DIY stolná skladačka

Stolová skladacia píla je nepostrádateľnou vecou pre každého majiteľa, ktorý je zvyknutý samostatne sa vyrovnať s domácimi prácami. Elektrické priamočiare píly sú obzvlášť dobré pre obyvateľov súkromného sektora, milovníkov ručnej práce a letných chát. Stolný elektrický model prešiel od svojho prototypu, obyčajnej ručnej skladačky, dostatočne ďaleko. Stolová priamočiara píla uľahčuje a zrýchľuje rezanie, nehovoriac o zlepšení kvality.

Obsah:

Koncept stolovej skladačky

Priamočiara píla je píla, ktorá sa vyznačuje vratnými pohybmi pílového kotúča, ktorý funguje ako pracovné teleso. Má lyžu navrhnutú na vedenie pílového listu pri pohybe po spracovávanom povrchu a vykonáva pohyby s frekvenciou až 3 000 vibrácií za minútu.

Tento nástroj bol vynájdený v roku 1946. Jeho tvorcom je Albert Kaufman, ktorý ihlu v šijacom stroji nahradil čepeľou. Nástroj sa objavil na trhu už v roku 1947. Ručná skladačka má ploché teleso plošiny a držadlo. Hlavným rozdielom medzi elektrickou priamočiarou pílou a ručnou priamočiarou pílou je jej väčšia funkčnosť a kvalita rezu..

Vnútri je elektrický motor a špeciálny mechanizmus, ktorý poháňa radlicu. V stacionárnych priamočiarych pílach chýba rukoväť a plošina je umiestnená na vrchu. V prednej časti mechanizmu je vodidlo, v spodnej časti zasúvateľné plátno, ktoré sa pohybuje a robí rezy.

Nástroj funguje nasledovne: pilník na stolovú skladaciu pílu je bezpečne pripevnený svorkami v posúvači. Pätné pohyby majú frekvenciu až 3000 zdvihov a dajú sa nastaviť. Podperná plošina umožňuje skladačke zamerať sa na rezanú časť, takže práca sa vykonáva veľmi presne.

Účel stolovej skladačky

Skladačka je neoddeliteľnou súčasťou každej dielne a každého kutila. Jeho tenký pilník dokáže úspešne oddeliť preglejku, meď, železo, hrubé dosky, mosadz, oceľ. Nástroje môžu byť motorové, nožné alebo ručné a sú výkonnejšie. Elektrická priamočiara píla je jednoducho nepostrádateľná pre stolárov, drevoobrábačov, dekoratérov nábytku, pracovníkov sadrokartónu, ktorí vyrábajú zložité diely..

Elektrická priamočiara píla môže robiť rovné aj zakrivené rezy na obrobkoch zložitých tvarov a rôznych listových materiáloch bez narušenia vonkajšieho obrysu. Stolové priamočiare píly sa najčastejšie používajú na rezanie dreva a drevených dosiek, figúrok so zložitým obrysom z laminátu a sadrokartónu, plastových prírezov a tiež na rezanie plechu..

Stolná elektrická priamočiara píla robí čisté, zložité rezy a funguje dobre

podrobnosti. Vďaka stabilnej a pevnej polohe počas prevádzky je dosiahnutá vysoká presnosť rezania. Píla má stabilnú jazdu vďaka napínaciemu systému a vodidlám, čo ručné priamočiare píly nemajú. Vďaka veľkému stolu je stôl stabilný, a preto je dodržaný presný smer rezania.

Druhy priamočiarych píl

Dnes je na trhu elektrického náradia prezentovaná široká škála priamočiarych píl, ktoré sa líšia povahou použitia, technickými charakteristikami, typom napájania a konštrukčnými vlastnosťami. V železiarstve si môžete kúpiť stolnú skladačku pre každý vkus a peňaženku..

Je ťažké klasifikovať podľa konštrukčných vlastností, pretože každý výrobca sa snaží poskytnúť svojim výrobkom vlastnosti, ktoré sú navrhnuté tak, aby uľahčovali a zlepšovali prevádzku nástroja. V tomto ohľade je tvar držadla dôležitým parametrom..

Existujú dva typy držadiel – hubové a v tvare písmena D. Zošívacia píla vyžaduje ovládanie jednou rukou. To zvyšuje možnosti použitia skladačky, ale trochu to negatívne ovplyvňuje kvalitu rezu materiálu..

Rukoväte s hubami navrhujú robiť presnejšie rezy, keď skladačku držíte oboma rukami, po upevnení rezaného obrobku. Voľba skladačky s konkrétnym tvarom držadla závisí od finančných možností a osobných preferencií kupujúceho. Stojí za to vybrať si skladačku, s ktorou bude pohodlnejšie pracovať..

Priamočiare píly pre domácnosť nie sú určené na intenzívne používanie, ale nízka cena stolovej píly a výkon, ktorý postačuje pre potreby domácnosti, ich robia v domácnosti nepostrádateľnými..

Profesionálne priamočiare píly sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti opotrebovaniu a možnosťou každodenného používania mnoho hodín (až 8 hodín). Významná sila takýchto priamočiarych píl vám umožňuje spracovávať materiály veľkej hrúbky. Rozšírená výbava a vylepšený výkon sa odráža na cene.

Medzi profesionálnymi priamočiarymi pílami vynikajú aj priemyselné, ktoré sa vyznačujú väčšou prispôsobivosťou zložitým operáciám a funkciám pohonu – napríklad zvýšeným napájacím napätím. Priemyselné modely sú stroje, ktoré sú určené pre drevospracujúci priemysel.

Podľa typu napájania existujú sieťové a batériové priamočiare píly. Modely napájané zo siete sú dodávané so štandardnou sieťou napätia. Ak je pre vás výkon dôležitý, stojí za to si vybrať elektrické náradie s káblom..

Akumulátorové priamočiare píly poskytujú nezávislosť na prítomnosti zásuviek a väčšiu mobilitu počas práce. Pri kúpe nabíjateľného modelu by ste mali venovať pozornosť typu batérie. Zvýšený výkon je neodmysliteľnou súčasťou lítium-iónových batérií. Kapacita batérie je zodpovedná za trvanie práce bez nabíjania.

Výhody stolných priamočiarych píl

Stolová elektrická priamočiara píla je stacionárna, takže tento typ rezného nástroja má mnoho výhod. Moderné modely môžu pracovať s drevenými materiálmi hrubými 40-50 milimetrov. Úzka píla funguje ako pracovné teleso, ktoré vykonáva vertikálne vratné pohyby. Vzhľadom na zvláštnosti vrúbkovania zubov a mechaniku pohybov píly je materiál rezaný zdvihom nahor.

Stolová skladačka vám umožňuje rezať zložité dekoratívne detaily, vykonávať pozdĺžne, rovné, šikmé a priečne rezy. Široká doska stola vám umožňuje obrábať veľké diely a rezať široké obrobky. Spoľahlivé zapínanie chráni telo pred zbytočnými vibráciami a umožňuje dobré umiestnenie materiálu, takže motor môže pracovať bez preťaženia.

Medzi výhody stolných priamočiarych píl patrí dobrá presnosť a presnosť rezov, vysoká bezpečnosť a jednoduché použitie, široké možnosti prispôsobenia materiálom a požadovanou časťou rezaných polotovarov.

Ak potrebujete rezať malé časti, ručná skladačka nebude veľmi pohodlná. Je dosť ťažký, takže ho musíte držať jednou rukou a druhou viesť obrobok. Desktopová skladačka nemá túto nevýhodu. Nepríjemnosťou je možno príliš veľká veľkosť a zložitosť práce s veľkými časťami..

Stolová skladačka je druh mini stroja na rezanie obrobkov. Ak si kúpite skladačku v obchode, s najväčšou pravdepodobnosťou tam bude možnosť vybrať výkon a nastaviť frekvenciu zdvihov píly. Najjednoduchšiu domácu stolovú skladačku však môžete urobiť veľmi rýchlo. Budete potrebovať ručnú skladačku, niekoľko skrutiek, malý kúsok preglejky a iba hodinu práce.

Výroba stolovej skladačky

Úhľadne vyrobená skladačka nebude nižšia ako továrenská a v niektorých ohľadoch ju dokonca prekonáva. Zostaviť takúto skladačku nie je ťažké, ak máte potrebné materiály. Ďalej popíšeme jednoduchú schému takýchto manipulácií..

Konštrukcia skladačky obsahuje nasledujúce komponenty: držadlo, vypínač, izolačnú podložku, napájací kábel, rám, vyhrievací závit, skrutkovú svorku a okovu. Najprv musíte vytvoriť rám. Budete potrebovať duralovú rúrku s vonkajším priemerom až dvanásť milimetrov.

Na základňu môžete použiť aj textolit s hrúbkou najmenej desať milimetrov alebo hrubú preglejku. Majte však na pamäti, že čím ľahší je rám, tým pohodlnejšie skladačku bude používať. Nezabudnite zabezpečiť potrubie, aby bolo možné neskôr viesť napájací kábel. Najlepší tvar rámu je taký, ktorý má jednu stranu naklonenú o 45 stupňov..

Ďalej musíte urobiť náušnicu. Je vyrobený z medeného plechu hrubého jeden milimeter. Potom je pomocou skrutiek pripevnený k rámu, kde sa pripája k rukoväti. Skrutka, krídlová matica a okov teda vytvoria svorku, v ktorej je možné upevniť vykurovací závit. Hrúbka duralového plechu by mala byť až 0,8 milimetra. Z neho je potrebné urobiť držiace líca, medzi ktorými je prepínač.

Potom musíte v preglejke vyrezať medzeru, cez ktorú môže súbor prechádzať. Dá sa to zvládnuť vŕtačkou. Aby ste to urobili, musíte vyvŕtať otvory pozdĺž značkovacej čiary a vyhladiť prechody. Namiesto preglejky môžete použiť plast, kov, plexisklo a ďalšie. Ďalej umiestnite a vyvŕtajte montážne otvory na preglejku a základnú dosku skladačky..

Potom musíte skladačku opraviť skrutkami na základni preglejky, aby súbor mohol prejsť cez medzeru. Štruktúru pripevníte k stolu pomocou svorky tak, aby pilník smeroval nahor. Platformu môžete tiež akýmkoľvek spôsobom pripnúť..

Pilník zostáva konvenčný, ale možnosti dobrého rezania sa rozširujú uvoľnením rúk.

Ako vykurovaciu niť môžete použiť nichrómovú cievku z akéhokoľvek vykurovacieho zariadenia pre domácnosť (napríklad železo). Medzi koncami ohybov rámu musí byť napnutý. Na zahriatie nite musíte použiť napätie asi 14 V. Na ovládanie prevádzkového režimu môžete použiť reostat..

Prúd je určený hrúbkou a dĺžkou nichrómového vlákna. Pomocou reostatu bude možné nastaviť optimálnu silu prúdu (nie viac ako 3-5 A), ktorá ovplyvní teplotu, na ktorú sa závit zahrieva. Pred začatím práce musíte určiť aktuálnu silu. Majte však na pamäti, že ak je sila príliš veľká, materiál, ktorý sa má rezať, sa môže plameňa zmocniť, a ak je to nedostatočné, nebude. Stolná skladačka pre domácich majstrov vám umožní rezať tvary s komplexnými obrysmi z rôznych druhov materiálov.

Pravidlá používania stolovej skladačky

Pri práci so stolnou skladačkou musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

Ak ste ešte úplne nepochopili, ako vyrobiť stolovú elektrickú skladačku, pozrite si video o tomto postupe. Tento nástroj vám umožňuje rezať zložité diely z dreva a iného materiálu, vykonávať pozdĺžne, šikmé, rovné a priečne rezy. Pomocou skladačky môžete spracovať veľké diely, široké obrobky a malé výrobky, čo nie je doma zbytočné.

About the author