K ohýbání kovových profilů lze použít různé ohýbačky, ale ohýbačka profilů je díky svým výhodám mezi nimi nejvhodnější. Ale drahý stroj na tváření válců není k dispozici všem lidem. Můžete si ji však navrhnout sami podle svých individuálních potřeb. Než začnete, musíte zjistit, proč potřebujete domácí ohýbačku profilů. Pokusme se společně porozumět stávající klasifikaci ohýbání profilů, jejich návrhu a principu fungování, hlavním fázím konstrukce a procesu ohýbání.
Obsah:
Účel ohýbačky profilů
Dnes je stroj na ohýbání profilů široce používán při výrobě ocelových, měděných, hliníkových a PVC trubek z kovů a profilů, jakož i při pokládce plynových a vodovodních systémů při instalaci kabelu .. Díky tomuto úžasnému vybavení můžete ohýbat kovové profily. Stroj na ohýbání profilů lze použít k ohýbání různých polotovarů: nosníků, plných polotovarů pravoúhlých a čtvercových profilů, trubek, úhelníků, kanálů, I nosníků a kovových tyčí. Toto zařízení dokáže ohýbat materiál o 360 stupňů bez jakýchkoli omezení. Profily mohou pokrývat celý profil nebo jen jeho část.
Když je třeba ohýbat kov ve správném úhlu, nejčastěji se používá domácí ručně vyráběný ohýbací stroj na profily. Toto speciální zařízení umožňuje ohýbat kovové profily válcováním za studena bez předehřívání součásti. Stroje na tváření válců vám také umožňují získat produkty s jednoduchým a střídavým zakřivením s asymetrickými a symetrickými obrysy..
Hlavní výhodou stroje na ohýbání profilů je ohybový výkon pouze v jedné roli. Kovové profily můžete obrábět vodorovně i svisle. Díky stroji bude možné vyrábět kruhy z kovových přířezů. Existuje možnost vytvoření spirály z trubky nebo profilu. Stroje vám umožňují vytvářet otevřené a uzavřené obrysy i ty, které mají plynulý přechod.
Ohýbačky profilů jsou dnes velmi populární v mnoha stavebních oblastech, energetice, námořním, automobilovém, sportovním, petrochemickém, nábytkářském a elektrotechnickém průmyslu. Proces ohýbání se provádí podél poloměru a skládá se ze dvou hlavních pohybů: obrobek se válcuje mezi válečky se současným lisováním horního válce nebo bočních válečků.
Design ohýbačky profilů
Ohýbací zařízení je snadno přenosný stroj s mechanickým, elektrickým nebo hydraulickým pohonem, kompaktními rozměry a relativně nízkou hmotností, který je určen pro ohýbání kovů válcováním za studena. K dosažení optimálních parametrů zakřivení se často používají speciální trysky, které pomáhají zpracovávat širokou škálu produktů..
Existují čtyři typy systémů ohýbání válečkových profilů. Instalace s horním pohyblivým válečkem je nejjednodušší formou z hlediska mechaniky použité při jeho práci, protože se pohybuje pouze horní válec. Konstrukce takového mechanismu se liší: horní ruční válec – pomocí reduktoru, hydraulický – s ovládáním hydraulického systému horního válce. Toto uspořádání válečků umožňuje vypočítat možný poloměr ohybu výrobku s malými chybami v namáhání materiálu nebo mírným gradientem během deformace profilu. Takové kresby profilovače jsou v současné době nejběžnější..
Modely s levým pohyblivým válečkem jsou vhodné pro curlingové spirály a umožňují provádět stejné funkce jako předchozí ohýbačky profilů, s jediným rozdílem v mechanice pohonu bočních válečků. Modely jsou vybaveny CNC, proto ovládají gradient ohýbání a ohýbání součásti z původního výkresu, nebo mají ovládání s přednastavenými ohýbacími funkcemi.
Válečky s pohyblivými spodními bočními válečky slouží především k ohýbání velkých profilů, protože ohybová síla je rovnoměrně rozložena na oba spodní hřídele a pohon je plně hydraulický. Každý hřídel má svůj vlastní ovladač polohy, který udržuje spirály pružné. Tento design je nejpoužívanější, protože válečky se pohybují po segmentu kruhu..
Modely, ve kterých jsou všechny válečky pohyblivé, mají nejsložitější konstrukci, která zahrnuje všechny výhody předchozích strojů. Takové vlastní ohýbačky profilů jsou schopny dělat práci, kterou předchozí mechanismy provádějí samostatně..
Princip práce ohýbačky profilů
Hlavní rozdíl mezi strojem na ohýbání profilů a jinými stroji na ohýbání trubek spočívá ve skutečnosti, že stroj na ohýbání profilů deformuje kov válcováním, nikoli ohýbáním. Všechny ohýbačky profilů mají podobný princip činnosti. Ohyb profilu je pevně instalován a upevněn pomocí speciálních otvorů vytvořených v rámu pomocí kotevních šroubů. Před zahájením práce musí být ohyb profilu uzemněn a zkontrolována neporušenost elektrického a mechanického spojení..
Před prvním uvedením do provozu se válečky očistí od konzervačního tuku suchým hadříkem a zkontroluje se, zda síťové napětí odpovídá charakteristice ohybu profilu. Poté se ohýbač profilu spustí v nečinnosti po dobu 30 minut. Pokud dojde k odchylkám od normálního provozu, stroj se zastaví a odstraní se závady..
Obrobky se očistí od oleje a zkontroluje se tvrdost materiálu, která by měla být stejná po celé délce obrobku. Dále jsou válečky upraveny pro zpracování ohnuté části v následujícím pořadí: nejprve se pomocí klíče odšroubují matice pro upevnění podpěrných a přítlačných válečků, poté se válečky na hřídele namontují klíčem a zajistí maticemi, poté přítlačný válec se pomocí rukojeti zvedne do horní polohy.
Obrobek je upnut mezi hřídelemi, poté je válcován pod vysokým tlakem mezi hřídele, jak je znázorněno na videu o ohýbání profilu vlastními rukama, díky kterému se profil ohýbá. Poloměr zakřivení se nastavuje zvednutím a spuštěním horního hřídele. V ručním profilovacím zařízení je mechanismus ovládán pákou, kterou operátor otáčí. Elektrický ohýbací stroj funguje díky elektromotoru.
Klasifikace profilů Bender
Navenek klasický ohýbač profilu připomíná písmeno "T". Existuje několik typů těchto zařízení, která se liší technickými vlastnostmi, kvalitou a cenou..
Elektrické ohýbačky profilů.
Elektrické ohýbačky profilů se zpravidla vyrábějí ve formě velkých masivních strojů, proto jsou vhodné pouze pro použití ve stacionárních podmínkách. Spolu s tím se však takové ohýbačky profilů používají k ohýbání profilu, který má malý průřez, proto se nejčastěji používají v malých průmyslových odvětvích a v domácích dílnách. Toto zařízení se vyznačuje vysokou úrovní přesnosti a dokonale udržuje pevnost trubek v bodech ohybu..
Úhel vychýlení lze označit pomocí různých metod. Při použití mechanické metody jsou použity speciální značky, které trochu připomínají ručičky hodin. Ale modernější způsob je digitální. Díky tomuto přístupu je úhel vychýlení vytvářen elektronicky a monitorován na obrazovce. Takový nástroj je však dražší a těžší..
Ohýbačka hydraulických profilů
Hydraulický systém se používá v průmyslovém měřítku. Tyto ohýbačky profilů používají skuteční profesionálové při stavbě kanalizace nebo vodovodních systémů a jsou ideální pro stacionární podmínky. Tento typ ohýbačky profilů se vyznačuje tím, že funguje pouze ze sítě. Hlavními výhodami jsou vysoká rychlost, zachování mobility, snadné použití, žádné namáhání uživatele.
Ruční ohýbačky profilů
Tento ohýbač profilů je nejlevnější a nejdostupnější, můžete jej dokonce nosit s sebou. Toto zařízení lze použít v domácnosti, garáži nebo autoservisu, protože výkresy ručních ohýbačů profilů neznamenají profesionální zaškolení stroje. Nevýhody jsou: velké zatížení uživatele, nepohodlí při vytváření několika ohybů na jedné trubce, práce pouze s tenkými trubkami, prodloužené ohýbání po dobu několika minut, prakticky nekontrolovaný poloměr ohybu.
Ale i s uvedenými nevýhodami je ruční ohýbačka profilů nejpřijatelnější volbou pro domácnost. Pokud při instalaci topení nebo instalatérských prací potřebujete ohýbat pouze několik tyčí nebo trubek, jednoduše nemá smysl kupovat drahý nástroj. Ruční zařízení to dokážou velmi dobře..
Druhy ruliček
Pro domácí použití je ideální ruční ohýbačka profilů. Pokud neplánujete delší dobu používat ohýbačku profilů, je lepší koupit levnou možnost nebo si ručně vytvořit model. Musíte vědět, že existuje několik možností pro ruční výrobu ruliček, z nichž každá se od sebe svým způsobem liší..
První možnost je nejběžnější. Po trubce, která se ohýbá, se pohybují speciální válečky, které na ni svou silou působí a ohýbají ji. Toto zařízení ohýbá trubku kolem pevného rámu. Pro trubky z nerezové oceli je tato možnost ideální. Téměř všechny její modely umožňují ohýbat trubku až o 180 stupňů..
Druhou možností jsou ohýbačky profilů, které vytlačují trubku speciálním zařízením v místě ohýbání. Posouvají rám směrem k ohýbanému materiálu. Tato možnost eliminuje možnost záhybů v důsledku pohyblivého rámu a nemačká ohýbací materiál. Je také vybaven rohatkovými mechanismy, které mohou výrazně zvýšit sílu ruky. Tento ohýbač profilů se snadno používá i jednou rukou.
Pokud potřebujete ohýbat velmi silnou trubku, pak se neobejdete bez ručního hydraulického profilovače – nejsilnější z manuálních možností. Je vybaven speciálními hydraulickými písty, které na díly vytvářejí několik desítek tun tlaku. Hydraulické nářadí může ohýbat díly o 90 nebo 180 stupňů.
Vytvoření ohýbačky profilů vlastními rukama
Pokud chcete použít ohýbačku profilů pro velké objemy práce, je lepší koupit speciální verzi, která je vybavena více funkcemi a je mnohem silnější než ruční. Ale pro jednoduché ohýbání potrubí je ideální ruční zařízení..
Konstrukce bude záviset na průměru potrubí. Zde může být několik možností. Pokud průměr trubky není větší než 20 milimetrů, lze trubku ohnout pomocí betonové desky s otvory, do kterých lze umístit ocelové čepy. Trubka tedy prochází mezi čepy a ohýbá se do požadovaného úhlu a strany. Pokud tloušťka trubky přesáhne 25 milimetrů, je nutné složitější kresbu ohýbání profilu udělat sami.
Chcete -li to provést, připevněte k základně dva válečky. Válečky musí mít kruhový průřez boční hranou. Navíc poloměr boční plochy musí mít stejný průměr jako ohýbaná trubka. Trubka musí být vložena mezi válečky a konec fixován. Volný konec je poté připevněn k navijáku a poté je aktivován. Když trubka dosáhne požadovaného ohybu, můžete naviják zastavit.
Dále budete potřebovat cementovou suspenzi, která je vyrobena z písku v poměru 1 až 4 (to znamená, že jedna část cementu se použije na čtyři části písku). Budete také potřebovat tlusté části potrubí a průměr asi 70-100 milimetrů. Můžete použít kanály, které jsou pro tento účel ideální..
Na zemi je vyrobena cementová platforma, do které jsou vloženy řízky těchto trubek. Nejprve jsou vloženy přísně svisle do sutin. Vzdálenost mezi těmito prvky by měla být 40-50 milimetrů. Poté je oblast naplněna cementem, ale potrubí musí zůstat svislé při 90 stupních. Vyschnutí webu bude trvat několik dní..
Aby se zabránilo prasklinám, drcení nebo vyboulení, doporučuje se před ohřevem naplnit potrubí křemenným pískem. Tuto technologii používá mnoho stavitelů. Výhodou křemičitého písku je, že neobsahuje spálitelné organické frakce. Můžete experimentovat, abyste určili písek. Nejprve písek osušte pomocí teploty 150-300 stupňů. Poté ho prosejte přes jemné síto o velikosti 1,5 x 1,5, aby se oddělily částice, které se po zahřátí mohou spálit na stěny trubice. Vhodný písek by se neměl lepit na stěny.
Před naplněním potrubí pískem zasuňte jeden jeho konec dřevěnou zátkou, jejíž délka by se měla rovnat 1,5-2 průměrům potrubí. Poměr zúžení od 1:10 do 1:25. Když jsou všechny přípravné práce dokončeny, je nutné nalít malé množství písku do řezané trubky a zahřát ji na tmavou třešňovou barvu. Poté, co potrubí vychladne, můžete do něj nalít písek a pečlivě zkontrolovat stěny.
Pokud délka potrubí není větší než 2 metry, můžete jej vyplnit sami. Umístěte trubku svisle a naplňte písek malými částmi. Zde platí pravidlo: po každé porci je nutné trubku nadzvednout a jemně na ni poklepat kladivem. Pokračujte v této práci, dokud dutiny zcela nezmizí. To by mělo být naznačeno prázdným zvukem úderů kladiva. Pamatujte, že písek by se neměl dostat k hornímu okraji potrubí přibližně o velikost průměru.
Shora je nutné ucpat zátku, ve které je předvrtáno několik otvorů pro výstup výsledných plynů. Zátka by měla vyčnívat co nejdále z potrubí, aby ji bylo možné po dokončení práce snadno vyjmout. Pomocí křídy je nutné kolem potrubí označit v místě největšího ohybu, jehož poloměr by měl být menší než tři až čtyři průměry potrubí, jako na fotografii ohýbání profilu udělej si sám.
Pokud se potrubí ohne o 90 stupňů, měl by být interval zahřívání šest průměrů potrubí. Pokud je trubka ohnuta pod úhlem 60 stupňů, lze interval ohřevu zkrátit na čtyři průměry potrubí a pokud je plánován úhel ohybu 45 stupňů, potrubí by se mělo zahřát pouze o tři průměry..
Zahřívání musí být zastaveno, jakmile z potrubí odteče veškerá stupnice. Toto je známka úplného zahřátí potrubí. Pokud se na povrchu potrubí objeví jiskry, znamená to, že je jednoduše spáleno. Trubka musí být ohnuta v jednom zahřátí. Pokud existuje několik takových pokusů, mohou zhoršit strukturu kovu..
Pamatujte, že ohýbací zařízení horkých trubek musí mít šablonu, bez které je obtížné získat požadovanou konfiguraci. Nezapomeňte také na bezpečnostní pravidla: během práce nestůjte před dřevěnou zátkou zatloukanou do potrubí. Když ohýbání horké trubky skončí, je nutné z ní vytáhnout zátky a vytřepat písek. Tímto způsobem se provádí ruční ohyb válce..
Stroj na tváření rolí si můžete zakoupit ve specializovaných obchodech nebo společnostech, nebo se můžete naučit, jak vyrobit ochrannou lištu a sestavit ji sami. Takovou možnost můžete udělat sami; to nevyžaduje žádné stavební dovednosti. Pokud použijete výše uvedené tipy na výrobu ohýbačky profilů, potíže při ohýbání zcela zmizí, stejně jako potřeba koupit drahý nástroj..