DIY žebřík do podkroví

Nákup hotového schodiště do podkroví není vždy správným rozhodnutím. Vnitřní rozměry prostor se liší a struktura se jednoduše nehodí do velikosti. Individuální objednávka je drahé potěšení. Mnoho lidí proto přemýšlí o výrobě schodů vlastními rukama..

Práce na místě je nejlepší postup. Takto bude možné zohlednit případné nuance dispozice domu a včas odstranit nepřesnosti. Správná konstrukce schodiště ze dřeva je v silách každého řemeslníka s nejmenšími tesařskými dovednostmi.

Varianty schodiště do podkroví: výhody a nevýhody hlavních typů

Zařízení podkrovního prostoru je skutečnou a efektivní metodou rozšíření obytného prostoru soukromého domu. V tomto případě je však nutné vyřešit problém zvedání do horního patra. Chyby při návrhu a instalaci schodiště mohou „znehodnotit“ všechny výhody podkrovní místnosti. Špatně vymyšlené umístění a typ konstrukce může „sežrat“ další metry získané při zařizování obývacího pokoje.

Na základě varianty umístění schodiště vzhledem k domu se rozlišují dva typy struktur: vnější a vnitřní.

Vnější schodiště lze použít jako dočasné nebo trvalé. Externí design má některé funkce:

Vnitřní uspořádání schodiště je nejběžnější možností. Pokud to plocha domu umožňuje, pak je takový design nejlepším řešením. Mansardové schodiště se může stát dekorací interiéru a v zimě nebudete muset jít přes ulici, abyste vyšplhali do druhého patra. Možnou nevýhodou je využití užitné plochy.

Podle typu stavby je do podkroví pět hlavních typů schodišť:

Srovnání výhod a nevýhod, s přihlédnutím k rozměrům prostor a stávajícím okolnostem, bude možné určit optimální návrh schodiště pro dům.

Podkrovní schodišťové zařízení: základní pojmy

Hlavními konstrukčními prvky schodiště jsou: kosour, nášlap a stoupačky.

Kosour je nosný paprsek. Ve skutečnosti se jedná o desku, na kterou byly vyříznuty fragmenty pro instalaci kroků. Při výrobě dřevěných schodišť by tloušťka nosníku neměla být menší než 50 mm, minimální přípustná šířka je 250 mm. Obvykle se používají dva nosné nosníky. Pokud šířka podkrovního schodiště přesáhne 1,2 metru, je namontován další nosník.

Nášlap je vodorovná část kroku, na který se šlape při chůzi. Při vývoji výkresu je třeba mít na paměti, že čím větší je vzdálenost mezi nosnými nosníky, tím silnější by měly být kroky. Pro výrobu těchto dílů se používají desky o tloušťce 25-50 mm. Běhoun má přesah 20-40 mm přes správný krok.

Vzpěry jsou svislou částí mezi nášlapy. Tento konstrukční prvek obvykle není nosný. V některých verzích schodů nejsou vůbec žádné stoupačky – takové stoupání se vizuálně zdá snadnější.

Výběr materiálu pro výrobu dřevěných schodů do podkroví

Schodiště je plnohodnotnou součástí interiéru a v případě venkovního schodiště do podkroví je důležitým architektonickým prvkem. Při výběru designu a materiálu schodiště se musíte zaměřit na interiér domu.

Dřevěná schodiště jsou vhodná pro mnoho stylů a snadno se hodí do interiéru. Se dřevem se navíc pracuje snáze než s jinými materiály. Pokud tedy plánujete vyrobit si žebřík sami, je lepší zvolit dřevo..

Důležité! Strom potřebuje ochrannou úpravu, která zvyšuje odolnost materiálu proti vlhkosti a ohni.

Schodiště můžete postavit z jehličnatých i listnatých dřevin. Ideální volbou pro jehličnany je cedr a modřín. Dřevo vypadá dobře, snadno se s ním pracuje a prakticky nehnije.

Smrk je svými vlastnostmi mírně podřadný. Jeho hlavní nevýhodou je přítomnost velkého počtu uzlů. Snadná práce s borovicí, další plus dřeva – dostupná cena.

Z tvrdého dřeva je dub vhodnější pro vytvoření schodiště. Na druhém místě z hlediska výkonu – buk a na třetím – jasan.

Kovová střešní okna zdůrazňují individualitu bytového designu. Konstrukce je velmi robustní a spolehlivá. Kov může mít jakoukoli barvu nebo chromovaný – rozhodnutí závisí na stylu podkroví a celé místnosti.

Postavit schodiště z kovu svépomocí je docela obtížné – budete potřebovat svařovací stroj a zkušenosti s ním.

Kamenné nebo betonové schody jsou těžké váhy, které vizuálně zatěžují interiér domu. Je lepší postavit takový vzestup mimo dům. Následně lze schody omítnout a natřít vhodným odstínem..

Jak vyrobit schodiště do podkroví: instalace pochodové konstrukce krok za krokem

Výběr místa pro instalaci schodiště

Chcete -li nainstalovat schody, musíte určit nejoptimálnější místo:

Výpočet schodiště a sestavení výkresu

Existují určité standardy, které určují přípustné hodnoty základních parametrů schodiště. Výroba konstrukcí v souladu se stanovenými rozměry zaručuje bezpečnost a snadný pohyb po schodech. Je nutné dodržovat následující standardy:

  • šířka schodiště by neměla být menší než 80-100 cm;
  • pohodlná šířka kroku – 20-32 cm (optimální – 30 cm);
  • úzká část navíječe je nejméně 10 cm;
  • výška stoupačky – 15-19 cm;
  • sklon letového schodiště – 20-40 °.

Přibližný postup pro výpočet rozměrů schodiště:

Postup montáže žebříku

Připravte desky na provázky – je třeba je koupit s malým okrajem. Například s požadovanou délkou provázku 4,75 m musíte vzít prkno o délce 5 m. Pomocí truhlářského rohu označte štěrbiny na provázcích. Načrtněte místa pro řezání schodů a očíslujte je.

Protože výpočty byly provedeny bez zohlednění tloušťky desek, musí být tato hodnota vzata v úvahu při řezání spodní části provázku.

Důležité! Po vyříznutí podélníků je třeba je navzájem porovnat – musí se jasně shodovat, jinak nebude fungovat sestavení pevného schodiště.

Dalším krokem je vyříznutí nosníku plošiny. Velikost šířky paprsku se vypočítá následovně: šířka schodiště (90 cm) + dvojnásobná tloušťka provázku + 14 cm (v závislosti na parametrech schodiště). Podle uvedeného příkladu se tedy nosník plošiny rovná: 90 + 2 * 5 + 14 = 114 cm. Budou zapotřebí dva takové paprsky.

V připravených nosnících proveďte řezy s odstupem od okraje o 7 cm Šířka řezů by měla odpovídat tloušťce výztuhy. Nosníky jsou poté pomocí kotev připevněny k podlaze..

Namontujte do drážek výztuhy a připevněte je k trámům pomocí čepů nebo hmoždinek. Výplet, který je spojen poblíž zdi, k němu musí být připevněn kotvami. Poté jsou nainstalovány schůdky a stoupačky. Upevnění konstrukčních prvků se provádí jedním ze způsobů: řez, šrouby nebo hmoždinky.

Poslední fází je instalace zábradlí a instalace zábradlí.

Instalace točitého schodiště do podkroví

Konstrukce točitého schodiště má řadu funkcí, které je třeba vzít v úvahu při navrhování a instalaci:

  • na točitých schodištích stoupačky obvykle chybí;
  • když se lidé pohybují, střed schodů je vystaven hlavnímu zatížení, proto by šířka této části měla být nejméně 20 cm;
  • nejužší část kroku by neměla být menší než 10 cm;
  • optimální průměr šroubové konstrukce je 220 cm;
  • větve schodů by měly být ve vzdálenosti asi 2 metry od sebe;
  • schody jsou umístěny s mírným překrytím – to poskytuje další strukturální pevnost, hrany sousedních schodů jsou spojeny konzolami.

Sekvence montáže točitého schodiště:

Podkrovní schody v soukromém domě: fotografie

Podkrovní schodiště: rozměry konstrukce umožňují efektivní využití prostoru. Vestavěný kuchyňský kout a knihovna jsou umístěny pod schodištěm..

Kompaktní půdní schody instalované v rohu – nejlepší volba pro malé prostory.

Kovové venkovní schodiště do podkroví: foto

About the author