkov ho dnes považuje za jeden z najspoľahlivejších. Táto spoľahlivosť však nie je absolútna a dokonca aj tieto moderné modely majú svoje vlastné nevýhody..

 • Elektronický zámok pozostáva z automatizovanej riadiacej elektroniky (ktorú je možné tiež vylomiť) a uzamykacieho mechanizmu (musí byť zatvorený aj v prípade výpadku prúdu).
 • Pre vidiecky dom je tento dizajn ideálny. Nemá kľúčovú dierku, preto je zboku úplne neviditeľný. Montujú ho po obvode dverí, čo znemožňuje ich lokalizáciu pre vlámanie. Môžete si vybrať najpohodlnejší spôsob otvárania: odomykanie plastovou kartou, špeciálnou kľúčenkou, odtlačkami prstov alebo kódom.

Výhody a nevýhody

Výhody elektronických zámkov:

 • predovšetkým jednoduché použitie a vysoký stupeň ochrany. Preto sa často používajú pri stavbe administratívnych budov, tovární alebo riadiacich bodov. Niektoré modely sú vybavené funkciou pracovného dňa;

 • v predaji sú zadlabacie a stropné elektronické zámky. Prvé z nich, aj keď vyzerajú úctyhodnejšie, majú svoju vlastnú nevýhodu. V prípade poruchy nebude možné ho nielen opraviť, ale ani otvoriť bez špeciálneho náradia. To znamená, že nebude možné sa dostať do miestnosti, kým nepríde špecialista a nezlomí dvere;
 • takmer všetky modely elektronických zámkov je možné naprogramovať na rôzne úlohy. Vďaka „umelej inteligencii“ je napríklad možné zistiť čas príchodu alebo odchodu s presnosťou na minútu, to znamená na okamih, kedy bol zámok použitý;
 • obyčajný zlodej to nedokáže prelomiť. Má vysokú triedu utajenia kódu a uzamykací mechanizmus je vyrobený z odolnej zliatiny.

Medzi nevýhody patrí:

 • komplexné mikroobvody umiestnené vo vnútri štruktúry sú dosť nestabilné a môžu zlyhať;

 • majiteľ domu môže zabudnúť na tajný kód alebo ho zistia cudzí ľudia. V tomto prípade nebude pre „zlodejov“ ťažké dostať sa nepozorovane do priestorov. S takýmto podozrením je lepšie hrať na istotu a obrátiť sa na špecialistov na preprogramovanie zámku;
 • je založený na blokovacom mechanizme priečnika. Všetky sú jedinečné, preto ich nikdy nebudete môcť otvoriť kartou z iného zámku od rovnakého výrobcu..

Ceny elektronických dverných zámkov závisia od ich funkčnosti, značky a materiálov, z ktorých sú vyrobené. Napríklad, najmodernejšie modely sú vybavené schopnosťou pracovať z telefónu, farebným dotykovým monitorom, veľkým prevádzkovým dosahom od kľúčenky, veľkým počtom skrutiek, priamou komunikáciou s bezpečnostným systémom, zvukovým výstražným signálom o slabá batéria, schopnosť blokovať alebo vypnúť signálom.

Zahŕňajú ochranu pred vlámaním. Ak trikrát zadáte nesprávne heslo alebo máte pri sebe čítačku niekoho iného, ​​signál prejde na bezpečnostný bod, kde je zámok zaregistrovaný. Väčšina elektronických zámkov funguje na sieti 220 V, existujú však aj nabíjacie modely. Aby sa zabránilo jeho zlyhaniu, odporúča sa nainštalovať stabilizátor napätia do siete, z ktorej funguje..

Kombinované zámky dverí

 • Nedávno bola podobnými zámkami vybavená väčšina vchodov do bytových domov. Ich pohodlie spočíva v absencii kľúča, ktorý nie je potrebné nosiť so sebou. Stačí si zapamätať jednoduchý kód, ktorý je možné ľahko naprogramovať.
 • Ale postupom času sa farba na tlačidlách, ktoré sa používajú najčastejšie, začína míňať. A samotný otvárací mechanizmus sa bude držať. Napriek tomu, že boli nahradené modernými analógmi – magnetickými interkommi, na miestach s vysokou návštevnosťou sú stále žiadané.

Výhody mechanických kombinovaných zámkov

 • Vďaka svojej nízkej cene a veľkej šírke pásma sú ideálne pre inštaláciu do skladov a priemyselných priestorov, ako aj do kancelárií a bytových domov. Stačí nainštalovať zámok a nebudete musieť každému dávať kľúče;
 • ich prevádzka, na rozdiel od elektronických kombinovaných zámkov, nevyžaduje elektrickú energiu. Dajú sa ľahko opraviť a náhradné diely sú lacné;
 • vďaka svojej jednoduchej konštrukcii sa prakticky nerozbijú a nezlyhajú, ale pri vysokých negatívnych teplotách sa môžu začať zmocňovať;
 • Kombinované zámky sa vyrábajú ako položené, tak aj ako zadlabávacie. Pri inštalácii druhého by mala byť hrúbka dverí 3-5 cm.

Pákové zámky dverí

 • Jedná sa o klasický typ dverných zámkov. Princíp návrhu pozostáva z kódových štítkov a pevného jadra. Vylomiť takýto zámok nie je fyzicky možné, ale skúsený útočník si bude môcť vyzdvihnúť hlavný kľúč. Ako dlho mu to trvá, závisí od počtu páčok. Čím viac otvorov na kľúči od zámku je, tým viac kódových štítkov je v mechanizme jeho zámku a tým vyššia je jeho spoľahlivosť..
 • Vyrábajú sa vo forme rezaných a stropných modelov. Ak je prvý ideálny pre vchodové dvere do chaty alebo bytu, potom druhý bude vhodnejší pre garážové brány.
 • Napriek tomu, že zámky majú množstvo nedostatkov – dlhé kľúče a pomerne nízky stupeň spoľahlivosti, nielenže sa naďalej vyrábajú, ale každoročne sa tiež vylepšujú..

 • Pri výbere pákového zámku sa musíte riadiť dôležitým kritériom. Vzdialenosť medzi stĺpikom chvosta skrutky a drážkou poznávacej značky (páky) musí byť najmenej 0,5 – 0,6 mm. Ak je tento indikátor menší, bude potrebné vynaložiť viac úsilia na otočenie kľúča a časom to povedie k zaseknutiu celého systému. A pri vyšších sadzbách sa zvyšuje aj riziko hacknutia zámkom..

Poradenstvo, ktorý dverný zámok si vybrať: podľa skúšok zámkov podľa stupňa ich spoľahlivosti sa zistilo, že hlavným uzamykacím mechanizmom vstupných dverí by mali byť cylindrické zámky a pákové zámky môžu pôsobiť ako dodatočné.

Výhody pákových zámkov

 • Trvanlivosť. Kľúč sa v priebehu času skôr zlomí alebo ohne, ale samotné platne páky zostanú nezmenené. Spätná pružina je tiež spoľahlivým prvkom, ak zlyhá, spravidla v najlacnejších modeloch. Preto len zriedka potrebujú opravu alebo výmenu;
 • ale ak je potrebná oprava, bude ľahké to urobiť bez významných finančných nákladov. Pri takýchto poruchách bude oprava valcového zámku výrazne drahšia;
 • pokrok nezastaví a výrobcovia pákových zámkov ich v boji o kupujúceho neprestávajú zlepšovať. Teraz teda existujú modely so zosilnenými priečkami z vysokopevnostnej ocele;
 • okrem toho sa z vymeniteľných poznávacích značiek predávajú špeciálne súpravy na opravu, ktoré môžete použiť sami. Ak je na otvorenie zámku potrebná väčšia sila, je to prvý znak opotrebovania uzamykacieho mechanizmu. Za týmto účelom sa pomocou špeciálneho otvoru v zámku odstránia staré páčky a na ich miesto sa umiestnia nové zo sady..

Zámky dverí valca

 • Veľká popularita zámkov tohto typu je odôvodnená kombináciou výhod, vrátane vysokej spoľahlivosti dizajnu, ku ktorej je takmer nemožné vyzdvihnúť hlavný kľúč a pohodlnú veľkosť kľúča na odomknutie.

Tip: pri výbere cylindrického zámku by ste mali venovať pozornosť kľúču. Je žiaduce, aby bol vyrobený s obojstrannou bočnou perforáciou..

 • Názov hradu naznačuje, že hlavnou súčasťou jeho mechanizmu je valec (v každodennom živote sa často nazýva larva). Môže byť tajný alebo kódovaný. Blokovací mechanizmus je v ňom zaskrutkovaný. Pri otáčaní odomykacím kľúčom sa teda aktivuje pohon západky, ktorý je zodpovedný za zatváranie a otváranie..

Okrem svojich hlavných komponentov pozostáva z:

 • robustné kovové alebo oceľové puzdro;
 • vratné pružiny;
 • vačka, ktorá pohybuje skrutkou;
 • jarné špendlíky. Buď zablokujú mechanizmus vzhľadom na telo zámku, alebo sa dostanú do kontaktu s kľúčom.

Náklady na cylindrické zámky dverí veľmi závisia od ich konštrukčných vlastností, ktoré ovplyvňujú spoľahlivosť a funkčnosť. Najdrahšie moderné modely majú hladký pohon a sú vybavené veľkým počtom kódových kolíkov proti vlámaniu..

Päť typov mechanizmov blokovania valcov

 • Jednoradový kolík. V predaji sú reprezentované uzamykacími alebo kódovými modelmi. Ako surovina na ich výrobu sa používa oceľ alebo mosadz. Princíp činnosti spočíva v niekoľkých pružinových kolíkoch prechádzajúcich cez valec a samotné telo zámku. Každý z nich je rozdelený na dve nerovnaké časti, takže ak je umiestnený iný ako natívny kľúč, kolíky zabránia odomknutiu a uzamknutiu valca. Pri otváraní natívnym kľúčom sú koncové časti kolíkov presne na hranici valca s telom a v dôsledku toho sa prvý ľahko otočí.
 • Kolík obojstranný. Ako naznačuje ich názov, mechanizmus je usporiadaný v dvoch radoch a na ich otvorenie je potrebný obojstranný kľúč..
 • S otočnými čapmi. Vzácny typ zámku, je to dizajn s otočným kódom.
 • Krížová. Vďaka špeciálnemu usporiadaniu kolíkov vo vnútri puzdra zámku vizuálne vyzerá kľúčová dierka a kľúč od nej krížovo. Jedná sa o spoľahlivý mechanizmus pozostávajúci zo štyroch radov, z ktorých každý má dva alebo viac kolíkov.
 • S kónickými mlynčekmi na odblokovacom zariadení. Kolíky sú v ňom umiestnené v rôznych rovinách, čo robí tento typ cylindrického zámku jedným z najspoľahlivejších, vďaka možnosti vytvárať veľké množstvo kombinácií kódov..
 • Rámec. V ich konštrukcii sú k dispozícii špeciálne pružinové rámy so zubami. Keď je vložený kľúč, tieto zuby vyjdú z drážky, čo umožňuje otáčanie valca. Takéto modely sú kompaktnejšie ako kolíkové, ale majú nižší stupeň spoľahlivosti..

Výhody valcových zámkov:

 • kompaktná veľkosť kľúča, ktorá uľahčuje nosenie vo vreckách;
 • vysoká spoľahlivosť a ochrana pred odomknutím všetkými druhmi kmeňových kľúčov;
 • v prípade poruchy stačí vymeniť iba valec bez demontáže celého puzdra zámku;

 • utajenie, ktoré vám umožní odomknúť zámok pomocou kombinácie kľúčov. Dnes existujú drahé modely, ktoré majú milióny takýchto kombinácií..

Ale ak je takmer nemožné ich otvoriť jednoduchým hlavným kľúčom, útočníci našli cestu von. Tieto zámky sa dajú rozlomiť kyselinami, vibráciami alebo jednoducho fyzickou silou..

Zámok dverí so západkou

Funkcia západky je obzvlášť dôležitá pre vnútorný zámok dverí. Umožňuje vám opraviť dvere bez ich zamknutia kľúčom. Zámky pre vchodové dvere sú často vybavené západkami. Aj keď je to vhodné na zatváranie, roztržitý človek, ktorý zabuchne dvere, môže zabudnúť ich zamknúť. A niektoré mechanizmy, keď sa zabuchnú, automaticky zablokujú uzamykací mechanizmus a bez kľúčov sa už nebude možné dostať dovnútra..

Výhody západky na vnútorných dverách:

 • dvere nebudú “buchnúť” za prítomnosti prievanu;
 • s krivo odhalenou zárubňou sa krídlo dverí neotvorí vlastnou hmotnosťou.

Odrody západiek

 • Sklopné dverné zámky. Aby západka fungovala, budete musieť použiť silu. Zatlačte napríklad na kľučku alebo silnejšie zatlačte na dvere. Často sa môžu pri prievane prudko nárazovo zavrieť. Rukoväte sú umiestnené na oboch stranách dverí. Princípom činnosti je prítomnosť skoseného jazyka, ktorý sa po zatvorení a dotyku úderovej dosky jemne skryje a vyskočí do upevňovacieho vybrania. Mechanizmy sa nachádzajú iba v zadlabacích modeloch a môžu mať dve západky naraz. Vyzerajú ako zámky s dlhými pákovými rukoväťami a často ich možno vidieť v obytných a kancelárskych prostrediach..
 • Magnetické dverné zámky. Na rozdiel od prvého sa dvere zatvárajú a zamykajú plynulejšie a bez ľudskej námahy. Vyrábajú sa vo veľmi lacných modeloch na inštaláciu na skrinky aj v drahých uzamykacích mechanizmoch. Dvere vybavené magnetickým zámkom západky sa nikdy nezabuchnú, dokonca ani v prievane. Na jeho zatvorenie stačí mierne zatlačiť a dvere, ktoré sa dostanú k zárubni, sa samy hladko zatvoria. To je obzvlášť výhodné, ak sú vaše ruky zaneprázdnené a dvere nie je možné zavrieť..
 • Valčekové západky. Západka vyzerá ako valček, ktorý je držaný pružinou v otvore zámku a upevňuje dvere v zatvorenej polohe. Neinteraguje s uzamykacím mechanizmom, ale funguje nezávisle. Preto sa tieto zámky neodporúčajú inštalovať na dvere, ktoré je potrebné zavrieť..
 • Elektronické západky. Sú vhodné na inštaláciu na dvere, kde je možné neprerušované napájanie, inak sa môžu jednoducho zamknúť. Ich hlavnou výhodou je možnosť ovládať na diaľku..

Za zmienku stoja aj skrutkové zámky, ale ich jednoduché prevedenie je vhodné iba do suterénu alebo technickej miestnosti, v ktorej nie je nič hodnotné. Je pravdepodobnejšie, že vytvoria vzhľad zámku, než pomôžu predchádzať vlámaniu..

Video zámky dverí

About the author