Panelové dvere si urobte sami

Interiérové ​​dvere, ktoré sú nepostrádateľným prvkom každého interiéru, vykonávajú nielen operačnú, ale aj dekoratívnu funkciu. Štrukturálne a funkčné vlastnosti obložkových dverí im umožňujú úspešne kombinovať oba smery, vďaka čomu sú obložkové dvere nielen spoľahlivým, ale aj atraktívnym prvkom interiéru. Ich popularita je však daná nielen ich dvojitou funkčnosťou, ale aj mnohými ďalšími výhodami, ktoré odlišujú obložené konštrukcie od iných typov interiérových dverí, ktoré budú v tomto materiáli zohľadnené. Ak dávate prednosť obložkovým dverám, nie je absolútne nevyhnutné kupovať továrenské konštrukcie – stačí, ak si ich vyrobíte sami. Stojí za zmienku, že domáce modely majú niektoré výhody, ktoré nie sú charakteristické pre továrenské výrobky. Výhody domácich modelov, ako aj vlastnosti a podrobné pokyny na ich výrobu sú tiež predmetom tohto článku..

Panelové dvere: definícia a krátky exkurz do histórie

Panelové dvere, ktoré sa stali prvými modelmi, ktoré sa objavili na ruskom trhu interiérových dverí, si rýchlo získali popularitu medzi spotrebiteľmi, čo je spôsobené nepochybne optimálnym pomerom ceny a kvality. V 90. rokoch boli najobľúbenejším modelom dvere s bielym obložením vyrobené z MDF a jednoznačne dokázali svoju účinnosť a trvanlivosť..

Čo je to panel? Ushakovov slovník uvádza nasledujúcu definíciu tohto pojmu: „Panel je tenká preglejka alebo doska, ktorá je vložená do rámu vyrobeného z akýchkoľvek materiálov.“.

V súlade s tým môžeme dospieť k záveru, že obložené dvere sú dvere, ktorých konštrukcia naznačuje prítomnosť rámu, najčastejšie dreveného a pôsobiaceho ako nosný prvok, ako aj vložky – panelu. Treba poznamenať, že v moderných obložených dverách môže byť vložka nielen drevená. Ale vo väčšine prípadov sú panely vyrobené z masívneho dreva alebo z kombinovaných materiálov, medzi ktoré patrí MDF a masívna borovica.

Dizajnové vlastnosti obložkových dverí. Druhy panelov

Panelové dvere je takmer nemožné zameniť s niektorými inými druhmi interiérových dverí. Ich konštrukčné vlastnosti sú podobné ako u konvenčného okna, pretože posledné uvedené tiež pozostávajú z viditeľného rámu, ktorý funguje ako rám, a tenších panelových vložiek. Nasledujúce prvky sú teda hlavnými konštrukčnými prvkami obložkových dverí:

 • Drevený rám, nazývaný aj koľajnica, je hlavným konštrukčným prvkom, ku ktorému je následne pripevnený zvyšok dverí. Jeho výroba sa vykonáva z masívneho dreva a laminovaného dyhového reziva. Rám je najčastejšie vyrobený zo štyroch navzájom spojených častí. Na zvýšenie pevnosti konštrukcie je spodná časť rámu o niečo širšia ako bočná a horná. Modernejším prístupom k zvýšeniu pevnosti obložených dverí je spevnenie celého dna konštrukcie, ktoré je opláštené plechom, akým je hliník alebo pozinkovaná oceľ. Je však potrebné poznamenať, že použitie takejto techniky je dôležité pre posilnenie konštrukcie iba vstupných obložených dverí;
 • Média, ktoré sú horizontálne umiestnenými tyčami upevnenými v strede plátna;

 • Panely, ktoré môžu byť vyrobené z rôznych materiálov a sú upevnené v zárubni. Často sú hlavným dekoratívnym prvkom dverí. Sú ozdobené maľbou alebo im dodávajú najbizarnejší tvar. Na ich výrobu sa používa celý rad materiálov, najčastejšie sklo, drevotrieska, MDF alebo preglejka. Fragmenty sú vložené do špeciálnych drážok, po ktorých sú upevnené ozdobnými zasklievacími perlami (často sú to prekryté zasklievacie perly, ktoré dostali tento názov, pretože časť z nich prechádza do roviny dverí. Špecifikované upevňovacie prvky uľahčujú výmenu poškodeného fragment, napríklad rozbité sklo, a tiež vám umožní radikálne zmeniť vzhľad interiérových dverí.

Hlavné typy panelov

 • Tradičné hladké panely z rovnakých dosiek s rovným povrchom. Môžu byť použité na výrobu vstupných aj interiérových dverí;
 • Panely figúrok, ktorých charakteristickou črtou je prítomnosť konvexnej strednej časti, postupne sa smerom k okraju stenčuje;

 • Plávajúce panely, na výrobu ktorých boli použité dosky rovnakej hrúbky ako na výrobu rámu;
 • Okrem toho existujú dvojité a jednoduché panely. Na montáž jednotlivých sa používajú pásy uložené v jednom rade, zatiaľ čo dvojité sú vyrobené z dvoch radov pásov oddelených vrstvou izolačných materiálov alebo vzduchovou medzerou.

Foto obložených dverí

Populárne materiály na výrobu obložených dverí a ich výhody

Panelové dvere sú často vyrobené z masívneho dreva. Plemená používané v tomto prípade môžu byť veľmi rozmanité: od tých, ktoré sú v strednom Rusku všadeprítomné, až po exotické odrody dovážané z najodľahlejších kútov planéty. Voľba plemena má značný vplyv na náklady na hotový výrobok a často aj na načasovanie jeho výroby, ktoré môže byť dosť variabilné. Na výrobu obložkových dverí sa používa iba vybrané, starostlivo sušené drevo. V širokom dopyte sú nielen druhy z nízkej cenovej kategórie, ako je borovica, breza alebo smrek, ale aj stredne drahé, ale zároveň odolnejšie hrab, dub a buk, ktoré pri správnom použití poslúžia niekoľko desaťročí..

Najbežnejším materiálom na výrobu obložených dverí sú borovicové dosky, ktorých charakteristickým znakom je príjemný medový odtieň, atraktívna textúra a jednoduché spracovanie a prírodné antiseptiká, ktoré sú súčasťou štruktúry dreva, umožňujú materiálu zachovať si pôvodné vlastnosti. dlho. Jedinečné vlastnosti materiálu vám umožňujú nainštalovať dvere z masívnej borovice, ktoré môžete nainštalovať nielen ako interiérové ​​dvere, ale aj ako vchodové dvere. Je to spôsobené ich vysokou pevnosťou a odolnosťou, ktoré majú pozitívny vplyv na životnosť dverného krídla. Popularita drevených obložených dverí z masívnej borovice je teda spôsobená nasledujúcimi výhodami:

 • Výroba z prírodných ekologických surovín, ktorý počas prevádzky neznečisťuje atmosféru škodlivými parami, v dôsledku čoho je absolútne bezpečný pre ľudské zdravie. Napriek tomu, že masívna borovica je materiálom patriacim do nízkej cenovej kategórie, jej trvanlivosť nenecháva žiadne pochybnosti a zároveň je v optimálnom pomere k cene. V procese správneho fungovania budú trvať nielen viac ako jedno desaťročie, ale tiež nestratia svoje pôvodné vlastnosti;
 • Odolnosť voči mechanickému namáhaniu umožňuje dverám z tohto materiálu zachovať pevnosť a odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Zvlášť dôležitá je skutočnosť, že borovicový masív zostáva odolný voči zmenám vlhkosti a teploty, čo umožňuje inštalovať dvere z masívneho borovicového obloženia ako vonkajšie dvere;
 • Estetické a dekoratívne vlastnosti je tiež ťažké ignorovať. Borovicový masív má atraktívnu textúru a farbu, vďaka ktorej sa obložené dvere môžu stať ozdobou každého interiéru a ich vonkajšie náprotivky nápadne ozdobia exteriér každého domu;
 • A samozrejme, veľmi dostupné náklady, čo nemôže zostať bez povšimnutia. Vďaka miernej cenovej politike dostanete vysokokvalitné a spoľahlivé dvere za nízku cenu..

Výroba obložených dverí z masívnej borovice: nuansy a vlastnosti

V súčasnej dobe existuje niekoľko spôsobov, ako vyrobiť obložené dvere z masívu. Výrobcovia ponúkajú niekoľko základných výrobných metód:

 • Výroba obložkových dverných krídiel pomocou lepených borovicových trámov;
 • Výroba dverí z prírodnej masívnej borovice, ktorá vylučuje použitie určitých prídavných látok.

Každá z týchto metód má svoje výhody a nevýhody. Pokiaľ ide o prvú metódu, v praxi sa to celkom ľahko vykonáva. Dvere vyrobené z laminovaného dyhovaného dreva majú nepochybnú pevnosť a odolnosť voči agresívnym vplyvom prostredia, pretože v procese lepenia sú tyče navzájom pevne spojené a je takmer nemožné ich roztrhnúť. Po nalepení tyčí sú dôkladne vysušené a potom zalakované, čo prispieva nielen k zvýšeniu ich pevnosti, ale aj estetických vlastností. Panelové dvere z laminovanej dyhy sú kvôli svojej vysokej pevnosti inštalované ako vonkajšie dvere;

Ak vezmeme do úvahy druhú metódu, treba poznamenať, že výroba obložených dverí z masívu z prírodnej borovice predstavuje určité ťažkosti, vzhľadom na ktoré sú tieto dvere vo väčšine prípadov vyrobené na zákazku a náklady na túto akciu sú často dosť vysoké.

Výhody obložkových dverí urobených sami

Ak sa rozhodnete nainštalovať obložené dvere, nie je absolútne nevyhnutné kupovať továrenskú verziu. Ak máte malé skúsenosti a schopnosti domáceho remeselníka, nebude pre vás ťažké vyrobiť obložené dvere vlastnými rukami, najmä preto, že v tomto článku poskytneme podrobné pokyny na jeho výrobu. Zoberme si hlavné výhody panelových dverí vyrobených vlastnými rukami:

 • Nižšie náklady na dvere vyrobené na mieru, na rozdiel od ich náprotivkov z výroby;
 • Vlastná montáž obložených dverí podľa určitých noriem vám ušetrí potrebu prispôsobiť ich veľkosti dverí;
 • Ak vezmeme do úvahy určité výrobné vlastnosti, podomácky vyrobené panelové dvere sú menej náchylné na vonkajšie vplyvy, a preto sú menej náchylné na zničenie pod vplyvom teplotných extrémov.

Materiály a nástroje na výrobu obložených dverí

Pred výrobou obložených dverí sa zásobte veľmi skromnou sadou nástrojov..

Potrebné nástroje:

 • Pílka na drevo;
 • Sekáč a skrutkovač;
 • Meradlo ceruzky a pásky;
 • Jemný a hrubý brúsny papier;

Najprv rozhodnite o materiáloch na výrobu obložkových dverí. Aby bol rám spoľahlivý a odolný, je potrebné zvoliť dreviny s vysokými pevnostnými charakteristikami a odolnosťou voči zmenám vonkajšieho prostredia a mikroklimatických parametrov. Preto je lepšie zvoliť najtrvanlivejšie druhy dreva, ako je dub alebo jaseň. Borovica je tiež odolný materiál s vynikajúcim pomerom ceny a výkonu. Rovnako ako predchádzajúce plemená je odolná voči zmenám mikroklimatických parametrov, ako je vlhkosť a teplota..

Ako materiál na výrobu panelov je lepšie zvoliť drevotriesku alebo preglejku, vďaka ktorým bude konštrukcia ľahká a zároveň lacná. Ak chcete, aby boli dvere masívnejšie a pevnejšie, použite drahší masív. Na zvýšenie dekoratívnych vlastností dverí sa často používajú sklenené vložky, ktoré môžu byť matné alebo priehľadné, ako aj zdobené najrozmanitejšími vzormi. Dvere s vložkami z farebného skla vyzerajú veľmi drahé a pevné.

Pretože je skutočný návrhár vitráže viac ako drahým potešením, často sa používa dekoratívna maľba na sklo, ktorá je vyrobená obojstranne, aby vytvorila efekt plnohodnotného vitráže..

Potrebné materiály:

 • Na výrobu rámu potrebujeme hrubé dosky so šírkou až 50 mm alebo 3 tyče, z ktorých 2 budú použité na výrobu zvislej časti a 1 na vytvorenie priečnej hornej časti;
 • Na výrobu panelov, ktoré sú zásobené preglejkou alebo drevotrieskou, je možné ich nahradiť sklom, ak si to želáte. Ak plánujete vyrábať sklenené panely, dodatočne pripravte zasklievacie lišty;
 • Okrem toho potrebujeme lepidlo a samorezné skrutky;
 • Kovanie dverí (dverové pánty a kľučky);
 • Rovnako ako materiály na povrchovú úpravu dverí (rôzne špecializované nátery, laky a farby).

Podrobný návod na výrobu interiérových obložených dverí

Počiatočnou fázou inštalácie je inštalácia dverí. Musí byť konštruovaný tak, aby bolo možné ľahko odstrániť akékoľvek deformácie a rozdiely v šírke a výške. Po zhotovení zárubne môžete začať s inštaláciou obložených dverí vlastnými rukami;

Je lepšie začať s tvorbou náčrtu, ktorý je vytvorený s prihliadnutím na vaše osobné preferencie. Odborníci však začínajúcemu majstrovi odporúčajú začať s inštaláciou dverí so šiestimi panelmi. Po vytvorení približného náčrtu dverí ich podrobne uvedú, označia na nich všetky potrebné rozmery a potom kúpia potrebný materiál podľa zvolených rozmerov;

Potom začnú vyrábať rám. Za týmto účelom zmerajte šírku dverí pomocou pásky.

Je potrebné poznamenať, že rozmery dverí budú o 4-6 mm menšie ako rozmery zárubne.

S prihliadnutím na získané rozmery je základňa dverí vyrobená z dreva. Za týmto účelom označte požadovanú dĺžku ceruzkou na lište bez mechanického poškodenia a nepravidelností. Prebytočný diel odrežte pílkou. V dôsledku toho by ste mali dostať 2 hlavné vertikálne regály a 2 priečne, ktoré sú upevnené v spodnej a hornej časti konštrukcie, ako aj vnútorné priečne koľajnice, ktoré slúžia na zvýšenie pevnosti konštrukcie..

Aby boli diely pevne spojené, sú na správnych miestach vyrobené drážky a hroty, ktoré sú ideálne vhodné pre veľkosť. Na zvýšenie pevnosti upevňovacích prvkov sú diely potiahnuté tesárskym lepidlom a v miestach pripevnenia panelov sú vyrobené skosenia.

Po vytvorení rámu pokračujte v inštalácii panelov. Ak používate drevo, je lepšie rozhodnúť sa pre rad dosiek – tým sa zabráni vytváraniu prefabrikovaného skosenia. V súlade s rozmermi skosenia je hotová časť vyrezaná z pevného telesa a pozdĺž jeho okrajov sú urobené rezy, ktoré umožnia tesné upevnenie dielu so skosením..

Ak nemáte možnosť vytvoriť masívny drevený panel, ale napriek tomu chcete použiť drevo, vyrobte panely z kúskov dreva, navzájom ich spojte pomocou systému drážok a hrotov a dodatočne pokryte škáry lepidlom na drevo. Po vyrobení panelu z kúskov dreva urobte pílené rezy pozdĺž okrajov na upevnenie skosením.

Dôležité!Panely z masívneho dreva môžu byť dodatočne ozdobené ďalším vzorom, ale to si vyžaduje špeciálne schopnosti a nástroje.

Ak sú panely vyrobené z drevotriesky alebo preglejky, sú narezané v súlade s požadovanými rozmermi..

Ak plánujete vyrábať sklenené vložky, sú tiež vyrezané v súlade s rozmermi dverí alebo pri výrobe priečnych koľajníc a prekladov sa riadia rozmermi vložiek.

Ak zdobíte dvere sklom zdobeným obojstrannou maľbou s imitáciou vitráže, vzor sa nanesie pred vložením panelu do rámu. Sklenené panely sú upevnené zasklievacími lištami, pretože táto metóda vám umožňuje vymeniť vložku v prípade poškodenia.

Panelová dekorácia dverí ako hlavná súčasť jej dlhodobej prevádzky

Existujú dva hlavné spôsoby spracovania obložkových dverí, z ktorých prvý sa nazýva pevný a znamená rovnaký dizajn rámu a panelu a druhý – kontrastný, čo znamená explicitný výber panelu..

Dokončenie interiérových alebo vchodových dverí vyrobených z masívnej borovice spočíva v ošetrení ich povrchu antifungálnymi a antiseptickými prípravkami, ktoré chránia povrch pred agresívnymi vplyvmi prostredia a tiež dodávajú drevu protipožiarne vlastnosti a zabraňujú starnutiu dreva. Na rozdiel od iných spôsobov spracovania, napríklad maľovania smaltom, spracovanie antiseptickými roztokmi neskrýva textúru dreva a v dôsledku zahrnutia farbiacich pigmentov do antiseptík zušľachťuje jeho odtieň a celkový vzhľad. Pred niekoľkými rokmi sa na tieto účely použili škvrny, ktoré interagovali s hornou vrstvou dreva, ako aj s lakmi. Úroveň nasýtenia pigmentu je daná iba preferenciou zákazníka, ktorý vopred rokuje s výrobcom o plemene, ktoré potrebuje. Napriek vyššie uvedeným výhodám má drevo, ktoré bolo ošetrené týmito kompozíciami, jednu významnú nevýhodu, ktorej podstatou je, že pri poškodení sa na povrchu dreva vytvorí svetlá škvrna. Dôvodom je skutočnosť, že pigment preniká iba do horných vrstiev dreva, a preto pri výbere medzi prírodným drevom a materiálom ošetreným týmito kompozíciami dávajte prednosť prírodnej možnosti..

Ako konečnú úpravu dverného krídla sa používajú akrylové laky na vodnej báze, ktoré na rozdiel od alkydových lakov na báze rozpúšťadiel v menšej miere menia tón a štruktúru dreva a sú tiež šetrnejšie k životnému prostrediu. Pokiaľ ide o výber medzi matnými a lesklými povrchmi, je dôležité poznamenať, že na matných povrchoch sú nečistoty lepšie viditeľné, zatiaľ čo lesklé povrchy skrývajú textúru dreva, čím sú farby sýtejšie. V tejto súvislosti vám odporúčame dať prednosť pololesklým a pololesklým povrchom pre obložkové dvere..

Video s obloženými dverami

About the author