Zdobení kovového schodiště vlastními rukama

Kombinace kovu a dřeva je považována za nejefektivnější konstrukční řešení pro výzdobu interiéru. Vnější přitažlivost a úžasná síla, řada stylistických a barevných řešení, pocit mimořádné milosti a elegance určují nesrovnatelný úspěch kovových schodů zdobených dřevem. Nekonečný let fantazie a skutečné umělecké dílo.

Obsah:

Dřevěné schodiště na kovovém rámu: hlavní postava moderního interiéru

Moderní konstrukci schodiště lze bezpečně nazvat klíčovou konečnou postavou soukromého nebo venkovského domu a jasným, výrazným akcentem zvoleného stylistického směru.

Kovové schody zdobené prvky z přírodního dřeva a kovaného železa nepochybně dodávají interiéru ušlechtilý a úctyhodný vzhled. Nespočet konfigurací, moderní výrobní technologie a harmonická kombinace odolného kovu a přírodního dřeva otevírají designérům široký prostor pro realizaci nápadů.

Kovové schody s dřevěnými prvky mají vynikající výkonnostní charakteristiky a delší životnost ve srovnání s dřevěnými protějšky, zatímco hmotnost díky konstrukci přírodního dřeva je znatelně nižší než u celokovových nebo betonových konstrukcí.

Ve strukturách tohoto druhu jsou překvapivě kombinovány hlavní výhody, kterými jsou kovové a dřevěné schody vybaveny. Kovová schodišťová konstrukce s původními dřevěnými schůdky je plná elegance, je lehká a rychlá, zároveň je spolehlivá a dokáže odolat kolosálnímu zatížení po celou dobu své životnosti. Kov dodává konstrukci zvýšenou pevnost a odolnost a dřevěné schody – bezpečnost a pohodlí při pohybu, snadný sestup a výstup pro všechny členy rodiny.

Jako materiál pro výrobu kovové základny se tradičně používají lehké, ale pevné třídy kovu s charakteristickou zvýšenou odolností proti korozi. V závislosti na projekčním projektu a přání zákazníka může technologie vytváření schodů na kovovém rámu s dřevěnými prvky zahrnovat úplné i částečné dřevěné obložení kovových povrchů.

Dokončení kovových schodů: výběr materiálů

Tváří v tvář kovovému schodišti s přírodním masivem je v mnoha ohledech velmi ambivalentní proces: obložení se může stát nejlevnější možností, nebo naopak nejdražší. Je to materiál, který použijete k obložení struktury, který určuje konečný výsledek – ať už to bude velmi skromné, útulné schodiště nebo elegantní a úctyhodný design podle vašeho vkusu.

V závislosti na vypracovaném projekčním projektu a odhadovaném rozpočtu můžete dýhovat dřevem buď jen po schůdcích, nebo po schůdcích se stoupačkami.

Je třeba poznamenat, že výběrem přírodního masivního dřeva pro obložení neuděláte chybu. Žádný jiný materiál není schopen vnést do interiéru více tepla, přirozené svěžesti a harmonie než přírodní dřevo. Dřevo je mimo jiné proslulé zvýšenou zvukovou a tepelnou izolací, odolností proti nárazům, trvanlivostí a konečně i vizuální přitažlivostí..

Nejdůležitějším parametrem, který je při výběru dřeva brán v úvahu, je vlhkost, jejíž stupeň má přímý dopad na výkonnostní vlastnosti stromu. Nadměrná vlhkost výrazně snižuje pevnost dřeva, proto před výrobou prvků a dílů pro konstrukci vašeho schodiště by mělo být dřevo vysušeno, dokud nebude úroveň vlhkosti v přijatelných mezích, jinak během provozu můžete čelit bobtnání dřevěných výrobků.

Vlhkost čerstvě nařezaného dřeva je 35-100%. Pokud však přichází obklad, pak by vlhkost dřeva neměla překročit 12%.

Jak tedy ozdobit kovové schodiště?

Nejoblíbenější pro obkladové práce jsou ořech, dub, buk, hruška, třešeň, jasan, mahagonové dřevo.

dubové dřevo přitahuje zvýšenou pevností a odolností, bohaté barvy: od světle žlutých odstínů po červenohnědé tóny. Při pohledu na kovové schodiště s dubem je třeba vzít v úvahu jednu vlastnost: v průběhu času dubový masiv trochu ztmavne, získá hlubokou ušlechtilou barvu.

Popel pevný silné jako dub. Dřevo má výraznou texturu a ušlechtilý šedavý odstín..

Buk symbolizuje eleganci a propracovaný styl. Bukové dřevo se vyznačuje vizuální přitažlivostí, jednotnou strukturou a trvanlivostí. Ideální pro mahagonový vzhled.

Skvělého účinku lze dosáhnout použitím exotické dřeviny – wenge, teak, merbau. Neuvěřitelná barevná paleta: citronově žlutá, sytě purpurová, sytě červená, hnědá a černá! Ani ta nejbohatší představivost neprozradí rozmanitost barevných odstínů, které příroda udělila, stromy rostoucí v exotických koutech. Kromě vynikajících barev se schodiště potažená exotickými dřevinami vyznačují vysokou pevností a odolností..

Pro výrobu stoupaček odborníci doporučují používat borovici, smrk a jedli.

Borovice vyznačuje se dobrými výkonnostními vlastnostmi a díky nízké hustotě se snadno zpracovává. Náklady na struktury lemované takovým materiálem jsou mnohem nižší než u protějšků z tvrdého dřeva..

Po vyzdobení schodiště dřevěnými prvky je lze tónovat do jakékoli barvy, nebo je můžete jednoduše zpracovat speciální směsí, která dále zabrání praskání a hnilobě dřeva.

Můžete však naopak zdůraznit přirozenou texturu a reliéf materiálu, přirozený odstín. Stačí použít nějaké dekorativní techniky: například pomocí brusky s kovovým kartáčem můžete „česat“ dřevo měkkými a tvrdými vlákny. Přitom jsou měkká vlákna odstraněna kartáčem a tvrdá tvoří zajímavý reliéfní vzor..

Poté pomocí speciálních barev a laků dostanou kroky požadovaný odstín a pomocí mlýnku povrch jemně vyčistí. To by mělo být provedeno jemně, aby se mírně zdůraznila zvláštní struktura dřeva. Výsledkem je, že barva zůstává výhradně ve výklencích..

Vlastnosti obložení kovových schodů dřevem

Vytváření schodišťových struktur na kovovém rámu je tvůrčí proces, který kromě dovednosti a znalostí předpokládá vysoce umělecký vkus. Nejžádanější a nejrozšířenější obkladovou metodou je upevnění dřevěných schůdků na kovové schodiště..

Zbytek viditelných částí kovového rámu musí být natřen vhodnou barvou, aby hotová konstrukce schodiště harmonicky zapadala do soukromého nebo venkovského domu.

Pokud projekt projektu zahrnuje implementaci kompletního opláštění kovového rámu, pak musíte provést celou řadu prací na opláštění s přirozenou řadou schůdků a stoupaček, prostoru pod žebříkem, abyste vytvořili imitaci tetivy ze dřeva nebo copu.

Po takovém přestrojení se vaše kovové schodiště stane vizuálně k nerozeznání od svého dřevěného protějšku..

Žebříky na kovovém rámu, obloženém dřevem, jsou nenáročné na instalaci a provoz. Odborníci rozlišují mezi několika způsoby instalace. Pokud se rozhodnete postavit dřevěné schodiště na kovovém rámu sami, věnujte pozornost schodům z hotových prefabrikovaných modulů. Takové struktury jsou jednotlivé prvky sestavené do schodišť a vzájemně k sobě připevněné v souladu s přiloženými pokyny. Obvykle jsou takové moduly vyráběny v továrně v souladu s pravidly a předpisy GOST pro kovové a dřevěné schody..

Současně je třeba poznamenat, že zárukou bezpečného provozu jakékoli konstrukce schodiště je pravidelná kontrola včasné identifikace a odstranění možných poruch..

Technologie povrchové úpravy dřeva pro kovové schody

Kovové schody opláštěné dřevem jsou nejen vysoce uměleckým prvkem interiéru, ale také stylovou architektonickou strukturou, pro jejíž výrobu je třeba přísně dodržovat všechny technologické normy. Pokud jde o specialisty s vysokou kvalifikací a zkušenostmi, můžete získat skutečná mistrovská díla designového umění, která vás budou těšit více než deset let. Dokončení kovového schodiště však můžete provést vlastními rukama, když jste pečlivě prostudovali technologii procesu, s trochou vytrvalosti a píle..

K pokrytí kovového schodiště dřevem budete muset provést několik kroků:

1. Vyberte návrh budoucí konstrukce schodiště a způsob opláštění kovového rámu dřevem: zda budou opláštěny pouze schody, nebo stupně se stoupačkami, dřevěným zábradlím a zábradlím;

2. Rozhodněte o druhu dřeva pro obložení;

3. Připravte prvky a ozdobte části. Chcete -li to provést, budete muset upravit pole na rozměry rámu, s vyloučením výskytu trhlin. Po pečlivých měřeních vyřízněte dřevěné schody a každý očíslujte;

4. Vyberte nejvhodnější typ zábradlí. Ploty na schodech jsou kromě své vlastní ochranné funkce také poměrně efektivním dekorativním prvkem konstrukce schodiště. Vzhledem k tomu, že zábradlí může mít různé části, měli byste si vybrat nejvhodnější a nejpohodlnější tvar dlaně. Aby byla zajištěna bezpečnost pohybu po schodech, je nesmírně důležité zvážit umístění sloupků. Vzdálenost mezi nimi je obvykle 90 mm, 130 mm nebo 220 mm;

5. Upevněte dřevěné prvky. Vyzbrojeni šroubovákem upevněte schůdky nahoře. Poté co nejtěsněji opřete stoupačky do rámu a zajistěte je. Postupujte podle stejných kroků po celé délce žebříku..

Skvěle vypadají schůdky, na kterých dřevěné prvky mírně vyčnívají za kovový povrch. Na krytiny používejte pouze tvrdé dřevo. Abyste se vyhnuli odštípnutí obkladu, pomůže vám sražení hran po obvodu dřevěného panelu a vytvoření zaobleného tvaru v rozích..

Umístěte sloupky podél okrajů schodů od začátku do konce schodiště. Po kontrole svislosti upevněte sloupky pomocí speciálních čepů a upevněte na ně zábradlí;

6. Sešijte celý rámeček. Boční stranu schodiště opláštěte dřevěným panelem, předem řezaným ve tvaru schodů. Po opláštění stoupaček a schodů pokračujte k návrhu pochodů pro zadní část kovové konstrukce. K tomu potřebujete sádrokartonové desky. Na konci práce naneste na všechny dřevěné prvky lak nebo barvu..

Kovové schodiště opláštěné dřevem je považováno za univerzální, ale zdaleka ne jediné architektonické řešení pro soukromé a příměstské víceúrovňové domy. Osvěžit interiér místnosti může například dřevěné schodiště s kovovými sloupky..

Při výrobě schodišťových konstrukcí lze kov a dřevo úspěšně kombinovat v těch nejneočekávanějších kombinacích. A stačí si vybrat nejvhodnější možnost, která bude plně splňovat estetické, funkční a finanční požadavky..

Chcete -li se dozvědět více o tom, jak opláštit kovové schodiště dřevem, podívejte se na video na youtube.

About the author