Najlepšie zámky na kovové dvere

Dnes už nikoho neprekvapíte vstupnými kovovými dverami, naznačujúcimi túžbu majiteľov zaistiť ich bezpečnosť. Ale všetko úsilie môže byť zrušené, ak neboli vybrané a nainštalované najlepšie alebo nevhodné zámky pre kovové dvere. Bezpečnosť a nedotknuteľnosť nášho domu závisí od uzamykacieho mechanizmu zámku. Pri výbere zámku pre kovové dvere musíte pochopiť jeho princíp fungovania a porozumieť konštrukcii samotného zámku. S výberom nie sú žiadne konkrétne problémy, pretože zámky pre kovové dvere na trhu sú prezentované v širokom sortimente a od rôznych výrobcov..

Vlastnosti výberu zámku pre kovové dvere

Pri výbere dverových zámkov pre kovové dvere sa musíte zamerať na kvalitu materiálov, trvanlivosť, pevnosť a spoľahlivosť uzamykacieho mechanizmu, ako aj pohodlie a jednoduchosť každodenného používania. Ale pretože neexistuje žiadny ideál, musíte si vybrať z predloženého sortimentu. Dnes sa trh môže pochváliť obrovským výberom zámkov na kovové dvere od zahraničných aj domácich výrobcov, ako sú Elbor, Guardian, Mottura, Cisa a ďalších..

Vlastnosti výberu zámku pre kovové dvere

Ale mali by ste byť opatrní, pretože pomerne často si namiesto zámku na kovové vchodové dvere môžete kúpiť obyčajný zámok na vnútorné dvere. A to je predovšetkým spojené so znížením zabezpečenia a rýchlym zlyhaním zámku. Aby zámok slúžil dlho a zaistil bezpečnosť, musíte sa pri výbere riadiť jednoduchým pravidlom – spoľahlivosť zámku je zvolená podľa účelu dverí, na to sa musíte zamerať indikátor zámku ako trieda odolnosti proti vlámaniu.

Trieda odolnosti proti vlámaniu

Existujú tri triedy odolnosti proti vlámaniu.. Do prvej triedy obsahuje najľahšie lámateľné zámky používané pre interiérové ​​dvere. Otváracia doba pre zámky prvej triedy je menej ako 5 minút. Do druhej triedy zahŕňa zámky s otváracou dobou 5 až 15 minút. Takéto zámky sú inštalované vo vnútorných dverách aj vo vchodových dverách.. Tretia trieda zámky majú zvýšené ochranné vlastnosti a otváracia doba takýchto zámkov je viac ako 15 minút. Do štvrtej triedy obsahuje najspoľahlivejšie zámky, ktorých otváracia doba je viac ako 30 minút. Takéto zámky sú inštalované vo dverách pre miestnosti so zvýšenými požiadavkami na bezpečnosť..

Je potrebné poznamenať, že ceny zámkov pre kovové dvere závisia predovšetkým od triedy odolnosti proti vlámaniu. To zase znamená použitie odolnejších materiálov a mechanizmov s vysokým stupňom utajenia. Napríklad zámky na kovové dvere Elbor Basalt majú 4. triedu odolnosti podľa GOST 5089-2003 a stoja asi 25 USD. BRUNO Lock, napriek svojej vizuálnej podobnosti s Elborom, zároveň stojí 5 cu, je umiestnený ako zámok vstupných a vnútorných dverí a má 2. triedu odolnosti proti vlámaniu. Rozdiel medzi týmito zámkami nespočíva len v triede odolnosti, ale aj v použitých materiáloch. Pri výbere zámkov by ste mali uprednostniť vysokopevnostné ocele a snažiť sa vyhnúť zámkom pomocou mäkkých a krehkých kovov, ako je mosadz, silumín alebo rôzne druhy plastov..

Hradné tajomstvo

Ak je s materiálmi všetko relatívne jednoduché a jasné, potom by ste mali poznamenať jeden veľmi dôležitý bod týkajúci sa utajenia uzamykacieho mechanizmu. Poradcovia predaja, ktorí chcú na kupujúceho zapôsobiť, poskytnú dôkaz o spoľahlivosti zámku počtom možných kombinácií kľúča a zámku. Počet takýchto kombinácií môže dosiahnuť miliardy hodnôt, na ktoré kupujúci spravidla reaguje. A to môže byť fatálna chyba. Ide o to, že utajenie je komplexný koncept. Obsahuje počet kombinácií, ochrana zámku pred mechanickým nárazom, od rozbitia hlavným kľúčom, trvanlivosti zámku a pravdepodobnosti zhody kľúčov. Existujú tri úrovne utajenia: nízka, stredná a vysoká..

Hradné tajomstvo

Nízke utajenie charakterizovaný počtom možných kombinácií od 10 do 10 000. Takéto zámky nemajú žiadne ochranné prvky proti mechanickému nárazu, neexistuje žiadna ochrana proti krompáču. Profily kľúčov a umiestnenie kolíkov v zámku sú pomerne jednoduché. Materiály zámku nie sú odolné voči opotrebovaniu a majú malú pevnosť a presnosť výroby a montáže je nízka. Takéto zámky je možné určiť okom, iba pohľadom na kvalitu dielov..

Stredné utajenie zámky znamenajú počet možných kombinácií od 5 000 do 5 000 000. V takýchto zámkoch niekedy nemusí existovať žiadna ochrana pred hlavným kľúčom a pred mechanickým namáhaním, ale nevyhnutne budú mať komplexnú kombináciu kolíkov. Samotný zámok je sčasti vyrobený z trvanlivých a odolných materiálov a spracovanie dielov je priemernej kvality. Vo väčšine týchto zámkov sú zaisťovacie skrutky mechanizmu vyrobené z vysokej kvality, ale telo a držadlá sú vyrobené z materiálov nízkej kvality..

Najvyššie tajomstvo zámok znamená od 100 000 do miliardy možných kombinácií, prítomnosť ochrany pred hlavným kľúčom a pred mechanickým namáhaním. Kombinácia profilu kľúča a kolíka v takýchto zámkoch je veľmi zložitá. Materiály zámku sú odolné voči kyselinám a presnosť výroby a montáže je veľmi vysoká.

Druhy a účel zámkov pre kovové dvere

Okrem utajenia zámku a odolnosti voči vlámaniu treba dbať aj na typ zámku. Tu nie je veľmi z čoho vyberať. Zo všetkých možných typov si pozornosť ako spoľahlivý zámok na kovové dvere zaslúži iba jeden – jedná sa o zadlabávací zámok. Takéto zámky sú považované za najspoľahlivejšie, a preto sú najrozšírenejšie. Zadlabacie zámky sú inštalované vo vnútri dverného krídla a sú k nemu pripevnené. Kov dverí slúži ako spoľahlivá ochrana zámku a skrýva ho pred zvedavými pohľadmi. Zámok sa vkladá zo strany konca dverí, kde je zaistený hornou lištou. Tento typ zámkov je k dispozícii od všetkých výrobcov. Príkladom sú zámky Kale na kovové dvere. Až na zriedkavé výnimky sú všetky modely tejto spoločnosti mortise.

priradenie zámkov k kovovým dverám

Pokiaľ ide o účel zámkov, na kovové dvere sa používajú dve skupiny zámkov: zamykanie a zamykanie a zamykanie. Rozdiel medzi týmito skupinami spočíva v prítomnosti držadiel a západky pre zámky západky a západky. Toto nijako zvlášť neovplyvňuje bezpečnosť, ale skôr pohodlie pri používaní dverí. Musíte uznať, že je pohodlnejšie zatvárať dverný zámok, keď je pevne pritlačený k rámu dverí a zafixovaný západkou, než ho stláčať kolenom a zároveň sa snažiť otočiť kľúčom. Príkladom zámkov-zámkov môžu byť zámky na kovové dvere Cisa, konkrétne model CISA 56535.

Typy mechanizmov tajných zámkov

Napriek širokej škále zámkov a tvarov kľúčov je tajný mechanizmus samotného zámku iba dvoch typov: valec a páka. Oba tieto typy sa používajú v moderných zámkoch v tej či onej forme. Existuje niekoľko možností zámku a každá z nich má iný stupeň utajenia a každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Ak chcete určiť najlepšie zámky pre kovové dvere, musíte sa rýchlo pozrieť na každý zo zámkov..

Zámky valcov

Zámky valcov

Tento typ zámkov sa objavil v polovici 19. storočia a vďaka pohodlnosti obsluhy sa pomerne rozšíril. Hlavnou výhodou valcových zámkov je ľahká oprava a výmena zámku. Stačí nahradiť centrálny tajný mechanizmus – valcovú „larvu“, ktorá prenáša otáčanie kľúča na uzamykacie priečky. K takémuto zámku je vhodný kľúč iba s jednou konkrétnou kombináciou. Princíp činnosti takéhoto zámku je pomerne jednoduchý a spočíva v zoradení čapov vo vnútri valca v určitej kombinácii. S rozvojom technológií vo valcovom zámku sa namiesto čapov začali používať rotačné bloky, podložky a pohyblivé sondy. Ak pri otváraní dverí zadáte nesprávnu kombináciu kolíkov, zámok sa neotvorí. Tajomstvo v takýchto zámkoch závisí od počtu kolíkov, presnosti ich výroby a možných kombinácií polohy na výšku, ako aj od ochrany pred hlavným kľúčom..

Cylindrický zámok v tvare kríža

Cylindrický zámok v tvare kríža

Pomerne často môžete na kovových vchodových dverách vidieť otvor v tvare krížovej kľúčovej dierky. Takéto zámky sú dobre utajené a v závislosti od použitých materiálov, kvality vyhotovenia a spoločnosti výrobcu sú ceny za ne dosť demokratické a zvyčajne sa pohybujú do 20 cu. Tajný mechanizmus používa kolíky usporiadané pozdĺž štyroch strán kľúča, a preto sa dosahuje veľký počet kombinácií. Hlavnou nevýhodou tohto zámku je však veľmi nízka odolnosť voči mechanickému namáhaniu pri rozbití zámku. Tento zámok je možné otvoriť za menej ako minútu bežným krížovým skrutkovačom. Tieto zámky sú viac určené pre drevené dvere, preto sa neodporúča dávať tieto zámky na kovové vchodové dvere. Príkladom takéhoto cylindrického zámku v tvare kríža je zadlabávací zámok Kale 189F 4MF..

Zámok kolíka valca

Tieto zámky sú k dispozícii v niekoľkých modifikáciách a je možné ich nainštalovať ako na bežné interiérové ​​dvere, tak aj na kovové vchodové dvere. Pri plánovaní inštalácie tohto typu zámkov by ste však mali byť opatrní, pretože zámok s valcovým kolíkom je možné vyrobiť pre anglický alebo perforovaný kľúč. V prvom prípade má zámok veľmi nízke utajenie a nebude ťažké ho otvoriť za 2 – 3 minúty. Zámky s anglickými kľúčmi sú spravidla určené pre interiérové ​​dvere. Princípom činnosti takéhoto zámku je výber kombinácie kolíkov, ale na rozdiel od krížového valcového zámku je počet kombinácií veľmi malý. Na fotografii zobrazujúcej zámky pre kovové dvere môžete vidieť vzhľad cylindrickej vložky zámku a príklad kľúča od nej.

Zámok kolíka valca

Pokiaľ ide o cylindrické zámky s perforovanými kľúčmi, v závislosti od prítomnosti bezpečnostných prvkov majú triedu utajenia 2, 3 a 4. Je možné otvoriť taký zámok hlavným kľúčom, ale je to veľmi náročné a časovo náročné. Jediný rýchly spôsob, ako ho otvoriť, je vyraziť alebo vyvŕtať „larvu“ zámku. Ale ako už bolo uvedené, ak je tajný mechanizmus zámku chránený špeciálnymi pancierovými doskami a prekrytiami, potom je taký zámok veľmi ťažké prelomiť. Otváracia doba pre zámky s ochrannými doskami je asi 40 minút a je sprevádzaná veľkým hlukom. Vyrábajú také zámky na kovové dvere Mottura, Apex, Elbor, Kale a ďalšie..

Zámok kotúča valca

Zámok kotúča valca

Tento typ valcových zámkov bol prvýkrát vytvorený spoločnosťou ABLOY. Hlavným rozdielom od ostatných valcových zámkov sú pohyblivé kotúče namiesto čapov. Kľúč k takýmto zámkom má polkruhový prierez s rezmi vykonanými pod určitým uhlom. Tajomstvo takýchto zámkov je veľmi vysoké vzhľadom na skutočnosť, že namiesto výberu kolíkov na výšku sú disky zarovnané pod určitým uhlom. Ďalšou dôležitou ochrannou kvalitou takýchto zámkov je nemožnosť vyvŕtania valca v dôsledku otáčania valcov..

Existuje však množstvo podmienok, za ktorých je stále možné rozbiť dvere takýmto zámkom. Po prvé, pri kúpe takýchto zámkov sa musíte uistiť, že sú vydané spoločnosťou ABLOY, a nie v domácom alebo zahraničnom podniku na základe licencie. Zámky vyrobené v licencii sú iba zdanlivým prvkom originálu a nevyznačujú sa vysokou odolnosťou proti vlámaniu. Za druhé, ako zámok predných dverí musia mať tieto zámky pancierové plechy a ochranné plechy. V opačnom prípade bude „larva“ zámku jednoducho vyrazená. Po tretie, cylindrické zámky s kotúčovým mechanizmom sa často vyrábajú nad hlavou, čo tiež neprispieva k vysokej spoľahlivosti pri vlámaní. Príkladom sú kovové dverné zámky Apex, konkrétne model APECS 9331-C-BN. Alebo zámky Abloy Protec Cliq, ktoré sú vynikajúcim príkladom pre inštaláciu do vstupných železných dverí.

Eurocylindre so zvýšenou ochranou

V snahe zaistiť bezpečnosť domova používajú výrobcovia zámkov moderné technológie a vývoj v tajnom mechanizme zámkov. Výsledkom práce sú zámky s vysoko bezpečnými eurocylindrami. Môžu byť otvorené za 30-40 minút, ale iba s výrazným hlukom. Napriek známemu princípu činnosti majú nové materiály použité v takýchto zámkoch jedinečné vlastnosti, ktoré poskytujú vysokú úroveň ochrany..

Eurocylindre so zvýšenou ochranou

Takéto zámky na kovové dvere vyrábajú firmy Kale, Cisa, Mottura, Mul-T-Lock, Vachette, Asix, Iseo. Ale každý z nich má svoj vlastný jedinečný vývoj pre tajný mechanizmus. Napríklad valce Kale a Cisa majú na konci karbidové vložky, ktoré zabraňujú vŕtaniu. V zámkoch Cisa a Mottura je prvý kolík vyrobený zo žiaruvzdorného kovu, ktorý tiež poskytuje ochranu pred vŕtaním. Ostatné zámky majú ochranné pancierové vložky alebo titánové puzdro, ktoré poskytujú ochranu pred vylomením. Všetky valce vrtov majú najvyššiu úroveň zabezpečenia s viac ako 1,5 miliónmi kombinácií. Ako však už bolo uvedené, zámok s multimiliónovými kombináciami je bezbranný voči bežnému rozbitiu alebo vyradeniu. Pri nákupe eurocylindrov so zvýšenou ochranou, ktoré stoja veľa peňazí, by ste preto mali byť opatrní a uistiť sa, že existujú ochranné výstelky.

Okrem vyššie popísaných ochranných vlastností eurocylindrov môžu v samotnom kľúči použiť plávajúci prvok alebo magnetickú vložku. Tento prístup nám umožnil zdvihnúť latku utajenia na najvyššiu úroveň. Pre taký zámok nie je možné zdvihnúť kľúč alebo urobiť dojem. Ceny za takéto zámky však budú vyššie ako 100 dolárov..

Hrad Suvald

Hrad Suvald

Zámkový mechanizmus tohto typu je jedným z prvých, ktoré človek vynašiel, ale napriek tomu sú páčkové zámky stále považované za jedny z najspoľahlivejších. Ako každý iný zámok sa dá samozrejme otvoriť, ale čas strávený na tomto zariadení sa môže pohybovať od 30 minút do 2 hodín. Všetko závisí od zložitosti tajného mechanizmu a ochrany pred hlavnými kľúčmi.

Princíp činnosti pákového zámku je pomerne jednoduchý. Jeho tajný mechanizmus pozostáva z platní – páčok, ktoré sa po otvorení zoradia v určitej kombinácii na kľúči. Ak existuje nesúlad, nie je možné takýto zámok otvoriť. Počet kombinácií a utajenie zámku závisí od počtu páčok. Čím viac ich je, tým ťažšie je otvoriť taký zámok. Ale počet pák kladie na kľúč určité obmedzenia. Ide o to, že čím viac platní, tým väčší je kľúčový bit, čo nie je príliš pohodlné. Na zvýšenie utajenia v takýchto zámkoch sú vstavané pasce na hlavné kľúče vo forme falošných slotov. Snáď jediný spôsob, ako rýchlo otvoriť taký zámok, je vytvoriť duplicitný kľúč, čo je celkom jednoduché. Vyrábajú pákové zámky na kovové dvere Barrier, Guardian, Elbor, Kale, Cisa, Mottura, Mul-T-Lock a ďalšie. Tento typ zámkov je jedným z najobľúbenejších, pretože kombinuje vynikajúce utajenie a prijateľnú cenu..

Kombinované zámky

Ako viete, môžete otvoriť ľubovoľný zámok, trvá to len určitý čas. Rozumejú tomu zlodeji aj zámočníci. Ten sa v snahe zlepšiť spoľahlivosť svojich výrobkov rozhodol spojiť niekoľko rôznych mechanizmov do jedného. Výsledkom je kombinovaný zámok, ktorého uzamykacie mechanizmy sa navzájom dopĺňajú, a ak jeden z nich neotvoríte, druhý sa neotvorí alebo sa zaisťovacie skrutky neotáčajú..

Kombinované zámky

Vyrábajú kombinované zámky pre kovové dvere Guardian, Barrier, Elbor, Kale, Cisa, Mottura, Mul-T-Lock, Vachette, Asix, Iseo a mnoho ďalších spoločností. V zámkoch konkrétnej spoločnosti sa často kombinujú dva najúspešnejšie a najspoľahlivejšie modely tejto spoločnosti. Napríklad páka a valcový mechanizmus pre dierovaný kľúč môžu byť kombinované v zámku, ako je implementované v zámku Guardian 25.12 T. Kombinácia dvoch rôznych tajných mechanizmov samozrejme ovplyvňuje cenu, stáva sa vyššou. Recenzie na kombinované zámky na kovové dvere sú však iba pozitívne, čo hovorí o ich spoľahlivosti..

Pri výbere najlepších zámkov pre kovové dvere sa musíte starostlivo zoznámiť s každým modelom, ktorý sa vám páči, preskúmať zámok zo všetkých strán a zaujímať sa o jeho vlastnosti, tajný mechanizmus a materiály, z ktorých je vyrobený. Bezpečnosť majetku v dome závisí od zámku v kovových dverách a vy máte právo vedieť všetko o tomto tichom strážcovi.

About the author