DIY schody na verandu

Vytvorenie schodiska na verandu vlastnými rukami je na prvý pohľad najjednoduchšou prácou medzi schodiskovými štruktúrami. Ale bez presných výpočtov a znalosti základných princípov jeho konštrukcie nie je možné vytvoriť spoľahlivú štruktúru. Terasa a veranda sú navyše vonkajšími priestormi miestnej oblasti a nie každý materiál je na tieto účely vhodný. Na základe odporúčaní odborníkov však túto úlohu zvládne každý domáci remeselník so základnými zručnosťami pri práci s drevom..

Obsah:

Kde začať stavať schody na verandu?

Pri stavbe súkromného domu nemôžete robiť bez výstavby schodov. Patria k pomocným štruktúram, ale bez schodov a schodov sa nedá vstúpiť:

 • do domu;
 • do suterénu;
 • v podkroví alebo v podkroví;
 • do najvyššieho poschodia;
 • na otvorenú terasu alebo verandu.

Upozornenie: Aj vo fáze návrhu domu je dôležité určiť, aké ďalšie rozšírenia a štruktúry majú byť, aby sa práca dvakrát nerealizovala, napríklad nahradiť verandu verandou.!

Niekedy potrebujete malé schody do prístavby alebo krásne zdobené prechody z podlahy na podlahu. Váš domov môže potrebovať schodisko veranda do podkrovia alebo iný funkčný model. Začnite ovládať techniku ​​konštrukcie schodiska od najjednoduchšieho! Štrukturálne sú všetky schody navzájom podobné, ale ak takéto schopnosti neexistujú, je najlepšie začať schodmi na verandu alebo vytvoriť schodisko na verandu, ak ju máte alebo sa má.

Dokonca aj pri stavbe najjednoduchšej schodiskovej konštrukcie sa predpokladá, že premyslený prístup vezme do úvahy:

 • typ schodiska a jeho konštrukčné vlastnosti;
 • materiály na jeho výrobu (drevo, tehla, betón, kov);
 • metóda horného pripevnenia a dolného dorazu;
 • odhadovaná šírka a výška;
 • počet schodov a šírka behúňa;
 • prítomnosť stúpačiek alebo ich neprítomnosť;
 • štylistika a dekoratívne prvky.

Spoľahlivý dizajn, široký priechod na zdvíhanie domácich spotrebičov a nábytku do domu, ako aj krásny dizajn schodiska sú hlavnými ukazovateľmi rozumného výberu prístupu. A rebrík vyrobený vlastnými rukami dodá majiteľom domu autoritu. Jeho úplný a lakonický vzhľad zapôsobí na príbuzných, priateľov a susedov. Naše ilustrácie možno navrhnú originálne riešenie alebo najvhodnejšiu možnosť – schodisko na verandu, foto:

Aký je rozdiel medzi vonkajšími a vnútornými schodiskami?

Pri výbere optimálneho dizajnu stojí za zváženie, že do vonkajších priestorov patrí krytá terasa alebo veranda. A ak je veranda bez úplného zasklenia otvoreným nevykurovaným priestorom. Materiály na jeho výrobu musia navyše odolávať extrémnym teplotám a nepriaznivým poveternostným vplyvom. Kombinácia tvrdého dreva na pevnom železobetónovom základe pri vchode do domu sa vyznačuje vysokou spoľahlivosťou. Napríklad betónové schodisko na verandu, foto:

Ak je veranda zasklená, schodisko môže byť čiastočne alebo úplne zasklené, mať stojany pod priezorom a ďalšie dodatočné konštrukčné prvky. Vonkajšie schodisko vo väčšine prípadov obsahuje zábradlie alebo zábradlie. Varujú pred pádom z mokrých alebo ľadových schodov, pomáhajú starším, krehkým ľuďom vyliezť do domu. Vôle medzi stĺpikmi alebo nárazníkmi by mali byť také, aby sa dieťa medzi ne nedostalo a nespadlo z vonkajšieho schodiska..

Každá otvorená veranda má svoje vlastné dizajnové prvky a dvojramenné schodisko s zákrutou v rohu, postavené po dvoch stranách obdĺžnikovej budovy s madlami, vyzerá veľmi esteticky. A hoci na svoju stavbu bude vyžadovať veľkú spotrebu dreva, bude spoľahlivý a pevný. Navyše môže byť ozdobený kvetináčmi a kvetináčmi, ktoré budú v lete voňať..

Tip: Nerobte zúžené vonkajšie schodisko, ponechajte priestor na úpravu pozemku a kvety a bude to najlepší dekoratívny prvok pre vašu verandu.!

Kompetentný projekt zahŕňa spoločný rám verandy a schodiska, aby sa znížili náklady a zvýšila spoľahlivosť celej konštrukcie. V ideálnom prípade by mala byť základňa verandy a schodiska z jedného monolitu alebo by mala byť vnímaná ako celok z hľadiska dizajnu a estetiky. Ak však bude potrebné neskôr postaviť rám schodiska, stojí za to vypracovať projekt, ktorý zohľadní vlastnosti celej budovy. Na stavbu vnútorných schodov nie sú kladené prísne požiadavky na pevnosť, ale je dôležité, aby boli v súlade s celým interiérom..

Môžete si tiež objednať hotové drevené alebo kovové schodisko na verandu, ak to cena vyhovuje. Potom budete musieť premýšľať o tom, ako to opraviť a zariadiť. Tiež stojí za zváženie všeobecný dizajn schodov a zábradlí k nim, ak jeden vedie na verandu z dvora, druhý na poschodie. Napríklad von vedie do podkrovia alebo do podkrovia.

Tip: Pri navrhovaní majte na pamäti, že uhol sklonu schodov na verandu by mal byť pohodlný a bezpečný pri stúpaní aj klesaní, zvonku obmedzený zábradlím. Spodná základňa vyžaduje výstavbu malého základu alebo podpery zakopanej v zemi.

Základňa konštrukcie vonkajšieho schodiska vedúceho na verandu môže byť vyrobená na základe tehál alebo blokov z penového betónu. Spodná základňa vyžaduje výstavbu malého základu alebo podpery zakopanej v zemi. Vzhľadom na to, že ide o vonkajší otvorený priestor, je dôležité dbať na to, aby sa zabránilo procesu rozpadu drevených prvkov. Na tento účel sa vykonávajú hydroizolačné práce alebo sa používajú dosky z tých druhov dreva, ktoré nie sú zničené prebytočnou vlhkosťou.

Je najľahšie vyrobiť schodisko na verandu vlastnými rukami z dreva, najmä ak máte nástroj a základné zručnosti. Konštrukcia takejto konštrukcie začína náčrtkom a výkresmi vonkajšieho schodiska, práca sa vykonáva v etapách:

 • pripraviť základňu;
 • vypočítajte počet krokov a interval medzi nimi;
 • načrtnúť umiestnenie horného schodu a určiť spôsob pripevnenia;
 • vykonávať hlavné práce na zbere schodov;
 • doplnok s usporiadaním zábradlí alebo zábradlí;
 • kompletná registrácia.

Obvykle nie je potrebné stavať zložité schodisko na nízku verandu, najmä ak nemáte potrebné schopnosti. Najčastejšie sa obmedzujú na malé schody, niekoľko schodov, s ručne vyrobenými zábradliami.

Čo je dôležité vedieť o schodisku?

Schodisko je šikmá konštrukcia s krokmi striedajúcimi sa v pravidelných intervaloch. Môže to byť rôznych typov:

 • priamy alebo jeden pochod;
 • skrutka (z verandy do podkrovia);
 • rotačný alebo viacchodový s pristátím;
 • zložitý polkruhový tvar.

Pri vlastnom vytváraní schodov je ľahké urobiť chybu bez presných výpočtov; vyžaduje si to podrobný projekt so všetkými výpočtami. Pred začatím tejto etapy práce stojí za to zoznámiť sa s hotovými výkresmi. Je tiež dôležité zvládnuť termíny pre hlavné prvky schodiska:

 • šnúrky;
 • behúň (stupne);
 • stúpačky;
 • zábradlia a zábradlia;
 • podpery;
 • klisnička, tetiva atď..

Základom rámu klasického schodiska sú 2 kosoury, na ktorých sú upevnené behúne a stúpačky. Mali by byť vyrobené z radu, ktorý je schopný nielen odolávať zaťaženiu ľudí idúcich do a von z domu. Je tiež dôležité zvážiť bremená, ktoré môžu zdvihnúť po schodoch. Príliš veľké schody zvyšujú dĺžku rebríka a zvyšujú spotrebu materiálu na neho. Úzke schody sú nespoľahlivé, a ak lezenie na verandu neruší, keď päta trochu klesá, bude klesanie nepríjemné. Najjednoduchšie schody sú najčastejšie postavené na klbku alebo vložením na kosoura. Hlavné výpočty sa týkajú:

 • výška schodiska;
 • dĺžka pochodu;
 • šírka schodov;
 • stúpacie výšky.

Vykonávame základné výpočty

Voľba šírky štandardného kroku je určená priemernou ľudskou nohou, výška zohľadňuje dĺžku kroku pri pohybe na šikmom povrchu. Je ťažké vyliezť na vysoké a úzke schody a výška stúpačiek by nemala byť väčšia ako šírka schodu. Nie je bezpečné stúpať a klesať bez zábradlia na príliš strmom schodisku a pre dvoch ľudí je ťažké prejsť úzkym otvorom, o to viac – priniesť náklad do domu. S ohľadom na tieto parametre boli vo vchodoch domov s typickým usporiadaním vyvinuté štandardné schodiská. Preto nemá zmysel v tomto smere niečo vymýšľať..

1. Výška schodov na verandu závisí od úrovne samotnej verandy (alebo terasy) a umiestnenia podpery pre prvý krok. Na výkrese je schodisko trojuholník s pravým uhlom, kde najväčší segment predstavuje dĺžku pochodu a zvislá strana je vzdialenosť od zeme k podlahe verandy. Všetky ostatné výpočty budú viazané na tieto hodnoty, aby sa určil počet krokov a ich šírka..

Pozor: Nezamieňajte si šírku schodu (behúňa) a šírku schodiska (dĺžku schodu)! Musí mať najmenej 80 cm.

2. Najpohodlnejší uhol sklonu schodiska je v rozmedzí od 30 ° do 45 °. Menší uhol – dĺžka schodiska a spotreba stavebného materiálu budú väčšie. Keď je schodisko naklonené o 30 °, optimálna výška schodu je 14 – 20 cm. Týmto indikátorom vydelíme výšku od zeme po podlahu verandy a získame celkový počet krokov. Rotačná konštrukcia predpokladá 2-3 schody a podesty, ktoré sa tiež berú do úvahy.

Vlastnosti výroby strunníka

Výroba kosouru je hlavnou fázou práce na schodisku na verande. Je dôležité správne označiť nosné trámy tak, aby boli úplne rovnaké, inak bude schodisko skreslené. Je pre nich dôležité vybrať si solídny a ostrieľaný rad štandardnej vlhkosti.

Označíme miesto pre budúce kroky tak, aby bol tento na úrovni verandy alebo namiesto nej. Značky sa nanášajú na dobre spracovaný obrobok požadovanej dĺžky, aby bolo vhodné rezať kľukaté drážky brúskou alebo iným univerzálnym nástrojom. Na konečné úpravy je možné použiť ručnú pílu a dláto..

Ďalej by mali byť nosníky upevnené na mieste vyhradenom pre schody, zatiaľ čo plošina alebo spodné podpery by už mali byť pripravené. Pred výrobou krokien skontrolujte olovnicu a vyrovnajte všetky parametre vertikálne a horizontálne a po úprave prejdite na ďalšiu fázu stavby schodiska.

Na miestach, kde by sa mali spojiť stúpačky a behúne, odborníci odporúčajú odstrániť niektoré rohy o niekoľko milimetrov – kvôli ľahšiemu nasadeniu. Vopred narezané behúne a stúpačky sú upevnené samoreznými skrutkami a skrutkovačom, začínajúc od spodného schodu.

Keď je hlavnou časťou schodiska brat, je čas vybaviť ho po stranách – vytvoriť pohodlné zábradlie. Bočné koľajnice sú nevyhnutné pre bezpečný pohyb na otvorenú verandu a z nej. To, či tam budú vytesané stĺpiky alebo iné obmedzujúce prvky, je na pánovi. Ozdobné fragmenty alebo drevorezby dotvoria vzhľad nového schodiska..

Železobetónové schody na verandu

Najspoľahlivejšie a najtrvanlivejšie sú kovové konštrukcie a hotové železobetónové schody. Výrobky zo železobetónu nepodliehajú zničeniu pod vplyvom poveternostných faktorov a neboja sa extrémnych teplôt. Napriek tomu, že sú betónové schody známe svojim vynikajúcim výkonom, sú dostatočne ťažké, aby ešte viac zaťažili štruktúru verandy. Takéto schody sú 2 typov – montované a monolitické. Vyžadujú pripravený základ alebo základ..

Hotový výrobok môže byť po stranách ozdobený kameňom alebo dlaždicami alebo ozdobený drevom, aby zodpovedal celkovému štýlu otvorenej verandy. Vďaka tomu bude schodisko dôstojnou ozdobou budovy a celej krajiny..

Pri vlastnej výrobe betónového schodiska budete musieť urobiť debnenie obložené hladkou preglejkou. V hotovej forme by nemali byť žiadne praskliny a praskliny, v dôsledku ktorých budú nevyhnutne existovať štrukturálne chyby..

Predtým, ako začnete nalievať pripravený betónový roztok, sa debnenie naleje vodou, aby sa preglejka napučala a bolo tam menej trhlín. Nezabudnite pripraviť tvarovky (rohové lišty a oceľové tyče) na schodiskový rám. Kompetentné vystuženie je zárukou spoľahlivosti betónových výrobkov vlastnej výroby. Časti rámu sú zvárané alebo spojené, aby sa zvýšila pevnosť rebríka.

Kovový roh na okrajoch schodov je položený do debnenia pred naliatím betónu zvarením vrstiev drôtu, ktoré sa kvôli spoľahlivosti konštrukcie zapustia do betónu.

Rebrík by mal spočívať na pripravenom základe zo zhutnenej sutiny alebo malého betónového základu. Pri stavbe montovaného schodiska z hotových dielov betónového tovaru sú podľa technológie všetky bloky postupne zostavené a bezpečne upevnené..

Kombinovaný typ schodiska zahŕňa kombináciu konštrukčných prvkov z rôznych materiálov. Na konci stavby akéhokoľvek typu schodiska je dôležité premýšľať nad dekoratívnymi doplnkami.

About the author