Urobte si to sami na dverách

Svahy na dverách nie sú len izolačným prvkom na dekoráciu dverí, ale vykonávajú aj estetickú funkciu. Proces inštalácie svahov na dvere si vyžaduje osobitnú pozornosť, pretože existujú rôzne metódy a technológie na konečnú úpravu. V poskytnutom článku sa budeme zaoberať problémami súvisiacimi s inštaláciou svahov rôznymi spôsobmi..

Obsah:

Spôsoby navrhovania svahov

Existujú rôzne možnosti inštalácie svahov dverí, ktoré sú určené typom materiálu, technológiou práce a podobne. Pri inštalácii vlastnými rukami je dôležité dodržiavať odporúčania špecialistov a podrobné pokyny na inštaláciu. Je dôležité zabezpečiť, aby použité materiály boli praktické a trvanlivé, pričom musia vykonávať izolačné funkcie, najmä pri dokončovaní svahov vstupných dverí.

Inštalácia svahov dverí musí zodpovedať niektorým úlohám, ktoré majú bezpečne upevniť upevňovacie prvky a vykonávať dekoratívnu funkciu. Pri určovaní variácií pri dokončovaní svahov odborníci rozlišujú povrchové obklady z rôznych materiálov, ktoré sú pripevnené k základni pomocou malty a omietky. Niektoré prvky je možné pripevniť k základni rámu vŕtačkou alebo inými zariadeniami..

Ako ozdobné predmety môžete svahy obložiť na dverách z laminátu, sadrokartónu, plastových alebo drevených panelov, MDF a podobne. Všetky materiály sú perfektné na konečnú úpravu, ako pre interiérové ​​dvere, tak aj pre vchodové dvere. V druhom prípade je potrebné zabezpečiť spoľahlivú zvukovú izoláciu a úplné utesnenie, ktoré predpokladá dôkladné vloženie svahov.

Svahy vstupných dverí by nemali mať žiadne medzery, čo zvyšuje pevnosť a spoľahlivosť opláštenia. Na tmel alebo maltu môžete na konečnú úpravu použiť rôzne materiály. Hlavná vec je, že sú kombinované s interiérovým dizajnom bytu alebo domu. Ak je na dokončenie, napríklad na vyrovnanie rohov, potrebné obrovské množstvo malty, potom je možné na svahy nainštalovať rám. Jeho základňou môžu byť drevené lamely alebo kovový profil, na ktorom sú nainštalované obkladové materiály..

Stojí za zmienku, že dokončenie svahov pod rámom vytvorí hladší povrch ako omietanie. Navyše povrchová úprava drevenými alebo plastovými panelmi vyzerá atraktívnejšie ako natieranie povrchu a podobne. Vrátane toho, cez svahy rámu je oveľa jednoduchšie vykonávať telefónnu, elektrickú a inú komunikáciu.

Je dôležité, aby otvor vo dverách mal maximálnu životnosť, bol odolný a prakticky nepodľahol mechanickému a inému poškodeniu. Aby ste to urobili, musíte poznať pravidlá a technológie pre inštaláciu svahov na dvere sami. Nemenej pozornosti sa venuje výberu obkladového materiálu, ktoré sa rozlišujú:

1. Dokončenie so sadrokartónom. Takýto materiál skryje všetky nerovnosti svahov. Použitím tejto možnosti sa zbavíte nepotrebného odpadu na nákup tmelu a ďalších riešení určených na vyrovnanie určitej oblasti. V tomto prípade už nebude možné nainštalovať základňu rámu..

2. Omietanie svahov na dverách. Táto metóda je považovaná za najekonomickejšiu a najpraktickejšiu, pričom všetku prácu je možné vykonať nezávisle. Za týmto účelom je dôležité pokryť pracovnú plochu sadrou, po ktorej môžete začať s dokončovaním.

3. Plastové panely. Veľmi často sa používajú na dokončenie okenných otvorov. Vo dverových otvoroch sa používajú len zriedka, pretože plastové materiály vyniknú na pozadí dreveného výrobku. Táto možnosť navyše nie je spoľahlivá a trvanlivá..

4. Drevené svahy. Táto povrchová úprava je najobľúbenejšia. Drevo je odolný a spoľahlivý materiál, ktorý dlho vydrží. Táto povrchová úprava bude vyhovovať rôznym interiérom miestností..

Svahy dverí zo sadrokartónu

Sadrokartón sa nepoužíva na dekoráciu, ale je základom pre svahy. Táto možnosť sa používa na úsporu peňazí za nákup rôznych zmesí na vyrovnanie stien. Inštalačné práce by mali začať predbežnou prípravou povrchu, ktorá zahŕňa čistenie stien a základný náter:

1. Po zaschnutí povrchu je potrebné vykonať všetky merania a pripraviť materiály na dokončenie svahov na predných dverách vlastnými rukami. Pri orezávaní materiálu dbajte na to, aby boli niektoré časti rezané pod uhlom. To je nevyhnutné na upevnenie dielov na vychýlený povrch..

2. Po narezaní listov skontrolujte, či sa všetky prvky zmestia pod dvere.

3. Ďalej by ste mali počkať na úplné vysušenie vrstvy základného náteru, po ktorom môžete nainštalovať panely. Ako spojovací materiál je možné použiť špeciálne lepidlo alebo hmoždinky. Odporúča sa použiť prvú možnosť, ktorá vám umožní rovnomernejšie upevnenie listov sadrokartónu..

4. Inštalačný proces by mal začať inštaláciou bočných častí otvoru a na konci sa horná časť hodí na dokončenie..

5. Lepidlo je možné nanášať napríklad v súvislom páse alebo v oddelených bodkách, napríklad každých 15 centimetrov.

6. Po bezpečnom upevnení sadrokartónových dosiek je potrebné povrch dokončiť pripevnením perforovaných rohov nanesením tmelu..

Omietanie svahov dverí

Tento typ práce nespôsobuje určité ťažkosti a vyžaduje si minimálne náklady. Proces dokončovania omietkou svahov má nasledujúcu postupnosť:

1. Najprv je potrebné vyčistiť a natrieť pracovný povrch.

2. Po zaschnutí vrstvy základného náteru sa odporúča začať nanášať roztok na povrch svahov. Na prácu sa odporúča použiť špachtľu..

3. Aby boli rohy otvoru rovnomerné, je dôležité použiť perforované kovové rohy. Sú pripevnené k povrchu pomocou omietkovej vrstvy a starostlivo potiahnuté.

4. Po zaschnutí sadry by mal byť povrch svahov očistený brúsnym papierom..

5. Poslednou fázou je ošetrenie stien použitím farieb a lakov, ktoré dodajú estetiku.

Zdobenie svahov plastovými panelmi

Svahy dverí, ktoré si urobíte sami, môžu byť vyrobené z plastových panelov. Vykonávanie práce má nasledujúcu postupnosť:

1. Najprv je potrebné vykonať merania sklonu dverí a narezaných plastových panelov, ktoré by zodpovedali týmto parametrom..

2. Pri práci používajte elektrickú skladačku, nie bežný nôž. Je to nevyhnutné, aby všetky časti v miestach rezu boli rovnomerné..

3. Po rezaní musia byť všetky panely skontrolované oproti dverám.

4. Najprv nainštalujte svahy po stranách. Na tento účel je k otvoru pomocou samorezných skrutiek pripevnený špeciálny profil..

5. Z okraja steny musíte pripevniť drevené lamely. Je dôležité skontrolovať rovnomernosť inštalačných prvkov pomocou úrovne budovy. K takýmto lamelám budú pomocou konzol pripevnené plastové panely..

6. V spodnej časti je na plastových paneloch nainštalovaná zástrčka a ozdobný prvok je vložený do svahov po stranách a do pôvodného profilu. Rovnaký postup je aj pri dokončovaní svahov nad dverami..

7. Posledným krokom je ošetrenie a utesnenie spojov pomocou silikónu. Na inštaláciu plastových svahov sa odporúča zvoliť plechy z PVC a špeciálne sendvičové panely..

Zdobenie svahov drevom

Drevené obloženie je perfektné pre svahy kovových dverí aj pre drevené. V práci môžete samozrejme použiť materiály vyrobené z prírodného dreva alebo použiť laminované alebo MDF panely. Ak chcete uprednostniť materiál, ktorý by mal vynikajúce izolačné vlastnosti, potom sa odporúča použiť dosky MDV. Ak ich parametre nezodpovedajú rozmerom zjazdoviek, potom môže byť laminát vynikajúcou alternatívou..

Inštalačné práce spočiatku začínajú opatrným utesnením spojov medzi zárubňou a povrchom steny. Potom musí byť zvyšná pena odstránená, vyčistená a starostlivo natretá základným náterom. Svahy môžu byť vyrobené v pravom uhle alebo s miernym sklonom. Po určení tvaru svahov je potrebné opraviť všetky panely. Pri práci je potrebné starostlivo sledovať správny výber drevených dosiek. Je dôležité, aby mali na oboch stranách rovnakú hrúbku a rozmery..

Lamely alebo rám musia byť pripevnené k stene pomocou hmoždiniek, čo sa týka upevnenia všetkých častí. Svahy je možné pripevniť pomocou lepidla alebo samorezných skrutiek. Všetky medzery musia byť utesnené silikónovým tmelom. Svahy vyrobené z drevených panelov pôsobia veľmi esteticky v každom interiéri miestnosti.

Podrobný návod na inštaláciu svahov pre vchodové dvere

Dokončovacie práce sa musia vykonať s prihliadnutím na rozmery dverí a použité materiály. Ak pri inštalácii svahov do vnútorných otvorov nie je potrebné vykonávať izoláciu, potom je pre vstupné dvere takýto postup dôležitým prvkom. Na otázku: ako vytvoriť svahy na predných dverách, je potrebné venovať osobitnú pozornosť utesneniu otvorov pred prievanom a zvukmi, ktoré vychádzajú zo schodiska..

Svahy musia byť silné a spoľahlivé. V tomto prípade odborníci navrhujú omietanie alebo použitie rôznych kombinácií. Môžete napríklad omietnuť steny, na ktoré sú pripevnené panely MDF. Každý používa položky na dekoráciu podľa svojich vlastných preferencií. Na vykonanie práce je potrebné pripraviť také materiály a zariadenia:

  • polyuretánová pena;
  • vápno, cement;
  • tmel, základný náter;
  • piesok;
  • lepidlo, hmoždinky, ak je to potrebné, “tekuté nechty”;
  • elektrická skladačka;
  • úroveň budovy;
  • kefy, stierka;
  • perforované rohy.

Ak chcete odhaliť otázku: ako vyrovnať svahy na dverách? – odporúčame vám, aby ste si preštudovali podrobné pokyny na vykonávanie práce.

1. V prvom rade je dôležité utesniť všetky praskliny. Po inštalácii dverí je dôležité starostlivo vyplniť všetky medzery medzi rámom a stenou polyuretánovou penou. Ďalej musíte počkať, kým pena nestvrdne. Všetky zvyšky je potrebné odrezať bežným nožom a trhliny opatrne vyhladiť.

2. Príprava povrchu je dôležitá pre ďalšie omietanie steny. Všetky práce trvajú dlho, preto sa odporúča povrch spracovať v niekoľkých vrstvách. Najprv sa na stenu nanesie vrstva základného náteru, ktorá lepšie spevní omietkovú maltu. Na dosiahnutie dokonale rovného povrchu je potrebné použiť majákový profil, ktorý je upevnený hmoždinkami.

3. Ďalej vykonávame omietanie svahov. Na výrobu malty je potrebné použiť cementovú, pieskovú, vápennú maltu. Technológia nanášania zmesi na povrch by sa mala začať od hornej oblasti svahov. Najprv sa tmel nanesie v hrubej vrstve, potom sa nadbytočné množstvo odstráni vyrovnaním steny. Aby boli uhly sklonu rovnomerné, odporúča sa použiť perforovaný profil. Na povrchu sú upevnené nanesenou omietkovou zmesou. Ďalej sa nanesie jemná vrstva omietky, ktorá by mala byť tenká. Tento proces odstráni všetky nerovnosti a drsnosti..

4. Poslednou fázou je upevnenie panelov MDF. Podklad pre takéto panely musí byť vyrobený z vápenno-cementovej malty. Po zaschnutí sa na povrch nanesie vrstva základného náteru. Panely musia byť rozdelené na tri časti, z ktorých každá musí zodpovedať sklonom dverí. Na povrch steny sa musí naniesť vrstva lepidla, potom sa panely nanesú na stenu. Takúto prácu je potrebné vykonať so všetkými podrobnosťami..

Aby ste pochopili schému práce, odporúčame vám pozrieť si video o dokončení svahov pre dvere, uvedené na konci článku. Pri dokončovaní je potrebné venovať náležitú pozornosť rezaniu dosky. Za týmto účelom sa všetky uhly starostlivo merajú a je dôležité panely rezať pod určitým uhlom. Po orezaní plastového alebo dreveného panelu je potrebné pripojiť všetky diely, aby sa skontrolovalo, či sa zhodujú so svahmi dverí. Ideálnou kombináciou dokončovacích svahov bude použitie drevených panelov a dverí vyrobených z takého materiálu..

About the author