Výber a montáž predsieňových dverí

Dnes veľa majiteľov bytov v bytových domoch uvažuje o tom, ako chrániť svoje územie pred neoprávneným prienikom. V tejto záležitosti im pomáhajú obzvlášť spoľahlivé dvere, zámky s dômyselným dizajnom, ako aj vytvorenie predsiení pre 2-3 susedné byty. Tamburové dvere sú ďalšou prekážkou v ceste zločincom, ale nie je to jediná funkcia, ktorú vykonávajú. Predsiene majú tiež praktický význam, pretože je vhodné nechať v nich detský bicykel, kočík, stojan na topánky, čím sa uvoľní voľný priestor na chodbe bytu..

Typy predsieňových dverí

Drevené dvere do predsiene sa takmer nikde nepoužívajú, pretože oceľ je oveľa spoľahlivejšia a odolnejšia. Podľa typu konštrukcie sú rozdelené na:

 • Dvere s dvoma otváracími krídlami, z ktorých jedno, nazývané pracovné, má zámok, západku a kľučku. Druhý je jednoducho pripevnený dvoma západkami v hornej a dolnej časti. Pracovné krídlo má spravidla šírku 90 cm, zostávajúcu vzdialenosť od steny zaberá nefungujúce krídlo. Tento dizajn je najvhodnejší pre otvory nízkych výšok, ale zároveň široké.

 • Dvere s jedným otváracím krídlom a jedným alebo dvoma bočnými panelmi. Bočnice sú privarené k zárubni a ide v podstate o pevné krídla. Krídlo dverí je široké 90 cm a zvyšok voľného priestoru medzi ním a stenou zaberajú bočné steny. Také dvere sa používajú aj na široké a zároveň nízke otvory..

 • Dvere s priečkou, ktoré sú buď privarené k rámu, alebo odnímateľné. Výška takýchto dverí je 205 cm a priečka vyplní zostávajúcu vzdialenosť od nich k stropu. Takéto dvere sú inštalované v otvoroch malej šírky, ale zároveň vysokých.

 • Dvere s dvoma pohyblivými krídlami a priečkou. Rovnako ako v prvom prípade je zámok, držadlo a západka umiestnené na pracovnom krídle vpravo. Ľavé krídlo je pripevnené k rámu pomocou západiek v hornej a dolnej časti. Nefunkčnú pohyblivú klapku je niekedy možné nahradiť jednou alebo dvojicou pevných zváraných bočných stien. Výška dverí nepresahuje 205 cm, priestor zostávajúci do stropu zaberá priečnik. Pracovné krídlo dverí je široké 90 cm, priestor k stene zaberá nepracovný, alebo bočnice. Tento model dverí sa používa, ak je otvor široký aj vysoký..

Dvere do predsiene z ocele sú hluché a zamknuté:

 • mrežové sú dobré v tom, že môžete, pričom opustíte byt, uvidíte toho, kto prišiel, a dokonca sa s ním budete rozprávať bez toho, aby ste otvorili dvere. Na druhej strane, zločinec vykonávajúci spravodajskú činnosť môže dobre vidieť, koľko zámkov máte na dverách, a dokonca môže prísť na to, ako sú usporiadané;

 • slepé dvere z pevného kovu umožňujú vidieť tých, ktorí prišli iba cez kukátko, aj keď moderné kukátka majú dosť veľký pozorovací uhol. Cudzí ľudia však nebudú môcť vidieť ani vaše zámky, ani obsah predsiene..

Kovové predsieňové dvere sú tiež klasifikované podľa stupňa odolnosti voči pokusom o vlámanie alebo znesvätenie. Sú rozdelené do štyroch tried:

 • Prvotriedne stavby sa rýchlo otvárajú pomocou najbežnejších vlámaní a fyzickej sily. Najčastejšie ide o lacné dvere do predsiene;
 • štruktúry druhej triedy sa nedajú zlomiť, pretože majú po ruke jednoduché nástroje, budú tu potrebné elektrické rezné nástroje;

 • dvere tretej triedy je možné otvoriť pomocou rezného elektrického náradia, čo však bude vyžadovať veľa času a úsilia;
 • konštrukcie štvrtej triedy sú schopné odolať akýmkoľvek pokusom o vlámanie, vrátane použitia strelných zbraní.

Pre inštaláciu v bežných bytových domoch je najlepšie nainštalovať dvere patriace do druhej a tretej triedy, pretože dvere prvej triedy nie sú schopné vykonávať ochrannú funkciu a dvere štvrtej triedy sú veľmi drahé a je jednoducho nepraktické inštalovať ich ako pomocné.

Výhody a nevýhody dverí do predsiene

Inštalácia predsieňových dverí má mnoho výhod. Uvažujme o najvýznamnejších z nich:

 • vo vestibule sa zvyčajne prezúvajú, prichádzajú z ulice, aby neznečisťovali chodbu vo vnútri bytu;
 • bezpečne nechajú vo vestibule kočík alebo detské auto bez toho, aby zapratali byt a nerobili si starosti, že ak strávi noc pri vchode, odíde bez teba;

 • predsieň zabraňuje tepelným stratám v byte počas chladnej sezóny a zabraňuje vnikaniu cudzieho hluku na miesto;
 • ako sme už povedali vyššie, dvere do predsiene vážne komplikujú vstup votrelcov do bytu.

Napriek tomu, že predsieň pred vchodom do bytu dodáva životu pohodlie a bezpečnosť, má aj niektoré nevýhody:

 • môžete naraziť na neupravených susedov, ktorí nebudú robiť upratovanie a posypú celú predsieň zbytočnosťami;
 • ak sú vo vestibule uložené objemné veci, potom môžu v prípade potreby zabrániť rýchlemu odchodu z bytu, napríklad počas požiaru;
 • ak máte predsieň, tak sa do bytu veľmi rýchlo nedostanete, pretože budete sa musieť zdržať pred prídavnými dverami.

Ako si vybrať tamburové železné dvere

Pri rozhodovaní o modeli predsieňových dverí musíte vychádzať z niekoľkých kritérií, ktoré vám pomôžu urobiť správnu voľbu:

 • dekor. Hlavnou funkciou dverí predsiene je chrániť bývanie pred neoprávneným vniknutím, takže dekorácie miznú v pozadí. Jeho vnútorný povrch je najčastejšie krásne navrhnutý a vonkajší je práškovo lakovaný alebo prelepený PVC fóliou. Jednoduchá povrchová úprava dverí navyše nepriťahuje pozornosť podvodníkov a čo najviac uľahčuje čistenie a údržbu;

 • príslušenstvo. Na armatúrach nemôžete šetriť, pretože spoľahlivosť a ochranné vlastnosti dverí do značnej miery závisia od toho. Pánty musia byť moderné a vysoko kvalitné a uzamykacie systémy musia byť vybavené zariadením, ktoré zabraňuje vybratiu dverí v prípade prerezania závesov;

 • zámok. Je lepšie vyberať zámky, ktoré sú čo najkomplexnejšie, aby sa nestali ľahkou korisťou pre zločincov, ale zároveň sa rýchlo, ľahko a potichu otvárali a boli k dispozícii pre deti a starších ľudí, ktorí majú kľúč..

Okrem toho je potrebné pripomenúť, že zaťaženie dverí predsiene je mnohonásobne väčšie ako zaťaženie predných dverí, pretože ho používajú obyvatelia všetkých bytov, ktoré chráni. To znamená, že konštrukcia predsiene musí byť spoľahlivá a pevná súčasne a musí mať nízku hmotnosť..

Od detstva počúvame od rodičov, že pred otvorením dverí musíme vidieť, kto je za nimi. Na to je potrebné kukátko s dostatočným pozorovacím uhlom..

Fázy montáže predsieňových dverí

Bohužiaľ, nákup dobrých dverí, ktoré spĺňajú všetky vaše požiadavky, sa neobmedzuje iba na. Veľa závisí od jeho vysoko kvalitnej a profesionálnej inštalácie..

Pred vyjednávaním s inštalátormi je potrebné pripraviť dvere. Niektoré konštrukcie dverí ho môžu úplne obsadiť, ale pre niektoré je potrebné otvor obmedziť.

Dvere sú inštalované v niekoľkých fázach:

 • ak nevytvoríte predsieň od nuly, ale vymeníte iba staré dvere, musí sa najskôr rozobrať;
 • ďalej vo dverách by mali byť odstránené škody a triesky, ktoré vznikli počas demontáže;
 • potom je nainštalovaný rám dverí, ktorý by mal byť o niečo menší ako otvor, aby bolo možné vykonať zarovnanie;
 • medzery zostávajúce medzi otvorom a dverami sú vyfúknuté polyuretánovou penou. Osobitná pozornosť by sa mala venovať jeho kvalite, pretože kvôli tomu bude celá konštrukcia držaná.

Pri inštalácii konštrukcie je potrebné sledovať zhodu otvorov pre zámok na dverách a na ráme, ako aj zostávajúce otvory na svojom mieste. Iba v tomto prípade budú všetky mechanizmy fungovať správne a budú slúžiť dlho..

Inštalácia predsieňových dverí je veľmi špecifická práca a vyžaduje si individuálny prístup. Profesionálny majster vždy berie do úvahy stav, v ktorom je otvor umiestnený, ako aj chyby, ku ktorým došlo pri stavbe domu. Ak to neurobí, dvere sa nebudú dať plynulo otvárať a zatvárať, celý systém sa zdeformuje a ak nie okamžite, potom v budúcnosti určite zlyhá. Na rovnomernú inštaláciu zárubne za prítomnosti svahov steny a iných defektov sa používajú špeciálne rozpery, ktoré sú buď dočasne nainštalované, alebo zostávajú v konštrukcii. Pomáhajú dverám zaujať správnu polohu vo vnútri otvoru a zostať v nich neustále..

Potom, čo inštalátor vyvŕtal otvory a zaistil škatuľu, nainštaloval dverné krídlo, začala sa inštalácia kovania a úprava zámkov.

Po napenení trhlín by ste mali konštrukciu zafixovať v jednej polohe a snažiť sa jej prvýkrát nedotýkať. Polyuretánová pena získa dostatočnú pevnosť v priebehu nasledujúceho dňa. Počas tejto doby sa musíte pokúsiť nepoužívať dvere a ak potrebujete ísť von, urobte to veľmi opatrne, aby ste nič nepohybovali. Po uplynutí požadovaného času sa kúsky peny, ktoré vyliezli z krabice, odrežú a začnú používať predsieň..

Aby dvere predsiene dlho a dôstojne plnili svoje poslanie, nie je možné kupovať lacné a nekvalitné prevedenia. Ale čo keď jednoducho neexistuje spôsob, ako minúť veľké množstvo peňazí na dvere? Odpoveď je jednoduchá: Ak si kúpite predsieňové dvere od výrobcu, môžete veľa ušetriť. Faktom je, že mnohé organizácie predávajúce dvere sú jednoducho ďalší predajcovia, ktorí sa balia a predávajú tovar v obchodoch, ktoré sú v pešej vzdialenosti. Ale ak hľadáte napríklad na internete, potom je ľahké nájsť reklamy a webové stránky spoločností, ktoré nielen predávajú, ale aj samy vyrábajú dvere..

About the author