Ako vytvoriť zásuvku vlastnými rukami. Vlastné pravidlá pre inštaláciu zásuvky. Na čo sa zamerať pri inštalácii zásuvky vlastnými rukami

Elektrické spotrebiče sú neoddeliteľnou súčasťou moderného života a na to, aby fungovali dlho a spoľahlivo, potrebujú dobre zapojené zásuvky. Obvykle je zvykom zapojiť do takýchto záležitostí profesionálnych elektrikárov, ale inštalácia zásuvky sa často vykonáva nezávisle. Ako správne pracovať s elektrickými štruktúrami na tento účel a čo je na to potrebné, podrobnejšie analyzujeme v článku.

Obsah:

Odrody a klasifikácia zásuviek

Hlavným kritériom, podľa ktorého sú zásuvky rozdelené na typy, je spôsob ich inštalácie. Podľa vyššie uvedeného existujú:

 • nákladné listy;
 • vstavaný;
 • podomietkové zásuvky.

Prvý typ nezabezpečuje inštaláciu do sedadla a je namontovaný priamo do steny. Nadzemné zásuvky pôsobia dosť neesteticky a nehodia sa dobre do interiéru, pretože veľmi vystupujú z povrchu..

Druhý typ je najobľúbenejší. Vstavané zásuvky sú namontované v špeciálnych sedadlách, vďaka čomu nevystupujú zo stien a sú takmer neviditeľné v akomkoľvek dekore.

Vstavané zásuvky predstavujú tretí typ podľa spôsobu inštalácie. Takéto štruktúry sú namontované v tabuľkách a ak nie sú potrebné, jednoducho sa skryjú. Tento typ sa najčastejšie používa v kuchyniach..

K dnešnému dňu je známy veľký počet rôznych typov zásuviek, ktoré majú druh označenia, ktoré vám umožňuje rozdeliť návrhy podľa:

 • zástrčky a konektory;
 • tesnosť a stupeň zabezpečenia;
 • podľa dostupnosti ďalších funkcií ako.

Podľa vyššie uvedených kategórií sa typy zásuviek vo väčšine krajín líšia, pretože prevádzka mnohých zahraničných zariadení sa líši v zmysle požadovaného prúdu..

Pokiaľ ide o ďalšie funkcie, ktorými môžu byť zásuvky vybavené, môžu to byť tieto prevedenia:

Do tejto kategórie patria tiež zásuvky vyrobené v individuálnom prevedení, ktoré je na objednávku vhodné do elitných interiérov.

Na základe uvedeného materiálu stojí za to vziať to najdôležitejšie, že pri výbere zásuvky je veľmi dôležité venovať pozornosť označeniu výrobku, aby zariadenie mohlo fungovať bezpečne a pri plnej kapacite..

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Základné požiadavky na inštaláciu zásuviek pre domácich majstrov

Predtým, ako bude laik pokračovať priamo s inštalačnými prácami zásuviek, musí sa zoznámiť s celým balíkom dokumentov o špecifikách inštalácií štruktúr rôznych typov a ich technických vlastnostiach. Tu je to, čo o tom hovoria a píšu odborníci.

Tipy od odborníkov:

Rada 1. Pre každý spotrebič pre domácnosť je lepšie naplánovať samostatnú zásuvku, nielenže to ochráni zariadenie, ale aj v prípade porúch ušetrí čas na detekciu poruchy. Samostatnou zásuvkou pre každé zariadenie je možnosť bezproblémového, súčasného používania niekoľkých výkonných elektrických spotrebičov.

Tip 2. Nesprávna inštalácia zásuviek:

 • Nad doskou;
 • Nad kuchynským drezom;
 • Mimo krytu vstavaného zariadenia atď..

Tip 3. Pri inštalácii zásuvky pre televíziu sa odporúča použiť kábel s okrajom najmenej 10 centimetrov.

Rada 4. Všetky inštalačné práce týkajúce sa zásuviek musia byť vykonávané v špeciálnych ochranných rukaviciach.

Tip 5. Rukoväte nástrojov, ktoré sú zapojené do práce, musia byť prísne izolované.

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Dizajn zásuvky

Tri hlavné prvky sú súčasťou balenia zásuvky:

 • základňa;
 • vodivé časti;
 • predný panel.

Za to, za čo sú zodpovední a ako fungujú, si podrobnejšie popíšeme v tabuľke..

Dizajn zásuvky
Základňa objímky je časť, ku ktorej sú pripevnené všetky základné prvky zásuvky. Táto časť môže byť vyrobená z plastu alebo keramiky. Najčastejšie sa kupujú zásuvky s keramickou základňou, pretože nie sú vystavené spaľovaniu. Nevýhodou keramických častí je ich krehkosť pri inštalácii..
Na výrobu vodivých dielov sa používajú materiály ako mosadz a bronz. Celková funkcia zásuvky závisí od kvality vybraných kontaktov. Výhoda mosadze v odolnosti voči koróznym procesom. Pod vplyvom vlhkosti však rýchlo oxidujú. Kontakty sú uzemnené a bez uzemnenia. Druhá možnosť je oveľa lacnejšia , ale nie také bezpečné..
Moderný trh je bohatý na obrovské množstvo zásuviek s rôznymi prednými panelmi. Na ich výrobu sa používajú materiály ako drevo, sklo, plast, kov atď. Prednú časť rozety je možné doplniť akýmkoľvek dekorom. Predné panely zásuviek sú tiež vyrobené na objednávku podľa individuálnych prianí používateľov..

Samostatne stojí za to písať o zásuvkách s uzemnením a bez uzemnenia. Stáva sa, že pri dotyku elektrického zariadenia človek pocíti elektrické štípnutie alebo dokonca silnejší úder.

To znamená, že sa používa neuzemnený vývod. Ale nie všetko je také jednoduché, pretože niekedy použitie zásuviek bez uzemňovacieho kontaktu môže viesť k smrti. Napríklad práčka je jedným z domácich spotrebičov, ktoré môžu zabiť osobu, ak nie je žiadny kontakt so zemou..

Pri výmene rozvodov v dome odborníci odporúčajú nainštalovať zásuvky, ktoré spočiatku zabezpečujú prítomnosť tretieho kontaktu.

Demontáž starej zásuvky vlastnými rukami

Jednou z najdôležitejších činností pred demontážou starej zásuvky je vypnutie elektriny. Pre neskúsených remeselníkov sa odporúča vykonávať prácu postupne, od toho závisí správnosť činností, ktoré sa majú vykonať..

V počiatočnom štádiu je kryt odstránený, ktorý je zvyčajne upevnený špeciálnymi skrutkami. Ďalej sú odstránené rozperné nohy. Ich odskrutkovanie vám umožní odstrániť celý mechanizmus starého vývodu..

Poslednou fázou demontáže je priamo vybratie zásuvky: odskrutkovaním kontaktných skrutiek môžete ľahko vytiahnuť všetky súčasti zásuvky a dokončiť demontáž starej konštrukcie..

Vlastnosti inštalácie externej zásuvky vlastnými rukami

Vonkajšie zásuvky sú tie, o ktorých hovoríme, že nie sú estetické. Ale niekedy je bezpečnosť oveľa cennejšia ako krása. Vonkajšie zásuvky sa najčastejšie používajú v miestnostiach, kde sú steny vyrobené z horľavých materiálov, napríklad z dreva. Inštalácia tohto typu zásuvky pozostáva z niekoľkých krokov..

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Vlastnosti inštalácie dvojitej zásuvky vlastnými rukami

Jednoduché použitie v každodennom živote sa vyznačujú dvojitými zásuvkami. Inštalácia tohto typu sa vykonáva podobne ako predchádzajúca, iba v tomto prípade je potrebné pripojiť káble k rôznym vodivým doskám.

Dvojité zásuvky sú dvoch typov: prefabrikované a pevné.

Prvý typ sa vyznačuje zložitosťou inštalácie. Na inštaláciu takýchto zásuviek sú potrebné ďalšie vodiče, ktoré sú natiahnuté medzi zásuvkové skrinky. Pomocné káble sú k hlavným pripojené pomocou špeciálnych svoriek. Pri práci s elektrickou energiou je veľmi dôležité dodržiavať poradie vykonaných činností, pretože každá nepresnosť môže viesť k skratu.

Vlastnosti inštalácie zásuvky s vlastnými rukami v tehlovej betónovej sadrokartónovej doske

Inštalačné práce týkajúce sa zásuviek závisia aj od povrchu stien. Na inštaláciu do tehlových a betónových stien budete navyše potrebovať perforátor (ak sa zásuvka inštaluje prvýkrát), ako aj riešenie na upevnenie škatule.

Zvláštnosťou inštalácie zásuvky s vlastnými rukami do tehál a betónu je použitie vlnitej hadice na drôty a jej rozbitie. Do pripravených otvorov v stene sa vložia montážne boxy pre zásuvky a drôty sa zasunú nadol.

Na upevnenie spojovacej skrinky v stenovom otvore sa najčastejšie používa sadrová malta. V tomto prípade trvá sušenie..

Pokiaľ ide o sadrové steny, ktoré sú v modernom svete veľmi obľúbené, boli pre ne premyslené špeciálne montážne boxy. Otvory pre ne je možné vytvoriť pomocou bežnej elektrickej vŕtačky. Pod sadrovým listom je potrebné vopred položiť vedenie, ktorého drôty sa vložia otvorom do zadnej skrinky. Samotná škatuľa je pripevnená k sadre tesne, pomocou skrutiek.

Inštalácia zásuviek vlastnými rukami nie je tak náročná ako zodpovedná záležitosť, pretože hovoríme o elektrickom prúde, a teda o živote človeka..

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Fázy práce na inštalácii zásuviek vlastnými rukami

Vzhľadom na všetky podrobné pokyny a odborné rady je možné celý proces inštalácie zásuviek vlastnými rukami popísať postupne a stručne. takže,

 • odpojenie napájania priestorov;
 • kontrola nedostatku elektriny;
 • odizolovanie kabeláže;
 • pripojenie novej zásuvky;
 • inštalácia do zásuvkovej skrinky;
 • upevnenie veka.

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Na kontrolu nedostatku elektriny je obvyklé používať indikačný skrutkovač. Poslednou fázou inštalácie zásuviek vlastnými rukami je pripojenie strojov a priama kontrola prevádzkyschopnosti nainštalovanej konštrukcie. Ďalšie podrobnosti nájdete vo videu:

About the author