Ako urobiť šmirgľ vlastnými rukami

Samozrejme, že ste už neraz počuli o výhodách smaragdu v domácnosti, aj keď nie ste fanúšikom kutilských remesiel. Skutočne v každom dome sú nože, nožnice a ďalšie bodné a rezné nástroje, ktoré si z času na čas vyžadujú ostrenie. Cena šmirgľa vo väčšine predajní vás však nepoteší! A tak prečo neuvažovať o tom, že si sami vyrobíte tento neuveriteľne užitočný nástroj.?

Obsah:

Účel smaragdu

Mnoho ľudí používa vŕtačky na vytváranie otvorov do kovu pomocou vŕtačky alebo vŕtačky. Po určitom čase sa vrták začne veľmi zahrievať a vŕtať horšie, pretože je matný. A to všetko sa stane pomerne rýchlo, ak vŕtate vŕtačkou pri vysokých otáčkach. Existujú prípady, keď sa vrták v strede odlomí, ak je „uhryznutý“ pri opustení kovu a časť nebola súčasne upevnená.

Preto je práca s tupým nástrojom jedným z múk. V dnešnej dobe si už málokto pamätá, ako chodili domov brúsky na náradie s malými prenosnými brúskami a brúsili všetky druhy nástrojov vrátane nožov. V dnešnej dobe môžete, samozrejme, ísť do obchodu, kúpiť si úplne nový nástroj s výrobným ostrením a vŕtačku si môžete nabrúsiť aj doma.

Na ostrenie vŕtačiek by ste mali použiť bežne dostupný ostriaci stroj a nabrúsiť môžete aj vlastným ručne vyrobeným šmirgľom. Ostriaci stroj je v domácnosti potrebnou a nenahraditeľnou vecou. Brúsi takmer akýkoľvek nástroj a môže sa použiť aj na brúsenie dreva..

Každý obchod s nástrojmi predáva elektrický šmirgľ. Ich výber je pomerne veľký. Môžete si kúpiť veľmi malý brúsny papier na opravu tupých rezných nástrojov a pomerne výkonný brúsny stroj, pomocou ktorého môžete brúsiť veľkú vrstvu kovu z akejkoľvek časti..

Najlepším nákupom by bol obojstranný elektrický brúsny papier, na ktorého jednej strane je dokončovací a na druhej strane hrubý brúsny kotúč. Aby sa zabránilo zraneniu, tieto kruhy musia mať ochranné kryty – pre prípad zničenia alebo poškodenia kruhu pri bežiacom motore. Je tiež žiaduce, aby elektrická brúska mala nastaviteľné pracovné dorazy pre brúsené nástroje a štíty odolné proti iskreniu s ochranným sklom..

Docela pohodlné sú elektrické šmirgle, v ktorých je regulovaná rýchlosť otáčania. Pri odstraňovaní veľkej vrstvy musíte použiť zvýšenú rýchlosť a samotné „dokončenie“ reznej hrany je lepšie vykonať pri nízkych rýchlostiach. Tým sa samozrejme vylúči spaľovanie kovov. Čas od času je potrebné pri ostrení nástroja ochladiť ho vo vani s vodou..

DIY šmirgľ

Každý muž môže mať v rukách motor z domácich spotrebičov a v jeho hlave sa okamžite začne hrnúť otázka, ako urobiť šmirgľ vlastnými rukami zo šrotu. Na tento účel sa používajú všetky druhy elektromotorov, na ktorých hriadele inštalujú dýzy špeciálne zapnuté na sústruhu, ktoré sú určené na upnutie šmirgľového kolesa..

Výber elektrického motora

Na tento účel spravidla používajú motory zo starých práčok, ako sú Volga, Riga, Sibír, Vyatka atď. Na takýchto strojoch sú motory dosť silné a reverzibilné. Tiež z takýchto práčok sa používajú spínače so štartérom..

Napriek tomu, že sa to zdá celkom jednoduché, nie je vôbec ľahké zostaviť domáci šmirgľ z motora zo sovietskej práčky. Napríklad jednou z hlavných otázok je, ako položiť na hriadeľ motora brúsny kameň. Vždy tam nie je závit a priemer otvoru v kameni sa nemusí zhodovať s priemerom hriadeľa..

Preto je potrebná špeciálna vytesaná časť, ktorá by kompenzovala tento rozdiel. Na výrobu domáceho šmirgľa vlastnými rukami potrebujete poznať jeho budúce parametre. Vo väčšine prípadov sa asynchrónne elektromotory zvyčajne používajú na výrobu smirku doma..

Pri šmirgli sa za maximálnu rýchlosť považuje asi 3 000 ot./min. Brúsny kameň môže jednoducho prasknúť pri veľmi vysokých rýchlostiach. Najlepšie je používať doma motor s 1 000-1 500 otáčkami za minútu. Ak sa má použiť elektromotor s 3 000 otáčkami za minútu, musí byť k dispozícii dostatočne pevný kameň a musí byť vyrobená kvalitná príruba. Vysoké otáčky motora sa najčastejšie nepoužívajú na ostrenie, ale na leštenie výrobkov..

Aby ste mohli šmirgľ robiť vlastnými rukami, nie je potrebné na tieto účely používať silné elektrické motory. Aj keď skúsení remeselníci hovoria, že pre domáci brúsku je prijateľný výkon 400 W a pre domáce použitie stačí motor s výkonom asi 100 – 200 W zo sovietskej práčky. Je samozrejme trochu vynaliezavý, ale je to veľmi dobré..

Na výrobu šmirgľa vlastnými rukami môžete použiť trojfázové a jednofázové elektromotory. Oba sú zahrnuté v jednofázovej sieti. Zariadenie je pripojené k jednofázovej sieti cez kondenzátor.

Prírubové vybranie

Na pripojenie motora a kameňa musíte vybrúsiť prírubu. Na tieto účely je najlepšie obrátiť sa na obracač so šmirgľovým výkresom, rozmermi vnútorného priemeru kameňa a priemerom hriadeľa motora. A zvyšok je vecou technológie a dostupnosti šrotu.

Budete musieť obrúsiť samotnú prírubu, ktorá je namontovaná na hriadeli a je tiež upevnená skrutkou a maticou a podložkou s ľavotočivým závitom. Je tiež potrebné vziať do úvahy, že na matici a prírube je narezaný závit v závislosti od smeru otáčania nášho hriadeľa elektromotora. Ak dochádza k otáčaniu v smere hodinových ručičiek, potom musí byť niť ľavák, ak zrazu naopak, niť musí byť pravou rukou. Počas prevádzky stolového šmirgľa sa šmirgľová matica samovoľne utiahne. Ak sa tento faktor zanedbá, matica bude fungovať na odkrútenie, a preto môže kameň odletieť. A samozrejme je to veľmi nebezpečné..

Čo môžete robiť, ak neexistuje spôsob, ako vytvoriť bodové puzdrá určitého priemeru? V tomto prípade môžu prísť vhod kusy rúrok vhodného priemeru a medzery medzi objímkami a hriadeľom motora je možné kompenzovať navinutím elektrickej pásky textilného typu medzi puzdrá. Rukávy je navyše možné navliecť na seba..

V tomto prípade je najdôležitejšou vecou pri navíjaní elektrickej pásky zachovanie rovnomernosti, aby sa zabránilo tvorbe veľkých úderov počas otáčania. Objímka je vyrobená z rúrky s priemerom 32 milimetrov, ktorá sa rovná vnútornému priemeru šmirgľového kolesa. Priamo je naň nasadené šmirgľové koleso, ktoré by mohlo bez rušenia sedieť s interferenciou.

Takýto systém puzdier sedí celkom tesne na hriadeli. Ale pomocou skrutky a podložiek je potrebná fixácia. Doma, v hriadeli, môžete rezať závity kohútikom, zatiaľ čo hriadeľ motora držíte vo zveráku. V tomto prípade je potrebné správne určiť priemer otvoru pre závit..

Smer práce

Predtým, ako si urobíte smaragd doma, musíte zistiť smer jeho práce. V kutilstve môžete zmeniť smer otáčania rotora. Ak je napríklad motor z práčky, potom je asynchrónny, to znamená, že keď prepnete zodpovedajúce vinutie, môžete zmeniť smer otáčania. Tiež v motoroch z domácich spotrebičov starej výroby sú 3 – 4 výstupy. Napríklad so 4 kolíkmi nebude ťažké zmeniť smer otáčania..

Na tieto účely nájdeme štartovacie a pracovné vinutie pomocou testera. Úroveň odporu pracovného vinutia je spravidla 12 ohmov a počiatočné vinutie je blízko 30 ohmov. Pracovné vinutie je pripojené k sieti 220 W a počiatočné vinutie je bezpečne pripojené jedným koncom k jednému terminálu cievky a druhý koniec sa musí krátko dotknúť druhého terminálu vinutia a potom ihneď zlikvidovať (zvyčajne špeciálny Na to slúžia relé). Ak používate kondenzátorový motor, schéma zapojenia bude odlišná..

To znamená, že sa váš šmirgľ bude otáčať v jednom smere, a ak napríklad miestami zmeníte svorky štartovacieho vinutia, motor sa podľa toho bude otáčať v opačnom smere. Spravidla sa môžete obísť bez štartovacej cievky, v tomto prípade po zapnutí pracovného vinutia v sieti musíte otočiť brúsny kameň v určitom smere a stroj potom bude fungovať.

Inštalácia smirku

Potom, čo ste urobili svoj domáci šmirgľ, musíte zistiť, ako ho správne nainštalovať na pracovný stôl. To sa vykonáva pomocou konzoly, ktorú je možné tiež vybrať z práčky a priskrutkovať k pracovnému stolu. Motor naopak spočíva v uhle, ktorý ho drží vodorovne, a má tiež výrez, ktorý úplne kopíruje tvar karosérie motora. Na zníženie vibrácií je na roh vložený lem z gumeného kusu hadice..

Aby ste sa pri práci na brúske, urob si sám, vyhli poraneniu od píly a odletujúcich úlomkov brúsneho kotúča, je potrebné urobiť kryt. Najlepšie je vyrobiť ho z hrubšieho kovu – 2 – 2,5 milimetra. Môže to byť kovový pás stočený do polkruhu.

Pod pracovné telo šmirgľa musíte priamo zaskrutkovať malý kúsok pozinkovaného plechu, ktorý počas prevádzky ochráni pracovný stôl pred iskrami. Všetky práce pre vašu vlastnú bezpečnosť musia byť vykonávané v špeciálnych okuliaroch alebo používať inú ochranu.

Plexisklo s hrúbkou 5 milimetrov je možné použiť ako zariadenie na šmirgľ. Takéto sklo je pripevnené k puzdru motora pomocou pántov, dá sa sklopiť o 180 stupňov. Pre užitočnosť stroja je tiež potrebné urobiť ručnú ruku na zastavenie obrobku.

O užitočnosti elektrického orezávača samozrejme nie je pochýb! Novú sekeru alebo vŕtačku predsa nebudete používať zakaždým. Áno, a nákup smaragdu za týmto účelom je nejako drahý. Existuje však cesta von, stačí stráviť trochu času a zbierať šmirgeľ vlastnými rukami. Dôsledne dodržiavajte naše pokyny, poskytnite stroju potrebnú ochranu a počas prevádzky nezanedbávajte bezpečnostné požiadavky..

About the author