Ako si vybrať smaragd

Mnohí z nás majú sady, zeleninové záhrady, všetci používajú nože, nožnice, dláta, vŕtačky, často si musia nabrúsiť záhradné náradie, či už sekeru alebo lopatu. Aby ste sa dlho neobťažovali s ostrením ručne, musíte si kúpiť špeciálny stroj, ktorý sa nazýva domáci šmirgľ. Ako vybrať správne zariadenie a na čo sa odporúča venovať pozornosť? Teraz tomuto problému porozumieme..

Obsah:

Čo je to šmirgeľ pre domácnosť

Emery je čierno-zelená alebo zelená hornina, ktorá sa používa ako abrazívny materiál, zmes magnetitu a korundu. Najkvalitnejší šmirgeľ sa nachádza v Naxose, Galeike, Turecku a Grécku. Zvláštnosť smirku ako brúsneho materiálu spočíva v prítomnosti nízkotaviacich sa nečistôt, preto ho možno použiť iba vo výrobkoch, ktoré na výrobu nevyžadujú vysoké teploty, to znamená za studena..

Dôležitým ukazovateľom smirku je jeho abrazívna schopnosť, ktorá závisí od obsahu korundu v hornine. Najvyšší obsah korundu je pozorovaný v chloritoidových rudách, je však 2-3 krát nižší ako vo veľmi kvalitných korundových rudách. Ako protišmykový prvok sa šmirgeľ najčastejšie používa na povrchovú úpravu podláh, chodníkov a schodísk..

Brúska (šmirgľ) je elektrické náradie určené na brúsenie kovu: vŕtačky, nože, sekery, dláta a nožnice, ako aj pílové listy. Hlavnú časť tela brúsky zaberá elektromotor s podperou, ktorý je pripevnený k pracovnému stolu pomocou spojovacích prvkov. Napájanie zariadenia sa zapína a vypína pomocou špeciálneho tlačidla.

Na oboch stranách motora sú 2 brúsne kotúče umiestnené rovnobežne k sebe: jedno kotúč s veľkými zrnami je určený na hrubé spracovanie materiálu, druhé jemnozrnné je potrebné na jemné spracovanie.

Brúsne kotúče majú najčastejšie priemer 150-250 milimetrov a hrúbku 16-32 milimetrov. Niektoré z nich sú umiestnené v ochrannom kryte. Otvorená časť kruhu sa otáča zhora nadol. Predmet, ktorý sa má nabrúsiť, spočíva na špeciálnom stojane, vzdialenosť od neho je možné prispôsobiť brúsnemu kotúču, v určitom uhle sa tiež otáča do kruhu.

Existujú modely elektrických brúsok, v ktorých je namiesto jedného kruhu kovová kotúčová kefa na predbežné hrubé spracovanie objektu. Niektoré modely majú tiež ďalšie špeciálne drážky pre vŕtačky. Na ochranu pred iskrami je na elektrickom orezávači nainštalovaná špeciálna priehľadná doska nazývaná faucet. Niektoré brúsky sú navyše vybavené žiarovkou na osvetlenie pracovnej oblasti brúsky..

Samotný účinok elektro emery je znížený na skutočnosť, že časť materiálu je odstránená z ošetreného povrchu. Materiál má zvyčajne kryštalickú štruktúru, ktorá sa počas prevádzky opotrebováva tak, že sa z neho odlomia najmenšie častice a na ich mieste sa objavia úplne nové ostré hrany, a to všetko kvôli krehkosti.

Čo sú to brúsky

Ostrené brúsky ponúkané na predaj sú podmienene rozdelené do troch tried: profesionálne, poloprofesionálne a domáce. Ich hlavný rozdiel medzi nimi spočíva v spoľahlivosti, ktorá je zaistená použitím určitých materiálov. Náradie pre domácnosť je navrhnuté na dve hodiny dennej práce. Profesionálne brúsky sú navrhnuté na nepretržitú každodennú prácu po dobu 8 hodín s 2 povinnými prestávkami, každých 15 minút. Poloprofesionálne stroje samozrejme zaujímajú medzipolohu medzi týmito dvoma triedami..

Každá trieda má tiež široký výber rôznych prevedení a úprav ostriaceho nástroja. Nejde samozrejme len o obyčajné stroje s dvoma kruhmi všetkých možných priemerov, ale aj s neštandardným usporiadaním napríklad kruhov umiestnených kolmo na seba. Najuniverzálnejším strojom je stroj, ktorý je vybavený brúsnym pásom a bežným kotúčom..

Pre potreby domácnosti stačí celkom lacný orezávač s nízkymi otáčkami – asi 120 – 150 otáčok za minútu a okolo, ktorý je ponorený do vodného kúpeľa, to znamená „mokrého“, na ktorom môžete pomaly dodať potrebnú ostrosť. rezanie a bodanie, ktoré boli v domácich poddaných. Taký malý šmirgľ pracuje zo siete striedavého prúdu, ako brúsny nástroj sa používajú brúsne kotúče s vonkajším priemerom v rozmedzí 150 – 200 milimetrov a priemernou hrúbkou 20 – 40 milimetrov..

Existujú aj modely, ktoré majú na jednej strane ďalší kotúčový kotúč, najčastejšie vpravo. Je určený pre obrobky, ktoré nikdy neboli použité ako rezný predmet. Najprv sa takýto výrobok vyčistí kefovým kotúčom, to znamená, že sa nahrubo naostrí a potom sa uvedie do požadovaného stavu na brúsnom kotúči s jemným zrnom. Kotúčová kefa sa používa aj na odstránenie hrdze alebo odstránenie drobných triesok, ktoré zostanú po naostrení na kov..

Na domácich strojoch s 2 kruhmi sú nabrúsené rôzne kovové nástroje. Ale nie všetky modely majú špeciálne drážky pre vŕtačky. Niektoré spoločnosti ich odmietajú znížiť náklady na svoje výrobky. Také drážky nie sú k dispozícii na ostričkách s veľkými kotúčmi, ktoré sú určené na ostrenie hrubých a veľkých nástrojov, to znamená osí a iných podobných nástrojov..

Indukčné motory používané v moderných ostričkách sú bezúdržbové a tiché. Takmer vo všetkých výrobkoch je os rotora uložená na guľkových ložiskách. Upevnenie brúsnych kotúčov je spravidla zabezpečené bežnou štandardnou maticou.

V predaji sú aj brúsky vybavené brúsnym pásom namiesto druhého brúsneho kotúča, čo výrazne rozširuje možnosti použitia stroja. Počas prevádzky sa pás pohybuje s kruhom. To znamená, že na takom pásovom šmirgli môžete nielen brúsiť všetky druhy kovových obrobkov, ale aj ich brúsiť. Ak je zapojený iba brúsny stroj, potom je pás zbytočný. Preto, keď to nie je potrebné, potom musíte premýšľať o vhodnosti kúpy takéhoto stroja do domu alebo odstrániť pásku z orezávača, keď ho nepotrebujete.

Klasifikácia brúsnych kotúčov

Ak sa rozhodnete kúpiť elektrickú brúsku, musíte sa zoznámiť s klasifikáciou brúsnych kotúčov pre šmirgľ. Poďme sa pozrieť na to, ktoré sú najobľúbenejšie..

Brúsne kotúče 25A

Elektrokorundové brúsne kotúče sú najobľúbenejšie, pretože sú určené hlavne na spracovanie mäkších kovov, to znamená, že sú ideálne pre domácnosť. Takýto kruh je ideálny na zaostrovanie osí, nožníc, ako aj na spracovanie bežnej ocele (rohy a iné výrobky). Kruhy taveného oxidu hlinitého sú najčastejšie biele a majú označenie 25 A. Stáva sa, že výrobcovia pridávajú farbiace prvky, takže kruhy môžu byť oranžové alebo modré..

V takom kruhu sa pri sústružení obyčajného kovu dosiahne pomerne kvalitné zaostrenie, pretože kruh má veľmi mäkké zloženie, počas trenia je teplota nízka, preto sa na kove neobjavuje modrá škála a ak neexistuje, potom si kov zachováva svoje vynikajúce vlastnosti. A to platí predovšetkým pre rezanie predmetov, napríklad nožov, pretože pri ostrení je dôležité kov neprehriať. Brúsny kotúč z oxidu hlinitého je preto vynikajúcou voľbou pre domácnosť..

Pred výberom šmirgľa musíte mať na pamäti, že kruhy sú rôznych veľkostí a sú určené pre rôzne brúsky. Ak si kúpite kruh na domáci šmirgeľ, potom je fit najčastejšie 32 milimetrov. Najbežnejšie veľkosti kruhu v priemere sú 200, 175, 150, 125 milimetrov, hrúbka – 25, 20, 16, 10 milimetrov a fit – 32 milimetrov.

Brúsne kotúče 64C

Brúsne kotúče zelenej farby z karbidu kremíka sú určené na spracovanie tvrdých zliatin (spájkovanie na vrtákoch s príklepovými vrtákmi) a nástrojovej ocele. Tento materiál má zvýšenú odolnosť proti oderu pri otáčaní – teplota je dosť vysoká, takže ak sa pokúsite naostriť domáci kuchynský nôž v takom kruhu, potom ho samozrejme pokazte, pretože sa na ňom objaví okamžitá stupnica. čepeľ noža.

Takýto kruh sa zvyčajne používa iba na brúsenie nástrojov vyrobených zo špeciálnej nástrojovej ocele (P18, P6M6, s prídavkom kobaltu do ocele a tvrdých zliatin T15K10, T15K6, BK8). Brúsenie tvrdých zliatin nie je veľmi vhodné, preto je potrebné použiť najjemnejšie zrná brúsneho kotúča, ale stále je najlepšou možnosťou brúsenie tvrdých zliatin diamantovým šmirgľom. Označenie takého kruhu je 64 ° C a rozmery sú rovnaké ako pri elektrokorunde.

Kruhy založené na vulkanite

Zloženie takýchto kolies obsahuje vulkanizovanú gumu s abrazívnymi prísadami. Ako abrazívum sa najčastejšie používa oxid hlinitý A4. Na takýchto kolesách nemôžete odstrániť veľa materiálu, sú určené na konečné spracovanie, čistenie od hrdze, minimalizáciu popálenín, ako aj odstránenie prípadných otrepov a dodávania lesku..

Sopečné brúsne kotúče sa vyrábajú na brúsenie minerálnych a kovových kovov s maximálnou pracovnou rýchlosťou 60 m / s. Priemery kruhov sú nasledujúce: 125 milimetrov, 150 milimetrov, 175 milimetrov, patria k pomerne rýchlo sa opotrebujúcim brúsnym nástrojom.

Charakteristika Electric Emery

Tvar brúsnych kotúčov je vo forme taniera, pohára a pravidelnej priamky. Odporúča sa vybrať ho podľa charakteru práce, ako aj v závislosti od samotného tvaru obrobku, ktorý naostríte na brúske. Bežný rovný profil sa najčastejšie používa na mnohé brúsne práce. Tiež pre píly sú na predaj špeciálne ostriace kotúče, v ktorých sú hrany vyrobené pod uhlom pre pohodlie ostrenia píly medzi zubami..

Priemer kruhu

Každý šmirgľ má také vlastnosti ako priemer a výkon brúsneho kotúča. Tieto parametre sú navzájom prepojené, to znamená, že čím je priemer brúsneho kotúča väčší, tým je motor potrebnejší. Pozrime sa na ne bližšie.

Priemer kruhu je veľký – 200 milimetrov, stredný – 150-175 milimetrov a malý – 125 milimetrov. Všetko samozrejme závisí od charakteru vykonávanej práce. Napríklad na brúsenie lopaty alebo sekery potrebujete silnejší šmirgeľ, aby bol priemer najmenej 175-200 milimetrov, a šmirgľ s priemerom kruhu 125 milimetrov je vhodný na brúsenie kuchynských nožov..

Je potrebné poznamenať, že na použitie v každodennom živote sa okrem malých kruhov vyrábajú aj kruhy, ktoré sa líšia veľkým priemerom a ktoré sú umiestnené na veľkých strojoch. Také kruhy majú priemer 76 milimetrov, 127 milimetrov a 203 milimetrov a priemery dosahujú 250 milimetrov, 300 milimetrov, 350 milimetrov a 400 milimetrov. Jedná sa o drahé, veľké a ťažké kruhy určené na výrobu.

Moc

Čím väčší výkon má elektrická brúska, tým tvrdšie a drsnejšie materiály na ňu možno použiť. V modeloch pre domácnosť poskytovaných na predaj je spotreba energie veľmi odlišná, ale v priemere je 150-250 wattov. Existujú aj modely s výkonom 120 W a maximálny výkon závesného smirku môže byť 400 W.

Pri ostrení lopaty alebo sekery musíte na kruh zatlačiť silnejšie ako pri ostrení noža, pretože motor s nízkym výkonom sa s touto úlohou nedokáže vyrovnať: silným tlakom sa kruh zastaví a bude to mať zlý vplyv na životnosť. Z toho je zrejmé, že čím je súčiastka väčšia a ťažšia, tým výkonnejší ostriaci stroj je potrebný..

Výsadba smirku

Šmirgľové sedlo je vnútorným otvorom jeho brúsneho kotúča. V súčasnosti je známych niekoľko konkrétnych noriem výsadby. Najbežnejší tvar je 32 milimetrov, je veľmi ľahké nájsť brúsny kotúč s týmto vnútorným priemerom. K dispozícii sú tiež brúsne kotúče s priemerom 20 milimetrov, 12,7 milimetrov a 16 milimetrov, ktoré sú na trhu menej časté..

Šmirgľ je potrebné pred začatím práce upevniť na stôl, upevňovacie skrutky sú súčasťou súpravy, aby šmirgeľ počas práce „nešiel“ po stole. Tiež nebude nadbytočné nainštalovať ochranu, ktorá je súčasťou súpravy. Aby ste sa vyhli poraneniu očí, musíte pracovať so špeciálnymi ochrannými okuliarmi. Je nevyhnutné, aby bol obrobok privedený na rotujúci brúsny kotúč iba v ostrom uhle, inak môže byť obrobok vytiahnutý z rúk.

Zrnitosť kruhov

Mnoho ľudí pri nákupe šmirgľových koliesok nevie, ako označiť drť. Zrno brúsnych kotúčov môže byť označené 40, 25, 16, 12, 8. Najväčšie je 40 a najmenšie 8. Okrem čísel môžu byť aj písmená CM, čo znamená stredne mäkký kotúč , ktorý nie je príliš drahý a používa sa u kupujúcich veľmi obľúbený. O niečo menej často môžete v predaji vidieť zrno ST (stredne tvrdý kruh), jeho cena je oveľa vyššia, odolnosť voči oderu je však oveľa vyššia.

Jemné zrno (12, 16) je samozrejme lepšie použiť na presné zaostrovanie. Docela často sa kupujú kotúče na brúsenie korčúľ 150 8 32 12 CM – sú to kruhy s priemerom 150 milimetrov, priemerom 32 milimetrov, hrúbkou iba 8 milimetrov, zrno je malé, čo umožňuje jednoducho nabrúsiť nástroj perfektne.

Napríklad pre inštaláciu šmirgľového kolesa (150 milimetrov) je najlepšie kúpiť štandardný šmirgľový kotúč 150 20 32 25 CM, to znamená s priemerom 150 milimetrov, priemerom 32 milimetrov a šírkou kruhu 20. milimetre. Kotúče so zrnitosťou 25 sú vhodné na brúsenie veľkých nástrojov – sekier a menších – nožníc a nožov. V každodennom živote je vhodný aj štandardný stredne mäkký kruh (CM)..

Výrobcovia

Dnes je trh dosť nasýtený elektrickými brúskami od rôznych výrobcov. „Kraton“ a „Zubr“ sa osvedčili veľmi dobre. Súdiac podľa recenzií týchto firiem, vyrábajú pomerne kvalitný šmirgeľ. Takýto šmirgľ je možné bezpečne kúpiť pre vašu farmu..

Teraz viete, ktorý šmirgľ si vybrať na domáce použitie. Najprv sa rozhodnite, ktorý výrobok budete hlavne brúsiť, potom dávajte pozor na silu zariadenia. Nezabudnite sa bližšie pozrieť na brúsne kotúče, pretože majú rôzny priemer, hrúbku, lícovanie a zrnitosť, a preto sa každé z nich používa v rôznych situáciách..

About the author