Je ťažké si predstaviť moderný životný štýl v byte bez prítomnosti rôznych domácich spotrebičov. Takéto množstvo elektrických spotrebičov spôsobuje určité nepríjemnosti s pripojením a zvýšené zaťaženie elektrickej siete. Na zvýšenie elektrickej bezpečnosti a zníženie zaťaženia môžete vytvoriť samostatné ovládanie zariadení a tiež nainštalovať samotnú riadiacu jednotku do elektrického panelu pre dom. Správne rozloženie a pripojenie elektrického panelu v byte je možné vykonať nezávisle, bez toho, aby ste sa museli uchýliť k službám elektrikára. Ale aby ste po dokončení práce mohli s istotou zapnúť všetky elektrické spotrebiče, musíte porozumieť a porozumieť štruktúre rozvádzača, schémam, požiadavkám a pravidlám inštalácie a tiež byť schopný vykonávať elektrické vedenie.
Požiadavky na elektrické panely
Voľbu a nákup elektrického panelu do bytu treba brať veľmi zodpovedne. Pretože na tom závisí nielen pohodlné používanie elektrických spotrebičov, ale aj bezpečnosť v dome. Na samotné štíty a ich inštaláciu sú kladené určité požiadavky, ktoré sú prísne regulované normami GOST 51778-2001 a PUE. Nasledujú základné požiadavky a pravidlá pre samotný elektrický panel a jeho inštaláciu.
- Plnenie elektrických panelov sa vykonáva v súlade s technickou dokumentáciou k panelu. Udáva počet ochranných zariadení, ktoré je možné nainštalovať, a ich menovitý prúd;
- Štít by mal byť označený elektrickou bezpečnostnou značkou označujúcou menovité napätie (220 V alebo 380 V);
- Elektrický panel musí byť vyrobený z nehorľavých materiálov s povlakom, ktorý neprenáša prúd. Dnes nájdete plastový a kovový elektrický štít potiahnutý špeciálnou farbou;
- Vnútri alebo mimo štítu na pripojených vodičoch je potrebné použiť označenie označujúce skupiny pripojených zariadení. To sa dá dosiahnuť pomocou rôznych značiek;
- Na svorky N a PE je možné pripojiť jeden vodič na svorku. V tomto prípade musia byť samotné podložky odobraté tak, aby po pripojení zostalo asi 5% voľných terminálov z celkového počtu. Zbernice podľa PUE musia byť označené čiernou pre fázu a modrou pre nulu a autobusy musia odolávať prúdu, ktorý nie je menší ako ten, ktorý je uvedený na vstupnom zariadení;
- Prepojky medzi strojmi sú vyrobené so špeciálnou prípojnicou alebo prípojnicou typu hrebeň;
- Telo štítov a jeho dvere musia byť uzemnené a na dverách musia byť umiestnené uši alebo iné tesniace prvky;
- Pri kúpe štítu musíte venovať pozornosť prítomnosti technického pasu od výrobcu, ktorý bude uvádzať: typ štítu, certifikačné údaje, názov výrobcu, GOST, menovité napätie, menovitú frekvenciu, menovité prúdy pre vstup RCD a ochranné zariadenia, menovitý prúd štítu, menovité prevádzkové prúdy zariadenia RCD, menovitá vypínacia schopnosť, stupeň ochrany a trieda štítu, pokyny pre inštaláciu a bezpečnostné opatrenia, hmotnosť a rozmery.
Pri dodržaní vyššie popísaných požiadaviek a požiadaviek uvedených v GOST a PUE môžete vo svojom byte bez problémov kúpiť, nainštalovať a pripojiť elektrický panel. Ale okrem týchto znalostí bude potrebný aj elektrický obvod ovládacieho panela, takže keď elektrikár z bytového úradu prijme prácu, nebudú žiadne nepredvídané ťažkosti.
Schéma elektrického panelu
Vytvorenie elektrického diagramu panelu je povinnou fázou jeho inštalácie. Je to spôsobené niekoľkými faktormi. Po prvé, v prípade opravy alebo modernizácie elektrickej siete v byte môžete rýchlo určiť, za čo je každý prvok zodpovedný a do ktorej skupiny patrí. Za druhé, pri prijímaní práce elektrikárom je prítomnosť takejto schémy povinná. Po tretie, inštalácia elektrického panelu s takýmto obvodom je oveľa jednoduchšia a jednoduchšia ako bez neho. Samotný obvod je možné nakresliť ručne aj v špeciálnom programe „Elektrický“ alebo iný a potom vytlačiť. Obvod bude vyzerať podobne ako ten, ktorý je zobrazený na fotografii..
Vytvorenie schémy elektrického panelu prebieha v niekoľkých fázach. Najprv by ste mali určiť, aký druh systému napájania v dome. Potom rozdeľte všetky body spotreby elektrickej energie do niekoľkých skupín. A nakoniec, na základe údajov získaných skôr, je vytvorený klapkový diagram.
Dôležité! Diagram používa konvencie všetkých prvkov štítu. Podrobný popis každého z nich, ako aj mnohých ďalších, nájdete v GOST 21.614 „Podmienené grafické obrázky elektrického zariadenia a vedenia v origináli“.
Začíname so všetkými prácami na určení systému napájania a uzemnenia v dome. Môžete to zistiť pohľadom do palubnej dosky na podlahe alebo kontaktovaním bytového úradu. Záleží na tom, ako presne bude vykonané pripojenie a uzemnenie samotného štítu. V obytných budovách je zvykom vybaviť tri systémy TN-C, TN-S, TN-C-S. Je potrebné poznamenať, že systém TN-C bol vytvorený podľa starých noriem GOST v domoch postavených pred rokom 1998. Takýto systém predstavuje dvojžilové hliníkové alebo medené vedenie a k rozvodnej doske je pripojený trojfázový kábel (L) s jedným vodičom PEN kombinujúcim nulu a uzemnenie. V moderných domoch je nainštalovaný systém TN-S alebo TN-C-S. V byte je položený trojžilový medený drôt a k rozvodnej doske je pripojený kábel s tromi fázami (L), nulou (N) a uzemnením PE (S)..
Ďalej prejdeme k rozdeleniu všetkých bodov pripojenia do niekoľkých skupín. Tento prístup má mnoho výhod. Umožňuje ekonomické použitie materiálov a uľahčuje všetky inštalačné práce. Existuje veľa možností pre zoskupenie. Najpohodlnejšie je nasledujúce: skupina zásuviek pre miestnosti, skupina spínačov a osvetlenia pre miestnosti, kotol, klimatizácia, elektrický sporák, práčka, umývačka riadu sú rozdelené do samostatných strojov. V tomto prípade sa pre každú zo skupín používa automat s určitými charakteristikami. Takže pre zásuvky používajú prúdové chrániče 20A, pre spínače a osvetlenie prúdových chráničov pre 16A, pre elektrický sporák sa používa prúdový chránič od 32A do 63A, pre práčku, umývačku riadu, kotol a klimatizáciu sa používa prúdový chránič 25A.
Teraz, keď sme zistili napájací a uzemňovací systém domu, rozdelili všetky body elektrického pripojenia do skupín, môžeme začať vytvárať samotný obvod. S počiatočnými údajmi bude jeho vytvorenie trvať veľmi málo času. Ale to za predpokladu, že poznáte a rozumiete konvenciám. A za týmto účelom by ste sa mali zoznámiť s GOST 21.614. V dôsledku toho by ste mali dostať takú schému ako v príklade vyššie. Pre pohodlnejšie vnímanie a porozumenie sa môžete pozrieť na diagram nižšie. Ukazuje, ktoré zariadenia sú nainštalované a ktorá skupina je k nim pripojená..
Dôležité! V niektorých prípadoch sú nainštalované ďalšie prúdové chrániče 40A a 25A, ktoré oddelene zoskupujú všetky zásuvky, vypínače a osvetlenie.
Po dokončení vytvárania schémy elektrického panelu môžete pristúpiť k jeho inštalácii a pripojeniu. S určitou zručnosťou bude samotná inštalačná práca trvať veľmi málo času..
Inštalácia elektrických panelov
Inštalácia elektrického panelu začína prípravnými prácami. Po prvé, týka sa nákupu všetkého potrebného materiálu. Za druhé, toto je usporiadanie miesta na inštaláciu štítu.
Začnime s výberom a kúpou štítu a všetkých súvisiacich materiálov. Ihneď je potrebné poznamenať, že je možné zakúpiť vstavaný elektrický panel alebo sklopné. Ktorý z nich závisí od mnohých faktorov. Po prvé, ak je vedenie skryté, odporúča sa nainštalovať skrytý štít; na otvorené vedenie sa používa sklopný. Ale je tu jeden dôležitý bod. V nových domoch projekt v byte poskytuje špeciálny výklenok pre elektrický panel. Ale v starých domoch to tak nie je, a preto sa odporúča nainštalovať tam sklopný štít. Ak však vzhľad palubnej dosky kazí interiér, môžete ho skryť. Za týmto účelom na mieste zvolenom pre štít opláštime stenu sadrokartónom a nainštalujeme štít dovnútra. Samozrejme, výklenok môžete urobiť priamo v stene. Na to však musíte mať istotu, že stena nie je nosná..
Za druhé, pre elektrický panel sú rozmery zvolené na základe počtu prvkov, ktoré do neho budú zabudované. Podľa GOST môžu štíty pojať 6, 12, 18, 24, 30 prúdových chráničov alebo ističov alebo 6, 9, 12 závitových poistiek. Štít by mal byť braný s rezervou. To znamená, že ak sa plánuje inštalácia 12 prúdových chráničov podľa schémy, potom je lepšie vziať štít na 18. Takže sa môžete chrániť pred zbytočným odpadom, ak potrebujete nainštalovať ďalšie stroje.
Pokiaľ ide o ističe a zapojenie, všetko je celkom jednoduché. Všetky stroje majú hlavné charakteristiky uvedené v diagrame. Stačí si kúpiť potrebný. Pokiaľ ide o drôty použité vo vnútri panelu, odoberajú sa z hlavného vedenia a jednoducho sa pripájajú k strojom. Jediná vec, ktorú je potrebné poznamenať, je použitie špeciálnych prípojníc typu hrebeň na vzájomné prepojenie strojov..
Klapku začíname montovať výberom miesta pre klapku. Podľa GOST by klapka mala byť na ľahko prístupnom mieste. Zároveň tak, že ak sú v blízkosti dvere, nezatvoria ich v otvorenom stave. Výška od podlahy by mala byť 1,5 – 1,7 m. Potom v prípade potreby vytvoríme výklenok pre klapku, a ak nie, potom urobíme otvory pre upevňovacie prvky a potom ho začneme inštalovať..
Dôležité! Pri inštalácii elektrického panelu v byte je potrebné vopred vykonať všetku prácu spojenú s použitím elektrického náradia. Pretože počas inštalácie a pripojenia panelu musí byť byt bez napätia.
Na upevnenie štítu na stenu sú v ňom otvory pre samorezné skrutky. Aby sa vedenie dostalo dovnútra, v stenách štítu sú vytvorené otvory, ktoré je možné na začiatku uzavrieť zátkami. Po vytlačení zástrčiek sme zapojili káble a káble do štítu. Štít upevňujeme samoreznými skrutkami a hmoždinkami do predvŕtaných otvorov. Ak je klapka zabudovaná do steny, potom sú praskliny okolo tela utesnené omietkovým tmelom a nechajte ho vysušiť. V tomto prípade je potrebné zaistiť, aby telo štítu bolo v jednej rovine alebo mierne vyčnievalo zo steny, inak nebude možné nainštalovať dvere štítu na miesto..
Teraz začneme vypĺňať samotnú klapku. Inštalácia nulových a uzemňovacích autobusov. Nulová zbernica je zvyčajne inštalovaná v hornej časti štítu a uzemňovacia zbernica je inštalovaná v spodnej časti. Samotné pneumatiky sú naskrutkované samoreznými skrutkami. Ďalej nainštalujeme stroje RCD. Sú pripevnené všetkými rovnakými samoreznými skrutkami..
Ďalší krok by bol pripojenie napájacieho kábla a vnútorného vedenia. Má tri žily – modrú, bielu a žltú so zeleným pruhom. Biele jadro je fáza, ktorá sa pripája k najbližšiemu stroju na jeho vrchole. Modré jadro je nula, ktoré je pripojené k nulovej zbernici. Žltý pruh so zeleným pruhom je zem, spájame ho so zemnou zbernicou. Podobný postup vykonávame aj pri elektroinštalácii bytu. S tým rozdielom, že fázový vodič, zvyčajne hnedý alebo červený, je pripojený k spodnej časti ističa. Súčasne dbáme na to, aby bol fázový vodič konkrétnej skupiny pripojený k stroju, ktorý je naň priradený. To pomôže vyhnúť sa ďalším nedorozumeniam pri kontrole a prevádzke štítu..
Teraz zostáva prepojiť všetky stroje z fázovej strany k sebe. To sa dá dosiahnuť pomocou hrebeňových prípojníc alebo pomocou kúskov drôtu VVG-5 * 6, ktorý sa používa na prívodný kábel z hlavného panelu k panelu v byte. Na pripojenie je potrebné odrezať kusy dlhé 3 až 4 cm a každý stroj zapojiť do série v jeho hornej časti, počnúc tým, kde je fáza už pripojená. Ak obvod poskytuje ďalšie stroje, ktoré na sebe kombinujú skupiny zariadení, potom sú pripojené nasledovne. V hornej časti k fáze a v spodnej časti je zapojený nulový vodič a odtiaľ k nulovej zbernici a fáze, ktorá sa rozdeľuje na skupinu strojov. V tomto prípade je dôležité nezamieňať si, ku ktorému drôtu sa pripojiť. Za týmto účelom sú také RCD označené.
Inštalácia a pripojenie elektrického panelu v byte je pomerne jednoduchá úloha, s ktorou sa môžete vyrovnať sami. Hlavnou vecou je dodržať pravidlá uvedené v PUE a GOST, ako aj po dokončení inštalačných prác zazvoniť všetky prvky pomocou testera na chyby. A ak je všetko v poriadku, potom môžete zavolať elektrikára z bytového úradu, aby prevzal prácu a pripojil byt k všeobecnej sieti domu.