Ako si vybrať a pripojiť stmievač

Harmonická kombinácia bezchybnej funkčnosti a zdržanlivého dizajnu, rôznych farieb a lakonických foriem, spoľahlivosti a nového ekonomického pohľadu na svet – to je niekoľko funkcií, ktoré charakterizujú moderné stmievače.

Na čo je stmievač?

Stmievač (stmievač) je špeciálne zariadenie, ktoré je namontované namiesto vypínača a slúži na ovládanie svetelných zariadení a reguláciu toku svetla od jemného a tmavého po najjasnejšie.

Zariadenie bolo prvýkrát vyvinuté v 90. rokoch 19. storočia pre Granville Woods a slúžilo na pomalé stmavovanie umelého osvetlenia v divadle. Moderné stmievače, okrem tradičných funkcií ovládania zdroja svetla a zmeny jeho intenzity, majú mnoho ďalších užitočných funkcií:

  • automatické vypnutie pomocou časovača,
  • hlasové alebo akustické ovládanie,
  • imitácia prítomnosti,
  • diaľkové ovládanie,
  • pripojenie k systému „smart home“.

Medzi dôvodmi, prečo je v miestnosti nainštalovaný stmievač, existuje niekoľko hlavných:

Nepochybne sú také vlastnosti stmievačov také atraktívne, že si ich domáci majstri vytvárajú sami a úspešne ich kombinujú so štýlom svojich priestorov..

Typy stmievačov

V závislosti od výkonu a typu svetelného zdroja je obvyklé rozlišovať tri hlavné typy moderných stmievačov:

Po prvé, pri kúpe stmievača by ste mali vychádzať z toho, na aké žiarovky bude určený a aké je celkové zaťaženie, ktoré dokáže vydržať. Odborníci odporúčajú kúpiť stmievač, ktorý má pre každý prípad veľkú výkonovú rezervu..

V závislosti od spôsobu ovládania je pridelená samostatná kategória dotykové, otočné a tlačné stmievače. Hlavný rozdiel dotykové zariadenie (viko dimmer) je schopnosť prispôsobiť svetelný tok sotva viditeľným dotykom na určitú oblasť tlačidla. Také dokonalé zariadenie môže byť vybavené infračerveným prijímačom na diaľkové ovládanie..

Je potrebné poznamenať, že niektoré modely umožňujú súčasné ovládanie niekoľkých nezávislých zdrojov svetla. Na ovládanie rôznych typov žiaroviek slúžia dotykové stmievače vybavené dvoma tlačidlami. V tomto prípade sa regulácia intenzity svetelného toku vykonáva pomocou dvoch na sebe nezávislých tlačidiel.

Rotačný stmievač predpokladá mierne otočenie čapu, push-down stmievač – viacnásobné stlačenie klávesov.

Pripojenie stmievača

Obvod stmievača, ako aj jeho pripojenie, sú neuveriteľne jednoduché. Rovnako ako štandardné prepínače sú nainštalované v zadnom boxe. Jedinou dôležitou podmienkou správneho a bezpečného pripojenia je potreba pripojiť svorky k fáze a k záťaži..

Predtým, ako sa lampa rozsvieti, musí triak prejsť prúdom. A to sa stane iba vtedy, ak sa medzi elektródami G a A1 objaví určité napätie. Keď dôjde k pozitívnej vlne, kondenzátor sa nabije cez potenciometer R, ktorého hodnota určuje rýchlosť nabíjania. Keď sa dosiahne daná hodnota napätia na kondenzátore, dostatočná na otvorenie dinistora a triaku, tento sa otvorí. Inými slovami, odpor je dostatočne nízky a svetelný zdroj bude horieť až do konca polvlny..

To isté platí pre negatívnu polvlnu. Pretože triak a diac sú vyvážené zariadenia, nie je rozdiel, kadiaľ prúdi. Ukazuje sa, že v podmienkach aktívneho zaťaženia napätie vyzerá ako po sebe idúce „pne“ negatívnych a pozitívnych polovičných vĺn, ktorých frekvencia je 100 Hz.

Schéma zapojenia stmievača nevyžaduje použitie špeciálnych dielov a predpokladá použitie akýchkoľvek triakov bez ohľadu na výkon záťaže. V tomto prípade by napätie malo byť najmenej 400 V, pretože okamžité napätie v sieti môže byť 350 V. Veľkosť odporov a kondenzátorov je rozhodujúca pre počiatočný a konečný bod zapálenia, ako aj stupeň spoľahlivosti svetelného zdroja.

Spôsoby použitia stmievačov

Odborníci identifikujú dva spôsoby použitia stmievača: single a group.

Jediný stmievač môže byť použitý ako pre jedno svietidlo, tak aj pre niekoľko svetelných zdrojov spojených do spoločnej skupiny. Napríklad pomocou diaľkového ovládača môžete zmeniť režim jasu osvetlenia niekoľkých žiaroviek. V tomto prípade sú centrá ovládajúce stmievače kombinované do jednej schémy vrátane 2 až 6 zón. Ak rozumiete zložitostiam a špecifikám procesu pripojenia stmievača a viete, ako správne nastaviť intenzitu svetelných tokov z jedného diaľkového ovládača, môžete nezávisle vykonávať zónové zónovanie vášho domova..

Ak potrebujete, aby sa svetelný zdroj jednoducho zapínal a vypínal, môžete použiť vypínač stmievača. Vďaka priechodnému stmievaču sa súčasne dosiahne funkčnosť a pohodlie, ako aj plynulá regulácia intenzity svetla.

Okrem toho sa v praxi používajú stmievače na vytváranie efektívneho podsvietenia na celkovom pozadí hlavného svetla. Použitie tejto techniky vám umožňuje zvýrazniť určité dekoratívne prvky v interiéri. Napríklad stmievač zvýrazní obrys vášho obľúbeného obrazu na stene alebo oblasti s luxusnou podlahovou vázou, čím sa priestor vizuálne zmení. Bezchybná funkčnosť a premyslený dizajn, harmónia tvarov a paleta jemných farieb vám umožnia perfektne zapadnúť do moderného konceptu architektúry..

Niekoľko dôležitých bodov alebo úskalí používania stmievačov

1. Nezaťažujte stmievače energeticky úspornými žiarovkami, inak riskujete dodatočné náklady. Po nadviazaní spojenia skrátite dobu prevádzky žiarovky na 100 – 150 hodín a stmievač nebude fungovať oveľa dlhšie kvôli neustálemu preťaženiu.

Samozrejme, z každého pravidla existujú výnimky. V tomto prípade im možno pripísať žiarovky poľského výrobcu Godiva: začínajú na 15% jasu, ale ich náklady sa pohybujú na úrovni 20 – 25 eur. Áno, a zariadenia s fázovým prerušením používané pre takéto svetelné zdroje sú samozrejme k dispozícii: stmievač Legrand, Jung, Gira a ďalšie, pričom ich cena je tiež dosť vysoká.

2. Práca stmievačov je spojená s minimálnym zaťažením – až 40 wattov. Pokles zaťaženia, spôsobený napríklad poruchou žiarovky, môže byť sprevádzaný blikaním záťaže s frekvenciou až 50 Hz. Významnejšie zníženie zaťaženia vedie k aktivácii systému ochrany zariadenia a v kritickej situácii – k poruche stmievača.

3. Stmievače sú veľmi dôležité pre teplotné podmienky v miestnosti. Ak teplota presiahne 25 ° C, je potrebné venovať zvláštnu pozornosť prevádzke zariadenia, pretože stmievač môže v prípade prehriatia ľahko zlyhať. Neprekračujte prípustné zaťaženie konkrétneho zariadenia, odborníci v tomto prípade odporúčajú pridať výkonové zosilňovače.

4. A ešte jeden dôležitý bod: stmievač používajte výlučne s typom záťaže, na ktorú je určený a nespájajte súčasne kapacitné a induktívne záťaže, hrozí poškodenie zariadení!

Video z YouTube

Video vám podrobne povie, čo je stmievač a na čo je určený.

About the author