DIY laserové rezanie kovu

Moderné technológie a technické zariadenia robia prácu opravárov, staviteľov a interiérových dizajnérov oveľa pohodlnejšou a pohodlnejšou. Laserové rezanie kovu sa dnes považuje za celkom rozumnú technológiu, ktorá sa používa na spracovanie kovov. Jeho použitie vám umožňuje získať neobmedzené, predtým neviditeľné príležitosti na výrobu kovových výrobkov rôznych konfigurácií a prevedení..

Obsah:

Postup rezania laserom

Laserové rezanie kovu je najprogresívnejšou a najperspektívnejšou technikou, vďaka ktorej vznikajú vysokokvalitné prvky, aj keď je to relatívne mladá technológia. Procedúra sa vykonáva pomocou technicky zameraných výkonných laserov, ktoré sa vyznačujú vysokou koncentráciou lúča a sú schopné rezať akýkoľvek materiál – od dreva po kov..

V tomto prípade sa na povrchu kovu vytvárajú oxidy, ktoré zvyšujú absorpciu energie a spôsobujú roztavenie teploty. V mieste kontaktu laserový lúč vytvára vysokú teplotu, v dôsledku ktorej sa kov roztaví, a za hranicou kontaktnej oblasti sa iba zahrieva. Súčasne sa dodáva aktívny plyn, najčastejšie kyslík, ktorý vyfukuje produkty spaľovania a spôsobuje zvýšenie rýchlosti rezania. Video z laserového rezania ukazuje, že pri vyfukovaní oxidov a tekutých kovov kyslík ohrieva ďalšie vrstvy.

Tento proces prebieha, kým sa kov nerozreže do celej hĺbky. Prúd kyslíka je schopný aktívne ochladzovať kov v blízkosti línie rezu. Malá tepelne ovplyvnená oblasť poskytuje možnosť vytvárať rovnobežné hrany na krátke vzdialenosti – až do asi 0,2 milimetra. Aby sa dosiahla požadovaná presnosť operácie rezania, pracovný tok je často riadený počítačom, vďaka ktorému bude možné naprogramovať akýkoľvek výrobok.

Hlavne na laserové rezanie plechu sa používajú zariadenia na báze plynu a polovodičových laserov. Laserový rez kovu vychádza dokonale hladko, bez deformácií, ktoré sú prítomné pri mechanickom rezaní. Technológia laserového rezania navyše umožňuje značnú presnosť, minimálny odpad a rýchle dokončenie..

Výhody rezania laserom

Vďaka svojim výhodám je metóda laserového rezania kovu na trhu najžiadanejšia. Práve tento postup výrazne uľahčil prácu s karbidovými materiálmi, ktoré sú veľmi ťažko spracovateľné a často po spracovaní vedú k zhoršeniu kvality. Na rezanie laserom sú najvhodnejšie neželezné kovy, oceľ a zliatiny hliníka..

Laserový rezací stroj zjednodušuje spracovanie hrubých dosiek, materiálov z hrubých zliatin a častí zložitých dielov, ako aj vyrezávania otvorov v ultra tvrdých materiáloch s malým priemerom. Geometria výrobkov je obmedzená výlučne predstavivosťou dizajnu. Na druhej strane vďaka špecifickosti technológie bezkontaktného rezania laserom môžete rezať krehké a tenké materiály..

Na automatizáciu fungovania systému je potrebné pripraviť iba súbor pre počítač. Pretože na materiál nie sú žiadne mechanické účinky, kovové výrobky nepotrebujú ďalšie mechanické spracovanie..

Ďalšou výhodou laserového rezania kovu je, že vďaka programovanému rezaniu plechu je možné znížiť náklady na výrobu malej dávky výrobkov, pretože nie je potrebná výroba odlievacích foriem. Jednoduché ovládanie pracovných nástrojov vám umožňuje vyrezať obrysy v objemových a plochých častiach. Ak porovnáme laserové rezanie kovu vlastnými rukami s plazmou, potom je dnes uprednostňovaná prvá možnosť, pretože laserové rezanie kovu je oveľa lacnejšie..

Použitie laserového rezania

Postup pri rezaní kovu laserom je možné použiť nielen priamo na rezanie, ale aj na gravírovanie rôznych výrobkov. Laserové rezanie je určené aj pre malosériovú výrobu. Na tento účel je obvyklé používať zariadenie, ktoré sa vyznačuje nízkym výkonom laseru a malými rozmermi..

Ak je úlohou vyrobiť sériu dielov, stojí za to pracovať s výkonnejšou inštaláciou – laserovým systémom, ktorý obsahuje laser, stôl XY a počítač so špeciálnym softvérom na údržbu vektorovej grafiky..

Na takom zariadení je možné vykonávať pomerne zložité technologické procesy s minimálnymi chybami (0,001 milimetra), napríklad laserové rezanie volumetrických častí a rezanie pozdĺž zložitého obrysu.

Pomocou tejto technológie sú materiály narezané na plechy – konštrukčné a nerezové, hliníkové, drevené a dokonca aj plastové. Práce sa vykonávajú v krátkom čase za prijateľnú cenu za laserové rezanie kovu a bezchybnú kvalitu. Laserové rezanie vám umožňuje vyrábať diely, ktoré majú zložité kontúry, a vyrábať výrobky, ako sú rôzne logá, značky, suveníry a dekoratívne prvky..

Laserový rezací stroj

Laserové rezacie zariadenie je celkom štandardné. Stroj sa skladá z pracovného stola a laserovej rezacej hlavy, ktorá sa pohybuje vo svojej rovine. Pohyb laserovej hlavy je zaistený vysoko presnými pohonmi po kolmých vodidlách, aby sa dosiahol jasný obrys dielu..

Princíp stroja

Laserový rezací stroj je vybavený reznou optikou na rezanie kovov bez obsahu oxidu. Zaostrovací optický systém pomáha udržiavať cieľovú polohu zaostrenia, čo pomáha získať presnejší a jasnejší obrys spracovania. Pohyb reznej hlavy je riadený špeciálnym počítačovým rezacím programom.

Pomocou programu je nastavená postupnosť vykonávania aktuálnych a následných operácií. Tento program upravuje silu žiarenia v závislosti od hĺbky rezu a preto umožňuje výrobu najkomplexnejších dekoratívnych prvkov a detailov pre rôzne techniky. Na automatické rezanie plechu potrebujete výkresový súbor, ktorý bol prenesený do počítača rezacieho stroja..

Na prevádzku laserového zariadenia je potrebná malá elektrická energia, pričom vysoké rýchlosti rezania a absencia spotrebných súčiastok vytvárajú podmienky pre efektívny pracovný tok. Produktivitu stroja je možné zvýšiť zvýšením výkonu žiarenia, ktorý je počas prevádzky regulovaný. Náklady na rezanie kovu laserom pomocou špeciálneho stroja závisia od hrúbky plechu a dĺžky reznej čiary.

Používajú sa technologické princípy, ktoré sú založené na zariadení plynových a vláknových laserov, ktoré sú schopné pracovať v kontinuálnom a pulznom režime. Práca na stroji sa vykonáva spaľovaním listového materiálu laserovým lúčom.

Vzhľadom na nedostatok priameho kontaktu medzi obrobkom a reznou hlavou zariadenie bezpečne spracováva krehké výrobky, karbidový materiál, ľahko rezá tenký oceľový plech vysokou rýchlosťou a je ziskové v malých dávkach na výrobu. Pri laserovom rezaní neželezných alebo čiernych kovov nedochádza k žiadnym fyzickým deformáciám a mikrotrhlinám na povrchu hotových výrobkov.

Ceny za laserový rezací stroj novej generácie sú veľmi odlišné a závisia od značky výrobcu a nainštalovaného dodatočného vybavenia. Pri inštalácii tohto komplexu nie je potrebné špeciálne zabezpečovať prípravu nadácie, stroj je možné umiestniť na akékoľvek vhodné miesto, ktoré k nemu poskytne technologický prístup.

Účel laserového zariadenia

Laserové rezacie stroje sú klasifikované podľa prevádzkových parametrov – intenzita žiarenia, druh materiálu obrobku, tlak a zloženie prúdu rezného plynu. Zariadenie na rezanie kovu laserom je rozdelené do nasledujúcich typov rezania: kyslík, kyslík s laserovou podporou, odparovací, v inertnom plyne a tepelné triesky. K dispozícii sú špecializované stroje na laserové rezanie rúr, ktoré sú vhodné pre akýkoľvek profil, a spracovanie je možné vykonávať priamo po celej dĺžke obrobku.

Laserové stroje sa dokonale osvedčili pri rezaní oceľových plechov s hrúbkou 0,2-25 milimetrov, nehrdzavejúcej ocele, ktorej hrúbka je 0,2-30 milimetrov, zliatin hliníka s hrúbkou 0,2-20 milimetrov, mosadze, ktorej hrúbka je 0,2-12 milimetrov, meď s hrúbkou 0,2-15 milimetrov. Na spracovanie rôznych materiálov sa používajú rôzne druhy technológií a laserov, fotografie laserového rezania kovu je možné prezerať v sieti.

Stroj je široko používaný na výrobu kovových dielov, dekoratívnych prvkov interiéru, pri práci s tvárnymi a mäkkými kovmi. Náklady na laserový rezací stroj, ak sú správne ovládané, sa vyplácajú a rýchlo vyplácajú. Produkty vyrábané pomocou laserom vybavených strojov sú ekonomicky uskutočniteľné a vysoko výnosné..

Laserové rezanie je teda pokročilá technológia vo svete práce s kovom, ktorá každým dňom naberá na obrátkach. Táto technika vám umožňuje výrazne uľahčiť pracovný tok. Spracovaný kov má navyše kvalitný rez, nie sú na ňom žiadne mikrotrhlinky a deformácie..

About the author