Večer, vracející se domů po práci, musíte v první řadě tápat po vypínači v temné místnosti. Ještě horší je, když musíte v noci vstát z postele v naprosté tmě a ospale mávnout rukou po zdi, abyste cítili vypínač. Ačkoli je to nepříjemné, mnozí si na to už zvykli, místo toho, aby si doma nainstalovali podsvícený vypínač..
Obsah:
Odrůdy spínačů
Na moderním stavebním trhu jsou přepínače prezentovány v dostatečném sortimentu, aby si vybrali přesně ten typ, který bude nejlépe vyhovovat místním potřebám osvětlení v místnosti. Liší se jak vzhledem, tak designovými prvky – přepínače s fotografiemi v protisvětle.
Hlavní typy přepínačů:
- klávesnice;
- stiskněte tlačítko;
- smyslové;
- otočný;
- kabel.
V obytné oblasti lze také použít podsvícený průchozí spínač a všechny uvedené odrůdy, ale nejběžnější jsou:
1. Přepínač s jedním tlačítkem s osvětlením-použitelný pro uzavření pouze jednoho okruhu, prodává se s vestavěnou diodou pro noční osvětlení.
2. Dvouklíčový vypínač s osvětlením-má 2 spínače a používá se pro lustry a jiné vícelampovky. Připojení k síti je uspořádáno tak, že jeden klíč může současně rozsvítit 1-2 nebo více žárovek a když je zapnutý druhý klíč, rozsvítí se zbytek lustru. K použití samostatné koupelny se často používá spínač se dvěma tlačítky..
3. Tříklíčové nebo čtyřklíčové spínače jsou schopné současně uzavřít 3–4 elektrické obvody, proto se používají k ovládání osvětlovacích zařízení v několika místnostech z jednoho místa. Například pro pohodlí je na jednom místě v domě zahrnuto schodiště, samostatná koupelna a chodba. Je nejvhodnější opatřit takový spínač osvětlením, pokud chybí..
4. Tahový spínač – používá se u svícnů a přenosných lamp, podsvícení se obvykle nepoužívá.
Kolébkové přepínače jsou nejoblíbenější a nacházejí se téměř v každém bytě nebo domě, ve školách a školkách, v kancelářích a na dalších veřejných místech. Mnoho moderních modelů se prodává s diodou podsvícení a průhledným štítem, aby vaše prsty nerozmazávaly zeď kolem vypínače. Nejméně běžně používaný dotykový spínač podsvícení.
Výhody osvětleného spínače
1. Celkový design a konstrukce osvětlených spínačů je téměř stejná jako u konvenčních modelů, ale malá LED dioda poskytuje značnou výhodu při použití v temné místnosti..
2. Osvětlený indikátor spínače je docela ekonomický, protože malá LED spotřebovává příliš málo energie.
3. Dioda funguje pouze tehdy, když je spínač nefunkční a automaticky se vypne, když je zařízení používáno.
4. Můžeme říci, že náklady na energii pro vlastní údržbu LED jsou tak zanedbatelné, že prakticky neovlivňuje spotřebu elektrické energie..
5. Další výhoda – pokud je v ložnici nainstalován podsvícený spínač, pak při náhlém nočním probuzení umožňuje rychlou navigaci v bdělém prostoru.
O vlastnostech práce obvodů pro spínač s podsvícením
Vizuálně a strukturálně se většina osvětlených spínačů téměř neliší od těch jednodušších, jsou také stejným způsobem připojeny k hlavnímu vedení.
Používá se hlavní součást podsvícení:
- malá neonová lampa;
- LED spárovaná s odporovým prvkem.
Musí být napájeny paralelně s hlavními kontakty jističe. Pokud je v nefunkční poloze, pak napájení LED jde podél vlákna uvnitř diody s nízkým odporem.
Abyste domácímu osvětlovacímu systému dodali trochu pohodlí, nebudete muset trávit více než půl hodiny času. Můžete se omezit na výměnu zastaralých přepínačů za nové, vylepšené, tedy na diody. Druhou možností je nezávislé vybavení stávajících spínačů jednoduchým prvkem pro noční osvětlení. Pokud víte, jak připojit podsvícený spínač, pak je snadné to udělat sami, a to i bez vytvoření elektrikáře..
Je důležité mít základní znalosti o elektřině a uzavřeném obvodu a také umět číst jednoduchá schémata zapojení. Každé schéma má své vlastní charakteristiky, komponenty a parametry. Pokud je ale nesprávné připojit osvětlený spínač, pak:
- dioda se nemusí rozsvítit;
- energeticky úsporné žárovky budou blikat;
- senzor ve tmě slabě svítí.
Výhody a nevýhody různých schémat by měly být podrobně analyzovány..
Osvětlený průchozí spínač
Kontaktní mechanismus tohoto typu spínače se vyznačuje pohyblivým kontaktem, který se aktivuje vždy, když je obvod otevřený. Stisknutím tlačítka zapnutí / vypnutí v takovém spínači je pohyblivý kontakt vržen z jednoho kontaktu na druhý, čímž je zajištěna činnost druhé části obvodu. Proto se tak jmenuje – kolébkový spínač nebo průchozí spínač.
Průchozí spínač s osvětlením – schéma připojení je v přístupu zásadně odlišné, zde lze jednu lampu (lustr) ovládat ze dvou míst. Zapněte jej například na začátku schodiště a vypněte na druhé straně. Přímý typ přepínače jinak plní funkce uzavření obvodu a aktivuje osvětlovací zařízení z různých stran.
Obvod průchozího spínače osvětleného diodami je relevantní na schodech ve 2podlažních místnostech a dalších. To je výhodné, protože schodiště lze osvětlit ze spodního i horního patra. V takovém případě je vhodné umístit vypínač ve vzdálenosti přibližně jednoho místa od první příčky schodiště, aby při hledání tlačítka vypínače nezakopl v absolutní tmě. Totéž platí pro chodby, jejichž osvětlení lze pohodlně ovládat z obou konců..
Schéma instalace je celkem jednoduché: na začátku dlouhé chodby je 1. spínač, na druhém konci je 2. průchozí spínač s LED. Když jsou prvky uzavírání sítě odpojeny, svítidlo se nerozsvítí – pro tok proudu neexistuje uzavřená smyčka. Když je první spínač přesunut do provozní polohy, je zde sepnutý kontakt – světlo se rozsvítí a pokud je aktivován druhý, zhasne. Nejjednodušší způsob použití hotových modelů s vestavěnou diodou při instalaci osvětleného spínače.
Obvod spínače na LED s odporem
Většina osvětlených spínačů má předinstalované LED diody, které je nutné při instalaci zapojit do schématu zapojení. Když je spínač nefunkční, musí proud protékat prvkem s odporem, zatímco dioda je chráněna zpětným napětím..
S minimálním proudem, do 3 mA, je zajištěna znatelná záře spínače ve tmě. Pokud jas diody nestačí, je důležité snížit hodnotu odporu. V tomto případě musíte mít základní znalosti z fyziky proudu, nebo se můžete obrátit na referenční literaturu – tabulky pro výpočet aktuální síly.
Toto schéma zapojení spínače osvětlení je použitelné pouze pro lustr s tradiční žárovkou. Při použití neonových lamp LBU nebo úsporných lamp jsou však možné problémy – v noci bude patrné buď slabé blikání, nebo spontánní zapnutí a blikání lamp.
Pokud je svítidlo navrženo pro LED žárovky, vnitřní osvětlení na spínači nemusí fungovat. To je způsobeno odporem sítě, která je v LED žárovce sama o sobě dostatečně velká, a bude existovat nedostatek síly proudu, který by zajistil provoz senzoru v uzavřené síti.
Vlastnosti obvodu pro instalaci spínače na LED s kondenzátorem
V elektrickém obvodu odborníci doporučují pro produktivitu dát další kondenzátor přímo do spínače, čímž se sníží hodnota odporu. Zásadní rozdíl mezi obvodem je v použití prvku místo odporu k omezení proudu pomocí kondenzátoru..
Místo jedné jednoduché diody stačí dát další LED, popsanou výše, přičemž obvod zůstane beze změny, ale obě LED budou svítit stejnou intenzitou. Výhodou tohoto typu spojení diody s kondenzátorem je hospodárnost. Nevýhodou jsou větší rozměry a neefektivní provoz LED.
Montáž osvětleného spínače
Pro ty, kteří se zajímají o to, jak nainstalovat podsvícený přepínač, stačí použít schémata a tipy uvedené v článku. Mohou být instalovány místo konvenčních spínačů, které vyžadují výměnu, nebo jsou zastaralé. A ty vodiče, které přicházejí z podsvícení, jsou připojeny k kontaktům spínače paralelně s hlavními napájecími vodiči.
Upozornění: Před zahájením prací na instalaci přepínače nezapomeňte vypnout přívod elektřiny do sítě.!
1. Je důležité rozhodnout, jaký druh žárovky bude nový spínač regulovat. Ne všechny se shodovaly s indikátorem stejně dobře kvůli vysokému odporu diskutovanému v předchozích částech. Nejlepší možností je pracovat s halogenovými a žárovkami a při spárování s osvětlenými spínači bude fungovat bezchybně. A u LED a zářivek mohou být problémy s předřadníkem osvětlovacího zařízení – žárovky budou blikat.
2. U světelného indikátoru je nutné vypočítat indikátory odporu omezujícího proud v uzavřené síti ještě před instalací spínače vlastními rukama. Můžete použít hotové vzorce nebo vypočítat charakteristiky rezistoru na základě speciální kalkulačky. K tomu není nutné znát fyziku – stačí, když do výpočtu zadáte známé parametry a dostanete odpověď. Kromě toho je tato kalkulačka také užitečná při určování parametrů odporu hotových spínačů, například když selže podsvícení..
3. Někdy na žárovce rezistoru není žádné označení, ale existuje konvenční označení barevných charakteristik. Poté se nominální hodnota určí podle schématu nebo tabulky „online kalkulačky“.
Je důležité vědět: Zaručená proudová síla pro zajištění záře v LED je 2 mA a pro neonovou lampu – 0,1 mA. Dolní prahová hodnota napětí pro provoz LED je nejméně 1,5-2 voltů a pro neonové žárovky-až 40-80 V. Údaje jsou potřebné pro jiné výpočty, například když parametry světelného prvku hotového přepínač není znám.
4. Pokud je vyžadován rezistor s vysokým výkonem nebo není dostačující k jeho pájení, nahraďte jej několika rezistory s nízkým výkonem v sérii. Při tomto připojení několika odporů jejich celkový výkon odpovídá vypočtenému výkonu dělenému jejich počtem. Například odpor 1 V o jmenovité hodnotě 100 kOhm je bezpečně nahrazen 2 odpory 0,5 W 50 kOhm zapojenými do série.
5. Při instalaci obvodu musí být určen odpor nebo kondenzátor, kde se má fáze připojit k tomuto vodiči. Proud procházející prvky obvodu je v rozmezí několika mA a kvalita kontaktů zde není rozhodující. Při instalaci podsvícení do kovové krabice je důležité dbát na to, aby nedošlo ke kontaktu se stěnami a vodivými vodiči.
Upozornění: Při instalaci podsvícení je obtížné v zásadě cokoli zásadně porušit, protože svítidlo zde funguje jako omezovač proudu. Jediná věc, která se může stát, pokud dojde k některým opomenutím, je nefunkční stav vestavěné diody. Problémy nastávají, když je LED pájena bez odporu nebo se liší v hodnotě.
Podrobný návod k instalaci neonové žárovky bez patice s krátkými vývody do spínače
Malé neonové žárovky, které jsou vhodné pro montáž do vypínače, jsou k dispozici bez patice nebo s paticí. Rozdíl je v tom, že krátké dráty vycházejí přímo ze žárovky, pak způsob jejich instalace má své vlastní vlastnosti..
Uveďme složitější příklad – instalace neonové lampy bez podstavce s krátkými dráty do spínače:
- délka LED diod je velmi malá, jako malá neonová lampa, takže nestačí k plnému napájení spínacích svorek, proto jsou vybaveny měděným zapojením (1žilové nebo lankové);
- nahromadění kabeláže pájením, předtím odizolujte výstupy z oxidů a zpracujte pájkou;
- připojte měděný drát stejného průměru o více než půl centimetru, pracujte s pájkou;
- nezapomeňte izolovat pájení (trubicí, let);
- je vhodné zaoblit konce pro upevnění na svorky pomocí kleští s kulatým nosem, upevnění na spínací svorku;
- pájet odpor a kus drátu požadované délky na 2. výstup pro připojení k 2. výstupu spínače;
- také izolovat pájení, vytvořit prstenec a upevnit jej na druhou svorku spínače;
- poslední fází je upevnění klíčem.
Tip: Většina vypínačů má klíče z tenkého bílého nebo průsvitného plastu a pod nimi je ve tmě jasně vidět světlo z diody. Přepínač je viditelný v noci, když není v provozu, a nemusíte vyvrtávat díru naproti neonovému rezistoru. V krajním případě proveďte na klíči pomocí vrtáku malý kulatý výřez a naplňte jej silikonem. To by mělo být provedeno pouze na odstraněném klíči.!