DIY leštenie mramoru

Kryty z prírodného kameňa, napríklad z mramoru, sú veľmi obľúbené už viac ako jedno storočie. Mramor je pomerne drahý kameň, ktorý si vyžaduje správnu údržbu. Čas od času by sa o mramorové výrobky malo starať pomocou špeciálnych syntetických zlúčenín. Tiež vzhľadom na svoje vlastnosti sa odporúča mramor leštiť. V tomto článku sa pozrieme na podrobnú technológiu leštenia mramoru doma a hlavné metódy starostlivosti o tento prírodný materiál..

Obsah:

Potreba leštenia mramoru

Ľudia začali používať mramor od staroveku. S pomocou tohto kameňa vznikli skutočné umelecké diela. Izby boli zdobené mramorom a boli ozdobené rôzne architektonické štruktúry. Každý z nás si pamätá staré chrámy a paláce, ktoré boli považované za symbol krásy a harmónie. Ale bez vhodných opatrení, ako je leštenie mramoru, by bolo dosť ťažké oceniť túto krásu, pretože špecifický vzor a krásne zrkadlové prepady sa objavujú až po leštení kameňa..

Leštenie mramoru je konečným postupom na spracovanie akýchkoľvek výrobkov z tohto kameňa – podláh, schodísk, stien, dosiek. Leštenie odhaľuje a zintenzívňuje prirodzenú farbu tohto kameňa. Na mramor môžete súčasne aplikovať špeciálne impregnácie na zvýraznenie farby, vytvorenie efektu mokrého kameňa, efektu odpudzujúceho špinu a vodu, ktorý ho bude dlhodobo chrániť. Po tomto postupe môžete na problémy s mramorom najbližších sedem až osem rokov zabudnúť..

Dnes každý verí, že mramor zvýšil pevnosť, vďaka ktorej mnohé umelecké diela dokázali prežiť. V skutočnosti je však mramor sedimentárnou horninou, je veľmi krehký a má poréznu štruktúru. Ako sa ti to páči? Postupne sa na ňom objavujú početné zranenia. A tu prichádza na záchranu rovnaké leštenie mramoru, ktoré môže zachrániť aj starý a opotrebovaný povrch..

Mramorovú podlahu ľahko poškodia ženské podpätky, kusy nábytku pri preusporiadaní a dokonca aj špina a tvrdé zrnká piesku privezené z ulice na podrážky obuvi. Pri páde ťažkého predmetu na povrch sa môžu objaviť triesky a preliačiny. V priebehu času samotný kameň stráca svoj jedinečný lesk a lesk, stáva sa matným, získava neatraktívne farebné škvrny.

Mramorové podlahy sú extrémne citlivé na kyseliny – preto čistiace prostriedky obsahujúce kyseliny môžu poškodiť leštidlo na mramor. Negatívne ovplyvňuje mramor a vnikanie olejov a rôznych nápojov, napríklad džúsov, vín, ak škvrny nevymažete, môžu sa spáliť leštením kameňa. Preto opotrebovanie mramorového povrchu priamo závisí od intenzity a kvality čistenia mramorových povrchov..

Samozrejme, existuje veľa špeciálnych produktov na ochranu mramoru. Napríklad mramor, ktorý sa dnes predstavuje na stavebnom trhu, aby sa zvýšila jeho pevnosť, často prechádza spracovaním polymérnou živicou, ktorá vypĺňa najmenšie praskliny v mramore. Ako však ukazuje prax, mramor stále potrebuje vysokokvalitné brúsenie a leštenie..

Okrem toho sa pri kladení mramorových dosiek často používa bezšvíkový typ pokládky, pri ktorom sa môžu vytvárať nepravidelnosti, takže proces vyrovnávania je veľmi dôležitý. Konečný výrobok musí mať monolitický vzhľad bez najmenšieho švu. Vlastné vyrovnanie a leštenie mramoru vlastnými rukami počas počiatočného kladenia dlaždíc sa vykonáva s cieľom odstrániť výškové rozdiely, vyrovnať nerovnosti medzi jednotlivými prvkami a dosiahnuť dokonale hladký a zrkadlový povrch..

Technológia leštenia mramoru

Ak sa nechcete uchýliť k hrubým druhom leštenia mramoru, je potrebné udržiavať stálu čistotu a zabrániť prenikaniu nečistôt na povrch, pretože leštenie mramoru je dosť náročná práca..

Prípravné práce

Na leštenie budete potrebovať nasledujúce materiály a vybavenie: brúsny papier rôznych čísel, mäkkú tkaninu, pemzu, brúsne zariadenie alebo leštiaci stroj na mramor, kryštalizátor, parafín, vŕtačku so špeciálnym príslušenstvom, brúsne nástroje, dvojzložkové lepidlo , výrobky na ošetrovanie piesku a kameňa s obsahom vosku.

Na leštenie mramoru sa spravidla používajú takzvané brúsne a diamantové kotúče. Diamantový flexibilný kotúč je možné použiť na brúsenie a leštenie ťažko dostupných povrchov. Na rovné a rovné povrchy je racionálnejšie použiť frézy. Brúsne nástroje môžu byť vyrobené vo forme kefiek, kotúčov z vlákien a pohárov.

Navyše s týmito nástrojmi môžete mramor spracovávať ručne aj pomocou zariadenia. Existujú špeciálne stroje, ale sú veľmi drahé a pre malé mramorové povrchy nemá zmysel ich kupovať. Je lepšie použiť štandardnú brúsku, ktorá sa nazýva brúska, a flexibilné diamantové kotúče.

Ak však máte obavy z kvality práce alebo neviete, ktorý nástroj je najvhodnejší, pokúste sa posúdiť hĺbku defektov a poškodenia na povrchu. Odporúča sa tiež vybrať nástroje na základe výsledku, ktorý chcete nakoniec dosiahnuť. Navyše, pred začatím práce si môžete vždy vyskúšať prácu zariadenia na leštenie mramoru na nenápadnom mieste..

Najprv by ste mali povrch starostlivo skontrolovať, aby ste mohli odstrániť drobné chyby. Ak sa na materiáli objavia triesky, je potrebné naniesť živicovú alebo cementovo-vápennú výplň. Môžete ich tiež zapečatiť tekutým sklom. Ak sa niektoré časti kameňa odlomili, mali by ste ich zlepiť lepidlom na syntetickú živicu..

Aby ste to urobili, musíte vybrať lepidlo, ktoré bude zodpovedať farbe a priehľadnosti mramoru, pretože kompozícia by mala byť neviditeľná na prírodných inklúziách. Trhliny je možné opraviť pomocou špeciálnych tmelov, ktoré sú vyrobené na základe vyššie uvedených lepidiel alebo perchlorovinylového laku. Pri lepení a vyplňovaní trhlín je vhodné použiť dodatočné upevnenie pomocou pytónov alebo konzol z medi alebo nehrdzavejúcej ocele.

Leštiaci mramor

Brúsenie je jednou z najdôležitejších činností pri spracovaní mramorových podláh. Ak chcete výrobok používať dlhší čas, nezanedbávajte tento postup, ktorý výrazne zvyšuje životnosť mramoru. Pred brúsením je potrebné použiť vákuum, organické rozpúšťadlá alebo čistiace prostriedky. Povrch dobre opláchnite handrou a vodou.

Bezprostredne pred brúsením je povrch navlhčený jemným brúsnym papierom. Ak sú na povrchu nerovnosti a viditeľné rozdiely, najskôr použite hrubé brúsne materiály, ako sú brúsne kotúče a brúsne materiály. Ak chcete, aby váš mramor žiaril a vyzeral hladko, mali by ste použiť viac abrazív, ako je uvedené vo videu o leštení mramoru..

Proces brúsenia je možné rozdeliť do troch etáp: hrubé brúsenie, bežné brúsenie a lapovanie – zakaždým by sa malo použiť menej hrubé číslo. Aby kameň získal monolitický vzhľad, je potrebné odstrániť pomerne veľkú vrstvu materiálu. Odporúčaná hrúbka sú tri milimetre. Je lepšie leštiť podlahu špeciálnymi strojmi..

Pri malých predmetoch je možné ich brúsiť jemným zrnitým papierom. Na brúsenie môžete ako pomocné materiály použiť aj pemzu alebo jemný piesok. Ak plánujete brúsiť mramor na stroji, odporúča sa použiť kotúč z olova, medi alebo liatiny..

Leštenie mramoru

Predtým, ako začnete leštiť mramor, musíte povrch dobre vyčistiť. Leštenie sa však vykonáva aj jemným trením oxidu železa a síry. Tento prášok sa musí naniesť a povrch potrieť kúskom kože, kým sa leskne. Potom by mal byť kameň posypaný parafínom a jemne trený suchým mäkkým plátnom. Môžete mu teda dodať dobrý lesk a chrániť ho pred škodlivými vplyvmi prostredia..

Ak sa chystáte leštiť mramorový výrobok na stroji, musíte odstrániť prednú dosku a plastové puzdro a potom ich dôkladne opláchnuť. Potom môžete čisté časti vrátiť späť a začať s leštením. Za týmto účelom by ste podľa technológie leštenia mramoru mali pripevniť leštiaci kotúč a posypať ho štipkou prášku, ktorý musíte navlhčiť vodou a trieť v kruhu..

Ako leštiaci prášok odporúčame použiť zinok, diamantový prach, oxid hlinitý alebo chróm. Potom môžete zapnúť motor a pomaly leštiť materiál. Na leštenie môžete použiť aj plsť, plsť alebo handričku. Z týchto materiálov by mali byť vyrobené kruhy s hrúbkou desať až dvadsať milimetrov. Kruhy je potrebné prilepiť na liatinovú čelnú dosku šelakom alebo tesniacim voskom.

Medzi leštiaci materiál a kov by mal byť vložený gumový list. Pred leštením by ste mali mierne navlhčiť kruhy z plsti, plsti alebo látky. Pri práci na stroji by mal byť materiál opatrne zdvihnutý a stlačený. V takom prípade by sa ruka mala pohybovať proti otáčaniu kruhu. Na dodatočnú ochranu by mal byť mramorový povrch leštený polymérnym povlakom, kým sa nedosiahne požadovaný výsledok..

Tieto mramorové leštidlá sú odolnejšie ako voskové, ale pred aplikáciou je potrebné vykonať dôkladnejšie čistenie povrchu, pretože aj kvapka tuku môže spôsobiť neskoršie odlupovanie povlaku. Ak ošetrujete povrch týmto spôsobom, poskytnite materiálu dodatočnú ochranu..

Na kontrolu kvality leštenia utrite leštený povrch čistou handričkou a postavte sa blízko zapnutej elektrickej žiarovky. Na povrchu mramoru skúste hľadať odraz vlásku horiacej lampy. Ak je, potom sa vám podarilo materiál dobre vyleštiť..

Proces kryštalizácie

Môžete si tiež vybrať chemickú technológiu leštenia povrchu mramoru, pri ktorej je povrch impregnovaný kryštalizátormi. Tieto slabo kyslé látky hoja škrabance a spevňujú povrch. Po kryštalizácii sa kvalita leštenia výrazne zlepší. To sa odráža v zrkadlovom lesku mramorovej podlahy..

V dôsledku takéhoto spracovania sa vytvorí veľmi trvanlivý povlak, ktorý nie je v žiadnom prípade horší ako tvrdosť pôvodného mramoru. Tento typ ošetrenia sa odporúča používať na miestach s vysokou návštevnosťou osôb (ak je to podlaha). Mimochodom, na čistenie takejto podlahy môžete použiť klasické pracie prostriedky, ale príliš nechodte..

Na kryštalizáciu doma potrebujete špeciálny rotačný stroj s jedným kotúčom, ako aj prášky a koncentráty. Pred kryštalizáciou je potrebné vykonať povinné čistenie podlahy. Potom by mala byť pripravená zmes koncentrátu a taká pasta na leštenie mramoru by mala byť nanesená na požadovanú oblasť. Kryštalizácia mramoru sa vykonáva pred zaschnutím zmesi.

Aby kameň získal svoj pôvodný lesk, je potrebné po ňom so strojom prejsť asi pätnásťkrát. Keď kryštalizácia skončí, zmes bude ako kyslá smotana a auto sa začne pohybovať rýchlejšie. Ak chcete pracovať na veľkej ploche mramorových podláh, musíte rozdeliť sekcie a pracovať postupne. Aby sa zachoval lesk po kryštalizácii, je potrebné povrch pravidelne čistiť čistiacim prostriedkom..

Odporúčania pre starostlivosť o mramor

Na mramor používajte iba špeciálne jemné pracie prostriedky alebo mydlovú vodu. Klasické pracie prostriedky sú vybavené kyslým a zásaditým základom, takže môžu zničiť povrch. Odporúča sa použiť prací prostriedok s hodnotou PH maximálne 7. Pred aplikáciou je vhodné prací prostriedok otestovať na nenápadnom mieste. Treba poznamenať, že semiš zabraňuje výskytu pruhov, takže je lepšie vyčistiť povrch týmto konkrétnym materiálom..

Existuje jeden dobrý čistič mramoru. Je potrebné pripraviť hustý roztok arabskej gumy a povrch ním pokryť štetcom. Keď je arabská guma úplne suchá, môžete ju ľahko odstrániť z povrchu mramoru. Spolu s ním by mali zmiznúť všetky cudzie látky, ktoré mramor znečisťujú. Pri predných dverách je lepšie mramorovú podlahu pokryť kobercom. Ochránite tak povrch pred neustálym tlakom a zničením obuvou..

Ak na mramorovom povrchu nájdete škvrnu, hlavnou vecou je rýchlo reagovať a nenechať to na zajtra. Okamžite ho osušte uterákom, potom jemne opláchnite vodou a osušte. Pri tom sa snažte povrch nedrhnúť príliš silno. Na miesto mastnej škvrny je možné vložiť kúsok mokrej hliny. Keď je úplne suchý, absorbuje tuk..

Pomocou absorpčnej pasty odstráňte z mramoru organické a anorganické škvrny, olej, mastnotu, kozmetiku. Na odstránenie biologických škvŕn je najlepšie použiť odstraňovač plesní. Na odstránenie hrdze sa používajú špeciálne prostriedky na neutralizáciu oxidov..

Ak je potrebné odstrániť vodný kameň, mali by sa použiť mramorové, soľné, minerálne a vápenaté škvrny, koncentrované kyslé a zásadité činidlá. V niektorých prípadoch môžu zostať stopy korózie, takže budete musieť mramor znovu vyleštiť pomocou kvalitného zariadenia. V tomto prípade bude cena leštiaceho mramoru o niečo vyššia..

Ak chcete, aby si mramor dlho zachoval svoj lesk, je potrebné ho pravidelne impregnovať špeciálnymi zlúčeninami voskom alebo silikónom. Tieto formulácie umožňujú materiálu dýchať, chránia ho a dodávajú lesk. Ak na materiál vylejete čaj alebo kávu, môže sa znečistiť, pretože tieto kvapaliny obsahujú kyseliny. Preto sa na ochranu mramoru často používajú impregnácie odpudzujúce vodu a olej. Aby sa mramor v budúcnosti nečistil, je lepšie ho okamžite impregnovať ochrannými prostriedkami, ktoré vyplnia póry a zabránia prieniku nepotrebných látok..

Mramor je prirodzene mäkký sedimentárny materiál; postupom času sa kazí a stráca lesk. Môžu sa na ňom objaviť aj malé praskliny. Z týchto dôvodov musí byť materiál pravidelne leštený a brúsený. A aby bol zachovaný jeho pôvodný vzhľad a lesk, je tiež potrebné sa oň starostlivo starať a povrch umývať pomocou špeciálnych produktov..

About the author