Svojpomocný drevený oblúk

Jedna z najstarších stavebných štruktúr, oblúk, dnes nestráca svoj význam. Používa sa pri návrhu okien a dverí, portik, altánkov alebo ako dekoratívny prvok záhradnej úpravy krajiny. Na stavbu sú použité rôzne materiály, medzi ktorými je obzvlášť obľúbené drevo. Zvážte výhody drevených štruktúr, vlastnosti výberu a technológiu vytvárania oblúka vlastnými rukami.

Výhody použitia oblúkov vo vnútri miestnosti

Oblúky v stavbe – zakrivené prekrývanie rozpätí medzi dvoma podperami alebo otvormi v stene. Vďaka zakrivenej klenbe môžu klenuté konštrukcie odolávať značnému zaťaženiu.

Oblúky našli svoje uplatnenie v každom z historických období a do značnej miery určovali architektúru budov starovekého Ríma, európskych budov XII. Storočia a staroruskej architektúry pri stavbe kresťanských kostolov..

V súčasnej dobe oblúkové konštrukcie nestratili svoju eleganciu a často sa používajú pri navrhovaní obytných priestorov. Medzi hlavné výhody používania oblúkov v byte patria:

 • schopnosť vyhnúť sa štandardným riešeniam v usporiadaní miestnosti;
 • vizuálne rozšírenie / rozšírenie a zónovanie priestoru;
 • schopnosť skryť chyby a uhlovosť miestnosti;
 • zbaviť sa dverí;
 • dekoratívny prvok – prináša chuť do interiéru, dodáva miestnosti elegantný a štýlový vzhľad.

Typy oblúkov: výber veľkosti a tvaru

Pri výbere tvaru a farby oblúka je dôležité vziať do úvahy dizajn miestnosti. Oblúk je často vyrobený vo farbe nábytku alebo ako kontrast k hlavnému dizajnu miestnosti..

Zvážte najbežnejšie formy klenutého otvoru dnes..

Klasický oblúk má tvar otvoru – pravidelný kruh. Tento typ oblúka je považovaný za univerzálny a hodí sa takmer do akéhokoľvek interiéru miestnosti. Klasický oblúk je optimálny pre dvere s výškou 2,5 metra. Polomer zakrivenia = ½* šírka otvoru.

Oblúk “Ellipse” sa zvyčajne používa s nízkou výškou otvorenia. Toto riešenie vám umožňuje zdôrazniť individualitu interiéru a vyhnúť sa tradičným kruhom..

Klenutý vchod „Romance“ má rovný stredový rám so zaoblenými rohmi. Polomer rohov vyberie dizajnér na základe veľkosti miestnosti a štýlu interiéru.

Významné plus dizajnu „Romance“ – oblúk nezaberá veľa voľného miesta v mieste zaoblenia, takže ho možno použiť pri usporiadaní nízkych otvorov

Arch “Portal” – najjednoduchší dizajn, ktorý nevyžaduje zmenu tvaru a veľkosti okna alebo dverí. Oblúk môže byť „zabudovaný“ do obdĺžnikového otvoru. Vizuálne „zjemnite“ vnímanie sa ukáže, ak mierne ohnete rohy konštrukcie.

V kancelárskych priestoroch sa používajú portály zdobené drevom – takýto prvok zdôrazňuje stav a vnáša do interiéru nádych luxusu. Oblúky v tvare „P“ sa navyše často používajú na dekoráciu interiéru v štýle minimalizmu a high -tech.

Oblúk „Rocker“ vyzerá rovnako dobre v úzkych aj širokých otvoroch. Tento tvar oblúka je kombinovaný s panelmi dverného krídla a nábytkom, robí miestnosť sofistikovanejšou. „Rocker“ nájdete v interiéroch vo vidieckom štýle, v provensálskom a škandinávskom dizajne.

Priečka je pokračovaním dverného krídla. Takýto oblúk plní nielen dekoratívnu funkciu, ale aj praktickú – priečnik prenáša denné svetlo. Oblúk opakuje akýkoľvek tvar dverí a môže byť použitý ako nezávislý prvok bez prítomnosti samotných dverí.

Oblúk v štýle „Moderný“ – vykonávaný s veľkým polomerom klenutého otvoru, tvar štruktúry je oválny oblúk správneho tvaru.

Oblúk “Trapezium” – konštrukcia so šijacími rohmi. Používa sa v interiérových otvoroch rôznej šírky a výšky. Ľahko sa vyrába, pretože nevyžaduje komplexné spracovanie dreva – používajú sa rovné nosníky a závitové pásy.

Drevené oblúky môžu byť doplnené bočnými prvkami – praktické police, figúrkové vzory alebo ozdobné predmety (svietniky, prívesky, žiarovky atď.).

Výber materiálu

Na výrobu oblúka sú vhodné stromy rôznych druhov: smrekovec, dub, borovica, lipa, jaseň a ďalšie. Tu je niekoľko odporúčaní pre výber východiskového materiálu, ktoré pomôžu vybudovať silný a odolný vnútorný oblúk.

Urobte si svoj vlastný interiérový oblúk vyrobený z dreva

Zvážte napríklad, ako vytvoriť oblúk z dreva s nasledujúcimi parametrami:

 • šírka – 1500 mm;
 • polomer kruhu oblúka – 750 mm;
 • hĺbka (hrúbka steny) – 160 mm;
 • výška oblúka v zostave – 2300 mm.

Princíp vytvorenia klenutého prekladu: hlavná konštrukcia je zostavená z mnohých malých častí – lúčov prerezaných pozdĺž oblúka. V tomto prípade sa dĺžka obrobkov môže pohybovať v rozmedzí 400-800 mm. Čím dlhšia je zakrivená tyč, tým širšia by mala byť..

Nástroje a materiály

Na výrobu oblúkov z dreva budete potrebovať nasledujúce materiály a stavebné vybavenie:

 • úroveň;
 • meradlo ceruzky a pásky;
 • veľký kompas;
 • píla na drevo alebo skladačka;
 • skrutkovač;
 • ostrý nôž;
 • príklepová vŕtačka alebo príklepová vŕtačka;
 • samorezné skrutky;
 • list drevovláknitej dosky alebo preglejky na vytvorenie šablóny;
 • hobľované dosky kalibrované na hrúbkomere (dosky rovnakej hrúbky – 40 mm);
 • dokončovací lak.

Vytváranie značiek a šablón

Pomocou veľkého kompasu alebo dvoch koľajníc a klinca nakreslite oblúk. Pri výbere polomeru kruhu je potrebné mať na pamäti, že čím je oblúk hlbší, tým je výroba náročnejšia. Preto pri prvom vytváraní štruktúry je lepšie zvoliť jemnejší ohyb..

Pri vytváraní kresby je dôležité dodržať pravidlo: vzdialenosť od horného okraja oblúka k stropu musí byť najmenej 30 cm

Postupnosť vytvárania šablóny teda:

Zber trámov a montáž oblúka

Ďalšou fázou vytvárania oblúka je príprava lúčov:

Vnútorná strana oblúka je prednou časťou oblúka, preto ho treba obzvlášť opatrne vystrihnúť. Horný okraj – nespracované.

Rezané nosníky sú zostavené podľa šablóny – jeden spája druhý po celej šírke oblúka. Najprv sa napíše prvý rad tyčí a konce dielov sa navzájom nastavia čo najpresnejšie.

Zbiera sa druhý rad, ako prvý, ale tyče sú umiestnené s miernym posunom – asi ½ podrobnosti. Odporúča sa očíslovať všetky tyče – to výrazne zjednoduší a urýchli proces montáže.

Zostavený oblúk je dostatočne pevný a nevyžaduje ďalšie upevnenie.

Dokončovanie

Vnútorný okraj oblúka musí byť dobre vybrúsený, menšie nezrovnalosti medzi radmi musia byť vybrúsené. Na túto prácu je vhodná vŕtačka s brúsnym nadstavcom alebo brúska. Takéto spracovanie skryje „spojovacie pruhy“ a bude sa zdať, že klenba je vyrobená z masívneho dreva.

Inštalácia oblúka

Postup inštalácie trezora:

Odporúčania pre inštaláciu hotovej konštrukcie

Ak nechcete strácať čas výrobou oblúka, môžete si kúpiť hotovú súpravu a zostaviť oblúk sami. Pri inštalácii hotovej konštrukcie musíte dodržať niekoľko pravidiel:

 • pred začatím práce je potrebné odstrániť starú drevenú škatuľu a povrch vyčistiť;
 • je lepšie začať s inštaláciou viaczložkového oblúka zhora – bude jednoduchšie prispôsobiť rozmery a zmestiť výrobok do dverí;
 • medzery medzi oblúkom a stenami môžu byť uzavreté drevom, sadrokartónom, MDF alebo drevotrieskou; všetok „hrubý“ materiál musí byť skrytý pod povrchovou úpravou;
 • pri montáži konštrukcie ihneď pevne neutiahnite skrutky – možno budete musieť nastaviť oblúk do požadovanej polohy;
 • drevený oblúk musí byť ošetrený antifungálnou zmesou.

Fotografia oblúkov vyrobených z dreva v interiéri

Veľký oblúk s nízkym priečnikom je zaujímavým riešením, ktoré vám umožňuje rozdeliť dve funkčné oblasti v byte: obývaciu izbu a chodbu.

Arch “Ellips” s priestrannou knižnicou je harmonickým pokračovaním interiéru vyrobeného v bielych a ružových tónoch.

Oblúk v starovekom rímskom štýle bude vyzerať vhodne vo vidieckom dome alebo priestrannom viacúrovňovom apartmáne.

Vstup do haly lemuje oblúk v tvare podkovy. Bočná časť konštrukcie je vybavená funkčnými policami.

Vnútorný oblúk s bodovými svetlami vizuálne rozširuje priestor a robí chodbu jasnejšou.

Dvere zdobené oblúkom s priečkou. Kvetinové vzory na skle oživia pokojný interiér miestnosti a dodajú miestnosti pocit sviežosti a jarnej nálady.

Klasický oblúk na drevených stĺpoch – miestnosť vyzerá harmonicky, rafinovane a elegantne.

About the author