Výroba vnútorných dverí vlastnými rukami

Medzi vlastníkmi mestských bytov často vzniká spor, či bude možné vyrobiť interiérové ​​dvere vlastnými rukami. A táto konverzácia zvyčajne rozdeľuje diskutujúcich na dve strany. Najdôležitejšie je tu porozumieť alebo presnejšie vziať do úvahy skutočnosť, že dvere sa môžu líšiť v dizajne, a preto všetky problémy vznikajú pri výrobe a diskusiách na podobnú tému. Napriek tomu, že názory sú rozdielne, interiérové ​​dvere si môžete vyrobiť sami.

Obsah:

Dizajn interiérových dverí

Interiérové ​​dvere sú dôležitou súčasťou interiéru miestnosti a celého domu ako celku. Vďaka dverám sa cítime bezpečne. Interiérové ​​dvere vykonávajú dôležité funkcie – izolujú obyvateľov od pachov, zvukov a ďalších osôb prítomných v byte. Dnes existujú dva hlavné typy interiérových dverí – panelové a panelové dvere. Dizajn týchto dverí sa navzájom líši. Panelové dvere sa skladajú z rámu, vložených panelov a skla. Oblasť, ktorá vyniká profilovanými tenkými rámami a štítom z plastu alebo preglejky a ktorá pokrýva rám, sa nazýva panel..

Panelové dvere sa vyznačujú vynikajúcou zvukovou izoláciou a nízkou hmotnosťou. Panelové dvere nie sú vhodné na výrobu vlastnými rukami, pretože majú zložitú štruktúru a nemôžete to urobiť sledovaním videa o výrobe interiérových dverí. Interiérové ​​panelové dvere slúžia predovšetkým na nezávislé zariadenie bytových domov. Pozostávajú z hladkej dosky, ktorú môžete zakryť plastom alebo preglejkou. Výhodou tohto typu dverí sú dostupné ceny a vynikajúca kvalita. Tieto dvere sú navyše univerzálne! Môžu byť inštalované ako vchod do kúpeľne a ako interiér.

Druhy povlakov

Na dvere sa používajú štyri druhy povlakov: dyhovanie, laminovanie, lakovanie a tónovanie. Najjednoduchšími technikami nanášania sú tónovanie a farbenie..

Dvere sú natreté masívnym drevom a MDF. Na plátno sa nanesie vrstva farby, niekedy dve alebo tri vrstvy. Kvalita a trvanlivosť lakovaných interiérových dverí závisí od farby a hardvéru, ktorý použijete. Pri tónovaní je obvyklé pokryť dvere lakmi – priesvitnými alebo priehľadnými. Pomocou tejto metódy bude možné najjasnejšie sprostredkovať textúru stromu. Na tónovanie sa najlepšie hodia dvere vyrobené z tvrdého dreva, pretože na mäkkom dreve zostanú drobné škrabance a preliačiny..

Počas laminácie je fólia pritlačená na základňu bez použitia lepidla. Používajú sa plastové alebo papierové fólie, ktoré sa používajú takmer vždy. Pri dyhovaní je na krídlo dverí prilepený tenký drevený film. Je žiaduce, aby jeho hrúbka bola viac ako 1 milimeter. Dyha sa zvyčajne nanáša na podklad a potom sa lakuje. Dyhovanie je určené na masívne drevo a na interiérové ​​dvere z MDF.

Druhy interiérových dverí

Dnes existuje mnoho typov interiérových dverí, ktoré sa líšia spôsobom otvárania. Existuje však päť hlavných typov: kyvné, kyvadlové alebo kyvné, dvere kupé alebo posuvné dvere, skladacie alebo akordeónové dvere, ako aj stabilné.

Krídlové dvere sú najbežnejším typom a otvárajú sa jedným smerom. Sú slobodné alebo lastúrnaté. Ak sú plátna rôznych šírok, potom sa také dvere nazývajú jeden a pol krídla. Podľa možností inštalácie sú interiérové ​​dvere sklopné vľavo, ktoré sa otvárajú od vás doľava a doprava, ak sa dvere otvárajú od vás doprava. Ich hlavnou nevýhodou, viditeľnou najmä v malých miestnostiach, je, že potrebujú priestor na ich otvorenie..

Kyvadlové dvere sú považované za podtyp dverí, ktoré majú kyvný otvárací systém, ale zároveň majú svoju vlastnú príchuť. Ich charakteristické črty spočívajú v tom, že krídlové dvere sa otvárajú v oboch smeroch. Je pravda, že kvôli tejto vlastnosti nie sú veľmi bežné a majú skôr individuálny charakter použitia. Otočné dvere pravdepodobne neuvidíte v bežnom mestskom byte viacpodlažnej budovy. Ale určite ich nájdete pri vchode do metra. Krídlové dvere sú k dispozícii v hliníkových, sklenených alebo plastových prevedeniach.

Vnútorné posuvné dvere sa dajú otvoriť zasunutím krídla do steny alebo po špeciálnych vodiacich lištách. Vyzerajú estetickejšie, keď sa môžu pohybovať vo vnútri priečky. Posuvné dvere sú ideálne do priestorov s obmedzeným priestorom, pretože na otvorenie nevyžadujú ďalší priestor.

Skladacie interiérové ​​dvere sú vyrobené zo samostatných panelov, ktoré sú široké 10-15 centimetrov, ktoré sa po otvorení k okraju otvoru sklopia alebo sa dajú zasunúť do steny. Tichosť a ľahké posúvanie panelov zabezpečujú ložiská zabudované vo valčekoch. Panely môžu byť plné alebo zasklené. Na zasklenie je zvykom používať vitráže alebo obyčajné sklo. V porovnaní so slepými dverami je však dvakrát drahší..

Stabilné dvere sú druhom bežných krídlových dverí. Spočiatku boli inštalované v stajniach, a preto dostali tieto dvere také meno. Stabilné dvere sú rozdelené na dve polovice, z ktorých každá má svoje vlastné pánty a zámky. Tento typ interiérových dverí je obzvlášť obľúbený na Západe. Ale v domácom prostredí budú takéto výrobky vhodné ako ochrana detí, pretože spodná časť je schopná zablokovať im cestu na ulicu. Stabilné dvere sa najlepšie inštalujú do kuchyne.

Charakteristika materiálov

V minulosti boli dvere vyrobené z prírodného dreva, ale doba ide dopredu. A dnes je známych veľa náhradiek, ktoré napodobňujú prírodné drevo. Kombinované alebo umelé materiály sú rádovo lacnejšie ako prírodné drevo. To však neznamená, že technológia výroby interiérových dverí z dreva upadla do zabudnutia, naopak, v našej dobe stoja niekoľkonásobne viac, ale stále zaujímajú vedúce postavenie v tomto odvetví..

Drevo

Medzi ihličnatými stromami sa borovica používa hlavne na výrobu dverí, ktoré sa rozšírili kvôli svojej lacnosti. Borovicové drevo, otvorené bezfarebným lakom, je vďaka svojej nádhernej svetlej farbe a vzoru s tmavými škvrnami veľmi obľúbené u mnohých ľudí. Je tiež potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že borovica je pomerne mäkký materiál a pri miernom náraze na ostré predmety zostáva na plátne z dreva viditeľná priehlbina, ktorá kazí celkový kozmetický vzhľad plátna..

Medzi inštalátormi dverí sa často objavuje názor, že interiérové ​​dvere z borovice by nemali byť inštalované vo vlhkých miestnostiach, ako je zimná záhrada, kúpeľňa, bazén, pretože keď kolíše vlhkosť vzduchu, borovica sa zmenšuje a schne hore, to znamená, že dochádza k deformácii … Mohlo by to byť všetko, ale pri správnom modernom spracovaní špeciálnymi vysokokvalitnými materiálmi táto zlá vlastnosť borovice úplne zmizne..

Nasledujúce materiály sú drahšie a vyzerajú bohatšie: buk, dub, javor a mahagón. Náklady na tento materiál závisia od krásy a super sily tohto stromu v porovnaní s inými ihličnanmi. Životnosť týchto dverí so správnou výrobnou technológiou, spracovaním, správnou inštaláciou a opatreniami starostlivosti o ne je viac ako jedno desaťročie..

Umelé materiály

Umelé látky na výrobu interiérových dverí vlastnými rukami, napríklad drevotrieska a MDF, sa určite nedajú porovnať s dverami z prírodného dreva, ich trvanlivosť a pevnosť, ale ich cena je oveľa nižšia ako dvere z prírodného dreva. Životnosť týchto dverí je kratšia a environmentálne vlastnosti týchto dverí sú naďalej pochybné, napriek tomu, že výrobcovia zaručujú, že sú šetrné k životnému prostrediu..

Interiérové ​​dvere z kompozitných materiálov sú zvyčajne zastúpené predovšetkým MDF, drevotrieskou a hodnotnou drevenou dyhou. Pri pokrytí dverného krídla pomerne drahou dyhou sa vzhľad prakticky nelíši od prírodného dreva, pretože dyha je vyrobená z dreva. O trvanlivosti a dobe prevádzky je možné povedať, že tieto parametre sa takmer nelíšia od vlastností prírodných materiálov. Interiérové ​​dvere z kombinovaných materiálov sú najlacnejšie a neboja sa kolísania vlhkosti, preto sú menej náchylné na deformáciu ako analógy vyrobené z prírodných materiálov..

Sklo

Vzhľadom na všetky materiály, ktoré je možné použiť na výrobu interiérových dverí, nesmieme zabúdať na taký materiál, akým je sklo. Sklenené vložky vo dverách sú originálnou ozdobou interiérových dverí a interiéru ako celku a samy o sebe nesú určitú funkčnosť. Vďaka vloženému sklu vstupuje do miestnosti oveľa viac denného svetla dverným krídlom, ktoré je pre zatemnené miestnosti veľmi dôležité..

Vďaka rozmanitosti odtieňov farebného skla môžete v miestnosti vytvoriť rôzne vzory. Okuliare sú rôzne: matné, priehľadné, viacfarebné, s kresbami a vzormi. Najbezpečnejšie sklo je tvrdené, ktoré sa pri rozbití rozpadne na veľmi malé kúsky, ale zároveň nie je schopné poškodiť človeka. V detskej izbe sa odporúča nainštalovať tvrdené sklo..

Kov

Na výrobu interiérových dverí sa používa kov. Sú z neho vyrobené pánty a pánty. Náklady na tvarovky obvykle závisia od dizajnu, jednoduchosti použitia výrobku a povlaku. Pánty môžu byť univerzálne a odnímateľné. Výhodou delených závesov je ľahké a rýchle odstránenie.

Na vybratie dverí stačí zdvihnúť ich a dajú sa ľahko odstrániť z pántov. Takéto pánty, na rozdiel od univerzálnych, otvárajú vnútorné dvere doprava alebo doľava. Univerzálne pánty sú navrhnuté tak, aby sa otvárali v ľubovoľnom smere. Odstránenie dverí z univerzálnych závesov je však oveľa ťažšie ako odstránenie bežných dverí..

Na ich odstránenie je potrebné demontovať záves; na to vytiahnite tyč v strede. V predaji sú také pánty, vďaka ktorým sa vnútorné dvere otvoria v oboch smeroch, v závislosti od smeru, v ktorom sa osoba pohybuje. Cena tiež závisí od dizajnu a materiálu, z ktorého je kryt kľučky vyrobený..

Nezabudnite na nenápadný materiál, ktorý sa nazýva tesnenie. Nie sú viditeľné, keď sú dvere zatvorené, ale mali by ste vedieť, že plní dôležitú funkciu, a preto je nainštalovaný. Materiál plní také funkcie, ako je zvýšenie zvukovej izolácie, zabránenie úniku tepla, ako aj vstup cudzích pachov a prachu do miestnosti. Vyrábajú tesnenia z rôznych materiálov, prichádzajú v rôznych veľkostiach a farbách.

Príprava nástrojov na prácu

Výroba obložených dverí je veľmi zložitý proces, ktorý si vyžaduje určité znalosti, zručnosti a skúsenosti. Ale spolu s tým existujú aj interiérové ​​dvere, ktorých výroba je jednoduchá a nevyžadujú si špeciálne schopnosti a vyžadujú minimum nástrojov. Jedná sa o skrutkovač, pílu na kov, kuchynský nôž alebo sekáč, zvinovací meter alebo meter, ako aj kus hrubého šmirgľového plátna.

Na výrobu dverí budete potrebovať nasledujúce materiály:

  • Hrubé dosky asi 50 milimetrov alebo nosník pre škatuľu: dva nosníky pre zvislú časť a jeden kratší pre vodorovnú časť;
  • Lamely alebo nosníky pre rám: 2 dlhé nosníky pre zvislú časť a 3 krátke pre vodorovné časti dverného krídla;
  • Drevovláknitá doska – toľko, že bolo možné opláštiť dvere na oboch stranách;
  • Samorezné skrutky a lepidlo – na spájanie dielov;
  • Dokončovacie materiály: dekoratívna fólia, dyha, preglejka, farba a lak – v závislosti od dizajnu budúcich dverí;
  • Kovanie dverí: kľučky, pánty, zámky (západky) – všetko podľa vášho výberu.

Výroba interiérových dverí

V stenách vašich domov sú otvory, ktoré vyžadujú inštaláciu dverí – to je axióma. Ak je taký otvor umiestnený pri vchode do obytnej budovy, najlepšou možnosťou by bolo nainštalovať stolové dvere. Za najlacnejšie dvere sa považujú dvere, ktoré sú prerobené vlastnými rukami. Začnime s prepracovaním! Odstránime dvere, ktoré sa chystáme prerobiť z ich závesov, a položíme ich na stôl, potom z nich odstránime všetko príslušenstvo, to znamená pánty, kľučky a zámok. Po demontáži dverí sa musíte rozhodnúť, ako budú vyzerať po úprave.

Rozhodnite sa, či bude vyzerať ako pevný povrch, alebo ho chcete vyrobiť s okenným krídlom. Druhá možnosť bude o niečo komplikovanejšia, aj keď v prvej budete musieť z veľkej plochy odstrániť starý náter. Ďalej vám povie, ako vytvoriť dvere s okennými krídlami, aké zariadenie použiť na výrobu interiérových dverí a ako dyhovať celý povrch..

Prvým krokom je značkovanie. Na to musíte použiť veľký štvorec! Značenie sa zvyčajne vykonáva pomocou pravítka a štvorca, čiary sa nanášajú značkou alebo ceruzkou priamo na povrch dverí podľa farby na ňom (bude odstránený). Na bokoch dverí urobte nasledujúce zarážky: hore viac ako 160 milimetrov; v spodnej časti – viac ako 500 mm; na bokoch – asi 105 milimetrov.

Potom, čo sme použili značenie a rozhodli sme sa o fragmentu dverného krídla, ktoré bude odstránené, vezmeme vŕtačku a v označených rohoch urobíme 5-7 otvorov s krokom 3-5 mm. Ďalej sme to všetko vyrezali, pričom pomocou píly na kov tiež kontrolujeme, aby sa čiary ukázali byť prísne rovné.

Potom vyberieme rezaný fragment, vložíme ho pozdĺž obrysu budúcej väzby, medzi panely z lepenkového plášťa alebo preglejku, drevené lamely namažeme lepidlom na drevo. Ak pri inštalácii lamiel prekážajú kartónové rebrá umiestnené medzi plášťom, odporúča sa ich pomocou klieští zlomiť do požadovanej hĺbky. Lepidlo schne niekoľko hodín. Nemali by ste však čakať, kým lepidlo zaschne, všetky prúžky po obvode zafixujte malými klincami dlhými 10-15 mm, pričom ich čiapky zapustíte do plášťa.

Teraz sú vaše interiérové ​​dvere vyrobené a namontované. Naučili ste sa, ako vybrať správny materiál pre tento výrobok, a viete, aké nástroje sú potrebné. Potom sa môžete pustiť do zložitejších úloh. A informácie je možné získať z našich ďalších článkov!

About the author