Jak nainstalovat elektrický pohon na okenní křídlo pro automatické větrání skleníku vlastními rukama

Aby skleník správně fungoval, je nutné v něm zorganizovat všechny podmínky pro růst rostlin. Jednou z důležitých součástí, která usnadňuje provoz skleníku, je elektrický pohon na okně. S jeho pomocí je možné plně automatizovat větrání ve skleníku. Existuje několik možností pro automatické disky. Další informace o jejich funkcích a instalační technologii se dozvíme dále..

Obsah:

Schéma elektrického pohonu ručně – důvody pro větrání skleníků

Větrání skleníků je nezbytný proces pro jejich správné fungování. Skleníky potřebují větrání z následujících důvodů:

1. Udržovat optimální teplotní podmínky. K dosažení vegetace rostlin je nutné ve skleníku udržovat teplotu zhruba dvacet stupňů. Intenzivní zálivka a vyšší teploty vedou k předčasnému poškození rostlin a jejich vadnutí. Aby se tomu zabránilo, je nutné pravidelně větrat skleníkovou místnost..

2. S denními teplotními změnami rostliny ztvrdnou, stanou se robustnějšími. Je to zvláště důležité při pěstování sazenic, které v budoucnu vyrostou v běžné půdě..

3. Přítomnost čerstvého vzduchu brání výskytu škůdců ve skleníku. Vysoká teplota a vlhkost jsou vynikajícími podmínkami pro růst plísní a hmyzu. Snížením těchto ukazatelů je možné zabránit jejich rozvoji..

4. Jelikož se vzduchové hmoty ve skleníku intenzivně pohybují, dochází k opylení rostlin a ke zvýšení jejich plodnosti.

Existuje několik způsobů, jak větrat skleníky. Ve vztahu k principu větrání se dělí na metody přirozeného a nuceného větrání. Přirozené způsoby větrání jsou závislé na energii, které mají elektrický pohon a systémy s automatickým pohonem.

Nucené větrání skleníku zahrnuje instalaci několika ventilátorů, z nichž některé odvádějí vzduch ze skleníku, zatímco jiné jej čerpají. Ve velkých sklenících jsou také instalována ventilační zařízení, která podporují míchání a přerozdělování vzduchu..

Upozorňujeme, že automatický větrací systém ve skleníku je vybaven dalšími bateriemi, které je třeba pravidelně dobíjet. V opačném případě může dojít k poruše systému..

Elektrické ventilátory jsou instalovány ve větracích otvorech skleníku. Při jejich porovnání s předchozí verzí disku zdůrazňujeme následující výhody:

  • ventilátory instalované na větracích otvorech umožňují přesné nastavení polohy okna, rychle mění nastavení a umožňují jejich úpravu;
  • pohon má vysoký výkon, který otevírá nejen jedno okno, ale také několik větracích otvorů najednou;
  • používá se ve sklenících s vícestupňovým ventilačním systémem, spouští se při určité teplotě.

Mezi hlavní součásti elektrického pohonu pro okno uvádíme:

  • regulátor teploty;
  • relé nastavení automatického pohonu;
  • dálkový teplotní detektor;
  • reduktor;
  • hřídel;
  • kabel;
  • přímo do okna.

K dispozici jsou pneumatické a hydraulické otvírače oken. Každý ze systémů má stejný princip fungování. Uvnitř otvíráku je pracovní tekutina, která se během procesu ohřevu rozpíná a tlačí otvírač oken.

Hlavní součástí každého otvírače je ocelový hydraulický válec, uvnitř kterého je tepelný pohon. Kromě toho je zařízení vybaveno upevňovacími prvky pro válce, tyčí, posunovačem, svorkami, páčkami, rohy pro upevnění rámu, zařízeními pro upevnění otvírače na různých typech oken..

Vezměte prosím na vědomí, že všechny automatické okenní větrací systémy jsou vybaveny expanzními prostředky s vysokou setrvačností. Pokud teplota v místnosti stoupne příliš rychle, nemusí fungovat. V takovém případě se doporučuje otevírat okna ručně..

DIY domácí elektrické pohony

Pokud z nějakého důvodu nebylo možné koupit automatický pohon pro otevření okenního křídla ve skleníku, doporučujeme vám, abyste si ho vyrobili sami. K vytvoření bankovního mechanismu pro otevření okna budete potřebovat:

  • dřevěný trám;
  • větrací příčník;
  • osa otáčení;
  • držák.

Podle principu činnosti se okno otevírá tímto způsobem: teplota vzduchu v místnosti stoupá, zatímco voda z jedné nádoby proudí do druhé, čímž se otevírá otvor, který zajišťuje větrání. Když teplota klesne, vakuum začne absorbovat vodu, která vyprázdní plechovku a pomůže zavřít okno..

K nezávislému vytvoření ventilačního mechanismu budete potřebovat:

  • dvě plechovky, 1000 ml a 3000 ml;
  • dva kryty, ocel a nylon;
  • měděná trubka, 30 cm dlouhá, 0,5 cm v průměru;
  • flexibilní potrubí;
  • cínový nebo silikonový tmel.

Ve velké nádobě musíte nalít asi 800 ml vody, je uzavřena ocelovým víkem pomocí šicího klíče. Do vnitřku plechovky je připájena měděná trubka, která nedosáhne svého dna o pár milimetrů. Uvnitř nylonového krytu je instalována flexibilní hadice, která je pečlivě utěsněna. Podle schématu je zařízení nainstalováno v určitém pořadí a je zkontrolován jeho výkon..

Elektrický jeřáb udělejte si sami: větrací mechanismy pro skleníky

Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje elektrický pohon na bázi oleje, doporučujeme vyrobit elektrický pohon ručně. Takové zařízení funguje mnohem rychleji, téměř okamžitě po zvýšení teploty..

Nejdůležitější charakteristikou elektrického pohonu je jeho setrvačnost. Nadměrně prodloužené zahřívání oleje však vede k poškození rostlin pod vlivem velmi vysokých teplot. Zařízení by proto mělo fungovat okamžitě, ihned po zvýšení teploty..

Nabízíme verzi zámku s elektrickým pohonem pro skleník, která je založena na použití válce z počítačového stolu.

Prvním krokem je příprava zdvihacího válce. Jedna strana je vybavena kovovým dříkem a druhá plastovým dříkem ventilu. Pokyny pro výrobu elektrického pohonu vlastníma rukama jsou následující:

1. Umístěte plastový dřík do svěráku upnutím. Dále je tyč náhle vytažena z ovladače takovým způsobem, aby se otevřel ocelový čep.

2. Instalujte ocelovou tyč uvnitř válce, abyste uvolnili napětí na válci..

3. K odříznutí části válce použijte brusku. Noste masku a brýle. Vytlačte kovovou tyč z válce. Snažte se jej nepoškodit, jinak nebudete moci vytvořit vysoce kvalitní disk..

4. Upněte stonek do svěráku a na jeho koncovku nasaďte nit; k odstranění manžet použijte brusku.

5. Uvnitř válce bude vložka, která je nainstalována na svém místě. Nechte píst vyrobený z hliníku, odstraňte z něj gumové podložky.

6. K čištění všech částí použijte benzín. Umístěte dřík do vnitřní části vložky, postupujte opatrně, aby nedošlo k poškození ucpávky.

7. Namontujte matice na závitové připojení, zabraňují tomu, aby tyč během provozu nespadla do vnitřku válce..

8. Namontujte hliníkový píst. Vezměte trubku a přivařte řezanou stranu válce k jednomu jejímu konci.

9. Po odstranění vzduchu nainstalujte systém na okno a naplňte jej motorovým olejem.

Zkontrolujte funkčnost tepelného pohonu. Pro snazší plnění systému olejem nainstalujte na jeden konec vodorovného potrubí zátku. Na druhou část potrubí nainstalujte kulový ventil a nádobu, do které bude odtékat olej.

Ruční opravy elektrických pohonů – stavíme z automobilového válce

K provádění prací na nezávislé výrobě elektrického pohonu bude zapotřebí plynový hydraulický automobilový válec. Protože se jedná o plynové zařízení, musí být upraveno, aby fungovalo jako pohon.

Nejprve ve válci vyvrtejte otvor, aby se vypláchl plyn. Vytvořte na něm nit, ke které bude v budoucnu připojena hadice. Zajistěte jej šroubem s čepem. Tím dojde k zablokování hlavy závěsu na místě..

Dále byste měli zakoupit nebo objednat přijímač, který zajišťuje provoz tepelného pohonu. Odstraňte vzduch a naplňte zařízení olejem. stonek musí být zcela ponořen do oleje. Zkontrolujte těsnost celého systému.

Dále byste měli nainstalovat elektrický pohon na okno a počkat, až teplota stoupne, abyste zkontrolovali jeho provozuschopnost.

Další možností výroby elektrického pohonu je použít plynový tlumič z automobilu Zhiguli. Pro tyto účely budete také potřebovat dva kusy ocelových trubek, na jejichž koncích je závit. Na konci plynového tlumiče je odříznuta spodní část čepu. A ve spodní části je vyvrtán otvor pro nit.

Měli byste také zakoupit šrouby pro brzdové hadice, další matice a šrouby. Ve střední části zařízení je vyvrtán otvor pro instalaci vodovodních zátek. Uvnitř jsou namontovány šrouby a na ně je nasazena matice. Pomocí paronitových těsnění spojte všechny části dohromady. K připojení zástrčky a odpaliště použijte pojistné matice..

Odšroubujte jednu část zátky a nalijte do ní olej. Současně uvolněte vzduch z tlumiče. Zašroubujte uzávěr a připevněte zařízení k oknu. Zkontrolujte funkčnost mechanismu.

Cena elektrického pohonu, funkce, výrobní vlastnosti

Existuje mnoho typů elektrických pohonů, které lze použít k automatickému větrání skleníků. Všechny se liší tvarem, velikostí, materiálem. Princip fungování je však pro všechny téměř stejný. Uvnitř hydraulického zařízení je kapalina, která během procesu ohřevu zvětšuje objem a vytlačuje pístový systém. Je tedy možné dosáhnout otevření rámu..

Při výrobě elektrického pohonu sami musíte nejprve zásobit zařízení a látku, která je schopná reagovat na změny teplotních podmínek. Jako taková látka se nejčastěji používá běžný automobilový olej. Kromě toho budete potřebovat:

  • automobilová pružina;
  • potrubí, do kterých bude nalita tekutina;
  • dvě kohoutky – na jednu stranu se nalije olej a na druhou vytéká.

Tlumicí tyč je připevněna k rámu, oříznuta k pružině a připojena k trubce. Současně sledujte těsnost spojů. Na každou stranu zařízení nainstalujte kohoutky, přes které je nutné doplnit olej a vypustit vzduch ze systému. V procesu zahřívání oleje se dřík rozšiřuje při otevírání okna a při chlazení naopak zavírá rám.

Vytvoření takového mechanismu vyžaduje hodně práce. K práci s ním navíc budete potřebovat určitý nástroj a dovednost. Nedodržení těsnosti všech připojení vede k tomu, že zařízení nebude fungovat efektivně. A to je spojeno se smrtí plodiny ve skleníku, protože neustálé vystavování vysokým teplotám negativně ovlivňuje kvalitu rostlin..

Otázka instalace elektrického pohonu na okenní křídlo by proto měla být brána velmi vážně. Pokud pochybujete, že to zvládnete sami, je lepší zakoupit zakoupené modely a nainstalovat je podle pokynů výrobce..

Způsob upevnění elektrického spotřebiče je určen materiálem, ze kterého je skleník postaven. Někteří výrobci nabízejí specializované instalační služby.

Ruční pohon elektrické brány:

About the author